s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Paradigm Founder 40B

test |
Kolumny podstawkowe - Paradigm Founder 40B Rekomendacja

Kanadyjski Paradigm postawił na innowacyjny design i nowe rozwiązania technologiczne, czego dowodzą podstawkowe kolumny 40B z serii Founder.

Kolumny Paradigm są projektowane i konstruowane na obrzeżach Toronto w Kanadzie od 1982 roku. Twórcy marki Jerry VanderMarel i Scott Bagby chcieli stworzyć kolumny głośnikowe o dużej skuteczności w oparciu o wiedzę naukową i dlatego nawiązali współpracę z National Research Council w Kanadzie. Ponadto w zespole znaleźli się audiofile wyczuleni na jakość dźwięku. Nic dziwnego, że taki team stworzył na przestrzeni lat wiele udanych konstrukcji np. z serii Prestige, Premier czy Persona.

Kanadyjczycy udowodnili, że potrafią wytwarzać nie tylko dobrze brzmiące, ale również pięknie wyglądające zestawy głośnikowe. Warto podkreślić, że seria Persona przetarła szlaki dla linii Premier i Founder. Jednak o ile seria Premier czerpała z rozwiązań hi-endowych kolumn Persona to, jak wyraźnie podkreśla kanadyjski producent, nowa seria Founder powstała jako niezależny projekt. Wyróżnia je oryginalny design, nieprzypominający dotychczasowych produktów Paradigma, oraz nowoopracowane przetworniki.

Paradigm Founder 40B

W skład serii Founder wchodzą trzy modele wolnostojące: najbardziej okazały Founder 120H w cenie 42.700zł, Founder 100F wycenione na 26.698zł oraz Founder 80F za 19.550zł. To zestawienie uzupełnia kolumna podstawkowa Founder 40B (11.998zł), dwie centralne Founder 70LCR (8.450zł) oraz Founder 90C (13.350zł).

Budowa

Paradigm podkreśla, że seria Founder powstała od zera i zapewne jest w tym dużo prawdy, bo w testowanych kolumnach wprowadzono wiele nowych rozwiązań. Widać, że głośniki oprócz typowych dla droższych modeli Paradigma osłon głośnikowych, są zupełnie nowymi konstrukcjami. Wiele elementów zaprojektowano tak, żeby w jak najmniejszym stopniu były podatne na wibracje i rezonanse.

Dwudrożny układ głośnikowy monitorów Founder 40B, oparto na głośniku nisko-średniotonowym z membraną wykonaną z aluminium i magnezu. W przypadku tego głośnika postawiono na liniowe przetwarzanie średnich częstotliwości. Dużą rolę odegrał tu właściwy dobór zawieszenia membrany i specjalnie zaprojektowany napęd o możliwie niskich zniekształceniach. Nawet w miejscu gdzie głośnik łączy się koszem z obudową, zastosowano specjalny system tłumiący i odprzęgający fizycznie kosz głośnikowy od otworu montażowego.

Paradigm Founder 40B

Głośnik średnio-niskotonowy dysponuje znaną z serii Premier i Persona, osobliwie zaprojektowaną osłoną ochronną, pełniącą jednocześnie funkcję soczewki akustycznej. Ma ona za zadanie wyrównać fazę docierających do słuchacza fal dźwiękowych. Dzięki temu rozwiązaniu przekaz jest bardziej harmonijny, spójny i jednorodny.

Zakres wysokich tonów obsługuje zupełnie nowy głośnik, wyposażony w kopułkę wykonaną z aluminium, magnezu i ceramiki. Wybór takiej kombinacji materiałów nie był przypadkowy. Konstruktorom chodziło o uzyskanie niskiej masy, ale bez utraty sztywności. Głośnik wysokotonowy również został wyposażony w specjalną, perforowaną soczewkę akustyczną oraz spłaszczony sferoidalny falowód.

Dzięki falowodowi głośnik nie tracąc na efektywności promieniuje fale pod szerokim kątem, co przekłada się na wiarygodnie kreowaną scenę dźwiękową. Ten specyficzny falowód, dzięki głębszemu osadzeniu głośnika wysokotonowego, przyczynia się do wyrównania fazowego obydwu głośników. W wyniku cofnięcia cewki głośnika wysokotonowego, fale dźwiękowe wypromieniowane w zakresie wysokich tonów, docierają do miejsca odsłuchowego w tym samym czasie co średnie tony. A to właśnie korzystnie wpływa na ostrość lokalizacji źródeł pozornych i lepsze odwzorowanie głębi sceny dźwiękowej.

