s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

LEAK CDT & Stereo 130

test |
Wzmacniacz zintegrowany i transport - LEAK CDT & Stereo 130

Sprawdziliśmy, jak chińskiej firmie IAG wyszło wskrzeszenie brytyjskiej legendy LEAK...

Brytyjską markę LEAK jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku założył Harold Joseph Leak. Starsi audiofile mogą pamiętać jej urządzenia, np. wzmacniacz lampowy TL/12, tranzystorowy LEAK Stereo 30 czy tuner FM Trough-line. Po mniej więcej 40 latach działalności firma znikła z rynku, a teraz, po przeszło 40-latach nieobecności, powraca w nowej odsłonie, reaktywowana przez chińską firmę IAG (International Audio Group), właściciela takich marek, jak np. Audiolab, Quad czy Luxman. Z jakim skutkiem?

Wyposażenie i funkcjonalność

Choć dwa nowe urządzenia LEAK-a, CDT i Stereo 130, są sprzedawane osobno, to na dobrą sprawę stanowią nierozłączną parę, ponieważ CDT jest tylko transportem CD, a wzmacniacz ma wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy. Ich swoistą symbiozę podkreśla przemyślane, spójne wzornictwo, nawiązujące do historii firmy (wspomniany LEAK Stereo 30 wprowadzony do sprzedaży w 1963 roku). Dostępne są dwie wersje tych urządzeń: Silver (podstawowa) i Wood (z zewnętrznymi drewnianymi obudowami). Zwłaszcza ta ostatnia ma wygląd retro, aczkolwiek obie są wyrazem tęsknoty za złotą erą hi-fi, albo po prostu wpisują się w modny ostatnimi czasy styl w designie. W wersji Silver (testowanej) oba urządzenia mają szerokość 30cm i wysokość 10,5cm. W obu dolna część czołówki jest pociągnięta czarną farbą, na tle której widnieje charakterystyczne logo.

LEAK CDT & Stereo 130

Elementami stylu retro we wzmacniaczu są także gałki, które imitują pokrętła "z epoki" – mają wyraźne podłużne żłobienia i czarno-białą kolorystykę, co nieodparcie kojarzy się z "oldskulowym" sprzętem pomiarowym. Dwa największe pokrętła umieszczone po bokach to wybierak źródła (z lewej; Bluetooth, USB, OPT1, OPT2, COAX, AUX1, AUX2 i Phono) oraz regulator głośności (z prawej; potencjometr to czarny Alps). Uwzględniono także trzy mniejsze pokrętła: tonów niskich, wysokich oraz balansu. Pomiędzy nimi znalazł się przycisk Direct z diodą LED, który pozwala ominąć obwód regulacji barwy dźwięku. Dopełnieniem ścianki frontowej wzmacniacza jest odbiornik podczerwieni (pilot w zestawie), wyjście słuchawkowe 6,3mm oraz przycisk Standby.

LEAK CDT & Stereo 130

Tył integry zdradza, że mamy do czynienia z urządzeniem zbudowanym w XXI wieku: świadczą o tym logo aptX i DSD, a także szereg wejść cyfrowych, na czele z asynchronicznym USB-B dedykowanym dla komputera. Znajdziemy tam także wyjścia cyfrowe (koaksjalne i optyczne), trzy pary wejść analogowych (w tym Phono dla gramofonu z wkładką MM lub wysoko poziomową MC), wyjście z przedwzmacniacza i pojedyncze terminale głośnikowe, a ponadto gniazda wyzwalaczy (12V), anteny Bluetooth, zasilające IEC zintegrowane z bezpiecznikiem oraz główny włącznik.

LEAK CDT & Stereo 130

Czołówkę CDT zagospodarowano typowo. Po lewej stronie znalazła się szczelina na płyty (wykorzystano napęd ROM), a po prawej niewielki wyświetlacz z umiejscowionym pod nim wejściem USB-A i rzędem przycisków, w tym wybierakiem wejścia (Input; wybór między Disc i USB). Tył transportu zajmują dwa wyjścia cyfrowe (optyczne i koaksjalne), triggery oraz gniazdo zasilania i mechaniczny włącznik.

LEAK CDT & Stereo 130

Jak to wszystko przekłada się na funkcjonalność? Sercem systemu LEAK-a jest oczywiście wzmacniacz Stereo 130, który otrzymał sekcję cyfrową bazującą na przetworniku ESS ES9018K2M – 32-bitowym zaawansowanym układzie z serii Sabre32 Reference. Granicę jego możliwości wyznaczają PCM-y o częstotliwości próbkowania 384kHz i pliki DSD256 (11,3MHz) – odpowiedni sygnał należy wysłać z komputera (z PC po uprzednim zainstalowaniu sterownika dostępnego na stronie producenta). Moduł Bluetooth z kolei obsługuje kodeki aptX i SBC. Transport ma znacznie mniejsze możliwości, ale także rozszerza odtwarzanie o pliki: WMA, MP3, WAV i AAC. Coś takiego z pewnością nawet nie śniło się samemu Haroldowi Leakowi.

Jakość brzmienia

Combo LEAK-a gra w sposób niewymuszony i spójny, bez dziur w paśmie czy niedomówień. Nie jest może wulkanem energii, ale jeśli trzeba, tj. przy głośnym słuchaniu, wzmacniacz potrafi wykrzesać całkiem sporo energii i dać niezłego "kopa" głośnikom. Krótko mówiąc, CDT & Stereo 130 prezentują brzmienie, któremu nie brak ekspresji.

LEAK CDT & Stereo 130

Bas jest obszerny, zaokrąglony i miękki. Jego subiektywna ocena w dużej mierze zależy od odtwarzanego materiału. Najlepiej moim zdaniem sprawdza się z materiałem jazzowym, małymi składami itp., a najgorzej z rockowym (np. Ulver "Flowers of Evil"), gdzie brakuje lepszej kontroli i różnicowania, a także wyraźniejszych konturów oraz gradacji impulsów.

LEAK CDT & Stereo 130

Średnie tony są ładnie nasycone i podane "na twarz". Fortepian ma poprawną barwę, a kontury dźwięków swoistą aksamitną otoczkę. Wypchnięcie dźwięku, podanie go "do przodu" słychać zwłaszcza w partiach wokalnych, które dzięki temu zabiegowi są z jednej strony nieco zbyt wyrywne, a z drugiej wydają się bardziej komunikatywne niż zwykle. Barwy głosów są przy tym odtwarzane z dużą dozą wiarygodności.

LEAK CDT & Stereo 130

Góra pasma stanowi najmocniejszą stronę opisywanego zestawu, mimo że wyższe partie są delikatnie podbite. Daje to efekt żywości i przejrzystości, brzmienie odbiera się jako świeże i pełne detali. Perkusyjne blachy charakteryzują się ładnymi barwami, pożądaną twardością i szlachetnością, a także niezłą rozdzielczością, która w rozważanym przedziale cenowym wcale nie jest oczywista. Co ważne, mimo swojej wyrazistości LEAK nie ma w sobie jaskrawości, jego brzmienie nie staje się ofensywne. Wysokie tony korzystnie wpływają także na szerokość sceny (rozciąga się daleko na boki) i kreowanie sugestywnych zjawisk przestrzennych.

Podsumowanie

LEAK (IAG) stworzył kompaktowy zestaw dla melomanów, którzy tęskną za dawnym wyglądem klocków hi-fi, a jednocześnie chcą korzystać z najnowszych technologii. Trzeba przyznać, że wyszło mu to całkiem nieźle.

Werdykt: LEAK CDT & Stereo 130

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Ciekawy wygląd w stylu retro. Bardzo dobra funkcjonalność (USB-DAC). Brzmienie spójne, masywne i detaliczne.

Minusy: Momentami nieco zbyt rozmyty i monotonny bas. Przydałby się jeszcze Chromecast z obsługą serwisów streamingowych.

Ogółem: Ciekawy "powrót do przeszłości", acz z funkcjonalnością rodem z XXI wieku.

Ocena ogólna:

PRODUKT
LEAK CDT & Stereo 130
RODZAJ
Wzmacniacz zintegrowany i transport
CENA
3.799zł (Stereo 130, wersja Silver)
2.499zł (CDT, wersja Silver)
WAGA
7,02kg (Stereo 130, Silver)
5,3kg (CDT, Silver)
WYMIARY (S×W×G)
302x118x270mm (Stereo 130, Silver)
302x117x278mm (CDT, Silver)
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY Stereo 130
 • Konwerter cyfrowo-analogowy: ESS Sabre ES9018K2M
 • Częstotliwość próbkowania wejścia: optyczne, koaksjalne: 44,1kHz~192kHz;
 • USB: 44,1kHz~384kHz (PCM)/DSD64, DSD128, DSD256
 • Moc wyjściowa: 2x45W (8Ω)/2x65W (4Ω)
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne: < 0,005% (30W, 8Ω)
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz (+/-0,5dB)
 • Czułość wejścia: 480mV (wejście RCA AUX); 4,1mV (phono MM)
 • Impedancja wejściowa: 10kΩ (AUX); 47kΩ/100pF (phono MM)
 • Odstęp sygnał/szum (S/N): ≥108dB (A-ważony, ref. 45W)
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne przedwzmacniacza (THD): < 0,003%
 • Odstęp sygnał/szum przedwzmacniacza (S/N): >110dB (A-ważony)
 • Bluetooth: Profil A2DP; kodeki aptX (priorytet), SBC
 • Wejście USB: 1x USB-B
 • Wejścia cyfrowe audio: 2x optyczne Toslink, 1x RCA COAX
 • Wyjścia cyfrowe audio: 1x optyczne Toslink, 1x RCA COAX
 • Wejścia analogowe: 2x RCA (AUX1, AUX2), 1x RCA (phono MM)
 • Wyjście analogowe: 1x RCA (PRE OUT)
NAJWAŻNIEJSZE CECHY CDT
 • Wspierane formaty audio z nośnika USB: WAV, MP3, AAC, WMA
 • System plików USB: FAT12, FAT16 & FAT32
 • Poziom wyjściowy: 500 +/- 50mVpp
 • Impedancja wyjściowa: 75Ω
 • Pasmo przenoszenia: -0,01dB (20Hz–20kHz, ref. 1kHz)
 • Częstotliwość próbkowania: 44,1kHz (CD), 44,1kHz, 48kHz (USB)
 • Wyjścia cyfrowe: 1x koaksjalne , 1x optyczne
 • Pobór mocy w spoczynku: <0,5W
 • Zasilanie: 220–240V~50/60Hz