s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Denon DNP-2000NE

test |
Odtwarzacz sieciowy - Denon DNP-2000NE Rekomendacja

Odtwarzacz sieciowy Denon DNP-2000NE wychodzi na przeciw oczekiwaniom korzystających z plików muzycznych i streamingu.

Ciekawostką jest, że Denon wciąż wspiera format CD/SACD czego dowodzą kolejne nowości wśród odtwarzaczy CD – niedawno światło dzienne ujrzał najnowszy hi-endowy odtwarzacz DCD-A110. Jednak równolegle rozwija produkcję odtwarzaczy sieciowych, czego przykładem jest model DNP-2000NE z hi-endowym zacięciem, nawiązujący do najlepszych tradycji japońskiego producenta, tak pod względem designu, jak i jakości wykonania.

DNP-2000NE naszpikowany jest po brzegi elektroniką. Zarówno sekcja cyfrowa, jak i analogowa są nad wyraz mocno rozbudowane, co świadczy o wielkich ambicjach japońskich konstruktorów. Urządzenie z założenia ma świetnie brzmieć, ale również być wszechstronne i funkcjonalne. Przekonajmy się, jak te założenia wypadły w praktyce.

Budowa

Najnowszy Denon ma praktycznie wszystko co powinien mieć współczesny odtwarzacz sieciowy. Sekcję wyjściową dla sygnału analogowego wyposażono w aż dwie pary wyjść z czego jedna jest regulowana z poziomu odtwarzacza, co świadczy o tym, że Denon w pewnych sytuacjach może również pełnić w systemie funkcję przedwzmacniacza. Druga para analogowych wyjść stereo jest ze stałym napięciem wyjściowym.

Denon DNP-2000NE

Podobnie jest zresztą z sekcją cyfrową, bo DNP-2000NE może pracować zarówno jak przetwornik cyfrowo-analogowy, ale można też z niego wypuścić sygnał do zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego. Nie zmienia to jednak faktu, że zważywszy na wysokiej jakości tor cyfrowy i przede wszystkim analogowy, pewnie i tak większość osób będzie ten odtwarzacz traktować jako centrum zarządzania sygnałami cyfrowymi pochodzącymi z innych źródeł cyfrowych.

Użytkownik ma do dyspozycji szereg cyfrowych złączy, począwszy od HDMI z ARC poprzez podwójne wejście optyczne, koaksjalne i USB, a skończywszy na wyjściu optycznym i koaksjalnym. Oczywiście Denon posiada wbudowany moduł Wi-Fi oraz Bluetooth, więc miłośnicy bezprzewodowego streamingu z przenośnych urządzeń z pewnością będą z tego faktu zadowoleni. Z tyłu DNP-2000NE natrafimy jeszcze na wejście internetowe, a także gniazda anten Bluetooth i Wi-Fi oraz dodatkowe gniazdo dla zdalnej systemowej kontroli.

Denon DNP-2000NE

Wewnętrzną powierzchnię DNP-2000NE wykorzystano niemal do ostatniego centymetra kwadratowego. Widać poszczególne sekcje wydzielone na osobnych płytkach drukowanych, wykonanych głównie w montażu powierzchniowym. Uwagę zwraca również mocno rozbudowany układ zasilający z dwoma transformatorami dla sekcji analogowej i impulsowy, dla sekcji cyfrowej.

W sekcji sygnałowej obrabiającej sygnał audio pierwsze skrzypce gra opracowany przez inżynierów Denona układ Advanced AL32 Processing Plus, mający niebagatelny wpływ na jakość dźwięku. Szczególnie starannie dopracowana jest sekcja przetwarzająca sygnał cyfrowy na analogowy. Pracują w niej między innymi cztery kości ES9018K2M, a dalej znalazły się wysokiej jakości wzmacniacze operacyjne oraz rozbudowane obwody wyjściowe na elementach dyskretnych i oczywiście wysokiej klasy kondensatorach elektrolitycznych marki Elna.

Denon DNP-2000NE

Przedni panel wyposażono w czytelny i dość duży wyświetlacz. W komplecie znalazł się również pilot zdalnego sterowania. Odtwarzacz występuje w dwóch podstawowych wersjach kolorystycznych – Premium Silver oraz czarnej, ale do wyboru jest również trzecia, najbardziej atrakcyjna wizualnie wersja w kolorze grafitowym, wymagająca jednak dopłaty tysiąca złotych do wersji podstawowej.

Jakość dźwięku

Denon DNP-2000NE operuje ponadprzeciętnie klarownym dźwiękiem. Czystość brzmienia jest uderzająca do tego stopnia, że zacząłem sięgać po wiele znanych mi niemal na pamięć płyt w wersji elektronicznej i odtwarzać je nie tylko z serwisów muzycznych, takich jak Tidal, ale również z plików. DNP-2000NE zachowuje wszystkie cechy firmowego brzmienia marki Denon, a chodzi mi głównie o reprodukcję barwy czy urzekającą plastykę dźwięku w całym zakresie częstotliwości.

Uwagę zwraca piękna, ponadprzeciętnie nasycona i lekko ocieplona średnica, a także dźwięczne i subtelnie wybrzmiewające wysokie tony.

Mimo tego, że jest to cyfrowe urządzenie operuje bardziej analogowym brzmieniem niż można by się tego po nim spodziewać. Poszczególne dźwięki nanoszone są w przestrzeni na niemal całkowicie pozbawione szumów tło. Efekt jest taki, że każdy detal jest po prostu łatwiej wychwytywany przez nasze uszy i stąd również bierze się ta uderzająca czystość i selektywność dźwięku, o której wspomniałem już na wstępie.

Uwagę zwraca piękna, ponadprzeciętnie nasycona i lekko ocieplona średnica, a także dźwięczne i subtelnie wybrzmiewające wysokie tony. W muzyce Larsa Danielssona, szczególnie z albumu "Libera Me" drobniutkie dźwięki zostały wyjątkowo dokładnie zobrazowane na scenie, a ich wybrzmienia i zróżnicowanie dynamiczne było niemal perfekcyjne, szczególnie z dobrze zrealizowaną muzyką.

Denon DNP-2000NE

Denon jest w stanie pokazać wszystkie cechy brzmienia bez owijania w bawełnę. Nadaje odtwarzanej muzyce uroku, poprzez umiejętne operowanie barwą i plastyką. Sprawia, że słuchając wszystkich nawet dobrze nam znanych, odkrywamy je na nowo, a ochota na odkrywanie kolejnych dźwięków rośnie z każdą minutą odsłuchu.

DNP-2000NE w połączeniu z japońskim wzmacniaczem Accuphase E-270 zaprezentował brzmienie selektywne, bogate w szczegóły, a jednocześnie obłędnie gładkie, wręcz aksamitne z typowym dla analogu charakterem.

W zakresie niskich tonów DNP-2000NE dysponuje takim potencjałem, na jaki tylko pozwoli mu wzmacniacz. W połączeniu z wysokiej klasy systemem pokaże pełnię możliwości zarówno w kontekście zasięgu i głębi, a także zróżnicowania basu oraz pełnym uwidocznieniu brzmieniowej struktury poszczególnych instrumentów, operujących w tym paśmie. Kontrabas z koncertowej płyty Patricii Barber "Live: A Fortnight in France" zabrzmiał soczyście i plastycznie.

Denon DNP-2000NE

Również rozmiary kontrabasu zostały oddane wiarygodnie, co świadczy, że DNP-2000NE nie ma najmniejszego problemu z prawidłowym skalowaniem wielkości poszczególnych instrumentów. Stereo w wykonaniu japońskiego odtwarzacza sieciowego również zasługuje na uznanie, bo tak jak wcześniej wspomniałem, muzyka rysowana jest na pozbawionym szumów czarnym tle, przez co obrazowanie źródeł pozornych jest bardziej wyraziste, ale również w kontekście ich lokalizacji, jest to absolutnie najwyższy poziom wśród urządzeń z podobnej półki cenowej.

Podsumowanie

Denon DNP-2000NE to odtwarzacz sieciowy oferujący piękne kwieciste brzmienie, oparte na precyzyjnej stereofonii i zróżnicowanym basie o imponującym zasięgu. Denon wprowadza słuchacza na wysoki poziom rozrywki związanej ze słuchaniem muzyki z różnych źródeł cyfrowych.

Jest to wszechstronne i oferujące wiele funkcji urządzenie w tym bezprzewodowe odtwarzanie w HEOS, a także wiele sposobów łączności, jak chociażby Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth czy USB, nie wspominając o AirPlay2. Dzięki wejściu HDMI z ARC Denona można również połączyć z telewizorem, by cieszyć się jeszcze lepszym brzmieniem.

Werdykt: Denon DNP-2000NE

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Plastyczny, intensywnie nasycony dźwięk z nutą analogu i precyzyjnym stereo. Bas imponujący zasięgiem i zróżnicowaniem. Zbudowany na wysokiej jakości podzespołach.

Minusy: Wersja grafitowa wymaga dopłaty aż tysiąca złotych do wersji podstawowej.

Ogółem: DNP-2000NE stanowi kolejny krok naprzód wśród odtwarzaczy sieciowych marki Denon. Ten odtwarzacz ma wszystko czym powinno dysponować współczesne urządzenie tego typu, a do tego daje dużo frajdy z odsłuchu, co docenią zarówno audiofile, jak i melomani.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon DNP-2000NE
RODZAJ
Odtwarzacz sieciowy
CENA
8.699zł (wersja grafitowa)
7.699zł (wersja czarna lub srebrna)
WAGA
9,7kg
WYMIARY (S×W×G)
434×107×421mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
pl.horn.eu
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy: ES9018K2M x 4 (384kHz/32-bit)
 • Ultra AL32 Processing
 • Pasmo przenoszenia: DSD 2Hz-50kHz (-3dB); PCM 44.1kHz 2Hz-20kHz
 • Zakres dynamiki: 118dB (PCM); 120dB (DSD)
 • Zniekształcenia: 0.0006% (DSD); 0.0008% (PCM 24bit)
 • Stosunek sygnał/szum: 120dB (DSD); 118dB (PCM)
 • Pobór prądu: 38W (tryb pracy); 0,2W (tryb czuwania)
 • Napięcie na wyjściach analogowych: 2.2V (przy 10kΩ)
 • Wyjścia analogowe: 1 para stereo RCA (napięcie stałe), 1 para stereo RCA (regulowane)
 • Wyjścia cyfrowe: 1 optyczne, 1 koaksjalne
 • Wejścia cyfrowe: USB-DAC; 2 optyczne, 1 koaksjalne, HDMI ARC, USB-A (FLAC / ALAC / WAV / DSD)
 • Wejście Ethernet
 • Obsługa formatów: WMA / MP3 / AAC / DSD (2.8MHz i 5.6MHz) / FLAC HD (192/24) / WAV (192/24)
 • Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay, radio internetowe
 • Obsługa serwisów muzycznych Spotify, Tidal, Deezer itd.
 • Współpraca z Amazon Alexa
 • Pilot zdalnego sterowania
 • Dostępne kolory: Premium Silver, czarny, grafitowy