Paradigm Founder 40B

W przypadku kolumn Founder 40B zastosowano zupełnie nowe skrzynki, wyróżniające się oryginalnym kształtem. Obudowy zwężają się nieco ku górze i ku tyłowi. Dzięki temu umieszczone pod kątem ścianki wpływają na redukcję niekorzystnych odbić w zakresie średnich i wysokich tonów, a wewnątrz, fal stojących. Obudowa wraz z wieńcem usztywniającym tworzy odporną na rezonanse komorę dla głośnika nisko-średniotonowego.

Skrzynki są perfekcyjnie wykończone naturalną okleiną pozyskiwaną z orzecha. Układ bas-refleks wyprowadzono z tyłu w postaci pojedynczego tunelu rezonansowego, znajdującego się bliżej górnej krawędzi obudowy. Uwagę zwracają również starannie wykonane podwójne terminale wejściowe. Całość zwieńcza estetyczny panel, wraz z tabliczką znamionową, za którym zamontowano zwrotnicę zbudowaną pod kątem jak najmniejszych strat sygnału. Filtry drugiego rzędu zainstalowano na dwóch oddzielnych płytkach drukowanych, izolując tym samym sekcje sygnałowe dla obydwu głośników.

Jakość dźwięku

Founder 40B brzmią jak przystało na wysokiej jakości monitory. W ich brzmieniu uderza przede wszystkim czystość dźwięku i dynamika. Brzmienie jest pozbawione agresji i słyszalnych zniekształceń. Te monitory są rzetelne w reprodukowaniu subtelnych niuansów muzycznych. Podczas słuchania albumu "The Seeds Of Love" zespołu Tears For Fears miałem pełen wgląd w muzyczną treść. Foundery pokazały z jaką łatwością przychodzi im operowanie w zakresie wysokich tonów. Muszę przyznać, że właśnie ta cecha obok czystej jak łza średnicy i ponadprzeciętnej klarowności wysokich tonów, zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie.

Paradigm Founder 40B

Jeśli sięgniemy po bardzo dobrze zrealizowaną płytę, to będziemy mieć gwarancję, że Paradigmy uchwycą wszystko na czym zależało artystom i realizatorowi dźwięku. I co ważne, odbywa się to w naturalny, pełen emocji sposób. Drobniutkie dźwięki jakich jest pełno w wyrafinowanej, jak na muzykę pop, "The Seeds Of Love" zostały odtworzone z blaskiem i znakomitą rozdzielczością.

Głośnik wysokotonowy wyposażony w falowód, przetwarzał sygnały bez najmniejszego wysiłku i jakichkolwiek słyszalnych zniekształceń. Z wielką przyjemnością stopniowo zwiększałem poziom głośności i nawet wówczas muzyka była bardzo przyjemna w odbiorze. A z mojego doświadczenia wynika, że niewiele kolumn z tego zakresu cenowego, tak się zachowuje. Pierwszym negatywnym symptomem w przypadku głośnego słuchania muzyki, zmuszającym kolumny do pracy u kresu swoich możliwości, jest agresja pojawiająca się w górnych rejestrach i w średnicy. Dźwięk staje się ostry jak brzytwa i mało przyjemny, tracąc jednocześnie na szczegółowości.

W ich brzmieniu uderza przede wszystkim czystość dźwięku i dynamika.

W przypadku Founder 40B o takim efekcie nie ma mowy. Kanadyjczycy dopracowali bowiem głośnik wysokotonowy do tego stopnia, że jest on zdolny operować poszczególnymi dźwiękami zdecydowanie i czysto, pokazując ich delikatniejsze oblicze dzięki zróżnicowaniu dynamiki na poziomie mikro. Brak kompresji i słyszalnych zniekształceń, nawet przy bardzo wysokich poziomach głośności sprawiają, że muzyka brzmi ponadprzeciętnie klarownie i gładko, dzięki czemu łatwiej możemy wyłapać więcej smaczków.

Paradigm Founder 40B

Kanadyjski Paradigm od zawsze słynął z produkcji zestawów głośnikowych oferujących dynamikę na wysokim poziomie, a w przypadku monitorów Founder 40B, nie jest inaczej. W muzyce, w której dynamika odgrywa ważną rolę, będziemy mieć gwarancję, że tym monitorom nic nie umknie. W kilku utworach z repertuaru Nine Inch Nails z albumu "Fragile", 40B odtworzyły konkretne dźwięki z niespotykaną energią, jak na rozmiary tych kolumn. Zapewne podczas ślepych testów wiele osób powiedziałoby, że to grają znacznie większe kolumny podłogowe.

