s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Polk Audio Magnifi Mini AX

test |
Soundbar, aktywny subwoofer - Polk Audio Magnifi Mini AX

Mini AX to kolejny soundbar z rodziny Magnifi amerykańskiego Polk Audio – sprawdziliśmy jak sprawuje się w praktyce...

Magnifi Mini AX to już kolejny tak niewielki soundbar w ofercie amerykańskiego Polk Audio. Uwagę zwraca jego opływowy kształt. Jest on zgrabny i wręcz filigranowy. Magnifi Mini AX współpracuje z równie efektownie zaprojektowanym, bezprzewodowym, aktywnym subwooferem. Soundbar ten, co jest nowością, wyposażono w dekodery dźwięku Dolby Atmos i DTS:X, a także możliwość współpracy z urządzeniami z technologią AirPlay 2 czy też Google Chromecast.

s

Magnifi Mini AX wyróżnia się dużą mocą jak na tego typu urządzenie, bo aż 150 watami dla całego systemu. Jak zapewnia producent, gwarantuje to niesamowite wrażenia podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Do tego soundbar, opcjonalnie może być rozszerzony o bezprzewodowe głośniki surround i dzięki nim stać się jeszcze bliższy brzmieniowo temu, co są w stanie zaoferować klasyczne systemy kina domowego.

Budowa

System Magnifi Mini AX składa się z niewielkiego soundbaru o szerokości zaledwie 34-centymetrów oraz aktywnego bezprzewodowego subwoofera również o niedużych gabarytach. Nie stoi to jednak w sprzeczności z wydajnością subwoofera, która jest wręcz imponująca. Wyposażono go nie tylko w port bas-refleks, mający za zadanie wzmocnić pasmo niskich tonów, ale również w solidny wzmacniacz klasy D i głośnik niskotonowy z membraną o większej powierzchni niż w podstawowym modelu Magnifi Mini. Do tego, za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania, można dokonywać regulacji natężenia niskich tonów. Miłośnicy basu nie powinni mieć zatem żadnych powodów do narzekania.

Polk Audio Magnifi Mini AX

Z kolei sam moduł soundbaru, mimo niewielkich gabarytów, wyposażono w sześć głośników. Zastosowano cztery pełnozakresowe oraz dwie wysokotonowe kopułki, dzięki czemu zakres wysokich tonów Magnifi Mini AX rozciąga się aż do częstotliwości 24kHz, co nawet na tle pełnowymiarowych zestawów audio jest bardzo dobrym osiągnięciem.

Mimo że Magnifi Mini AX potrafi dekodować dźwięk w DTS:X i Dolby Atmos, do uzyskania w pełni satysfakcjonujących efektów przestrzennych warto dokupić tylne głośniki bezprzewodowe. Natomiast i bez tych głośników podstawowa wersja soundbaru w zupełności wystarczy. Ścieżki dźwiękowe w Dolby Atmos za sprawą wszechstronnego procesora, też są bardzo dobrze słyszalne, tyle że w zmiksowanej wersji na potrzeby zestawu głośnikowego Magnifi Mini AX. W soundbarze, podobnie jak w subwooferze, zastosowano wzmacniacze klasy D.

Polk Audio Magnifi Mini AX

W górnej części listwy znajduje się panel sterowania, jednak dzięki pilotowi (dołączony w zestawie), sterowanie staje się jeszcze łatwiejsze. W przypadku pilota zapewniony jest dostęp do większej ilości ustawień m.in.: trybów dźwięku, wyboru źródła czy niezależnego sterowania poziomem głośności subwoofera i samego soundbaru. Jeśli chodzi o gniazda to znajdziemy tu wejście HDMI z Ultra HD 4K, cyfrowe wejście optyczne i koaksjalne stereo 3,5mm. Jest też Bluetooth, dzięki czemu do soundbaru można błyskawicznie przesłać dźwięk z dowolnego przenośnego urządzenia. Recenzowany Magnifi Mini AX bazuje na technologii Stereo Dimensional Array (SDA), opracowanej przez Polk Audio dla uzyskania bardziej obszernego dźwięku z soundbaru.

