s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Klipsch RP-8000F II

test |
Kolumny podłogowe - Klipsch RP-8000F II Najlepszy Zakup

Amerykański Klipsch wprowadza do oferty kolejną generację kolumn z popularnej serii Reference Premiere, w tym podłogowe RP-8000F II.

Seria Reference Premiere w katalogu amerykańskiego producenta zajmuje szczególną pozycję, bowiem to jej zawdzięczamy wiele innowacyjnych rozwiązań wraz z pojawieniem się kolejnej generacji tych głośników. W ich najnowszej odsłonie mamy również najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne opracowane przez firmę Klipsch, a także elegancki design na miarę współczesnych trendów wzorniczych.

Wszystkie kolumny z serii Reference Premiere bazują na większej tubie wysokotonowej niż ich poprzedniczki, a głośniki nisko-średniotonowe mają jeszcze większe nachylenie stożka w celu poprawy sztywności membrany. Skrzynki zyskały dodatkowe wzmocnienia, a także nowe wersje oklein winylowych, oraz co najważniejsze, prostszy i łatwiejszy w obsłudze system łączenia, umożliwiający szybką i łatwą integrację kolumn z opcjonalnymi modułami przeznaczonymi do obsługi kanałów dla Dolby Atmos.

Klipsch RP-8000F II

Nowa seria Reference Premiere obejmuje cztery modele wolnostojące: RP-8060FA II, RP-8000F II, RP-6000F II, RP-5000F II, z których najdroższy RP-8060FA II, jako jedyny ma na stałe wbudowany moduł obsługujący Dolby Atmos. Natomiast pozostałe są dostosowane do opcjonalnego montażu modułów Dolby Atmos, dzięki sprytnemu systemowi dodatkowych gniazd i przewodów połączeniowych.

Budowa

Nowe RP-8000F II wyposażono w zmodyfikowane głośniki, przeprojektowaną tubę wysokotonową Tractrix, a także solidniejsze skrzynki, które przeszły zmiany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zacznijmy jednak od głośników, bo te w kolumnach amerykańskiego producenta odgrywają szczególną rolę. Wysokie tony powierzono tytanowej kopułce z wentylowanym układem magnetycznym, zamknięty wraz z materiałem tłumiącym, w specjalnej puszce redukującej niepożądane rezonanse. Tytanowa kopułka wysokotonowa współpracuje z nową tubą Tractrix. Teraz tuba wykonana z silikonowego kompozytu jest znacznie większa, a zwłaszcza jej zewnętrzna część. Wyprofilowano ją tak, żeby osiągać szerszy kąt promieniowania, co przekłada się na obszerniejszą i bardziej precyzyjną scenę dźwiękową.

Klipsch RP-8000F II

Tubka jest niemal tej samej szerokości jak przednia ścianka kolumny, co wizualnie robi ogromne wrażenie. Ten głośnik prezentuje się zdecydowanie efektowniej niż w poprzednim modelu. Pewnie zmiany poczyniono również w konstrukcji głośników nisko-średniotonowych. Charakterystyczne membrany Cerametallic w kolorze miedzi mają zwiększoną krzywiznę, dzięki czemu stały się sztywniejsze. Zmodyfikowano również system ich mocowania - teraz kosze lepiej dociskają głośniki do obudów. Udoskonalono też konstrukcję głośników zarówno w obszarze cewki, jak i szczeliny magnetycznej w celu poprawy precyzji działania i szybszej reakcji na impulsy.

W przypadku nowych kolumn z serii Reference Premier ponownie zastosowano układ bas-refleks w postaci wyprofilowanych prostokątnych tuneli Tractrix, nawiązujących kształtem do tub wysokotonowych. Łagodnie wyprofilowana tuba, ma za zadanie nieznacznie rozładować ciśnienie u wylotu tunelu, co przekłada się na redukcję turbulencji. RP-8000F II wyposażono w dwa porty bas-refleks na tylnej ściance.

