s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Hegel V10

news |
niezdefiniowano - Hegel V10

Wzrost popularności płyt winylowych skłonił norweską firmę Hegel do opracowania pierwszego w ofercie przedwzmacniacza gramofonowego

Od początku istnienia firmy Hegel jej celem było przesuwanie granic, aby we wszystkich swoich produktach uzyskać lepszy i bardziej naturalny dźwięk z mniejszymi zniekształceniami. W ostatnich latach cyfrowy dźwięk nieustannie rozwija się, a Hegel wprowadził nowe i innowacyjne rozwiązania techniczne, aby udoskonalić jakość dźwięku z cyfrowych mediów. Wraz z ponownym wzrostem popularności płyt winylowych wielu klientów, dealerów i dystrybutorów firmy Hegel oczekiwało produktu dla przeciwnego skraju audiofilskiego świata i przekonało norweskich projektantów do opracowania przedwzmacniacza gramofonowego.

Przez lata Hegel wstrzymywał się, zawsze stawiając na pierwszym miejscu inne urządzenia. Zawsze z ciężkim sercem, ponieważ przedwzmacniacze gramofonowe to coś, nad czym główny projektant Bent Holter pracował już w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Dlatego kiedy w końcu podjęto decyzję o stworzeniu tego typu konstrukcji, Bent z entuzjazmem przyjął ten pomysł. Pierwotnym planem było rozpoczęcie od czegoś stosunkowo prostego i niedrogiego, sensownym wydawało się zacząć od niewielkiej konstrukcji. Ale im dłużej Bent nad tym pracował, tym więcej miał z tego radości i projekt stawał się coraz większy. W efekcie zbyt trudno było zarzucić ten wspaniały pomysł i ten niesamowity produkt, a cytując Benta: "Jeśli nie zamierzasz zrobić tego we właściwy sposób, to po co w ogóle się tym zajmować".
Hegel V10
Ten entuzjazm był bardzo zaraźliwy i objął całą firmę. Bent jak zwykle był czołową postacią dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu w dziedzinie analogowego audio, ale ten projekt był wyjątkowy i V10 jest dziełem grupowym stworzonym przy udziale całego zespołu. W przypadku V10 nie kopiowano starych podręcznikowych rozwiązań ani nie korzystano z już opracowanych układów. Bazują na zdobytej wiedzy w zakresie projektowania najnowocześniejszych wzmacniaczy już na początku przyjęto podejście teoretyczne.
V10 to czysty Hegel, zbudowany od podstaw z wykorzystaniem nowoczesnej, dyskretnej amplifikacji. Efektem jest przedwzmacniacz gramofonowy z sygnaturą dźwiękową znaną ze wzmacniaczy i przetworników c/a Hegel; detaliczny, dynamiczny i neutralny, ze sceną dźwiękową i obrazowaniem, który tylko winyl może zapewnić. Z dobrą wkładką, poziom detali, jaki V10 potrafi wydobyć z dobrze wytłoczonej płyty winylowej wręcz zapiera dech w piersiach. Droga do celu była wyjątkowo długa, ale ostatecznie została pokonana przez cały zespół, z czego Hegel jest niezmiernie dumny. A zatem, oto pierwszy przedwzmacniacz gramofonowy Hegel V10.

