s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Klipsch RP-1400SW

test |
Subwoofer aktywny - Klipsch RP-1400SW Najlepszy Zakup

Klipsch wyposażył subwoofer RP-1400SW w dużą wentylowaną obudowę oraz potężny głośnik z membraną Cerametallic. Sprawdziliśmy, co z tego wynikło...

Klipsch posiada całkiem szeroką gamę aktywnych subwooferów, które należą do trzech serii. Szczególną uwagę zwraca model RP-1400SW (z linii Reference Premiere), ponieważ łączy elementy typowe dla klasycznych konstrukcji tego typu z najnowszymi dostępnymi obecnie rozwiązaniami technicznymi.

Większość producentów podąża za trendem minimalizacji rozmiarów skrzynek, w czym pomagają wydajne wzmacniacze klasy D oraz specyficzne woofery, zdolne generować potężny bas z zamkniętej obudowy o niewielkiej objętości, jednak Klipsch sięgnął po obecnie mniej popularne rozwiązanie, tj. klasyczną wentylowaną obudowę o sporych rozmiarach. Zastosowano skrzynię o dużym litrażu wyposażoną w unowocześniony system rezonansowy, oparty na układzie o nazwie Aerofoil. W dużej skrzynce pracuje potężny woofer zdolny do osiągania bardzo niskiej częstotliwości rezonansowej, dostosowany do przenoszenia wysokich mocy generowanych przez wydajny wzmacniacz pracujący w klasie D.

Budowa

RP-1400SW ma być przede wszystkim ukłonem w kierunku osób ceniących sobie "klasykę gatunku". Stąd jednostkę tę wyposażono w szereg rozwiązań znanych z niegdyś wytwarzanych subwooferów aktywnych. Sama obudowa jest jedną z największych, z jakimi w ogóle miałem okazję się zetknąć w przypadku subów. Pancerna skrzynka wzmocniona od wewnątrz poprzecznymi wieńcami ma zapewnić właściwe środowisko pracy dla zainstalowanego w niej, bardzo dużego głośnika niskotonowego.

Klipsch RP-1400SW

Głośnik ten, bazujący na solidnym i bardzo sztywnym ażurowym koszu, wyposażono w ogromny układ magnetyczny, zdolny zapewnić pożądaną siłę napędową dla cewki dostosowanej do pracy przy wysokim obciążeniu mocą. Z kolei stożkową membranę z wklęsłą nakładką centralną wykonano ze znanego z innych konstrukcji Klipscha materiału, określanego mianem Cerametallic. Według producenta głośnik jest w stanie przenosić szeroki zakres mocy, a także bas o niskim zasięgu – do imponujących 16Hz! Masywną skrzynię wyposażono również w specyficzny układ rezonansowy Aerofoil oparty na płaskim tunelu ze specjalnie opracowaną geometrią oraz znajdujących się wewnątrz elementach wygładzających strugę powietrza i poprawiających przepływ przy wysokim ciśnieniu oraz prędkości.

Klipsch RP-1400SW

W tylnej części obudowy umieszczono duży, wykonany z aluminium panel z gniazdami, przełącznikami i regulatorami. RP-1400SW wyposażono w standardowe wejścia stereo RCA, z których jedno pełni także funkcję kanału LFE. Subwoofer można więc połączyć za pośrednictwem wejść niskopoziomowych zarówno z amplitunerem kina domowego, jak i ze wzmacniaczem stereo, ale nie każdym – tylko takim, który wyposażono w wyjście pre-out. Pod terminale wyjściowe ze stopni końcowych wzmacniacza niestety się nie podepniemy, ponieważ brakuje wejść wysokopoziomowych. Nie zapomniano za to o porcie dla opcjonalnego bezprzewodowego modułu WA-2, dzięki czemu w przyszłości będzie można zrezygnować z połączenia za pośrednictwem kabla sygnałowego.

Jakość dźwięku

RP-1400SW operuje niskimi tonami o niebywałej potędze. Jest niczym basowy zabijaka odtwarzający monstrualny, masujący trzewia bas o sile przebicia przeciwpancernego pocisku. Niskie tony są potężne, ale też zdyscyplinowane; atakują, szybko narastając oraz równie zwinnie wygasając. Ktoś, kto spodziewa się po takiej konstrukcji nieco rozleniwionego i ciągnącego się basu, co, nawiasem mówiąc, jest często spotykane wśród zwykłych konstrukcji bas-refleks, może zostać mile zaskoczony – Klipsch gra z przytupem, motorycznie i precyzyjnie.

