s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Canton Smart AMP 5.1

test |
Amplituner kina domowego - Canton Smart AMP 5.1

Canton znany jest głównie z produkcji kolumn głośnikowych, ale tym razem przetestowaliśmy amplituner kina domowego tego producenta.

Seria Smart Cantona to nie tylko kolumny, gdyż ostatnio wzbogaciła się także o elektronikę, dzięki czemu możemy stworzyć kompletne systemy zarówno dwukanałowe, jak i wielokanałowe. Canton Smart AMP 5.1 to niepozorny niemiecki amplituner posiadający sześć łatwych w konfiguracji wzmacniaczy. Potrafi również dekodować sygnały dla formatów wielokanałowych, jak Dolby Atmos czy DTS-HD. Zastosowano w nim opracowany przez niemieckich inżynierów system, umożliwiający konfigurację bezprzewodową z aktywnymi kolumnami z serii Smart. Amplituner Smart AMP 5.1 dzięki wysokiej mocy wyjściowej oraz różnorakim funkcjom łączenia z zestawami głośnikowymi, umożliwia stworzenie niemal dowolnego systemu nagłośnieniowego.

Budowa

Smart AMP 5.1 jest dość osobliwym amplitunerem o niewielkich rozmiarach i ciekawym, minimalistycznym wyglądzie. Swoim designem nawiązuje do innych urządzeń z serii Smart marki Canton, ale też wyraźnie pokazuje kierunek w jakim niemiecki producent podąża w przypadku tej nowej serii. Niewielka solidna obudowa wykonana została w większości z odlewów metali lekkich. W jej górnej części znalazł się panel z pleksiglasu wraz z sensorami służącymi do ręcznego sterowania. Procent dołączył do urządzenia całkiem zgrabnego i równie solidnie wykonanego pilota. Niestety w przypadku AMP 5.1 nie przewidziano systemu automatycznej kalibracji, więc wszelkich ustawień należy dokonywać ręcznie. Ale z racji dość przejrzystego i logicznie rozplanowanego menu, czynność ta nie powinna nastręczać problemów, nawet mniej doświadczonym osobom.

Canton Smart AMP 5.1

Wnętrze AMP 5.1 wykorzystano niemal w całości. Uwagę zwraca impulsowy układ zasilający oraz blok z końcówkami mocy pracującymi w klasie D. Mimo faktu, że tranzystory w przypadku końcówek mocy klasy D nie grzeją się nadmiernie, zastosowano niewielki aluminiowy radiator, który razem z radiatorem przewidzianym dla układu zasilającego, łączy się z dolną płytą aluminiową. Dla poprawy przewodnictwa ciepła między obydwoma elementami, zastosowano również pastę termoprzewodzącą. Podczas pracy cała obudowa AMP 5.1 delikatnie się nagrzewa – działa ona jak jeden wielki radiator, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia wewnątrz urządzenia nadmiernej temperatury. Płytki drukowane wykonane w technologii SMD dla obwodów sekcji wejściowej, zasadniczej sygnałowej oraz cyfrowej są odseparowane i ulokowane z pewnym dystansem względem siebie, co dobrze służy ograniczaniu szumów i zniekształceń.

Canton Smart AMP 5.1

Wejściową sekcję sygnałową obsługują: jedna para analogowych wejść stereo, po jednym cyfrowym wyjściu optycznym i koaksjalnym, oraz trzy wejścia HDMI. Do dyspozycji jest jeszcze jedno wyjście HDMI, a także sygnałowe wyjście dla aktywnego subwoofera. Z kolei wśród terminali wyjściowych ze stopni końcowych wzmacniaczy mamy do dyspozycji sześć par wyjść, w tym jedno dedykowane dla pasywnego subwoofera, co jest niezwykle rzadko spotykanym rozwiązaniem.

Zaletą Smart AMP 5.1 jest możliwość jednoczesnego stosowania kolumn pasywnych i aktywnych. Przykładowo kolumny pracujące z przodu mogą być podłączone klasycznie do terminali wyjściowych ze stopni końcowych AMP 5.1, a kolumny surround można skonfigurować jako bezprzewodowe – pod warunkiem, że zastosujemy jeden z modeli kolumn aktywnych Cantona z serii Smart.

Canton Smart AMP 5.1

Jakość dźwięku

Smart AMP 5.1 brzmi zaskakująco ciepło i łagodnie, praktycznie zaprzeczając stereotypom jakie przylgnęły do amplifikacji klasy D. Canton prezentuje brzmienie łagodne, nieagresywne, ale jednocześnie efektowne o przyzwoitej dynamice. Niemal identyczny charakter brzmienia prezentowany jest zarówno w trybie dwukanałowym, jak i wielokanałowym.

Atak jest nieco zmiękczony, aczkolwiek dobrze zaznaczony, natomiast bas schodzi zaskakująco nisko. Jeśli zaś chodzi o równowagę tonalną, to nieznacznie dominuje zakres wysokotonowy i wyższe partię średnich tonów.

Canton AMP 5.1 stanowi idealny mariaż urządzenia zdolnego obsłużyć zarówno klasyczne stereo, jak i wielokanałową instalację głośnikową.

