s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Claus Jäckle z AcousticPlan

wywiad |
niezdefiniowano - Claus Jäckle z AcousticPlan

Większość firm z branży audio, które odniosły międzynarodowy sukces, powstało z miłości do muzyki. Poznajcie jedną z nich – niemiecką AcousticPlan.

Firma AcousticPlan została założona w 1996 roku przez niemieckiego entuzjastę muzyki i zarazem pasjonata dobrego brzmienia Clausa Jäckle. Powstanie firmy było poprzedzone licznymi badaniami i eksperymentami z zakresu akustyki i techniki nagrywania, które trwały przez piętnaście lat. W tym czasie w głowie Clausa zrodziło się wiele oryginalnych pomysłów, których realizacja wymagała powołania do życia zakładu produkcyjnego, który nada tym ideom rzeczywistych kształtów.

Tak więc AcoustiPlan powstał niejako siłą rozpędu, gdyż Claus Jäckle chciał mieć kontrolę na wszystkich etapach powstawania tych urządzeń, co jest wynikiem jego wręcz obsesyjnego dążenia do perfekcji. Czas pokazał, że był to dobry pomysł i obecnie w AcousticPlan powstają unikatowe urządzenia audio, które nie tylko zachwycają jakością odtwarzanego dźwięku, ale równie znakomicie prezentują się pod względem wzorniczym. Ciekawostką jest fakt, że AcoustcPlan zatrudnia nie tylko doświadczonych inżynierów, ale także muzyków. Takie osoby zaangażowane w proces powstawania wysokiej jakości urządzeń do odtwarzania dźwięku są w stanie ocenić "na ucho" wysiłki projektantów i wszelkie zmiany w specyfikacji technicznej poszczególnych urządzeń.

Claus Jäckle z AcousticPlan - Wywiady Audio Video Show 2018

Założyciel firmy AcousticPlan gościł w Warszawie z okazji ostatniej edycji Audio Video Show, gdzie wraz ze swoim polskim dystrybutorem Galerią Audio, prezentował fantastyczne urządzenia wyprodukowane w jego firmie. Sympatyczny i niezwykle skromy Claus nie jest typem medialnego fightera, ale mimo to udało nam się namówić go na występ przed naszą kamerą. Rozmową przeprowadził Krzysztof Kalinkowski w przytulnym pokoju w hotelu Radisson Blu Sobieski, a zapis wideo tego wywiadu możecie Państwo obejrzeć klikając na screen w tym artykule lub bezpośrednio na naszym kanale YouTube, do oglądania którego serdecznie zapraszamy.

Claus Jäckle z AcousticPlan - Wywiady Audio Video Show 2018

HFC: Proszę powiedzieć o najważniejszych produktach, jakie obecnie produkujecie.

CJ: Obecnie mamy wzmacniacz hybrydowy, kilka wzmacniaczy lampowych, mały DAC, transport CD; a jednym z produktów jest wzmacniacz magnetyczny, bardzo wyjątkowy produkt, nie jest ani lampowy ani tranzystorowy.

HFC: Proszę powiedzieć trochę więcej na temat tego wzmacniacza. Jak Pan doszedł do tego, żeby wyprodukować coś takiego?

CJ: To w zasadzie nie mój pomysł. To pomysł firmy Lundahl, ze Szwecji, to oni zapytali mnie, czy nie chciałbym czegoś takiego produkować. Nie jest to więc moje opracowanie, ale kiedy zobaczyłem to rozwiązanie, jak ono działa, było to tak fascynujące, więc odpowiedziałem im, że jestem bardzo zainteresowany. A ta technika jest starsza niż lampy próżniowe.

HFC: I co to daje w high-endowym audio? W jaki sposób wpływa to na dźwięk?

CJ: To brzmi tak, jak wzmacniacz lampowy, ale nie ma lamp mocy. Nie używa się lamp mocy, bo nie ma takiej potrzeby. Nie ma więc żadnych elementów, które zużywają się z czasem.

HFC: Wspomniał Pan, że produkujecie wzmacniacze hybrydowe i lampowe. Ale na rynku jest wielu producentów podobnego sprzętu. Co powoduje, że Pana produkty są inne niż proponuje reszta świata?

CJ: Na przykład, jeśli chodzi o wzmacniacz hybrydowy, to ja chcę zachować właściwości soniczne lamp w jak największym stopniu. Nigdy nie korzystam z pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego. Opracowałem więc stopień wyjściowy bez pętli sprzężenia zwrotnego. Korzysta ze sprzężenia wyprzedzającego, specjalnej techniki pozwalającej zminimalizować zniekształcenia skrośne w stopniu wyjściowym. Tak więc stopień lampowy działa niezależnie od stopnia wyjściowego. To znaczy, że harmoniczne z lamp przechodzą bez przeszkód przez stopień wyjściowy.

HFC: Więc nie ma degradacji tych harmonicznych.

CJ: Tak. I ja akceptuję dużo więcej harmonicznych niż inni producenci. Nie zwracam aż tak dużej uwagi na wyniki pomiarów.

HFC: Wspomniał Pan też, że produkuje DAC-i i napędy CD. Co specjalnego jest w tych produktach, że zdecydował się Pan na produkcję również takiego rodzaju elektroniki?

CJ: Zacząłem od odtwarzacza CD. Byłem zafascynowany brzmieniem przetwornika non-oversampling; bez filtra cyfrowego, bez nadpróbkowania, bez upsamplingu, tylko filtr analogowy i stopień wyjściowy na lampach. Lampy są nie tylko w układzie wyjściowym, ale używamy też całkowicie lampowego, wysokonapięciowego zasilacza w odtwarzaczu.

HFC: Jak widzę jest Pan zwolennikiem lamp i tego co one dają.

CJ: Tak, tak.

HFC: Dziękuję za udział w wywiadzie. Mam nadzieję, że spodoba się Panu pobyt w Polsce.

CJ: Dziękuję bardzo.