s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Denon AVR-S970H

test |
Amplituner kina domowego - Denon AVR-S970H

Wśród amplitunerów klasy średniej można trafić na kilka ciekawych konstrukcji, jedną z nich jest AVR-S970H z oferty japońskiej marki Denon.

Najnowszy amplituner Denon AVR-S970H w stosunku do swoich poprzedników wyposażono w udoskonalony tor cyfrowy zajmujący się obróbką sygnałów audio i wideo, a to oznacza większe możliwości związane z jakością prezentowanego obrazu i dźwięku. Dzięki najnowszym dekoderom Dolby Atmos oraz DTS:X, amplituner będzie w stanie przetwarzać dowolny materiał audio z wielokanałowych ścieżek filmowych czy muzycznych, a złącza HDMI w najnowszej specyfikacji z technologią HDR10+, Dolby Vision, a także z obsługą rozdzielczości 8K/80Hz i 4K/120Hz, umożliwiają dostosowanie jakości obrazu do najnowszych wyświetlaczy.

Denon AVR-S970H oferuje wiele udogodnień oraz funkcji, a dzięki siedmiokanałowej końcówce mocy jest zdolny obsłużyć system głośnikowy dla Dolby Atmos, pracujący w układzie 5.1.2.

Denon AVR-S970H

W przypadku AVR-S970H zdecydowano się zastosować znane z innych nowych amplitunerów Denona tryby dźwięku przestrzennego Dolby Atmos Height Virtualization Technology i DTS Virtual:X, dające efekt wirtualne odtwarzanych kanałów górnych dla Dolby Atmos, bez konieczności używania głośników skierowanych ku górze, ustawianych na przednich kolumnach, czy specjalnych konstrukcji sufitowych. AVR-S970H wyposażono w udoskonalony tryb asystenta ustawień i zupełnie nowe menu ekranowe, a także sprawniej działający system automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ. AVR-S970H współpracuje również z przewodowym systemem HEOS.

Budowa

Denon AVR-S970H zwłaszcza w czarnej wersji kolorystycznej, prezentuje się dostojnie i klasycznie. Przedni panel wciąż nawiązuje designem do tradycyjnej linii wzorniczej Denona. Ponownie zastosowano wygodne pokrętła selektora źródeł i regulacji głośności, oraz znajdujący się między nimi, duży, czytelny wyświetlacz. Jeśli chodzi o ilość złączy to ograniczono je do niezbędnego minimum. AVR-S970H ma tył niemal identyczny, jak tańszy model AVR-S760H. Różnice są doprawdy niewielkie, gdyż w nowym modelu mamy jedno dodatkowe wyjście HDMI oraz dwie pary analogowych wejść stereo. Wydaje się to trochę za mało, żeby zrekompensować jego znacznie wyższą cenę.

Denon AVR-S970H jak na swoją półkę cenową imponuje dynamicznym i czystym dźwiękiem.

Wśród złączy analogowych jest wejście Phono, dzięki czemu amplituner obsłuży gramofony wyposażone w najpopularniejsze wkładki magnetyczne typu MM. Z kolei tor cyfrowy obsługiwany jest przez złącza HDMI oraz wejścia optyczne. Złącza HDMI występują w najnowszej specyfikacji a to oznacza, że są w stanie przetworzyć i przekazać sygnał do wyświetlaczy w rozdzielczości 8K/80Hz i 4K/120Hz, obsługują także HDR, HLG oraz Dolby Vision.

Denon AVR-S970H

W AVR-S970H zastosowano nowe menu ekranowe, które od strony wizualnej prezentuje się atrakcyjniej niż w wersji wcześniejszej, ale można odnieść wrażenie, że wyświetlanie kolejnych plansz z ustawieniami trwa nieco dłużej, a wprowadzanie poszczególnych ustawień za pomocą pilota odbywa się z nieznacznym opóźnieniem. Jest to łatwy w obsłudze amplituner, w przypadku którego menu ekranowe powiązane jest z asystentem ustawień, dzięki czemu przebrnięcie przez poszczególne etapy ustawień nie zajmie dużo czasu.