Góra pasma jest wyraźna i detaliczna. Brak agresji objawiający się przejaskrawionym ostrym dźwiękiem czy przesadnym akcentowaniem wszelkich niuansów, to zaleta tej niemieckiej konstrukcji. Najwyższy zakres pasma płynnie przechodzi w równie mocno obecną średnicę. Dzięki nieznacznemu uwypukleniu dźwięku na przełomie średnich i wysokich tonów, odtwarzana muzyka czy ścieżki dźwiękowe z filmów, brzmią efektowniej i nad wyraz czytelnie.

Canton Smart AMP 5.1

Średnie tony też są mocnym punktem brzmienia AMP 5.1, co przekłada się przede wszystkim na rzetelną reprodukcję dźwięku w stereo. Na płycie "Amused To Death" Rogera Watersa, wszelkie dźwięki były odtworzone czytelnie i bezpośrednio, bez nadawania im jakiejś specjalnej otoczki. Oczywiście subtelne ciepło pojawiające się w średnicy i w zakresie wysokich tonów sprawiało, że barwę wielu instrumentów można było odebrać jako intensywniej nasyconą i po prostu atrakcyjniejszą. AMP 5.1 dodaje do tego jeszcze nieco plastyki sprawiając, że brzmienie tego minimalistycznego amplitunera, wyposażonego w D-klasowe końcówki nie kojarzy się ze stereotypowym syntetycznym stylem grania, jaki niegdyś prezentowały pierwsze D-klasowe amplitunery kina domowego.

Canton Smart AMP 5.1

W kwestii przestrzenności brzmienia i prezentacji obrazu stereo, Canton radzi sobie przyzwoicie. W dwukanałowej konfiguracji wyraźny jest pierwszy i drugi plan, a dalsze widoczne, choć nie tak precyzyjnie zaznaczone, jak w przypadku rasowych amplifikacji stereofonicznych. Za to w trybie wielokanałowym AMP 5.1 zachowuje się już jak rasowy amplituner kina domowego. Efekty w filmach akcji pojawiające się w bocznych i górnych kanałach są odtwarzane na poziomie dedykowanych do dźwięku wielokanałowego urządzeniach. Panorama wielokanałowa jest budowana z rozmachem, a wszelkie detale są rzetelnie zaznaczone w przestrzeni. Obszerność dźwięku jest doprawdy imponująca, czyli tak, jak w kinie powinno być!

Podsumowanie

Canton AMP 5.1 stanowi idealny mariaż urządzenia do obsługi zarówno klasycznego stereo, jak i wielokanałowej instalacji głośnikowej. Dużą zaletą tego amplitunera jest to, że mimo tak niewielkich rozmiarów, dysponuje aż sześcioma końcówkami mocy. Poza tym można go konfigurować bezprzewodowo z aktywnymi kolumnami (z serii Smart Cantona), dzięki czemu otwiera to przed użytkownikiem możliwość stosowania różnorodnych konfiguracji głośników. AMP 5.1 obsłuży ścieżki dźwiękowe zakodowane w Dolby Atmos czy DTS-HD, przyjmując jednocześnie sygnał wideo w rozdzielczości 4K. Jest to zatem nowoczesne i funkcjonalne urządzenie mogące być idealną propozycją dla miłośników minimalizmu, w pełnym znaczeniu tego słowa.

Werdykt: Canton Smart AMP 5.1

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Efektowne i dość dynamiczne brzmienie, lekko ocieplone, z mięsistym lecz lekko zmiękczonym atakiem basu. Przestrzenne brzmienie, obszerna dobrze uporządkowana scena dźwiękowa zarówno w trybie stereo, jak i konfiguracji wielokanałowej.

Minusy: Budowa systemu wielokanałowego opartego na bezprzewodowych kolumnach aktywnych wiąże się z zakupem wyłącznie produktów z asortymentu marki Canton.

Ogółem: Smart AMP 5.1 mimo niewielkich gabarytów oferuje duże możliwości konfiguracji. Wysoka moc i zdolność do obsługi najnowszych wielokanałowych formatów sprawiają, że jest to nowoczesne i funkcjonalne urządzenie.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Canton Smart AMP 5.1
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
3.199zł
WAGA
5,24kg
WYMIARY (S×W×G)
245×120×154mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pobór mocy: 400W
 • Wysokowydajne wzmacniacze klasy D
 • Kompatybilność z 4Ω kolumnami głośnikowymi
 • Dowolna konfiguracja wejść i wyjść
 • Bezstratna transmisja sygnału o wysokiej rozdzielczości 96kHz/24bit
 • Dekodery: Dolby Atmos, DTS-HD
 • Wejścia liniowe niezbalansowane: 1 para wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: koaksjalne, optyczne
 • Wyjście sygnałowe dla aktywnego subwoofera
 • 3 wejścia HDMI i 1 wyjście (ARC, HDCP 2.2. 4K)
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 5 kanałów + 1 dla pasywnego subwoofera
 • Bluetooth 4.0, Wi-Fi
 • Wejście Ethernet, USB (serwisowe)
 • Możliwość sterowania za pomocą aplikacji Google Home