Obudowy wykonano z grubych płyt MDF oklejonych wysokiej jakości folią winylową, występującą w trzech odcieniach. Do wyboru jest heban, orzech lub klasyczna czerń. Wewnątrz zastosowano szereg wzmocnień mających zwiększyć sztywność bocznych sekcji. Natomiast głośniki nisko-średniotonowe, mają do dyspozycji jedną dużą wspólną komorę, wytłumioną wełną syntetyczną, ułożoną na poszczególnych ściankach. Elementy z filtrami dzielącymi pasmo częstotliwości między głośnikami ulokowano na płytce drukowanej, znajdującej się tuż za eleganckimi i solidnymi, podwójnymi terminalami wejściowymi. W torze sygnałowym tubowego głośnika wysokotonowego zastosowano cewki powietrzne oraz foliowe kondensatory. Z kolei we wspólnym filtrze dla stożków nisko-średniotonowych zdecydowano się na niskostratną cewkę rdzeniową i foliowy kondensator. Ciekawie prezentują się zaprojektowane od nowa stopki antywibracyjne. Są one zamocowane na stałe do skrzynek, więc użytkownik nie musi ich przykręcać po wypakowywaniu kolumn z pudełek. Producent nie stosuje w tym przypadku kolców a gumowe podkładki o ograniczonej powierzchni, co tłumi wibracje, a jednocześnie chroni podłogę przed zarysowaniem.

Klipsch RP-8000F II

Kolumny są pochylone o kilka stopni do tyłu w celu wyrównania czasowego między stożkami nisko-średniotonowymi a tubowym głośnikiem wysokotonowym. Eleganckie płócienne maskownice mocowane są za pomocą wygodnego i niewidocznego układu magnetycznego.

Jakość dźwięku

Ze względu na specyfikę brzmienia amerykańskiego Klipscha te kolumny od zawsze miały swoich zwolenników, a ich grono stale się powiększa. Dynamiczny, efektowny i energiczny dźwięk sprawia, że bez względu na repertuar muzyczny, zawsze brzmią żywiołowo. Do tego dochodzi obszerna stereofonia, głównie kształtowana przez wyspecjalizowane przetworniki tubowe, z których Klipsch słynie.

Już pierwsze chwile odsłuchu kolumn podłogowych RP-8000F II, utwierdziły mnie w przekonaniu, że ich kolejna wersja brzmi nieco inaczej. Oprócz typowego dla Klipscha dynamicznego brzmienia uwagę zwracają wielkość skoków dynamiki w skali makro, a także przestrzeń, która budowana jest precyzyjniej i z jeszcze większym rozmachem. Ponadto scena imponuje przejrzystością i czytelnością. Klipsche są w stanie przekazać w tej materii wiele informacji, nie tylko odnośnie lokalizacji źródeł pozornych i to bez względu na to na jakim planie się znajdą, ale również w kwestii ich rozmiarów. Wyraźnie słychać w odniesieniu do wcześniejszych konstrukcji serii Reference Premium, że wpływ na lepiej definiowaną stereofonię ma nowa, powiększona tuba głośnika wysokotonowego. Scena jest intensywniej "napowietrzona" – wokół poszczególnych źródeł pozornych jest więcej miejsca, a poszczególne dźwięki są bardziej nasycone.

Klipsch RP-8000F II

Mówiąc o tubowym głośniku wysokotonowym, nie sposób pominąć brzmienia w tym zakresie. A warto podkreślić, że dźwięk w górnych rejestrach odbiega od utartych stereotypów. Nie występują tu żadne nienaturalne wyostrzenia, agresja, chropowatość czy krzykliwość, a więc cechy jakie na długo przylgnęły do głośników tubowych. Klipsch dopracował swoje głośniki do tego stopnia, że obecnie mają one zdecydowanie więcej zalet niż wad. Ich zalety związane z efektownym i dynamicznym przetwarzaniem muzyki zostały zachowane, natomiast nadmierna agresja, krzykliwość i suchość dźwięku, ustąpiły miejsca delikatnemu, bardziej naturalnemu przekazowi. Owszem w górnych rejestrach dzieje się dużo, bo dźwięk jest żywy, energiczny, nieustannie pulsujący energią. Ale absolutnie nie można mówić o nazbyt przerysowanej prezentacji.

Za pośrednictwem RP-8000F II bardzo dobrze słuchało mi się zarówno muzyki instrumentalnej w wykonaniu Mike'a Oldfielda, jak i klasycznej, w której pojawiały się klawesyn, skrzypce czy trójkąt. Każdy z tych instrumentów brzmiał z werwą, co sprawiało, że muzyka była atrakcyjniejsza w odbiorze. Podobnie było w zakresie średnich tonów, gdyż dorównują one temperamentem górze pasma, doskonale się z nią "dogadując". Średnica w wykonaniu Klipscha to ewenement, gdyż tylko te kolumny potrafią tak brzmieć w tym zakresie. Szukając adekwatnego określenia do głowy przyszło mi, że średnica jest "rozżarzona". Nie mam tu jednak na myśli "dopalenia" barw, a nadanie specyficznego blasku, świetlistości w wykańczaniu poszczególnych dźwięków. Słuchanie trąbki Milesa Davisa za pośrednictwem Klipscha to sama przyjemność, zresztą tak samo, jak wszelkich instrumentów strunowych. Dzięki temu charakterowi grania odbieramy muzykę jako bardziej zróżnicowaną, właśnie w kontekście barwy.

Klipsch RP-8000F II

W basie RP-8000F II mają wielki potencjał, co nie powinno nikogo dziwić, zważywszy na rozmiary membran głośników nisko-średniotonowych. Amerykańskie kolumny są w stanie bez najmniejszych śladów kompresji osiągnąć wysoki poziom głośności i równie szybko przetworzyć każdy dźwięk podawany w basie przez wzmacniacz. Zarówno dynamikę, jak i możliwości w basie należy uznać za niemal wzorcowe dla kolumn głośnikowych w tej cenie. W dynamicznych utworach zespołu Tangerine Dream, szybko narastające i piętrzące się dźwięki zostały błyskawicznie przetworzone przez głośniki, co świadczy o ich wysokiej sprawności.

Podsumowanie

Klipsch RP-8000F II są udanym rozwinięciem poprzedniego modelu. Nowe konstrukcje pod względem potencjału dynamicznego, przestrzenności oraz rozpiętości brzmienia, windują je na jeszcze wyższy poziom. Nowe kolumny zyskały szczególnie na obrazowaniu stereofonii, która rysowana jest jeszcze obszerniej, a przy tym precyzyjniej. Dzięki większym tubkom dźwięk jest równomierniej rozpraszany pod większym kątem. Dzięki temu tak zwany sweet spot w przypadku kolumn RP-8000F II został wyraźnie poszerzony. To z pewnością przypadnie do gustu osobom preferującym kolumny, które niezależnie od miejsca gdzie się znajdziemy, zabrzmią po prostu dobrze, prezentując pełną skalę dźwięku bogatego w informacje.

Klipsch RP-8000F II pod względem dynamiki, rozpiętości oraz obszerności brzmienia osiągają bardzo wysoki poziom w swojej cenie, który jest trudny do pobicia przez konkurencyjne produkty.

Werdykt: Klipsch RP-8000F II

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Zwinne, energiczne brzmienie o imponującej rozpiętości dynamicznej i przestrzennej. Zdolne do przyjmowania dużych mocy, ale jednocześnie wysokoefektywne.

Minusy: Dla fanów brzmienia łagodnego i relaksacyjnego mogą okazać się za mało wyrafinowane.

Ogółem: RP-8000F II ze względu na wysoką skuteczność i możliwość przyjmowania szerokiego zakresu mocy, są zdolne do współpracy ze słabszymi, jak i mocnymi wzmacniaczami. Ich brzmienie w głównej mierze budowane jest na dynamice i niespotykanej obszerności w obrazowaniu przestrzeni.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Klipsch RP-8000F II
RODZAJ
Kolumny podłogowe
CENA
7.998zł (para)
WAGA
27,85kg szt.
WYMIARY (S×W×G)
275×1095×463mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi sp. z o.o.
www.konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 35Hz-25kHz +/-3dB
 • Skuteczność/impedancja: 98dB/8Ω
 • Moc ciągła/szczytowa: 150W/600W
 • 2x203mm głośnik nisko-średniotonowy z membraną Cerametallic z pierścieniami Faradaya
 • 25,4mm tytanowy głośnik wysokotonowy z hybrydową tubą Tractrix
 • Dwudrożna konstrukcja
 • Układ bas-refleks wyprowadzony z tyłu (dwa tunele z portem Tractrix)
 • Podział częstotliwości: 1750Hz
 • Opcje kolorystyczne: czarny, orzech, heban