s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Denon PerL

test |
Słuchawki bezprzewodowe - Denon PerL Najlepszy Zakup

To mogą być najbardziej zaawansowane słuchawki "true wireless" na rynku – przetestowaliśmy stosunkowe nowe "dokanałówki" Denona, model PerL.

Denon chyba nigdy nie polaryzował audiofilów na zasadzie kochaj albo rzuć. Jeśli chciał pokazać swój potencjał technologiczny (i przy okazji udowodnić coś niedowiarkom), to wprowadzał do oferty urządzenia hi-endowe, na widok których niejednemu ciekła ślinka (dobrym przykładem jest topowy wzmacniacz PMA-A110 oraz odtwarzacz SACD DCD-A110). Równie dobrze radził sobie w segmencie budżetowym, nie stroniąc od głośników bezprzewodowych czy systemów kina domowego. Na wyciągnięcie ręki miał i nadal ma zarówno dźwiękowych purystów (wkładka gramofonowa DL-A110), jak i nowoczesnych melomanów (wzmacniacze HEOS Amp).

Nie lekceważył też fanów słuchawek, proponując coś na każdą kieszeń: od znakomitych flagowych, przewodowych AH-D9200 po maleńkie prawdziwie bezprzewodowe AH-C630W na czas podróży, pracy i relaksu. Kolejny rozdział w historii tej marki również zapiszą słuchawki, PerL i PerL Pro – modele nowej generacji słuchawek spersonalizowanych (ich nazwa to skrót od Personalized Listening).

Budowa i funkcjonalność

PerL (recenzję modelu Pro opublikujemy w kolejnym numerze) to w istocie słuchawki typu true wireless, tj. prawdziwie bezprzewodowe – ładowane bezpośrednio z niewielkiego etui pełniącego funkcję akumulatora i schowka (to z kolei można naładować przez gniazdo USB-C). Producent nie zdradził, z jakiego materiału wykonano membrany 10mm przetworników (w modelu PerL Pro są tytanowe). Obudowy, w których umieszczono głośniczki, wykonano z wysokiej jakości tworzywa – częściowo matowego, a częściowo błyszczącego. Duże okrągłe kapsle z logo Denona pełnią funkcję paneli dotykowych, którym za pośrednictwem aplikacji Denon Headphones można przypisać sporo funkcji, m.in. regulację głośności, wywołanie asystenta czy odbieranie/kończenie połączeń telefonicznych.

Denon PerL

PerL wyposażono w technologię Masimo AAT (zob. dalej), system ANC, tryb przezroczystości (Denon nazywa go Social mode) oraz tryb Immersion, który jest de facto korektorem niskich tonów (-3 do +3). Dopełnieniem możliwości tego modelu są baterie pozwalające na 6-godzinną pracę (24 godziny razem z etui), klasa wodoszczelności IPX4 (całkowita ochrona przed spryskiwaniem i zachlapaniem wodą z różnych kierunków, z natężeniem do 10 litrów na minutę), Bluetooth 5.0 oraz kompatybilność z kodekami aptX, AAC i SBC.

W pudełku oprócz słuchawek znajdziemy wkładki w różnych rozmiarach: silikonowe (S, M, L, XL) oraz z pianki Foam (jedna para), a ponadto skrzydełka mocujące z mniejszymi bądź większymi (M, L) wypustkami i kabelek do ładowania etui USB-A→C.

Pora na wyjaśnienie, na czym polega clou całej konstrukcji, tj. technologia Masimo AAT (Adaptive Acoustic Technology), której zastosowanie sprawiło, że Denon mówi o nowej generacji słuchawek spersonalizowanych. AAT pierwotnie opracowano z myślą o zastosowaniach klinicznych, do pomiaru słuchu u niemowląt, z wykorzystaniem tzw. otoemisji akustycznych (OAE). W dużym skrócie polega to na tym, że w odpowiedzi na emitowany dźwięk ucho wewnętrzne wytwarza wibracje, które z kolei wytwarzają dźwięki odbijające się echem w uchu środkowym. Mechanizm ten firma Masimo postanowiła wykorzystać w zastosowaniach konsumenckich, opracowując całkowicie zautomatyzowany proces, który pozwala na dokonanie pomiaru kształtu każdego ucha zewnętrznego oraz tego, w jaki sposób ucho (a raczej jego "właściciel") słyszy.

Denon PerL

Procedura nie jest skomplikowana. Najpierw do obu uszu równocześnie wpuszczane są dźwięki o różnych częstotliwościach, a następnie mikrofony dokonują pomiaru – oprócz reakcji ucha zewnętrznego powinny one wychwycić dodatkowe tony różne od odtwarzanych dźwięków, pochodzące z aktywności nerwu słuchowego. Przeskanowanie reakcji nerwu w wielu pasmach częstotliwości pozwala ocenić indywidualne cechy słuchu. Całą procedurę obserwujemy na ekranie smartfona w formie grafiki, która obrazuje, jak dla każdej częstotliwości zmienia się (+/-) oryginalny sygnał. Jak podkreśla producent, AAT ma na celu dostosowanie dźwięku do normalnego słyszenia, a nie kompensację utraty słuchu.

