s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Paradigm XR 11

test |
Bezkompromisowy subwoofer aktywny zdolny do transparentnego odt - Paradigm XR 11 Rekomendacja

Paradigm wprowadził na rynek dwa perfekcyjnie dopracowane i ekstremalnie mocne subwoofery aktywne z serii XR. Przetestowaliśmy mniejszy z nich – XR 11.

Paradigm wprowadził do oferty dwa nowe subwoofery aktywne z serii XR. Obie jednostki, oznaczone jako XR 11 i XR 13, zbudowano w oparciu o zupełnie nowe głośniki niskotonowe, skonstruowane pod kątem osiągania wysokiej amplitudy wychyleń, a także przenoszenia niebotycznych mocy i znoszenia przez układ napędowy ekstremalnych temperatur. Potężne woofery można uznać za konstrukcje przełomowe – są to wyspecjalizowane jednostki zaprojektowane z zupełnie nowym podejściem do mechaniki.

Testowany XR 11 jest mniejszą z dwóch nowych konstrukcji. Mimo niewielkich rozmiarów samej skrzynki parametry techniczne suba robią wrażenie – wzmacniacz generuje aż 1100W mocy ciągłej, a w "piku" jest w stanie wyprodukować 2200W. Bez najmniejszych problemów może też zapuścić się do 20Hz i to – jak zapewnia producent – przy pełnej kontroli, niezależnie od rodzaju dźwięku i jego natężenia.

Budowa

Fasetowana obudowa wygląda świetnie, ale nie chodzi tylko o walory estetyczne – dzięki temu uzyskano dużą sztywność skrzynki. Niewielka, ale za to "pancerna" obudowa ma zapewnić głośnikowi oraz elektronice przestrzeń wolną od drgań i wibracji, zwłaszcza że mamy do czynienia z obudową zamkniętą, która musi radzić sobie ze znacznie większymi naprężeniami mechanicznymi niż wentylowana (wyposażona w bas-refleks). Z zewnątrz XR 11 przyciąga uwagę także eleganckim wyświetlaczem z możliwością sterowania dotykowego – dostęp do wszystkich opcji i ustawień zapewnia aplikacja.

Paradigm XR 11

Jeszcze większe wrażenie robi potężny głośnik niskotonowy, skonstruowany pod kątem pracy przy wysokiej amplitudzie wychyleń i długotrwałego obciążenia olbrzymią mocą. Bazujący na membranie stożkowej wzmocnionej włóknami węglowymi, przetwornik ten wyposażono w aż potrójny magnes ceramiczny, dwa odlane z aluminium kosze (górny i dolny) z resorami centrującymi wykonanymi z Nomexu oraz podwójną, bardzo długą cewkę drgającą. Wewnątrz skrzyni znalazł się również wspomniany już wzmacniacz klasy D współpracujący z nieprzeciętnie wydajnym impulsowym układem zasilającym.

Na panelu tylnym umieszczono zarówno klasyczne wejścia niskopoziomowe, jak i wysokopoziomowe, dzięki czemu XR 11 może współpracować z dowolnym systemem kina domowego czy też w konfiguracji stereo z dowolnym wzmacniaczem. Na wyposażeniu subwoofera znalazł się również profesjonalny mikrofon wraz ze statywem, umożliwiający przeprowadzenie pełnej kalibracji w oparciu o system korekcji akustyki pomieszczenia ARC.

Paradigm XR 11

Jakość dźwięku

XR 11 bez wysiłku demonstruje swą wyższość nad innymi konstrukcjami tego typu. Zakres niskich tonów reprodukuje z nieprzeciętnie dużym ładunkiem dynamicznym. Muskularny woofer o niespotykanej budowie, napędzany przez wzmacniacz o mocy ciągłej o wartości 1100W odznacza się niczym nieskrępowaną swobodą w operowaniu basem. XR 11 jest tak zaprojektowany, że nawet przy wysokich poziomach głośności trudno go przesterować. Bez względu na to czy postanowimy zaprząc go do pracy w systemie stereo, czy też w kinie domowym bas, jaki generuje ten zwarty i pięknie prezentujący się subwoofer, zasługuje na wysokie noty.

Paradigm XR 11

Paradigm osiąga absolutnie referencyjny poziom nie tylko pod względem reprodukcji dynamiki, ale również sposobu różnicowania dźwięku. Niskie składowe są odtwarzane z perfekcyjnymi wybrzmieniami i nienaganną kontrolą. Kanadyjski subwoofer włącza się do pracy tylko wtedy, gdy wymaga tego materiał dźwiękowy. Kiedy już do tego dochodzi, dostarcza pełnej gamy wrażeń.

W filmie "Pierwszy człowiek" dźwięk startu rakiety Saturn V rozpoczynający misję Apollo 11 został wzmocniony w paśmie basu w sposób perfekcyjny. Dźwięk niskich tonów był potężny, a wibracje można było odczuć całym ciałem. Spektakularnego brzmienia dopełniała chirurgiczna precyzja w odwzorowaniu poszczególnych dźwięków – bas nie zlewał się w jednolitą papkę. Słychać było wiele szczegółów właśnie w paśmie niskich tonów. Odtwarzanie basu z taką precyzją jest osiągalne tylko dla najlepszych aktywnych jednostek niskotonowych.

Paradigm XR 11

W brzmieniu tego subwoofera nie ma żadnych kompromisów, o czym przekonałem się również, odtwarzając muzykę zrealizowaną wielokanałowo. Album "The Dark Side Of The Moon" zabrzmiał w paśmie niskich tonów okazale, a jednocześnie precyzyjnie. Oczywiście spora w tym zasługa flagowego amplitunera TX-RZ70 marki Onkyo i właściwie dobranych ustawień, ale nie miałem najmniejszych wątpliwości, że i Paradigm dorzucił coś od siebie, sprawując pełną kontrolę nad dźwiękami niskotonowymi. Przekładało się to na dźwięk szczegółowy, z wiernie odwzorowaną barwą instrumentów i z sugestywnie oddanym, żywym temperamentem.

Podsumowanie

XR 11 należy do najlepszych hi-endowych subwooferów aktywnych. Dzięki wejściom wysokopoziomowym może współpracować z dowolnym wzmacniaczem stereo, a dedykowana aplikacja pozwala na precyzyjne dostrojenie dźwięku do konkretnego pomieszczenia, m.in. dzięki systemowi ARC. Odpowiednio skalibrowany, XR 11 zapewnia mnóstwo emocji, generując czysty, konturowy, a nade wszystko potężny bas o fenomenalnej kontroli, pozbawiony zniekształceń niezależnie od poziomu głośności.

Werdykt: Paradigm XR 11

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Wyśmienita kontrola basu zarówno w niższych, jak i wyższych partiach. Efektowne, dynamiczne, konturowe i zróżnicowane brzmienie.

Minusy: Wysoka cena.

Ogółem: Bezkompromisowy subwoofer aktywny zdolny do transparentnego odtwarzania basu zarówno w konfiguracji stereo, jak i w kinie domowym.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Paradigm XR 11
RODZAJ
Subwoofer aktywny
CENA
24.500zł
WAGA
29kg
WYMIARY (S×W×G)
388×412×429mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 20–140Hz (+/-3dB)
 • Zakres regulacji: 40–140Hz, 24dB/okt. zwrotnica dolnoprzepustowa o płynnej regulacji odcięcia
 • Moc ciągła/szczytowa: 1100/2200W
 • Aplikacja do sterowania
 • Kompatybilny z systemem korekcji akustyki pomieszczenia ARC
 • Mikrofon wraz ze statywem na wyposażeniu fabrycznym
 • 279mm przetwornik niskotonowy z membraną Carbon-X wzmocnioną włóknem węglowym
 • Membrana o ekstremalnym wychyleniu (do 100mm) przy znikomych zniekształceniach
 • Wydajny wzmacniacz klasy D zasilany przez układ impulsowy
 • Fasetowana z zewnątrz obudowa wraz ze wzmocnieniami w technologii Cascade – Fusion Bracing
 • Głośnik niskotonowy zbudowany w oparciu o podwójny kosz i podwójny resor centrujący
 • Podwójna cewka drgająca odporna na wysokie temperatury
 • Potrójny magnes ceramiczny
 • Podświetlany panel regulacyjny w górnej części obudowy
 • Regulacja fazy: 0–180 stopni
 • Wejścia: jedna para stereo RCA, jedno wejście LFE, jedna para wejść wysokopoziomowych
 • Wersje kolorystyczne: czarny orzech, wiśnia, czarny piano, orzech