s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

test |
System kolumn kina domowego - Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

Klipsch zaoferował komplet niewielkich kolumn do kina domowego obsługujących również systemy Dolby Atmos.

Rozbudowane zestawy kolumn do kina domowego obsługujące system Dolby Atmos, wciąż są rzadkością w domu przeciętnego kinomana, chociażby ze względu na ich wysokie ceny i kłopotliwą instalację z uwagi na montaż głośników sufitowych. Amerykański Klipsch zaproponował prostsze rozwiązanie w postaci dodatkowych, zintegrowanych z kolumnami modułów głośnikowych, stworzonych z myślą o obsłudze dodatkowych kanałów dla Dolby Atmos. W efekcie powstał kompaktowy, łatwy w instalacji system Dolby Atmos, a kosztujący niewiele więcej niż tradycyjny zestaw kolumn 5.1.

Budowa

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 składa się z pięciu kolumn, z których cztery to niewielkie dwudrożne kolumny pełniące rolę satelit, zintegrowane z modułem głośnikowym, obsługującym dodatkowe kanały dźwięku przestrzennego dla Dolby Atmos. Natomiast piąta obsługuje kanał centralny. Każda z satelitek obsługuje równolegle dwa kanały, więc nikogo nie powinien dziwić widok podwójnych, niezależnych terminali wejściowych. Same terminale zdradzają, że kolumny przeznaczono do współpracy z budżetowymi systemami – gniazda wejściowe akceptują wyłącznie gołe kable. Zatem nie połączymy ich z amplitunerem za pomocą droższych kabli wyposażonych w wygodne, klasyczne wtyki. Zwykle bowiem kable wyposażone we wtyki mają większą średnicę i są zdolne obsłużyć systemy o większej mocy. Natomiast w tym przypadku musimy się zadowolić kabelkami o średnicy nie większej niż około 1,5mm kwadratowego. Ale to wystarczy żeby kolumny skonfigurować z jakimś przyzwoitym amplitunerem kina domowego.

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

Jak wspomniałem wcześniej, system Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 bazuje na dwudrożnych kolumnach satelitarnych i dwudrożnej kolumnie centralnej. Wobec powyższego, w każdej z tych kolumn zainstalowano głośniki wysokotonowe oraz nisko-średniotonowe. Zakres wysokich tonów powierzono aluminiowej kopułce współpracującej z tubą Tractrix, podnoszącej efektywność głośnika wysokotonowego i zwiększającej kąt rozpraszania fal dźwiękowych. Zakres tonów średnich i część niskich obsługują głośniki wyposażone w stożkowe, membrany miedziane IMG. Jest to materiał znany z innych serii kolumn amerykańskiego producenta, charakteryzujący się niską masą i dużą sztywnością.

Wszystkie kolumny wyposażono w układ rezonansowy typu bas-refleks oparty na podwójnym wylocie znajdującym się we frontowej części. Mimo to kolumny nie są w stanie zapuszczać się zbyt nisko w paśmie niskich tonów. Producent podaje dolną wartość przetwarzania basu 90Hz dla satelitarnych i 80Hz dla kolumny centralnej. W związku z tym niezbędne okazuje się zastosowanie aktywnego subwoofera i to niezależnie od wielkości pomieszczenia, w którym będą ustawione.

Kolumny satelitarne wyposażono w skierowany ku górze moduł dla górnych kanałów Dolby Atmos. Znalazł się tam szerokopasmowy głośnik o dosyć mocno ograniczonym paśmie przenoszenia, ale w zupełności wystarczającym do tego, żeby pokryć pełen zakres częstotliwości dla dźwięków odtwarzanych w formacie Dolby Atmos.

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

Obudowy wszystkich kolumn wykonano z tworzywa sztucznego. Prezentują się one estetycznie, a dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu frontów, łączą się płynnie z górnym modułem dla Dolby Atmos. Ów moduł skierowany jest do góry, pod stałym kątem, żeby uzyskać efekt odbicia fal od sufitu, co ma powodować u widza wrażenie pojawiania się pewnych dźwięków z góry. Oczywiście taki układ, o czym już wiele razy wspomniałem, jest tylko alternatywą dla głośników sufitowych. Ale to rozwiązanie jest za to dużo prostsze w zastosowaniu i oczywiście tańsze, ale jakościowo słabsze. Ponadto nie sprawdzi się w przypadku, gdy sufit nie jest równoległy względem podłogi, a jego powierzchnia jest nierówna lub poryta jakimś miękkim materiałem.