W Paradigmach drzemią niespotykane pokłady energii, co przekłada się na muzykę nieustannie pulsującą rytmem w pełnym zakresie dynamicznym. Zakładam, że kolumny wolnostojące z serii Founder, są w stanie pokazać w tej kwestii jeszcze więcej, ale nie miałem jeszcze okazji ich posłuchać. Być może za sprawą kolejnego testu, będę się mógł o tym przekonać i podzielić tą wiedzą z Wami.

Wracając do Founder 40B, jestem przekonany, że pod względem dynamiki trudno będzie znaleźć godną konkurencję nawet wśród podłogowych kolumn innych marek.

Paradigm Founder 40B

Paradigmy, podobnie jak JBL 4309 Studio Monitor, nie skąpią emocji w muzyce. Wyciskają energię nawet z subtelnych dźwięków pokazując ich właściwą naturę dynamiczną. Jednocześnie dźwięk trzymany jest w ryzach od najniższych do najwyższych częstotliwości, co szczególnie docenią osoby preferujące konturowe granie, poparte precyzyjnie kontrolowanymi wybrzmieniami.

Founder 40B prezentują typowo monitorowy styl brzmienia, oparty jednak na imponującej dynamice kojarzonej z dużo większymi kolumnami. Mimo to zachowują monitorową specyfikę brzmienia opartą na krótkim, zróżnicowanym i szybkim operowaniu dźwiękami w średnicy i basie. Te kolumny powinny przypaść do gustu osobom preferującym bezpośredni, konkretny przekaz z treściwie i spójnie odtwarzanym brzmieniem poszczególnych instrumentów.

Podsumowanie

Seria Founder to przede wszystkim oryginalny design idący w parze z wysoką jakością brzmienia. To nietuzinkowy, wręcz luksusowy produkt.

Monitory Founder 40B potrafią oczarować słuchacza punktowym, szybkim, energicznym brzmieniem z idealnie poukładaną sceną dźwiękową oraz perfekcyjnie odwzorowanymi wysokimi tonami, które płynnie przechodzą w gęstą i czytelną średnicę. Wprawdzie Foundery 40B nie zachwycą głębią basu (zresztą, jak większość monitorów), ale przekaz w tym zakresie zawiera mnóstwo informacji. Ponadto kolumny cechują się wysoką skutecznością (92dB/8Ω), więc połączenie ich nawet z kilkunastowatowymi lampami nie będzie stanowić dla wzmacniacza większego wyzwania.

Werdykt: Paradigm Founder 40B

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Szybkie, konturowe, zwinne i bardzo rzetelne w oddawaniu wszelkich zjawisk dynamicznych. Spójny i harmonijny dźwięk, poparty ponadprzeciętnie czystym przekazem w pełnym paśmie.

Minusy: Nie schodzą zbyt nisko w basie, co jest typową bolączką wszystkich monitorów.

Ogółem: Founder 40B w ujmującym stylu potrafią przekazać każdy dźwięk wnikając w jego strukturę z iście chirurgiczną precyzją. Zaskakują dynamiką, dbają także o pokazywanie w przestrzeni nawet najmniejszych szczegółów.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Paradigm Founder 40B
RODZAJ
Kolumny podstawkowe
CENA
11.998 zł (para)
WAGA
11,3 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
197×368×320 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja dwudrożna z układem bas-refleks wyprowadzonym z tyłu
 • Pasmo przenoszenia: 69Hz-23kHz (+/-2dB) w osi; 69Hz-20kHz (+/-2dB) 30 stopni poza osią
 • Skuteczność/impedancja: 92dB/8Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 15-150W
 • Moc ciągła: 120W
 • Podział pasma częstotliwości: 1600Hz (zwrotnica 2-rzędu)
 • 25mm kopułka wysokotonowa aluminiowo-magnezowo-ceramiczna z perforowaną aluminiową soczewką akustyczną i spłaszczonym sferoidalnym falowodem
 • 152mm aluminiowo-magnezowy stożek nisko-średniotonowy z powiększoną soczewką akustyczną
 • Wzmocniona obudowa zapobiegająca po