s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Sveda Audio na AVS Praha 2020

wywiad |
niezdefiniowano - Sveda Audio na AVS Praha 2020

Na Audio Video Show w czeskiej Pradze zjawiła się całkiem spora grupa przedstawicieli polskich producentów w tym Sveda Audio.

Po odwołaniu wystawy Hi-End w Monachium to Audio Video Show w Pradze awansowało do roli najważniejszej imprezy branżowej w pierwszym półroczu 2020. Warty podkreślenia jest fakt, że po raz pierwszy w 6. letniej historii tej wystawy można było usłyszeć polskie urządzenia. Korzystając z okazji zapytaliśmy o opinie o tej imprezie Arkadiusza Szwedę, producenta kolumn głośnikowych Sveda Audio.

HFC: Czym różni się praska wystawa od tej, na której wystawiasz się od kilku lat w Polsce? Sveda Audio: Praskie Audio Video Show to wystawa znacznie mniejsza niż ta, w Warszawie. hotel Don Giovanni ma podobnie jak nasz Radisson Blu Sobieski, dyskusyjną urodę. Pokoje wystawowe znajdują się tylko na trzecim piętrze. Do tego kilka sal konferencyjnych na 1, 2 i 11 piętrze, ale to jedno piętro może być całkiem złudne, bo pokojów było tam całkiem sporo. Niestety pokoje mają bardzo kiepską akustykę. Nasz Sobieski jest o niebo lepszy, o PGE Narodowym, czy Golden Tulipie nie wspominając. Trudne do zaakceptowania były ciągnące się przez wszystkie pokoje i pietra hotelu, kanały wentylacyjne. To przez nie dostawał się do naszego pokoju dudniący bas z sąsiednich pomieszczeń.
Dlaczego przyjechałeś do Pragi?
Do tej pory byłem jedynie zwiedzającym. Dwa lata temu przyjechałem tu po raz pierwszy i przez dwa dni bardzo dokładnie przyjrzałem się tej wystawie. W tym roku wraz z Łukaszem Fikusem z firmy LampizatOr zadebiutowaliśmy jako wystawcy. Oprócz nas z Polski były jeszcze firmy i Cube Audio i TR Audio, ale w pokoju tej ostatniej obecne były Synco Sound i Perfect Connexion. Dodam jeszcze, że u nas obecne były kable małej polskiej manufaktury Ziggy.
Sveda Audio na AVS Praha 2020
Czy czescy audiofile - różnią się od naszych polskich?
Podobnie jak w Polsce było trochę gości zagranicznych, ale przypuszczam, że duża ich część to wystawcy. Z zainteresowaniem obserwowałem czeskich audiofilów. Zaskoczyło mnie, że średnia wieku oscylowała w okolicach 50-60 lat, u nas na AVS widać dużo więcej młodych ludzi. Za to ujęła mnie ich otwartość. Wchodząc do pokoju witali nas, a wychodząc, dziękowali. Niektórzy przesiedzieli u nas po kilka godzin, by za chwilę przyprowadzić swoich kolegów. Co ciekawe nie mieliśmy większego problemu z porozumiewaniem się. Używaliśmy języka polskiego, rzadziej angielskiego. Zaskakująca była mała liczba przedstawicieli dziennikarzy z mediów branżowych, zupełnie inaczej niż w Polsce.
Co pokazaliście w Waszym wspólnym, głównym pokoju?
Zagraliśmy minimalistycznym systemem: LampizatOr Superkomputer + DAC LampizatOr Pacific z lampami 300B i Sveda Audio Blipo U22 Limited Edition.
Jak ludzie reagowali na Twoje kolumny aktywne?
No tak, jestem jednym z nielicznych w Polsce, który od kilku lat uparcie forsuję kolumny aktywne. Tu na wystawie w Pradze takich konstrukcji nie brakowało. Wydaje mi się, że Czesi nieco inaczej postrzegają audio: jest to być może dla nich coś bardziej użytkowego i ma być bardziej wygodne. Dziwili się na przykład temu, że w naszym DAC-u tak majestatycznie wyeksponowane są lampy. Czesi są chyba bardziej praktyczni i może domena aktywna bardziej im pasuje? Mnie by to bardzo cieszyło, bo jestem głęboko przekonany, że przyszłość należy do kolumn aktywnych - niezależnie od tego ja bardzo są audiofilskie... moje chyba są, przynajmniej tak mówili odwiedzający nas Czesi - jeśli dobrze ich rozumiałem.