Jakość dźwięku

Jak wielokrotnie podkreślałem, Magnifi Mini AX jest niewielkim soundbarem i nawet na tle innych, szerokich listew oferowanych przez Polk Audio, prezentuje się filigranowo. Podczas testów okazało się jednak, że oferuje on bardziej obszerny dźwięk niż mogłem się spodziewać. Oczywiście w porównaniu z największym soundbarem w ofercie Polk Audio, a konkretnie modelem Magnifi 2, niemożliwym byłoby jego prześcignięcie, co jest oczywiste chociażby z racji swoich fizycznych ograniczeń, jak chociażby znacznie węższa listwa.

Dynamika jest tym elementem brzmienia, który imponuje od pierwszych chwil filmu.

Mimo to scena dźwiękowa podczas słuchania muzyki czy też panorama wielokanałowa podczas oglądania filmów nie pozostawia większego niedosytu. Jak wspomniałem wcześniej, do Magnifi Mini AX są oferowane opcjonalnie bezprzewodowe kolumny surround, dzięki którym zasięg budowanej przestrzeni znacznie się zwiększa, gdy do głosu dochodzą również tylne zestawy głośnikowe. Miłośnicy prawdziwej kinowej atmosfery, powinni zatem rozważyć ich zakup.

Polk Audio Magnifi Mini AX

Magnifi Mini AX pozytywnie zaskakuje skalą reprodukowanego dźwięku. Odtwarzane filmy akcji miały w sobie pożądany ładunek dynamiczny. Nie mogłem więc narzekać na brak energii w przekazie dźwięku, zwłaszcza w wymagających scenach. Podczas projekcji filmu "Spectre" z krążka Blu-ray poszczególne efekty zostały odtworzone efektownie i z wigorem jakiego oczekiwałem. Każdy detal, każdy szczegół, został przez Magnifi Mini AX właściwie podkreślony. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że to właśnie dynamika jest jednym z tych elementów brzmienia amerykańskiego soundbaru, który imponuje już od pierwszych chwil filmu.

Dzięki kopułkom wysokotonowym, znacznie poszerzającym zasięg wysokich tonów, również góra pasma odtwarzana jest wyraźnie i z dużą ilością informacji. Dzięki temu Magnifi Mini AX znacznie przewyższa to, co można usłyszeć z soundbarów, wyposażonych w szerokopasmowe głośniki, mające pewne ograniczenia w przetwarzaniu najwyższych partii wysokich tonów.

Polk Audio Magnifi Mini AX

Podczas odsłuchu muzyki w trybie stereo, dźwięk w zakresie wysokich tonów cechował się przyzwoitą rozdzielczością i dynamiką na poziomie mikro. Drobniutkie detale z płyty "Rites" Jana Garbarka zostały wyraźnie zaznaczone w przestrzeni. Również utwory Agi Zaryan brzmiały pełniej, wyraźniej i bardziej ekspresyjnie, niż można by się spodziewać po tak niewielkim soundbarze. Testowałem też muzykę z serwisu muzycznego Tidal, strumieniując ją do Magnifi Mini AX przez Bluetooth i muszę przyznać, że jakość dźwięku była na tyle satysfakcjonująca, że postanowiłem na dłużej pozostać przy tym sposobie transmisji dźwięku.

W zakresie średniotonowym Magnifi Mini AX również pozytywnie zaskakują, zwłaszcza w trybie "Voice Adjust" odpowiadającym za podniesienie głośności wokali i dialogów. Zarówno w muzyce, jak i w filmie, już poziom pierwszy (z czterech dostępnych) zapewniał ich lepszą słyszalność. Dzięki uwypukleniu brzmienia poprzez korektor częstotliwości, w zakresie średnich tonów, zyskały nie tylko dialogi i wokale, ale również muzyka, zwłaszcza jazz oraz klasyka. Tak więc Voice Adjust jest niewątpliwie przydatną opcją, która pozytywnie wpływa na jakość reprodukowanego dźwięku w tym zakresie. Średnica zmierza w kierunku właściwego balansu tonalnego i naturalnego kolorytu poszczególnych instrumentów. Jest to cecha, która w zupełności wystarczy do słuchania różnego rodzaju muzyki, a celulozowe głośniki wywiązują się z tej roli nad wyraz dobrze.

Polk Audio Magnifi Mini AX

Największe zaskoczenie jednak czekało mnie w paśmie niskich tonów. W stosunku do poprzedniego modelu, aktywny subwoofer wyposażono w wydajniejszy wzmacniacz klasy D i inny głośnik niskotonowy. Woofer z okrągłą membraną został zastąpiony przez odpowiednik z owalną membraną, dzięki czemu bez zmiany wymiarów obudowy subwoofera, zwiększyła się jego wydajność w paśmie niskich tonów. Bas w jego wykonaniu cechował się punktowym, dość dynamicznym brzmieniem. Prawdę mówiąc, bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu z tego typu urządzeniami audio, byłem wręcz przekonany, że zostanę zalany falą zbyt mocno wzbudzającego się basu, o pozostawiającej wiele do życzenia kontroli.

