s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Ruark Audio R410

test |
System all-in-one - Ruark Audio R410

Przetestowaliśmy pierwszy produkt z nowej serii 100 brytyjskiego Ruarka – system all-in-one R410.

Pierwszym produktem z całkiem nowej serii 100 brytyjskiej marki Ruark Audio jest R410 – pięknie wyglądający system all-in-one, zapewniający dekodowanie plików w wysokiej rozdzielczości (do 24 bitów/192kHz), streaming przez Spotify Connect, TIDAL Connect, Apple Airplay 2 i wbudowanego Chromecasta, dostęp do stacji radiowych (DAB/DAB+/FM plus radio internetowe), łączność Bluetooth, a nawet wejście HDMI z eARC. Oprócz telewizora podłączymy do niego także gramofon oraz odtwarzacz CD.

Budowa

Seria 100 może być nowym otwarciem dla Ruarka, ale charakterystyczny design – vintage w nowoczesnym wydaniu – najwyraźniej pozostaje z firmą na dłużej. To zarówno kwestia mody, nostalgii za tym, co minione, jak i dobrego smaku: R410 prezentuje się bardzo elegancko, łącząc "look" à la lata 70. XX wieku (maskownica z cienkich listewek w kolorze orzecha włoskiego, obudowa albo w kolorze jasnoszarym, albo w orzechowej okleinie) z elementem jak najbardziej "modern" – kolorowym, automatycznie przyciemnianym wyświetlaczem TFT o wysokiej rozdzielczości, który razem z kontrolerem RotoDial ulokowanym na górnej ściance tworzy dopracowany w każdym szczególe, intuicyjny interfejs.

Ruark Audio R410

Dopełnieniem możliwości sterowania R410 jest zmyślny pilot – de facto mobilny RotoDial działający w oparciu o Bluetooth (należy go sparować z R410), z możliwością ładowania przez gniazdo USB-C. Działa to doskonale, choć małe literki na wyświetlaczu sprawiają, że chcąc wejść głębiej w ustawienia za pośrednictwem sterownika, trzeba znajdować się blisko (ok. dwóch metrów) urządzenia.

Ruark Audio R410

Tarczę wokół pokrętła-enkodera podzielono na osiem części. Oprócz głównego włącznika znalazły się tam m.in. menu ustawień, wybór źródła, lista zapisanych stacji/playlist i powrót do poprzedniego menu. Wyświetlane na displeju menu obejmuje mnóstwo ustawień dotyczących m.in. wyświetlacza, nazwy, autoczuwania, sieci, pilota, zegara, języka, inf. o systemie, dźwięku (tony niskie, wysokie, stereo+). Do tego dochodzą dodatkowe ustawienia w zależności od wybranego źródła, np. decydując się na radio internetowe, można wybierać spośród ulubionych, historii, rekomendacji, stacji lokalnych, trendów, jakości, nowych stacji, albo skorzystać z wyszukiwania ręcznego i filtrów; z kolei po wyborze wejścia phono (dla gramofonu) można regulować poziom wejściowy (-6, -3, 0, 3, 6, 9, 12dB).

Ruark Audio R410

Tylna ścianka R410 dowodzi, że mamy do czynienia z "poważnym" systemem all-in-one, do którego można podłączyć kilka źródeł dźwięku. Umieszczono tam wejście liniowe (RCA), wejście gramofonowe ze śrubą masową, cyfrowe wejście optyczne, HDMI (eARC), USB-C, port Ethernet, wyjście dla subwoofera, gniazdo anteny DAB-FM (w zestawie znajduje się antena teleskopowa) oraz gniazdo sieciowe AC (tzw. ósemka).

Dwa eliptyczne otwory w ściance dolnej to układy rezonansowe – ujścia bas-refleksów współpracujących z dwoma 100mm głośnikami nisko-średniotonowymi NS+ z włókna kompozytowego o długim skoku membrany. Te z kolei współpracują z 20mm tweeterami z jedwabną kopułką (zaprojektowanymi dla głośnika MR1). Cztery przetworniki są napędzane przez wzmacniacze cyfrowe nowej generacji. Ich kompaktowa forma pozwoliła zamontować kompletny dwukanałowy wzmacniacz bezpośrednio z tyłu każdego wooferka, co umożliwiło optymalizację i skrócenie ścieżki sygnału.

Ruark Audio R410

Pod maską R410 znalazł się m.in. procesor obsługujący pliki (MP3 do 48kHz 320kb/s, AAC/AAC-LC/HE-AAC/HE-AAC v2 do 96kHz 320kb/s, a także FLAC-i i WAV-y do 24-bitów 192kHz), strumienie audio (w tym Spotify Connect oraz TIDAL Connect), technologie Apple Airplay 2, Chromecast, UPnP i Bluetooth (5.1, ze wsparciem dla kodeka aptX HD), interfejs użytkownika, wspomniany pilot RotoDial oraz aplikacje na smartfony (np. mconnect albo BubbleUPnP).

Jakość brzmienia

Ruark proponuje nieco rozjaśnioną, żywą estetykę brzmienia, w której wzmocniono aspekty analityczne. Przełom średnicy i wysokich tonów sprawia wrażenie uwypuklonego, co od razu daje wrażenie większej szczegółowości. Abstrahując od oczywistych ograniczeń samej konstrukcji, ma to głębszy sens: dynamika, przejrzystość i szczegółowość pozwalają ze spokojem zapomnieć, że brzmienie jest w jakiś sposób podrasowane (łatwiej wówczas zaakceptować pewne uproszczenia dotyczące np. barwy). Ważne jest także ustawienie, ponieważ zastosowane głośniki wysokotonowe są bardzo drobiazgowe i punktowe – R410 najlepiej ulokować na wysokości mniej więcej 70cm nad podłogą.

Ruark Audio R410

Jak wykorzystać dostępne ustawienia dźwięku? Na pewno warto skorzystać z podbicia basu, które pozwala stworzyć namiastkę miękkości, soczystości i pełni brzmienia. Bez tego możliwości niewielkich głośników kończą się stosunkowo szybko i może brakować solidniejszego podparcia – tego uczucia, że brzmienie jest osadzone na basie i że gdy zajdzie taka potrzeba, uzyskamy odpowiedni "wykop". Soprany lepiej zostawić w spokoju, bo wysokich tonów nie brakuje. Dobrym pomysłem będzie także rozszerzenie panoramy (Stereo+), co wyraźnie poprawia przestrzenność prezentacji.

R410 robi świetnie to, do czego został stworzony. To nieprzeciętnie funkcjonalny i luksusowo wykończony system all-in-one, który ozdobi niejedno pomieszczenie zarówno swoim wyglądem, jak i całkiem angażującym brzmieniem.

Przyjemnie słuchało mi się na R410 radiowej "Dwójki", zwłaszcza wokali (np. motetów zespołu Cupertinos) oraz głosów spikerów, w których kryło się sporo emocji. Podbicie basu sprawiło, że większych rumieńców nabrała także średnica – przejście między tymi zakresami stało się bardziej soczyste. W brzmieniu fortepianu nie brakowało oddechu oraz swobody wzmacniającej poczucie autentyzmu.

Ruark Audio R410

Nieznaczne uprzywilejowanie przełomu średnich tonów i sopranów sprawdziło się podczas odsłuchu playlisty z TIDAL-a (zarówno koncerty skrzypcowe Vivaldiego, jak i prog-rockowe nagrania Stevena Wilsona). Zdecydowanie najlepiej na R410 zabrzmiały nagrania w formacie FLAC (w tym także 24/192) odtwarzane z dysku sieciowego za pośrednictwem aplikacji mconnect (aby zapewnić prawidłowe odtwarzanie gapless, w ustawieniach aplikacji należy włączyć funkcję Gapless to Renderer). Niezbyt głęboki, ale prężny bas dodał brzmieniu dynamiki i skoczności. W sumie R410 brzmieniowo okazał się bardzo udaną "kolumną".

Podsumowanie

R410 robi świetnie to, do czego został stworzony. To nieprzeciętnie funkcjonalny i luksusowo wykończony system all-in-one, który ozdobi niejedno pomieszczenie zarówno swoim wyglądem, jak i całkiem angażującym brzmieniem. Nie jest to urządzenie stricte audiofilskie, raczej tzw. konsumenckie, ale spokojnie mogę je sobie wyobrazić w jakimś nowoczesnym salonie, współpracujące z gramofonem, a nawet telewizorem.

Werdykt: Ruark Audio R410

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Jest na co popatrzeć i czego posłuchać – R410 to piękne połączenie nowoczesności (obsługa, funkcjonalność) z "oldskulowym" wyglądem i solidnym brzmieniem.

Minusy: Cenę trudno uznać za okazyjną.

Ogółem: Znakomita propozycja dla osób, które szukają jednego urządzenia "do wszystkiego" o wysmakowanym wyglądzie i przyjemnym brzmieniu.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Ruark Audio R410
RODZAJ
System all-in-one
CENA
6.890zł
WAGA
9,5kg
WYMIARY (S×W×G)
560×133×325mm (z nóżkami, tarczą i anteną)
DYSTRYBUCJA
Audio Center Poland
www.audiocenter.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 35Hz–22kHz
 • Przetworniki: 2× głośniki wysokotonowe Ruark 20mm z jedwabną kopułką,
 • 2× głośniki nisko-średniotonowe Ruark 100mm NS+
 • Wzmacniacz: w klasie D o mocy 120W RMS (0,02% THD przy 30 W/kanał)
 • Wejścia: liniowe RCA (do 2,3 Vrms), gramofonowe ze stopniem wzmocnienia gramofonowego MM, optyczne TOSLINK do 24-bit i 192kHz, USB 2.0 typu C (FAT32), HDMI ARC i eARC
 • Bluetooth 5.1 (aptX HD, SBC, AAC, BLE, A2DP)
 • Sieć: Ethernet RJ45 10/100 Mbps; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, WPS2, WEP, WPA, WPA2
 • Wyjście: mono RCA dla subwoofera
 • Radio: radio internetowe DAB/DAB+/FM z RDS (87,5–108 MHz)
 • Obsługa Multiroom poprzez Apple AirPlay i Google Cast
 • Strumieniowanie poprzez Apple AirPlay i Google Chromecast
 • Usługi muzyczne: Spotify Connect, TIDAL Connect
 • Obsługiwane usługi muzyczne: Amazon Music, BBC Sounds, Deezer, Qobuz i inn.
 • Kompatybilny z DLNA UPnP
 • Odtwarzanie płyt CD za pośrednictwem zewnętrznego napędu CD USB (opcja)
 • Obsługiwane formaty: MP3 do 48kHz, 320kb/s; AAC do 96kHz, 320kb/s; FLAC do 24-bit/192kHz; WAV do 24-bit/192kHz; WMA do 48kHz, 320kb/s; WMA 9 do 48kHz, 256kb/s
 • Zewnętrzna antena teleskopowa, złącze typu F 75Ω
 • Zużycie energii <2W w trybie gotowości, typ. 5–10W
 • Sterowanie: kontroler RotoDial, pilot zdalnego sterowania RotoDial BT LE z możliwością ładowania (USB-C), 4-calowy, kolorowy wyświetlacz TFT o wysokiej rozdzielczości, automatycznie przyciemniany
 • Kolory obudowy: lakier Soft Grey z maskownicą w kolorze orzecha włoskiego, lakier i maskownica w kolorze orzecha włoskiego