Warto wspomnieć, że każdą z kolumn, wyposażono również w eleganckie i łatwe w demontażu maskownice magnetyczne. Natomiast od spodu zastosowano niewielki cokół z gumową matą, mającą zapewnić stabilność, a także w pewnym stopniu wygasić drgania.

Jakość dźwięku

Zestaw kolumn Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 postanowiłem połączyć z amplitunerem Pioneer VSX-LX504, dzięki czemu mogłem wykorzystać wszystkie moduły w kolumnach satelitarnych i skonfigurować amplituner do obsługi górnych kanałów dla Dolby Atmos. W tak przygotowanym systemie, współpracującym z aktywnym subwooferem Velodyne DB-10, uzyskałem dynamiczny i efektowny dźwięk.

Jeśli dobrze skonfigurujemy system Klipscha to kolumny odwdzięczą się nam przestrzennym i szczegółowym brzmieniem. Jednak w przypadku zestawu Klipsch Reference Cinema System 5.0.4, nie tylko te cechy zwracają na siebie uwagę. Dużym zaskoczeniem jest sposób budowania sceny dźwiękowej. Robią to jak znacznie większe głośniki, a rozmiary źródeł pozornych były, znacznie większe niż mogłem się tego spodziewać.

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

W filmie "Pierwszy człowiek" zarówno scena startu rakiety Saturn V, jak i późniejszy lot na orbitę były odtworzone z rozmachem i potęgą. Oczywiście dużą masę dźwięku w zakresie niskich tonów budował aktywny subwoofer Velodyne DB-10, ale jeśli chodzi o współpracę kolumn Klipscha z amplitunerem Pioneer VSX-LX504, to ta układała się znakomicie. Niewielkie dwudrożne kolumny budowały przestrzeń obszernie, namacalnie i zarazem precyzyjnie. Jeśli jednak chodzi o efekty przestrzenne w Dolby Atmos, to ich precyzja i lokalizacja pozostawiały mały niedosyt w odniesieniu do rasowych systemów z głośnikami sufitowymi. Efekty nie były spektakularne, lecz można było bez trudu usłyszeć dryfujące gdzieś nad głową widza, których żaden tradycyjny system 5.1 nie jest w stanie oddać. Tak więc te dodatkowe moduły dla Dolby Atmos zintegrowane z kolumnami satelitarnymi, dobrze wywiązały się z powierzonego im zadania.

W zakresie wysokich tonów system Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 zaoferował efektowny, dynamiczny dźwięk, zwłaszcza w skali mikro. Uderzająca była czystość górnych rejestrów, a także dobra rozdzielczość brzmienia. Nie musiałem się obawiać, czy wykorzystam cały potencjał amplitunera Pioneer VSX-LX504. Okazało się więc, że ten system Klipscha sprawdzi się nie tylko z najtańszymi amplitunerami, ale i bardzie zaawansowanymi.

Jeśli dobrze skonfigurujemy system Klipscha to amerykańskie kolumny odwdzięczą się nam przestrzennym i szczegółowym brzmieniem.

W brzmieniu kolumienek Klipscha wyraźnie słychać, że mamy do czynienia z tubkami Tractrix, bo dźwięk w zakresie wysokich tonów cechował się bezpośrednim, żywym i energicznym przekazem. Taki styl brzmienia jest typowy dla większości kolumn marki Klipsch. Po prostu każdy detal, każdy szczegół odtwarzany był dokładnie, bez "owijania w bawełnę".

Również słuchanie muzyki na tym zestawie Klipscha sprawiło mi sporo przyjemności. Podczas koncertowych nagrań zespołu Schiller odniosłem wrażenie, że każdy dźwięk w zakresie wysokich tonów jest podawany, jak na tacy. Nie musiałem się zatem szczególnie skupiać, żeby usłyszeć drobniutkie dźwięki generowane przez syntezatory, z których ten niemiecki zespół często korzysta.