Tymczasem już podczas oglądania filmów, bas był zwarty o przyzwoitej kontroli i masie. Generalnie, jeśli nie przesadzimy z regulacją natężenia siły basu, co w praktyce oznacza nieprzekraczanie na skali wartości 1 to Magnifi Mini AX spisze się zadowalająco. Dźwięk w tym zakresie będzie czytelny zarówno w muzyce, jak i podczas odtwarzania filmów. Aczkolwiek bas nie jest idealny i często, zwłaszcza w muzyce, miałem do czynienia z podbarwianiem brzmienia instrumentów. Jest to jednak cecha wspólna większości soundbarów, w przypadku których ze względu na ich budowę, musiano pójść na pewne kompromisy.

Polk Audio Magnifi Mini AX

Jak wspomniałem na początku, przestrzeń jest reprodukowana przez Magnifi Mini AX na tyle dobrze, że szybko zapominamy, że mamy do czynienia z tak małym soundbarem. Muzyka w stereo nie zachwyca aż takim rozmachem w szerokości sceny dźwiękowej. Jeśli jednak jakieś dźwięki pojawiają się w przestrzeni, to są one rysowane z uwzględnieniem właściwych gabarytów oraz ich rozmieszczenia względem siebie. Muzyka w stereo nie cierpi więc na zbytnie zagęszczenie źródeł pozornych, co jest wielką zaletą w przypadku tak małego urządzenia.

Podsumowanie

Siłą testowanego soundbaru Magnifi Mini AX jest technologia Stereo Dimensional Array (SDA), dzięki której mamy wrażenie, że odtwarzany dźwięk jest znacznie obszerniejszy niż wynikałoby to z niewielkiej na szerokość przecież listwy soundbaru. Dzięki wydajnym wzmacniaczom pracującym w klasie D, ten amerykański soundbar jest w stanie reprodukować zarówno muzykę, jak i filmowe ścieżki dźwiękowe energicznie i dynamicznie. To jedna z najmocniejszych cech testowanego urządzenia.

Na uwagę zasługują również opcje regulacji dźwięku, dzięki którym dostosujemy brzmienie do własnych preferencji. Szczególnie dobry wpływ na brzmienie ma funkcja Voice Adjust, nie tylko uwypuklająca dźwięk wokali czy dialogów, ale również poprawiająca odbiór muzyki w zakresie średnich tonów. Magnifi Mini AX oferuje sporo funkcji i dosyć obszerne brzmienie, a jednocześnie zajmuje niewiele miejsca. Jest to zatem urządzenie idealnie wpasowujące się w kanony minimalizmu jednocześnie znacznie uatrakcyjniając odbiór muzyki czy dźwięku podczas oglądania filmów.

Werdykt: Polk Audio Magnifi Mini AX

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy:

Minusy:

Ogółem:

Ocena ogólna:

PRODUKT
Polk Audio Magnifi Mini AX
RODZAJ
Soundbar + aktywny subwoofer
CENA
2.199zł
WYMIARY (S×W×G)
341x79x108mm (soundbar)
188x368x366mm (subwoofer)
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 40Hz-24kHz
 • Całkowita moc systemu: 150W
 • Technologia Voice Adjust (regulacja głośności wokali)
 • Technologia SDA Surround stwarzająca wielowymiarową platformę dźwiękową
 • Dekodery: Dolby Atmos, DTS:X, Polk SDA
 • Aktywny subwoofer
 • Konstrukcja dwudrożna (soundbar)
 • 2x12mm miękka kopułka wysokotonowa (soundbar)
 • 4x57mm celulozowy przetwornik szerokopasmowy (soundbar)
 • 165mm celulozowy przetwornik niskotonowy (subwoofer)
 • Korekcja dźwięku: film, muzyka, tryb nocny
 • Tryb Polk 3D Audio
 • Technologia Bluetooth, Google Chromecast, AirPlay 2
 • 1 wejście HDMI Ultra HD 4K (HDCP2.2)
 • 1 wejście optyczne, 1 wejście stereo 3,5mm