s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Gramofony Perpetuum Ebner

prezentacja |
niezdefiniowano - Gramofony Perpetuum Ebner

Można śmiało powiedzieć, że od kilku lat producenci audio ponownie oswajają nas z analogowym brzmieniem gramofonów...

Zaskakujące są koleje losu niektórych formatów dźwięku. Początkowo renesans płyt winylowych i oczywiście gramofonów wydawał się przejściową modą będącą naturalną przeciwwagą na oderwanie muzyki od nośników fizycznych za sprawą plików. Rewolucja jaką zapoczątkowała firma Apple porządkując rynek muzyczny i czyniąc internet legalnym kanałem dystrybucji muzyki, doprowadziła do gwałtownego załamania sprzedaży płyt CD. Późniejszy rozkwit serwisów streamingowych jeszcze bardziej pogorszył sytuację, aż tu nieoczekiwanie nastała moda na słuchanie muzyki z płyt winylowych. Początkowo ten trend obserwowaliśmy w środowisku audiofilów melomanów, którzy w większości nigdy nie odwrócili się od tego nośnika.

Później ta moda przerodziła się w znaczący trend rynkowy o czym może świadczyć fakt, że nawet w popularnych dyskontach np. w Biedronce można kupić płyty winylowe! Jednak największe powody do radości mają miłośnicy wysokiej jakości dźwięku, gdyż słuchanie muzyki z płyt to niemal mistyczne przeżycie, na które składa się celebra związana z wyjęciem płyt, ewentualnie przeczyszczeniem jej, ustawieniem gramofonu, a do tego dochodzi jeszcze możliwość podziwiania okładki zawierającej zazwyczaj ciekawą grafikę, zdjęcia i niejednokrotnie jakieś dodatki. Ponadto dźwięk z analogu jest cieplejszy i przyjemniejszy w odbiorze niż cyfrowy. Jednak żeby w pełni korzystać z tych dobrodziejstw analogu musimy dysponować gramofonem dobrej jakości.

Gramofony Perpetuum Ebner

W sukurs przychodzi warszawska firma CNT Audio, która odwołując się do czasów złotej ery gramofonów prowadzi w Polsce dystrybucję sprzętu renomowanej niemieckiej marki Perpetuum Ebner.

Aktualnie w ofercie polskiego dystrybutora jest 5 modeli, a wszystkie je można zobaczyć i odsłuchać po wcześniej umówieniu spotkania w salonie Audio Laboratorium.

Gramofony Perpetuum Ebner

Perpetuum Ebner to firma z wielkimi, analogowymi tradycjami, mająca w swoim DNA cząstki firmy DUAL. W swoich produktach znakomicie łączy możliwości wynikające z łączenia współczesnej technologii z tradycją. Firma Perpetuum Ebner została założona w 1911 roku przez Josefa Steidingera – jednego z twórców marki DUAL. Jego synowie Hermann i Arthur oraz córka Hermine – późniejsza żona Alberta Ebnera przez lata podtrzymywali produkcję oraz analogowe, rodzinne tradycje. W 1956 roku, gdy zmarł twórca marki, firma zatrudniała 1.500 pracowników i była jednym z największych europejskich producentów gramofonów. W latach 70. XX wieku – czyli najlepszym okresie rozwoju technologii analogowej - losy firm Perpetuum Ebner i DUAL splatają się: ta druga przejęła markę w 1971 i kontynuowała produkcję znanych i cenionych do dziś gramofonów oraz napędów. Miłośnicy starszych urządzeń i vintage bez trudu odnajdą podobieństwa w rozwiązaniach technicznych i wzorniczych tych dwóch marek.

W Perpetuum Ebner klasyczne wzornictwo przemysłowe oraz rozwiązania techniczne wynikają z funkcjonalności.

W roku 2014, na fali rosnącej popularności technologii analogowej, Wolfgang Epting reaktywował markę Perpetuum Ebner. Do projektu dołączyli wkrótce inżynierowie z DUAL, a firma We Audio Systems właściciel marki Perpetuum Ebner rozpoczęła produkcję w fabryce, w miejscowości St. Georgen w Schwarzwaldzie.

W roku 2015 na niemieckim rynku pojawiają się dwa nowe modele gramofonów: PE 4040 oraz PE 1010. Kolejne modele PE 800 i PE 1000 oraz PE 2525 budowane są według idei "form follows function".

Gramofony Perpetuum Ebner

W Perpetuum Ebner klasyczne wzornictwo przemysłowe oraz rozwiązania techniczne wynikają z funkcjonalności. Tam, gdzie forma podąża za funkcjonalnością, otrzymujemy wyrafinowaną inżynierię i doskonałą ergonomią. W gramofonach PE odnajdziemy elementy wykończone czarnym lakierem fortepianowym, naturalne drewno, precyzyjne ramiona oraz innowacyjne rozwiązanie pod nazwą Integrated Floating Board" (IFB), które jest odpowiedzialne za efektywną absorpcję drgań.

Wszystkie modele gramofonów posiadają stabilizowany elektronicznie, paskowy napęd z możliwością odtwarzania płyt 33 i 45 RPM oraz wykonane z aluminium lub polimeru (tylko model PE 1000) solidne talerze. Do każdego z modeli gramofonów PE są dedykowane odpowiednie wkładki firmy Ortofon. Do modeli PE 800, PE 1000, PE 1010 wkładki z serii 2M, Red, Blue, Bronze, Black, czyli klasyczne wkładki typu MM lub wysokonapięciowe wkładki z serii MC 1 Turbo, MC 3 Turbo. Do modeli PE 2525 oraz PE 4040 wkładki z serii Quintet lub Cadenza.

INFO cntaudio.com