s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

NuPrime CDP-9

test |
Odtwarzacz CD, DAC - NuPrime CDP-9 Wybór Redakcji

NuPrime zmajstrowało relatywnie niedrogi, a fantastycznie brzmiący odtwarzacz płyt CD z funkcją przetwornika i preampu – CDP-9.

W aktualnej ofercie NuPrime'a CDP-9 jest jedynym odtwarzaczem CD. Należące do tej samej kategorii "Player & Media Server" CDT-10, CDT-8 Pro i CDT-9 są "tylko" transportami – do odtwarzania płyt CD potrzebują zewnętrznego DAC-a. Ale CDP-9 jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że wyposażono go w wyjścia analogowe. To także bardzo dobry i funkcjonalny przetwornik cyfrowo-analogowy z możliwością up- i downsamplingu sygnału oraz przedwzmacniacz/wzmacniacz słuchawkowy.

Budowa i funkcjonalność

Wygląd CDP-9 jest charakterystyczny dla NuPrime'a: obudowa jest bardzo zgrabna, przez co urządzenie zajmuje niewiele miejsca. Czołówkę zapełnia wąska szuflada napędu i umieszczony pod nią zielonkawy wyświetlacz typu dot matrix. Po lewej stronie ulokowano sześć przycisków, po trzy w dwóch rzędach. Większość służy do sterowania odtwarzaniem (przewijanie, start, pauza itp.), jeden do obsługi szuflady napędu, a oznaczony skrótem SRC (Sampling Rate Converter) do włączenia up- lub downsamplingu. Częstotliwość wybiera się pokrętłem enkoderem umieszczonym po prawej stronie (OFF, 44, 48, 88, 96, 176, 192, 352, 384, 705, 768, DSD64/128/256/512; sygnał PCM, zarówno z wejść cyfrowych, jak i z płyty CD, jest najpierw poddawany oversamplingowi do częstotliwości 1MHz). Pokrętło to służy również do włączenia/wyłączenia odtwarzacza, wyboru wejścia i regulacji głośności (jeśli CDP-9 jest podłączony bezpośrednio do końcówki mocy lub jeśli korzysta się z 3,5mm wejścia słuchawkowego umieszczonego tuż obok).

NuPrime CDP-9

Na ściance tylnej znalazło się miejsce dla gniazda zasilania DC 6,3V/2,1A (zastosowano zewnętrzny zasilacz impulsowy), wyjść analogowych w standardzie RCA (4Vrms) i XLR (8Vrms), wyjść cyfrowych: I²S, koaksjalnego i optycznego, a także wejść cyfrowych: AES, USB-B (driver dla Windowsa należy pobrać ze strony NuPrime'a), USB-A (tzw. Extension Port dla dongle'a Bluetooth/Wi-Fi), koaksjalnego oraz optycznego.

Wnętrze wygląda schludnie. CDP-9, podobnie jak wymienione we wstępie transporty NuPrime'a, korzysta ze sprawdzonego zestawu: napędu Sony KHM-313, czytnika laserowego Philips SAA7824HL obsługującego formaty CD Audio, CD-R, CD-RW, a także chipsetu dekodującego ARM LPC2103F, odpowiadającego za odczyt i kontrolę błędów oraz wykorzystującego algorytm redukujący zakłócenia cyfrowe i jitter. Ponadto zastosowano: przetwornik cyfrowo-analogowy ESS SABRE ES9028PRO, op-ampy Burr Brown OPA2134A filtrujące i buforujące wejścia XLR i RCA, układ XMOS obsługujący wejście USB oraz układ JRC 4556A dla wyjścia słuchawkowego.

NuPrime CDP-9

W całości metalowa budowa odtwarzacza opiera się na czterech nóżkach-stożkach, których konstrukcję zgłoszono do opatentowania (metalowy rdzeń, gumowe absorbery plus metalowe osłony).

CDP-9 wręcz prowokuje do tego, by na nowo odkrywać krążki rzucone gdzieś w kąt.

Obraz funkcjonalnego i wygodnego w użyciu odtwarzacza płyt/DAC-a/preampu psuje nieco dołączony do CDP-9 pilot zdalnego sterowania. Choć jest metalowy i ciężki, to nie grzeszy ani poręcznością, ani przemyślanym układem przycisków. Przydałoby się coś bardziej ergonomicznego i lepiej leżącego w dłoni.

NuPrime CDP-9

Jakość brzmienia

Sposób, w jaki CDP-9 "dobiera się do zer i jedynek" zapisanych na CD budzi szczery podziw, nie tylko w kontekście jego ceny. To źródło, które z jednej strony brzmi odważnie, gra "do przodu", tj. precyzyjne, szczegółowo, świeżo i żywo, a z drugiej barwnie, gęsto i muzykalnie. Kluczowe dla jakości jego brzmienia są ustawienia SRC. Najlepszy efekt zapewnia najwyższa częstotliwość PCM – 768kHz (z innymi ustawieniami, jak również z wyłączonym upsamplingiem odtwarzacz w mniejszym lub większym stopniu trochę za mocno "wchodzi w dźwięk", co najczęściej objawia się zbyt dosłowną, lekko "cykającą" górą pasma). Przekaz jest wtedy, tzn. z upsamplingiem do 768kHz, nie tylko wolny od jakichkolwiek irytujących elementów, ale też wyjątkowo wciągający. Wywołuje szczere zaciekawienie: jak zabrzmi dawno niesłuchana, znana praktycznie "na wylot" płyta? CDP-9 wręcz prowokuje do tego, by na nowo odkrywać krążki rzucone gdzieś w kąt.

