hi-fi

iFi Audio Pro iDSD

news |
DAC - iFi Audio Pro iDSD

Nowy zaawansowany przetwornik cyfrowo-analogowy z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym i funkcjami odtwarzacza strumieniowego.

Pro iDSD trzyma się firmowej stylistyki, ale pod wieloma względami jest to urządzenie szczególne w ofercie iFi Audio. Jest to model flagowy i zarazem najdłużej opracowywany projekt tej marki. Prace nad nim trwały prawie 2 lata. Szerszy niż zwykle jest też docelowy rynek. Urządzenie jest skierowane nie tylko do audiofilów i melomanów, ale także do odbiorców profesjonalnych, czyli muzyków i realizatorów dźwięku.W Pro iDSD zaimplementowano całą wiedzę zgromadzoną przez 5 lat działania firmy, a wszystkie aspekty konstrukcyjne zostały drobiazgowo przeanalizowane. Urządzenie ma bardzo dużą ilość firmowych rozwiązań technicznych. Ma też wyśrubowane parametry techniczne i rozbudowane możliwości funkcjonalne.

iFi Audio Pro iDSD

Pro iSDS wykorzystuje poczwórny zestaw konwerterów cyfrowo-analogowych Burr-Brown. Dzięki temu do dyspozycji jest osiem par różnicowych sygnałów, po cztery pary na kanał. Wszystkie sygnały wejściowe trafiają do bufora i mają regenerowany zegar. Wykorzystywany jest do tego charakteryzujący się niskim jitterem zegar Global Master Timing bazujący na konstrukcji zaczerpniętej z DAC-a AMR DP-777. Konwertery pracują w trybie Voltage Output Mode, co daje zakres dynamiki ponad 119dB. Filtracja analogowa jest całkowicie pasywna i wykorzystuje zrównoważony układ trzeciego rzędu (CLC - kondensator-cewka-kondensator) zamiast aktywnego układu ze sprzężeniem zwrotnym. Zastosowanie układu pasywnego służy eliminacji problemu z zakłóceniami wysokoczęstotliwościowymi, których filtracja jest kłopotliwa w układach aktywnych. Obecność pasywnego filtra bezpośrednio na wyjściu konwertera CA zapewnia, że kolejny stopień nie musi sobie radzić z wyskoczęstotliwościowymi zakłóceniami.

Nowatorską funkcją jest wykonywany z jakością studyjną remastering do DSD1024 (Studio Grade Remastering). Jak podają firmowe materiały po raz pierwszy studyjny remastering DSD1024 jest w ten sposob udostępniony szerokiej rzeszy użytkowników. Remastering jest wykonywany przez układ FPGA Crysopeia. Pro iDSD może obsłużyć wszystkie sygnały audio i konwertować je do DSD1024 lub DSD512 lub PCM 768kHz i wykorzystać przy tym wybrany przez użytkownika filtr cyfrowy. Do wyboru jest kilka rodzajów filtrów (Bit-Perfect, Bit-Perfect+, Gibbs Transient Optimised, Apodising Modest, Transient Aligned). Filtracja cyfrowa również jest realizowana przez układ FPGA.

Do obsługi innych etapów przetwarzania cyfrowego Pro iDSD wykorzystuje nowy 16-rdzeniowy procesor XMOS XU216 X-Core. Przetwarzanie nie wykorzystuje asynchronicznej konwersji częstoliwości próbkowania (ASRC) ani up-samplingu. Tak więc dopóki nie zostanie wybrany jeden z filtrów cyfrowych sygnał pozostaje Bit-Perfect.

iFi Audio Pro iDSD

Pro iDSD ma na wyposażeniu wejście cyfrowe XLR, wejście cyfrowe kombinowane koncentryczne/optyczne, wejście cyfrowe BNC (gnizado dwufunkcyjne, może też służyć synchronizacji), port USB Host, port USB Device, czytnik kart Micro SDHC, port Ethernet, gniazdo anteny WiFi.

Szeroka paleta obsługiwanych źródeł sygnału obejmuje także:

 • Airplay ze sprzętu przenośnego i komputerów Apple
 • sieciowe DLNA ze smartfonów, tabletów i komputerów Windows/Linux
 • odtwarznie z nośników HDD, pamięci USB i kart pamięci Micro SDHC
 • odtwarzanie z dysków seiciowych NAS
 • strumieniowanie Spotify, TIDAL, Napster, QQ Music i innych.

Na wejściu USB dekodowane są sygnały do 768kHz/DSD512. Na wejściach AES/EBU i S/PDIF sygnały do 192kHz/24bitów. Natomiast sygnały przesłane przez WiFi, gniazdo Ethernet lub z podłączonych nośników (pamięci, dyski) do rozdzielczości 192kHz/32bity. Obsługiwane jest też kodowanie MQA.

Wszystkie wejścia włącznie z USB są galwanicznie izolowane. Wejścia SPDIF wykorzystują technologię zaczerpniętą AMR DP-777. Wejścia USB mają własne, zaawansowane układy zasilające i nie pobierają zasilania z zewnętrznej szyny.

iFi Audio Pro iDSD

Pro iDSD ma też spore możliwości dotyczące synchronizacji i zewnętrznego taktowania. Dla użytkowników profesjonalnych istotne będzie wsparcie synchronizacji AES3id DARS (Digital Audio Reference Signal) zgodnie ze standardem AES11. Jeśli ktoś dysponuje zegarem atomowym też można go podłączyć i wykorzystać do uzyskania jeszcze lepszej precyzji niż we własnych układach Pro iDSD. Zalecany jest zegar co najmniej tej jakości co Sanford Research Systems PERF10. Można też podłączyć na wejście BNC sygnał 10MHz aby zsynchronizować się z resztą systemu. Wyjście BNC Sync Out podaje 10MHz nawet jeśli taki sygnał nie jest obecny na wejściu.

iFi Audio Pro iDSD ma na wyposażeniu kilka wyjść:

 • wyjście symetryczne XLR
 • wyjście niesymetryczne RCA
 • wyjście słuchawkowe niesymetryczne 3,5mm
 • wyjście słuchawkowe niesymetryczne 6,35
 • symetryczne wyjście słuchawkowe 2,5mm.

Dostępna jest funkcja zmiany wzmocnienia na wyjściach słuchawkowych (0dB-9dB-18dB). Wyjścia XLR i RCA mogą pracować w jednym z czterech trybów trybów (HiFi Fixed, HiFi Variable, Pro Fixed, Pro Variable). W trybach Fixed poziom jest stały, a w trybach Variable włącza się regulacja głośności. Tryby Pro mają ponad dwa razy wyższe napięcie wyjściowe niż tryby HiFi.

Wyjściowy wzmacniacz jest zdublowany. Użytkownik może wybrać układ lampowy lub tranzystorowy. Co istotne, wzmacniacz lampowy i wzmacniacz tranzystorowy mają oddzielne układy wejściowe. Sekcja lampowa nie jest więc opcją dodaną do układu tranzystorowego. Dzięki pełnemu zdublowaniu układów ścieżka sygnału jest skrócona, a każdy wariant jest w pełni zoptymalizowany. Dobrej jakości lampy 6922 zostały uznane za niewstarczające i dlatego zastosowano wariant wyższej jakości w postaci lamp General Electric 5670. Lampy mogą być użytkowane w dwóch trybach, Tube oraz Tube+. Tryb Tube+ redukuje ujemne sprzężenie zwrotne do niezbędnego minimum. Natomiast wzmacniacz tranzystorowy to układ dyskretny, pracujący w klasie A i zbudowany w oparciu o tranzystory J-FET. Układy analogowe nie mają kondensatorów sprzęgających w torze.

iFi Audio Pro iDSD

Regulacja głośności jest analogowa i bazuje na 6-ścieżkowym, zmotoryzowanym potencjometrze Alps. Cztery ścieżki są wykorzystane do realizacji w pełni zrównoważonej regulacji głośności. Na szynach zasilania obwodów analogowych zastosowano kondensatory ELNA Silmic umieszczone tuż przy obsługiwanych układach. Natomiast do zasialnia sekcji cyfrowej zastosowano niskoimpedancyjne superkondensatory ELNA Dynacap. Zestaw superkondensatorów ma pojemność 6.6 Farada (6,600,000uF). Superkondensatory Elna Dynacap DZ mają 400 razy mniejszą impedancję wewnętrzną niż przeciętne superkondensatory, co oznacza dużo szybsze uwalnianie energii. W zasilaniu zastosowano wiele osobnych stabilizatorów dla poszczególnych układów.

Specyfikacja iFi Audio Pro iDSD:

 • Częstotliwosci próbkowania: PCM do 768kHz | DSD do 49,152MHz - DSD1024 | DXD x 2
 • Wzmocnienie wzmanciacza słuchawkowego: 0dB - 9dB - 18dB
 • Napięcie wyjściowe na XLR: 4,6V HiFi | 11,2V Pro
 • Napięcie wyjściowe na RCA: 2,3V HiFi | 5,6V Pro
 • Zasilanie Pro iDSD: DC 9V/6.7A - 18V/3.35A
 • Zasilanie iPower+: AC 85-265V, 50/60Hz
 • Pobór mocy: <22W w spoczynku, 50W max.
 • Wymiary (S×W×G): 220×63,3×213 mm
 • Masa: 1.980 g

Urządzenie iFi Audio Pro iDSD jest już dostępne w Polsce w cenie 12.990 zł.

Źródło: informacja prasowa Camax