Klipsch RP-1400SW

Oczywiście w jego dźwięku nie doświadczymy aż tak znacznej precyzji i zróżnicowania, jak w przypadku hi-endowych subwooferów Paradigma, Velodyne'a czy REL-a, ale w tworzeniu ekscytującej atmosfery Klipsch przerasta wiele konstrukcji w zbliżonej cenie. W filmach akcji RP-1400SW potrafi zaskoczyć słuchacza falą silnego, wręcz zwalistego basu – wszelkie odgłosy wybuchów, wystrzałów z filmu "Spectre" zabrzmiały autentycznie i emocjonująco, nie budząc najmniejszego niedosytu.

W filmach akcji RP-1400SW potrafi zaskoczyć słuchacza falą silnego, wręcz zwalistego basu (...)

W muzyce odtwarzanej wielokanałowo Klipsch również pokazał pazur – objawiało się to efektownym i dynamicznym brzmieniem niskich tonów. Organy z albumu "The Endless River" zespołu Pink Floyd (z krążka Blu-ray) zostały odtworzone przez amerykański subwoofer tak monumentalnie, że niskotonowe wibracje można było poczuć całym ciałem niczym podczas odsłuchu prawdziwych organów! Podobnie było z muzyką Depeche Mode odtwarzaną wielokanałowo w formacie SACD i DTS 96/24. Duży wkład Klipscha w brzmienie materiału dźwiękowego było słychać zwłaszcza na albumie "Music For The Masses" – efektowne basowe pasaże, bardzo umiejętnie wplecione w główną linię melodyczną, zostały odtworzone przez RP-1400SW z imponującym zejściem i głębią. Bas był może nieco zmiękczony, co jeszcze bardziej potęgowało wrażenie masywności i gęstości, jednak zachowywał dobrą kontrolę.

Klipsch RP-1400SW

Podczas odsłuchu w konfiguracji stereo, ze wzmacniaczem Norma Revo IPA-140, RP-1400SW zabrzmiał niemal identycznie jak w kinie domowym w połączeniu z amplitunerem Onkyo TX-RZ70. Generowane w paśmie niskich tonów dźwięki były reprodukowane z niespotykaną siłą, a zarazem z wyczuwalnymi rezerwami mocy. W muzyce zespołu Covenant z albumu "Skyshaper" Klipsch ochoczo, z wielką swobodą i bez najmniejszego wysiłku pompował nisko schodzący bas, podkreślając walory muzyki tworzonej przez tę szwedzką grupę. Dynamika stała na bardzo wysokim poziomie!

Podsumowanie

RP-1400SW to subwoofer dla tych, którzy oczekują ekscytującej atmosfery zarówno w kinie domowym, jak i w stereo. Z tego zadania aktywny subwoofer Klipscha wywiązuje się znakomicie, dostarczając potężny i silny bas w chwilach, kiedy wymaga tego materiał dźwiękowy.

Cechą szczególną Klipscha jest znaczna swoboda, z jaką potrafi operować basem przy najwyższych poziomach głośności – w zasadzie trudno go przesterować, nawet gdy pracuje przy wyższym napięciu sygnału wejściowego. Jeśli szukacie aktywnego suba ekscytującego brzmieniem i nie przeszkadza Wam ogromna skrzynia, to RP-1400SW z pewnością znakomicie sprawdzi się w roli basowego dopalacza, w niemal każdym systemie.

Werdykt: Klipsch RP-1400SW

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Bas o niespotykanym w tej cenie zejściu i potędze. Imponująca siła, ale i sprawność pozwalająca na wytworzenie wysokiego ciśnienia akustycznego w paśmie niskich tonów.

Minusy: Mało ustawna, ogromna skrzynka. Brak wejść wysokopoziomowych.

Ogółem: RP-1400SW jest nieprzeciętnie wydajnym subem pozwalającym ekscytować się brzmieniem zarówno w kinie domowym, jak i w stereo.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Klipsch RP-1400SW
RODZAJ
Subwoofer aktywny
CENA
5.899zł
WAGA
38kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
508×542×652mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi sp. z o.o.
www.konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 16–141Hz (+/-3dB)
 • Zakres regulacji: 40–140Hz, 24dB/okt. zwrotnica dolnoprzepustowa o płynnej regulacji odcięcia
 • Moc ciągła/chwilowa: 500/1000W
 • Maksymalne ciśnienie akustyczne: 123dB
 • Głośnik pracujący we wzmocnionej obudowie wentylowanej
 • 355mm przetwornik niskotonowy z membraną Cerametallic
 • Membrana o dużym wychyleniu
 • Wydajny wzmacniacz klasy D zasilany przez układ impulsowy
 • Port bas-refleks Aerofoil dla minimalizacji szumów
 • Dostosowany do łączenia z opcjonalnym modułem bezprzewodowym WA-2
 • Przełącznik polaryzacji: 0, 180 stopni
 • Jedna para wejść stereo RCA, w tym jedno wejście dla kanału LFE
 • Wersje kolorystyczne: Ebony