W rowku płyty

Hegel V10 urzeczywistnia całkowicie nowe podejście do starej technologii. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w projektowaniu najnowocześniejszych dyskretnych obwodów tranzystorowych, Hegel stworzył przedwzmacniacz gramofonowy nie mający żadnego odpowiednika. Jest neutralny, dynamiczny i wyjątkowo odkrywczy. Projektanci wykorzystali całą swoją wiedzę o amplifikacji i wykorzystali ją w jednym celu – aby sięgnąć do nagrań i wydobyć z nich każdy szczegół.
Hegel V10
Słuchanie winyli jest zmysłowym doświadczeniem. Starannie otwierasz okładkę albumu, wyjmujesz płytę z wewnętrznej osłony, szukasz ewentualnych zarysowań lub zabrudzeń, umieszczasz ją na talerzu i powoli opuszczasz igłę, aby pozwolić jej wydobyć dźwięk. To wszystko odnosi się do ciebie i twojej muzyki, wybranej właśnie na ten moment. Z V10 to wyjątkowe doświadczenie staje się jeszcze lepsze. Opracowany od podstaw i wykorzystujący naprawdę nietuzinkowe i unikatowe rozwiązania techniczne, V10 zapewnia bezprecedensową przejrzystość i krajobraz dźwiękowy – w ten sposób sprawia, że muzyka, którą słyszysz, jest tak namacalna i realna jak płyta, na której została zapisana.
Ten fantastyczny efekt uzyskano dzięki temu, że V10 został zaprojektowany wyłącznie po to, aby odtwarzana muzyka brzmiała tak dobrze, jak to tylko możliwe. Obudowa podzielona jest na dwie komory, fizycznie oddzielające zasilanie od czułego układu wzmocnienia. Dzięki temu nie zachodzi żadna wykrywalna interferencja pomiędzy dwoma sekcjami. Aby zapewnić najlepsze możliwe połączenie, projektanci wyposażyli V10 w pozłacane terminale, zbalansowane wyjścia XLR i solidną, specjalnie przygotowaną śrubę uziemienia. W niezwykle ważnym stopniu wejściowym projektanci zastosowali ultraniskoszumowe tranzystory dyskretne JFET dla wejścia MM (moving magnet) i MC (moving coil). Wyeliminowanie zewnętrznego szumu jest szczególnie ważne podczas korzystania z czułych wkładek MC o niskiej mocy wyjściowej. To dlatego projektanci wzbogacili wejście MC w cztery tego typu tranzystory połączone równolegle, co pozwoliło całkowicie wyciszyć wejście i zatrzymać sprzężenie zwrotne prądu polaryzacji do cewki wkładki.
Sygnał wejściowy przesyłany jest do równie cichych obwodów wzmacniacza, gdzie zarówno stopnie wzmocnienia MM i MC wykorzystują ultraniskoszumowe zasilanie zbudowane z dyskretnych tranzystorów bipolarnych, aby zminimalizować szum sygnału. Zapewnia to niezwykle precyzyjne wzmocnienie sygnału wejściowego docierającego z gramofonu. Aby mieć gwarancję, że V10 pracuje w najlepszych możliwych warunkach, wyposażony jest w liniowy, niskoszumowy zasilacz analogowy AC. Moduł ten wykorzystuje specjalnie zaprojektowany transformator z rdzeniem E, umieszczony we własnej obudowie, aby wyeliminować wszelkie możliwe zakłócenia.
Hegel V10
Dla projektantów Hegla szczególnie ważne było to, aby modelem V10 mogli cieszyć się wszyscy entuzjaści winylu. Dlatego też już w chwili wyjęcia z pudełka model ten skonfigurowany jest jako doskonały przedwzmacniacz gramofonowy MM typu plug-and-play. Dla wielu jest to dokładnie to, czego chcą i potrzebują, chociaż niektórzy oczekują czegoś więcej. Dlatego też V10 został opracowany pod kątem możliwości jego zoptymalizowania, umożliwiając dostosowanie go do indywidualnych preferencji i wymagań konfiguracji, w tym dopasowanie do dowolnej wkładki MM lub MC.
W przypadku wkładki MM można dowolnie zwiększać pojemność w zakresie od 100 do 467 pF, a w przypadku wkładki MC można dowolnie regulować impedancję pomiędzy 33 i 550 Ω lub ustalić na poziomie 47 kΩ. Zarówno dla MM, jak i MC, wzmocnienie można zwiększyć o 5, 10 lub 12 dB, dopasowując się do wyjścia innych źródeł. V10 udostępnia także filtr subsoniczny, dzięki któremu można usunąć niepożądany szum o niskiej częstotliwości. A pod koniec nocy, kiedy sesja odsłuchowa przeciągnęła się daleko poza porę snu, regulowana funkcja trybu czuwania automatycznie wyłączy urządzenie.
Hegel V10

Specyfikacja Hegel V10:

 • Topologia wzmacniacza: Ultraniskoszumowy dyskretny stopień wejściowy z tranzystorami JFET dla MC i MM
 • Wzmocnienie wyjścia XLR: MM: 40 dB/45 dB/50 dB/52 dB; MC: 60 dB/65 dB/70 dB/72 dB
 • Wzmocnienie wyjścia RCA: MM: 34 dB/39 dB/44 dB/46 dB; MC: 54 dB/59 dB/64 dB/66 dB
 • Impedancja obciążenia MC: Dowolnie regulowana pomiędzy 33 i 550 Ω/47 kΩ
 • Pojemność obciążenia MM: 100 pF/147 pF/220 pF/247 pF/320 pF/420 pF/467 pF przy 47 kΩ
 • Filtr subsoniczny: Przełączalny wł./wył., -3 dB przy 20 Hz, -18 dB oktawa
 • Precyzja RIAA: +/-0,2 dB/20 Hz-20 kHz
 • Szum wyjściowy: -84 dB/MM ("A" ważony ref: 0 dBV); -81 dB/MM ("A" ważony ref: 0 dBV)
 • Impedancja wyjściowa XLR/RCA: 200 Ω
 • Przesłuch kanału: -84 dB przy 1kHz 0 dBV
 • Pasmo przenoszenia: 2 Hz-2 kHz zniekształcenia (THD) MM: <0,005%; MC: <0,009% przy 1 kHz 0 dBV
 • Wejścia: 1 niezbalansowane (RCA) MM; 1 niezbalansowane (RCA) MC
 • Wyjścia: 1 niezbalansowane stałopoziomowe (RCA); 1 zbalansowane stałopoziomowe (XLR)
 • Zasilacz: Hegel Power Adapter M30103
 • Wymiary (W×S×G): 60×210×280 mm
 • Waga: 2,2 kg

Hegel V10 powinien pojawić się w sprzedaży pod koniec pierwszego kwartału br. Wtedy także będzie znana cena urządzenia.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan