s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Audio Video Show 2016 - co warto zobaczyć [12]

wydarzenie |
niezdefiniowano - Audio Video Show 2016 - co warto zobaczyć [12]

Nowy wzmacniacz zintegrowany Hegel Röst i niesamowity kabel sieciowy Hijiri na Audio Video Show

Młoda ale niezwykle prężna firma z Norwegii wprowadza na rynek swoją najnowszą integrę Hegel Röst. Nazwę można tłumaczyć dwojako, gdyż Röst to norweska wyspa położona na dalekiej północy w archipelagu Lofoty, ale Röst może także przetłumaczyć jako głos.
Tor audio w tej nowej integrze, jak i niektóre elementy pochodzą ze wzmacniaczy H360 i H160 tego samego producenta. Układy analogowe są zasadniczo oparte na konstrukcji H360, ale przeskalowane na mniejszą moc. Natomiast z H160 zaczerpnięto konwerter cyfrowo-analogowy. Oprócz tego wdrożono też kilka usprawnień do optymalizacji brzmienia. Zastosowano nową wersje firmowego układu SoundEngine. Jest on o 50% szybszy i szczególnie skutecznie radzi sobie z minimalizacją zniekształceń powstających, gdy jeden element kończy przewodzenie, a drugi przewodzenie zaczyna (ang. crossover distortion). SoundEngine eliminuje te zniekształcenia w sposób dynamiczny i oprócz tego pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika tłumienia.

Hegel zastosował we wzmacniaczu Röst nowe tranzystory wyjściowe, są one szybsze od poprzednio stosowanych i mogą dostarczyć większe do 50% dawki prądu. W stopniu wejściowym pracują wyselekcjonowane tranzystory FET. Do regulacji głośności zastosowano układy zaczerpnięte z wysokoprecyzyjnego sprzętu pomiarowego.
Zapożyczona z modelu H160 część cyfrowa pozwala na obsługę Apple AirPlay. Na wyposażeniu jest cyfrowe wejście koncentryczne RCA, trzy wejścia optyczne, wejście USB typ B i gniazdo Ethernet do połączenia z siecią (dla sterowania i strumieniowania audio). Zastosowano też firmową technikę regeneracji zegara.
Dla sygnałów analogowych są trzy wejścia - jedno XLR i dwa RCA. Oprócz terminali głośnikowych jest też wyjście RCA o regulowanym poziomie i wyjście słuchawkowe.
Hegel Röst
Röst wyróżnia się możliwościami współpracy z systemami automatyki. Ma on zainstalowane oprogramowanie Control4, czyli jednego z wiodących dostawców systemów automatyki. Takie funkcjonalności są spotykane w sprzęcie audio-wideo, ale nie w urządzeniach z kręgu audiofilskiego hi-fi.
Obudowa została wykonana ze stali i aluminium i pomalowana na biało. Gałki również zostały wykonane z aluminium. Wyświetlacz OLED świeci białym światłem.
Do wyposażenia Rösta należy wykonany z bloku aluminium pilot zdalnego sterowania, ale sterowanie może się także odbywać poprzez domową sieć. Istnieje także wspomniana wyżej możliwość integracji z systemami inteligentnego domu.
Premierowe pokazy (w zestawie z nowym odtwarzaczem Hegel Mohican) odbędą się na Audio Show (hotel Sobieski, apartament 607), a sprzedaż ma się rozpocząć 21 listopada. Röst będzie dostępny tylko w kolorze białym, a jego cena to 10.990 złotych.
HIJIRI
Kolejną nowością prezentowaną na Audio Video Show jest HIJIRI - hi-endowy kabel zasilający Takumi
Jest adresowany do klienteli poszukującej bezkompromisowych rozwiązań. Jak podaje producent wszystkie materiały są starannie dobrane, przewodniki są kierunkowe i wykonane ze specjalnie wyprodukowanej miedzi. Miedzi odlewanej, a nie wyciąganej na zimno, o bardzo długim, pojedynczym krysztale. Miedź tego typu jest powoli ochładzana, dzięki czemu formuje się materiał o bardzo dobrej przewodności. Tak przygotowane przewody trafiają do firmy Combak, gdzie są ręcznie skręcane i na które nakładany jest dielektryk. Jak mówi Pan Kiuchi-San, wykonanie jednego kabla zajmuje wyszkolonemu technikowi ponad 40 godzin pracy.  Zastosowano wtyczki Wattgate 330iRH (z płaskim stykiem) lub 390iRH (europejski typ Schuko). Wtyczka IEC to 350iRH Rhodium. Przewodniki i wtyczki są zgodne z wymaganiami RoHS. Kabel zaprojektowano zgodne z firmową technologią strojenia (Tuning Technology).
INFO www.mojeaudio.pl