AVR-S970H dysponuje siedmioma wyjściami ze stopni końcowych, co na tle droższych amplitunerów Denona nie jest imponującą liczbą, ale do napędzania zestawu kolumn dla Dolby Atmos w zupełności wystarczy. Dzięki dużej elastyczności amplitunera w przypisywaniu roli poszczególnym wyjściom ze stopni końcowych, możemy stosować różne konfiguracje głośnikowe, co z pewnością zadowoli osoby lubiące eksperymentować. Konkretne tryby działania wyjść głośnikowych można ustawić ręcznie za pomocą menu ekranowego, lub powierzyć to zadanie systemowi automatycznej kalibracji.

Ten amplituner dysponuje rozbudowanym torem cyfrowym, który znalazł się na jednej dużej płytce drukowanej. Tor analogowy odseparowano na kolejnej płytce. Do tego każda sekcja posiada własne zasilanie. Układy analogowe otrzymują napięcie z tego samego zasilacza co końcówki mocy, a tor cyfrowy ma do dyspozycji impulsowy układ zasilający. W układzie dostarczającym prąd do stopni końcowych zastosowano markowe kondensatory, a ścieżki prądowe skrócono i zlokalizowano blisko tranzystorów mocy.

Denon AVR-S970H

Na uwagę zasługuje również system automatycznej kalibracji z opcją korekcji akustyki pomieszczenia, a także funkcjami Dynamic EQ oraz Dynamic Volume, czuwającymi nad właściwym doborem poziomu głośności i dynamiki, szczególnie przydatnymi podczas odtwarzania filmowych ścieżek dźwiękowych. System automatycznej kalibracji działa w połączeniu z asystentem ustawień, ale można też wprowadzać je ręcznie. W pamięci amplitunera zapiszemy zarówno ustawienia wykonane przez system automatycznej kalibracji, jak i ręczne. Tę drugą opcję polecam osobom mającym większe doświadczenie z amplitunerami kina domowego.

Jakość dźwięku

Denon AVR-S970H jak na swoją półkę cenową imponuje dynamicznym i czystym dźwiękiem, niezależnie od tego czy przyjdzie mu odtwarzać ścieżki filmowe czy muzykę zrealizowaną wielokanałowo. Również przestrzenność brzmienia nie pozostawia niedosytu. W konfiguracji 5.1.2 filmy akcji z dźwiękiem w Dolby Atmos i przy wykorzystaniu jednej pary głośników sufitowych, brzmiały efektownie i wciągająco. Denon szybko reagował na dynamiczne sceny rozgrywające się na ekranie, oferował brzmienie energetyczne, otaczające słuchacza z każdej strony. Efekty przestrzenne w Dolby Atmos był przekonujące, więc mogłem się poczuć jakbym przeniósł się w centrum rozgrywającej się akcji. Tak było chociażby w przypadku filmu "Mission: Impossible Rouge Nation" czy "Spectre" o przygodach Bonda. Z kolei w filmie "Pierwszy człowiek" efekty przestrzenne w Dolby Atmos zwiększyły wiarygodność scen pokazujących poszczególne fazy lotu na księżyc. Panorama wielokanałowa obficie wypełniała pomieszczenie odsłuchowe, a pojawiające się drobne dźwięki, czy odgłosy zostały precyzyjnie odwzorowane na tle efektów w skali makro –nic nie umykało mojej uwadze, nic się nie zlewało.

Denon AVR-S970H

Muszę dodać, że Denon po raz kolejny mnie nie zawiódł odtwarzając muzykę w formatach wielokanałowych. Na "The Endless River" zespołu Pink Floyd, wydanym na krążku Blu-ray z dźwiękiem w formacie DTS Master Audio 96kHz/24bit, szczególnie do gustu przypadł mi bas. Potężny, nisko schodzący, intensywnie wibrujący i pokazujący potęgę brzmienia organów wykorzystanych w jednym z majestatycznie brzmiących utworów. Efekty przestrzenne w muzyce wielokanałowej były spektakularne, niewspółmierne do tego, co możemy usłyszeć z tej płyty w stereo. Zarówno mniejsze, jak i większe dźwięki dryfowały swobodnie w przestrzeni. Z kolei na kultowym albumie "The Dark Side Of The Moon" Pink Floyd, wydanym w formacie SACD 5.1, odgłosy zegarów na początku utworu "Time" zostało odtworzone sugestywnie, bardzo czysto i dźwięcznie z dużą ilością "planktonu" w przestrzeni. AVR-S970H nie miał najmniejszego problemu z pokazaniem bogatej brzmieniowo faktury w początkowej fazie utworu. Zakres wysokich tonów odtwarzany ciepło i promieniście przechodził spójnie w mięsistą, plastyczną i barwną średnicę. Muzyka odtwarzana w zakresie średnio-wysokotonowym zabrzmiała harmonijnie i namacalnie. Podobnie było zresztą z syntetycznie brzmiącymi, metalicznymi dźwiękami z płyty "Construction Time Again" zespołu Depeche Mode z płyty w formacie DTS96/24. Denon nadał tej muzyce bardziej audiofilskiego szlifu. Imponująca była również dynamika i szybkość reakcji tego japońskiego amplitunera na wszelkie skoki głośności w skali makro. Również w przypadku tej muzyki bas cechował się energicznym i potężnym brzmieniem, nie pozbawionym jednak konturowości czy właściwego ataku.