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

Jak wcześniej wspomniałem, niewielkie kolumny Klipscha pokazują źródła pozorne o znacznie większych gabarytach niż moglibyśmy się tego spodziewać po kolumnach tej wielkości. Duży wpływ mają na to zwinne i energicznie brzmiące głośniki nisko-średniotonowe wyposażone w miedziane membrany IMG. Z kolei głośnik centralny dobrze radzi sobie z odtwarzaniem dialogów filmowych i wokali. Słuchając nagrań zespołu Schiller średnica mieniła się paletą barw, mimo nieznacznych podbarwień, na które z pewnością wpływ miały plastikowe obudowy kolumn. Mimo to dźwięk prezentowany przez system Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 można uznać za atrakcyjny i przykuwający uwagę, a to w kinie domowym jest szczególnie ważne.

Podsumowanie

Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 to dobra propozycja zważywszy na cenę zestawu. Ten minimalistyczny system dźwiękowy nie jest tak kłopotliwy w instalacji, jak zestawy wyposażone w głośniki sufitowe. Jeśli zaś chodzi o dźwięk to trudno mieć większe zastrzeżenia. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi łącznie czterech górnych kanałów dla Dolby Atmos.

Te niewielkie, niepozornie wyglądające kolumny, potrafią budować przestrzeń o rozmiarach typowych dla znacznie większych kolumn. Ich moc i dynamika przetwarzane są na poziomie, umożliwiającym bezproblemowe odtwarzanie scen w filmach akcji.

Jednym mankamentem tego zestawu, który musimy wziąć pod uwagę rozważając jego zakup, jest konieczność zastosowania subwoofera. Te kolumny nie są bowiem w stanie, bez dodatkowego wspomagania, pokryć najniższych partii niskich tonów.

Werdykt: Klipsch Reference Cinema System 5.0.4

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Selektywne, szczegółowe i dynamiczne brzmienie. Pod względem budowy przestrzeni, daleko wykraczają poza standardy oferowane przez kolumny tej wielkości.

Minusy: Do przenoszenia pełnego pasma basu, bezwzględnie wymagany aktywny subwoofer, co wiąże się z dodatkową inwestycją. Nieznaczne podbarwienia w zakresie średnich tonów, wprowadzane przez obudowy.

Ogółem: Klipsch Reference Cinema System 5.0.4 to dobra propozycja dla minimalistów poszukujących zestawu kolumn, obsługujących system Dolby Atmos.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Klipsch Reference Cinema System 5.0.4
RODZAJ
System kolumn kina domowego
CENA
4.999 zł
WAGA
3,72kg (satelita)
3,36kg (kolumna centralna)
WYMIARY (S×W×G)
164×342×189mm (satelity)
447×131×154mm (kolumna centralna)
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi Sp. z o.o.
www.konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY - SATELITA
 • Konstrukcja dwudrożna
 • Pasmo przenoszenia: 90Hz-20kHz (-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 92dB/8Ω
 • Moc nominalna/krótkotrwała: 75/300W
 • Podział pasma częstotliwości: 2000Hz
 • Układ rezonansowy: dwa tunele bas-refleks o wylotach z przodu
 • 25,4mm aluminiowa kopułka wysokotonowa z tubą Tractrix
 • 133mm głośnik nisko-średniotonowy z miedzianą membraną IMG
 • Zintegrowany cokół wyposażony w gumową stopkę wygaszającą wibracje
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny matowy
NAJWAŻNIEJSZE CECHY - KOLUMNA CENTRALNA
 • Konstrukcja dwudrożna
 • Pasmo przenoszenia: 80Hz-20kHz (-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 91dB/8Ω
 • Moc nominalna/krótkotrwała:75/300W
 • Podział pasma częstotliwości: 1800Hz
 • Układ rezonansowy: dwa tunele bas-refleks o wylotach z przodu
 • 25,4mm aluminiowa kopułka wysokotonowa z tubą Tractrix
 • 2x101mm głośnik nisko-średniotonowy z miedzianą membraną IMG
 • Zintegrowany cokół z gumową stopkę wygaszającą wibracje
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny matowy
NAJWAŻNIEJSZE CECHY - KOLUMNA CENTRALNA
 • Pasmo przenoszenia: zgodne ze specyfikacją Dolby Atmos
 • Skuteczność: zgodne ze specyfikacją Dolby Atmos
 • Impedancja: kompatybilne z 8Ω
 • Moc nominalna/krótkotrwała:40/160W
 • 101mm woofer z celulozową membraną z włóknem syntetycznym
 • 165mm głośnik nisko-średniotonowy z podwójnie laminowaną papierową membraną
 • Zamknięta komora
 • Moduł zintegrowany z satelitą