hi-fi

NAIM HDX JUŻ DOSTĘPNY

news |

Jednym z najciekawszych debiutów na tegorocznych targach w Monachium był wyposażony w twardy dysk, audiofilski odtwarzacz Naima HDX.

Jednym z najciekawszych debiutów na tegorocznych targach w Monachium był wyposażony w twardy dysk, audiofilski odtwarzacz Naima HDX. Korzystając z doświadczenia zdobytego przy konstruowaniu pracujących w domowych instalacjach serwerów NaimNet, HDX oferuje wygodę odtwarzania z dysku twardego w ramach tradycyjnego systemu hi-fi.
Naim upiera się przy tym, że nowy HDX nie jest serwerem, a po prostu wyposażonym w twardy dysk odtwarzaczem. Ma on napęd CD umożliwiający przegrywanie na dysk płyt bit po bicie (napęd może też odtwarzać płyty bez ich zgrywania). Zastosowano ?bezpieczny? system ripowania, co oznacza, że urządzenie wykonuje co najmniej dwa przebiegi przy kopiowaniu płyty, eliminując tym samym niemal wszystkie błędy odczytu. Wadą tego rozwiązania jest to, że proces zgrywania trwa dłużej niż w przypadku większości tego typu odtwarzaczy. Ale jest też zaleta ? muzyka z dysku twardego będzie miała lepszą jakość niż bezpośrednio z płyty pod warunkiem, że CD nie jest fabrycznie nowe. System potrafi też, jak zapewnia Naim, poradzić sobie z większością zabezpieczonych przed kopiowaniem płyt.
Urządzenie wyposażono w dwa dyski 400GB - jeden do zapisywania muzyki, a drugi do tworzenia kopii zapasowej danych. HDX automatycznie synchronizuje dyski każdej nocy. Oferowana pojemność pozwala zachować dane z 600 płyt przy jakości CD, a do tego mamy możliwość dołączenia dodatkowych dysków USB lub sieciowych NAS (Network Attached Storage). Naim przetestował swoją bazę danych z 20.000 płyt CD.
HDX obsługuje też wysokiej jakości pliki muzyczne pobrane z Internetu, włączając w to pozbawione DRM pliki 24-bit/96kHz i 24-bit/88kHz. W związku z tym wytwórnia płytowa Naima zapowiedziała, że do końca roku udostępni cały swój katalog płytowy w formacie audio wysokiej rozdzielczości. HDX może być podłączony do Sieci i odtwarzać muzykę zapisaną na innych urządzeniach sieciowych, a także pobierać informacje o albumach i okładki za pośrednictwem bazy danych AMG. W przeciwieństwie do Gracenote i CDDB, AMG oferuje bardzo rozbudowane metadane, umożliwiające wyszukiwanie utworów według takich kryteriów, jak kompozytor, dyrygent czy też album lub wykonawca.
Ponadto HDX obsługuje bazę danych Naim Extended Music Database zaprojektowaną pod kątem współpracy z dużymi kolekcjami muzycznymi. Odtwarzacz potrafi tworzyć rozbudowane bazy, uwzględniające dane pochodzące z podłączonych do portu USB odtwarzaczy oraz z wkładanych do napędu płyt bez kopiowania muzyki na dysk twardy. Kiedy odłączymy odtwarzacz MP3 lub wyjmiemy z napędu płytę, dane zostają usunięte z bazy, co pozwala zachować zgodność z najbardziej nawet drakońskimi ustawami o ochronie praw autorskich.
Jak większość produktów Naima, HDX jest wyposażony w duży toroidalny transformator i może być modernizowany poprzez dołączenie zasilacza XPS lub PS555. W przeciwieństwie zaś do większości produktów hi-fi Naima, HDX oferuje dotykowy panel przedni, który można wzbogacić o oprogramowanie Naim Desktop Client, co umożliwi użytkownikom komputerów PC przeglądanie struktury menu i budowanie playlist w oparciu o dowolne kryteria, od ulubionego perkusisty po producenta nagrania.
Jak dowiedzieliśmy się od polskiego dystrybutora, Naima HDX trafił już na rynek, ale produkcja nie nadąża za ogromnym popytem na to urządzenie, więc trzeba na nie cierpliwie czekać od momentu złożenia zamówienia. Sytuacja powinna się unormować wczesną jesienią.
Cena ok. 20.000 zł.
INFO http://www.decibel.com.pl