"Cedek" NuPrime'a ma bardzo pożądaną cechę: świetnie kontroluje dźwięk, począwszy od niskich tonów, którym nie pozwala na żadną swawolę. Jego dokładność przejawia się w oddawaniu konturów, a muzykalność w wypełnianiu ich tkanką, w nasyceniu barw i gęstości faktury. Bas z jednej strony jest mocny, wyraźny i równy, a z drugiej szybki, zwarty i szczegółowy. Dzięki temu jest czymś więcej niż tylko solidnym fundamentem. Jego naturalna różnorodność dodaje brzmieniu większej atrakcyjności i skłania do skupienia uwagi na dolnej części pasma, co przychodzi bez najmniejszego trudu.

NuPrime CDP-9

Testowany odtwarzacz jest zwinny nie tylko w basie, ale w całym paśmie. W środkowej części także nie brakuje nasycenia barw. Pojawia się tam trochę ciepła, dzięki któremu przekaz wydaje się bardziej fizjologiczny. Nie ma to jednak nic wspólnego z zamulaniem przekazu – klarowność i precyzja "dziewiątki" są niezmienne, co potwierdziły obserwacje z wykorzystaniem praktycznie każdego rodzaju materiału muzycznego.

Spójnie połączone ze średnicą wysokie tony są spontaniczne, ale przy ustawieniu SRC na 768kHz nie sprawiają wrażenia zbyt wyśrubowanych, tj. przesadnie detalicznych. Ich natężenie nie wykracza wówczas poza zakres liniowy, a szczegółów nie brakuje, podobnie jak niuansów związanych z barwą i artykulacją. Blachy perkusji mają bogaty koloryt i łatwo wyczuwalną metaliczność. Dzięki wzorowej mikrodynamice każde uderzenie ma właściwe proporcje i wydaje się znakomicie zgrane w czasie. Szczegóły są bardzo dobrze słyszalne – nie ma potrzeby wzmacniania brzmienia po to, by wydobyć ich jeszcze więcej.

NuPrime CDP-9

CDP-9 nie ma także większych problemów z rysunkiem przestrzeni i wydobywaniem z płyt informacji na temat lokalizacji instrumentów oraz głosów. Przekaz jest namacalny i tętni życiem. Jedyne, czego może brakować, to wyraźniejsze poczucie oddechu, ale jest to wyczuwalne dopiero w porównaniu ze znacznie droższymi źródłami dźwięku.

Podsumowanie

Poziom cenowy, do którego przynależy CDP-9, prezentuje bodaj najlepszą relację jakości do ceny. Możliwości i brzmienie tego odtwarzacza czynią zeń urządzenie nad wyraz kompetentne, a jego cena w porównaniu z odtwarzaczami highendowymi wydaje się wręcz okazyjna. Gorąca rekomendacja!

Werdykt: NuPrime CDP-9

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Kompaktowa, zgrabna obudowa. Funkcjonalność. Brzmienie treściwe, nierozcieńczone, obfitujące w barwy i szczegóły.

Minusy: Niezbyt poręczny pilot zdalnego sterowania.

Ogółem: Świetny "cedek"/DAC/preamp po całkiem przystępnej cenie.

Ocena ogólna:

PRODUKT
NuPrime CDP-9
RODZAJ
Odtwarzacz CD/DAC
CENA
8.545zł
WAGA
2,3kg
WYMIARY (S×W×G)
235×281×55mm
DYSTRYBUCJA
Rafko Dystrybucja
nuprime.rafko.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetwornik: ESS SABRE ES9028PRO
 • Częstotliwość próbkowania dla wejścia USB: 44,1kHz, 48kHz, 88,2kHz, 96kHz, 176,4kHz, 192kHz, 352,8kHz, 384kHz, 768kHz i DSD 2,8MHz(64), 5,6MHz(128), 11,3MHz(256), 22,6MHz(512)
 • Częstotliwość próbkowania dla wejścia koaksjalnego: 44,1kHz, 48kHz, 88,2kHz, 96kHz,176,4kHz, 192kHz, 352,8KHZ, 384kHz, 705kHz, 768kHz, DoP64, DoP128, DoP256
 • Częstotliwość próbkowania dla wejścia optycznego: 44,1kHz, 48kHz, 88,2kHz, 96kHz, 176,4kHz, 192kHz, DoP64
 • Rozdzielczość bitowa: 16–32
 • D/A THD+N: 0,0005%
 • D/A SNR: >120dB
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz–20kHz (±0,3dB)
 • CD THD+N: 0,003%
 • CD SNR: >114dB
 • Moc na wyjściu słuchawkowym: 150mW@1kHz/33Ω
 • Pobór mocy: 2,7W (standby), 8,3W (bieg jałowy), 11,3W (odtwarzanie CD)