Kluczowe dla modeli PerL i PerL Pro jest prawidłowe przeprowadzenie pomiaru. Mikrofony w słuchawkach są niezwykle czułe, a zastosowany algorytm ocenia bardzo ciche dodatkowe reakcje ucha wewnętrznego, które w przypadku wystąpienia zakłóceń mogą zostać błędnie zinterpretowane. Podstawowym wymogiem jest możliwie najlepsze dopasowanie słuchawek do uszu (stąd komunikat głosowy: "Teraz zdejmij ręce ze słuchawek" przed pomiarem). Zaleca się, by kalibrację przeprowadzić w cichym otoczeniu (zamknięte okna i drzwi). Należy usiąść nieruchomo w jednej pozycji (nie powinno się leżeć ani stać) i odczekać chwilę przed rozpoczęciem pomiaru. Podczas pomiaru (wszystko trwa mniej więcej dwie minuty) nie należy poruszać głową, połykać czy rozgryzać; najlepiej trzymać zęby rozstawione, a szczękę w normalnej, luźnej pozycji.

Niskich tonów nareszcie było dużo i schodziły naprawdę głęboko.

Każdorazowa zmiana wkładek lub/i skrzydełek mocujących powinna wiązać się z przeprowadzeniem ponownego pomiaru i zapisaniem nowego profilu. Każdy użytkownik może zapisać trzy profile (są one przechowywane na serwerach Denona, stąd konieczność zalogowania się/rejestracji konta), przy czym ostatni, z którego korzystał, jest zawsze w słuchawkach.

Jakość brzmienia

Opisywanie brzmienia spersonalizowanego może się wydawać pozbawione sensu – wyniki kalibracji u różnych osób będą różne, to oczywiste. Podczas zapisywania swojego profilu obserwowałem, jak jego kształt na wykresie w postaci koła, z niskimi częstotliwościami na godzinie dwunastej i po prawej stronie od niej, obrazował, w jaki sposób słyszę różne częstotliwości. Tam, gdzie rozciągał się na zewnątrz od środka znajdowały się częstotliwości, na które byłem bardziej wrażliwy. Porównanie wykresów dla ucha lewego i prawego pokazało, jak inaczej słyszę na każde z nich – z wkładkami Foam oraz skrzydełkami z dłuższymi wypustkami w przypadku ucha lewego kompensacja objęła wyższą średnicę/niższą górę, a prawego – najniższe i najwyższe tony, wyższy podzakres niskich tonów/niższą średnicę oraz wyższą średnicę (z wkładkami silikonowymi w rozmiarze L oraz innymi skrzydełkami wyglądało to nieco inaczej).

Denon PerL

Aplikacja Denona pozwala jednym tapnięciem palca pokazać różnice między dźwiękiem wyjściowym a spersonalizowanym. W moim wypadku efekt był niebywały – dotąd nie spotkałem się z tak skuteczną personalizacją brzmienia słuchawek. Wystarczył jeden utwór – "No Ordinary Love" Sade (stream z TIDAL-a) – by zaliczyć tzw. opad szczęki. Jeśli "difoltowo" mogłem narzekać na niedobór basu (brzmienie wyraźnie faworyzowało wyższą średnicę i górę pasma), to teraz czerpałem z niego pełnymi garściami. Niskich tonów nareszcie było dużo i schodziły naprawdę głęboko. Być może wyraźniejsze kontury basu dałyby jeszcze lepszy efekt, ale miękkość i lekkie zaokrąglenie także "robiły robotę".

Po przeprowadzeniu kalibracji balans tonalny nie budził już praktycznie żadnych zastrzeżeń. Brzmienie opierało się na solidnym basie, który równoważyły odpowiednio zaznaczone wysokie tony. Przejrzystość i przestrzenność modelu PerL oceniam na mocną czwórkę, a wysokie tony – na czwórkę z plusem. Soprany razem z aktywną, obecną i namacalną średnicą stanowiły spójną całość. I nawet jeśli nie było to brzmienie absolutnie neutralne, to i tak pozwalało na wysoką wierność reprodukcji, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Podsumowanie

Modelami PerL i PerL Pro Denon wchodzi w kolejny etap rozwoju słuchawek. Technologia Masimo AAT działa tak skutecznie, że można ją uznać za prawdziwego "gamechangera". Właśnie takich produktów nam trzeba!

Werdykt: Denon PerL

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Estetyczny wygląd, wyjątkowa funkcjonalność (kalibracja kompensująca dźwięk do "normalnego słyszenia") i w efekcie bardzo przekonujące, pełne brzmienie.

Minusy: Miękkość zamiast konturowości basu nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Nie zaszkodziłaby ciut większa precyzja i lepsza przestrzeń.

Ogółem: Prawdziwie bezprzewodowe i prawdziwie spersonalizowane słuchawki dokanałowe.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon PerL
RODZAJ
Słuchawki bezprzewodowe
CENA
949zł
WAGA
7,4g (słuchawka), 37,1g (etui do ładowania)
WYMIARY (S×W×G)
72×35×30mm (etui)
DYSTRYBUCJA
Horn Distribiution
pl.horn.eu
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: prawdziwie bezprzewodowa (true wireless), dokanałowa, zamknięta, z wbudowanymi mikrofonami
 • Przetworniki: dynamiczne, 10mm
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz
 • Bluetooth 5.0; kodeki AAC, SBC, aptX
 • Sterowanie: Touch Control (programowalne), aplikacja Denon Headphones
 • Czas działania: 6godz., 24godz. (z etui do ładowania)
 • Akumulator: złącze do ładowania USB-C, etui do ładowania, funkcja szybkiego ładowania (10 min – do 1godz. działania), czas ładowania etui 2godz.
 • Technologie: aktywna redukcja szumów (ANC), tryb Social, tryb Immersion, wodoodporność (IPX4), personalizacja dźwięku Masimo Adaptive Acoustic Technology
 • Kolor: czarny
 • Wyposażenie: wkładki silikonowe (S, M, L, XL), z pianki Foam (1 para), skrzydełka mocujące (M, L), kabel do ładowania etui USB-A→C