Denon AVR-S970H

AVR-S970H powiela styl brzmienia wypracowany przez wcześniejsze amplitunery Denona z podobnej półki cenowej. Jednak teraz dźwięk jest jeszcze bardziej precyzyjny i bardziej dynamiczny. Najbardziej imponująca jest jednak przestrzenność brzmienia, która ma przecież największe znaczenie w kreowaniu dźwięku wielokanałowego. Denon na tym polu jest równie dobry jak amplitunery marki Marantz za porównywalne pieniądze, które również są w stanie pokazać obfitą i nieskrępowaną, ale zarazem bardzo precyzyjną przestrzeń, niezależnie od tego, czy będzie to materiał filmowy czy muzyczny.

Podsumowanie

Denon AVR-S970H jest nowoczesnym, uniwersalnym amplitunerem bazującym na torze cyfrowym w najnowszej specyfikacji. Wysoka jakość obrazu i dźwięku, a także mnogość dostępnych opcji w konfiguracji stopni końcowych rekompensują stosunkowo niewielką ilość wyjść głośnikowych.

Dla miłośników rasowego kinowego brzmienia oraz osób kładących nacisk na wysoką jakość dźwięku z prostszych, mało skomplikowanych instalacji głośnikowych, AVR-S970H może okazać się dobrym wyborem na długie lata. Amplituner oferuje wiele przydatnych funkcji, łącznie z obsługą bezprzewodowego systemu HEOS. Możemy się z nim komunikować za pośrednictwem komend głosowych, przy wykorzystaniu jednego z kilku systemów, a złącza HDMI występują w najnowszej specyfikacji, dzięki czemu jest w stanie przetwarzać sygnały wideo w rozdzielczości 8K.

Werdykt: Denon AVR-S970H

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Fenomenalnie odwzorowana przestrzeń. Brzmienie szczegółowe, ale zarazem barwne i plastyczne o przyjemnej dla ucha fakturze w zakresie wysokich tonów. Mocny, nisko schodzący bas o znakomitej kontroli.

Minusy: Siedem kanałów wyjściowych z końcówek mocy dla osób poszukujących amplitunera do rozbudowanych instalacji głośnikowych, może się okazać niewystarczające.

Ogółem: AVR-S970H jest idealnym rozwiązaniem dla osób preferujących wysoką jakość dźwięku, którym nie przeszkadza ograniczona do siedmiu ilość kanałów wyjściowych.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon AVR-S970H
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
4.649zł
WAGA
9,5kg
WYMIARY (S×W×G)
434×167×330mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 90W na kanał przy 8Ω, 20Hz-20kHz, THD 0,08%, 2-kanały wysterowane
 • Czułość wejściowa: 200mV
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz-100kHz (+1dB, -3dB w trybie Direct)
 • 7-kanałowy wzmacniacz
 • Tryb Eco dla zwiększenia oszczędności w zużyciu prądu
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio
 • Tryb automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ oraz asystent konfiguracji
 • Wejścia analogowe niezbalansowane: 4 pary wejść stereo RCA
 • Wejście Phono MM
 • Wejścia cyfrowe: 2 optyczne
 • Wyjście słuchawkowe
 • 6 wejść HDMI i 2 wyjścia (8K/60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.3, HDR 10, HDR 10+, HDR Dynamic, HLG, 4K/120Hz)
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 7 kanałów
 • Wbudowane moduły dla Bluetooth, Wi-Fi, HEOS
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer (po aktualizacji)
 • Streaming Audio w AirPlay
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, ALAC, WAV, AIFF, DSD 2.8/5,6MHz
 • Możliwość sterowania głosowego: Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri