s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Paradigm Monitor SE 8000F

test |
Kolumny podłogowe - Paradigm Monitor SE 8000F Rekomendacja

Kolumny podłogowe Monitor SE 8000F kanadyjskiego Paradigma zaimponowały nam przede wszystkim skalą reprodukowanego dźwięku...

Monitor SE jest dla Paradigma serią kluczową, rozwijaną przez długie lata. To właśnie dzięki niej marka Paradigm zaczęła się liczyć na światowym rynku. Zwłaszcza w Europie te kolumny stały się bardzo popularne i wzbudzały emocje wśród poszukiwaczy ekspresyjnego brzmienia o imponującej skali w paśmie niskich tonów. Udało się to osiągnąć między innymi dzięki wysokiej skuteczności zespołów głośnikowych. Paradigm należy do grupy tych nielicznych producentów kolumn, którzy produkują własne głośniki, a nie korzystają z usług zewnętrznych dostawców.

Zaprojektowane od podstaw i wykonywane we własnej fabryce głośniki zawsze wyróżniały się solidną budową i dużą wytrzymałością. Paradigm przez lata eksperymentował też z różnego rodzaju materiałami wykorzystywanymi do produkcji membran głośnikowych, w celu opracowania takich, które zapewniają możliwie najlepszy stosunek masy do sztywności.

Do momentu pojawienia się modelu 8000F, topową konstrukcją z serii Monitor SE były podłogowe kolumny 6000F. Obecnie to właśnie testowane 8000F są najbardziej okazałymi konstrukcjami jakie kiedykolwiek powstały w ramach serii Monitor SE.

Budowa

Jedna kolumna 8000F waży nieco ponad 32kg, a więc całkiem sporo. Za taką masę odpowiadają nie tylko solidne skrzynie, ale również umieszczone w nich głośniki. W paśmie niskich tonów pracują aż trzy woofery o średnicy ponad 200mm, co jest zapowiedzią silnych wrażeń w przetwarzaniu basu. Za średnie tony odpowiada głośnik o średnicy 165mm, natomiast pasmo wysokich częstotliwości obsługuje aluminiowa kopułka wysokotonowa o średnicy 25mm.

Paradigm Monitor SE 8000F

Każdy z zastosowanych tu głośników wyróżnia się osobliwą konstrukcją. Uwagę zwraca wyspecjalizowana kopułka wysokotonowa, którą zaczerpnięto z wyżej pozycjonowanej serii Prestige. Aluminiowa kopułka została ukryta pod specjalną perforowaną osłoną (również aluminiową), wyposażoną w znajdującą się w centrum soczewkę akustyczną. Pozostałe głośniki obsługujące pasmo średnich i niskich tonów, wyposażono w lekkie i ponadprzeciętnie sztywne membrany polimerowe napylane minerałami. Polimer jako materiał do produkcji membran głośnikowych używany jest przez Paradigm od wielu lat. Ale przez ten długi okres przeszedł wiele modyfikacji i udoskonaleń, które zaowocowały unikalną kombinacją dużej sztywności, niskiej masy oraz współczynnika tłumienia wewnętrznego na poziomie umożliwiającym zapobieganie powstawaniu szkodliwych rezonansów.

Trójdrożny układ głośnikowy jaki zastosowano w 8000F jest identyczny, jak w mniejszych kolumnach podłogowych 6000F, z tym że w 8000F średnica głośników jest znacznie większa. Tak rozbudowane kolumny są w stanie przetwarzać duże ilości energii w całym użytecznym paśmie. Głośniki niskotonowe pracują do 800Hz, a głośnik średniotonowy przetwarza pasmo w zakresie od 800Hz do 3kHz. Powyżej częstotliwości 3kHz do akcji wkracza już aluminiowa kopułka wysokotonowa.

Wszystkie głośniki otrzymują sygnał ze zwrotnicy drugiego rzędu dla każdego obwodu. Elementy jakich użyto są wykonane pod dyktando jak najniższych strat związanych z rezystancją. Skrzynki zbudowano z grubych płyt MDF wykończonych folią winylową, dostępną w wersji czarnej matowej, jak i białej błyszczącej. Wnętrze komory głośników niskotonowych wytłumiono wełną syntetyczną. Z kolei głośnik średniotonowy dysponuje własną, niewielką wytłumioną komorą.

Paradigm Monitor SE 8000F

Skrzynie zyskały na sztywności dzięki wklejonym od wewnątrz wzmocnieniem z MDF, spajającym ze sobą wszystkie ścianki. Obudowy wyposażono w estetyczne stopki podklejone materiałem tłumiącym drgania. Płócienne maskownice montowane są do frontu za pośrednictwem standardowego systemu kołków. Terminale wejściowe są pojedyncze, ale akceptują wszystkie typy końcówek kabli. Dwa tunele bas-refleks wyprowadzono z tyłu.

Jakość dźwięku

Już po samym wyglądzie 8000F można spodziewać się dużego, efektownego i dynamicznego brzmienia, zwłaszcza jeśli ktoś już słyszał wcześniejsze konstrukcje z serii Monitor SE np. model 6000F. I faktycznie tak jest, gdyż 8000F pod względem dynamiki, głębi basu i masywności brzmienia, wyśrubowały poziom, który jest trudny do osiągnięcia dla większości podobnych konstrukcji głośnikowych z tego poziomu cenowego.

W utworach Jana Garbarka z albumu "Rites" bas generowany przez Paradigma pulsował z ponadprzeciętną siłą, pompując dźwięki w zakresie niskich tonów, z olbrzymią siłą. Trzy woofery pracujące w paśmie basu w połączeniu z niemałą przecież skrzynią i podwójnym układem bas-refleks, generują piekielnie duże ciśnienie. Z tego względu Paradigm dostarczają ponadprzeciętnych wrażeń w paśmie najniższych składowych. Gdybym miał pokusić się o porównanie 8000F z mniejszymi podłogówkami 6000F, to te kanadyjskie bestie mają dwukrotnie większą siłę przebicia! Oczywiście oprócz ponadprzeciętnych osiągów w basie, bez problemów nagłośnią duże pomieszczenia.

Te kolumny można wstawić do ponad 40-metrowego salonu i mieć pewność, że wypełnią one obfitym brzmieniem całą powierzchnię, aż po same ściany. Obraz stereo jaki generowany jest przez te kanadyjskie, niemałe przecież konstrukcje, budowany jest w oparciu o wielkogabarytowe źródła pozorne odwzorowane niemal w skali 1:1. To zapewne przypadnie do gustu poszukiwaczom wrażeń dźwiękowych zbliżonych do koncertowych.

Paradigm Monitor SE 8000F

Bez względu na to, jaki repertuar wybrałem - nagrania Lee Ritenoura czy U2 - zawsze scena dźwiękowa była obszerna, źródła pozorne realistycznych rozmiarów, a bas... ten to czułem w trzewiach! Szczególnie dużą przyjemność czerpałem ze śledzenia linii basowej w utworach Lee Ritenoura z albumu "Alive In L.A." Bas brzmiał fenomenalnie, miał dużą siłę przebicia i jednocześnie taką estradową, nieskrępowaną sprężystość brzmienia.

Bas jest według mnie największym atutem tych kolumn. Można odnieść wrażenie, że ma w sobie niewyczerpane pokłady energii i tylko czeka na odpowiedni materiał muzyczny, żeby pokazać pełnię swoich możliwości. Dynamika w skali makro, generowana przez Paradigmy w paśmie niskich tonów, ma w sobie coś z charakteru brzmienia aktywnych subwooferów. W utworach U2 z płyty "Achtung Baby" zabrzmiały wyjątkowo świeżo, energicznie z mocnym wykopem. "The Fly" czy "Zoo Station" wręcz kipiały energią. Perkusja i bas odtwarzane były z motoryką godną wysokoefektywnych kolumn, czyli z szybkim i opanowanym wybrzmieniem oraz kontrolą na wysokim poziomie.

Pod względem dynamiki, głębi basu i masywności brzmienia, wyśrubowały poziom trudny do osiągnięcia dla większości podobnych konstrukcji głośnikowych z tego poziomu cenowego.

Paradigmy w paśmie basu są rewelacyjne, ale co z innymi zakresami? Otóż aluminiowa kopułka wysokotonowa, zaczerpnięta z wyższej serii Prestige, świetnie sprawdza się również w przypadku wysokich tonów. Tweeter wyposażony w specjalnie opracowaną soczewkę akustyczną celuje w miejsce odsłuchowe górnymi rejestrami niczym wytworny snajper, w efekcie brzmienie jest bardzo czytelne, dobrze zobrazowane w najmniejszych detalach. Przy czym warto podkreślić, że wychylenie poza sweet spot może pogarszać nieco dynamikę oraz ostrość stereofonii.

Monitor SE 8000F brzmią technicznie, efektownie i dynamicznie, będąc przeciwieństwem testowanych jeszcze nie tak dawno kolumn Xavian Accorda. W średnicy nie ma może tyle finezji, jak w przypadku czeskich, wyrafinowanych kolumn, ale z drugiej strony mamy tutaj do czynienia z czytelniejszym i wyraźniejszym przekazem. Średni zakres częstotliwości jest równiutki i nie narzucający się, pełniący raczej rolę pomostu łączącego bas z wysokimi tonami.

Podczas odsłuchu muzyki jazzowej, a w szczególności albumu "Minione" Anny Marii Jopek, moją uwagę zwróciła lekkość z jaką Paradigmy operowały w zakresie średnich tonów i to nie tylko chodzi o wokal artystki, ale też brzmienie poszczególnych instrumentów. Nie bawią się w upiększanie brzmienia średnich tonów, ale co należy podkreślić, ten zakres częstotliwości jest czytelny i rozdzielczy, pasujący jak ulał do precyzyjnie i dźwięcznie brzmiącej góry pasma.

Paradigm Monitor SE 8000F

Głośnik wysokotonowy, wyposażony w aluminiową kopułkę, odtwarza wysokie tony szczegółowo i selektywnie. Ale co najważniejsze, góra pasma nie jest oderwana od średnicy. Synergia między średnicą a wysokimi tonami jest wynikiem dobrej filtracji. Średnie tony przechodzą w wysokie bez dającego się wychwycić momentu zszycia przez zwrotnicę, co zwykle objawia się nieco natarczywym przekazem w wyższych partiach średnich i niższych partiach wysokich tonów. W przypadku Monitor SE 8000F brzmienie na przełomie średnich i wysokich tonów jest harmonijne i spójne.

Mimo że Paradigmy brzmią dosyć technicznie, skupiając się bardziej na rozdzielczości i dynamice brzmienia, to jednak nie można im odmówić plastycznego przekazu brzmienia poszczególnych instrumentów. W utworach Larsa Danielssona brzmienie wiolonczeli było ekspresyjne, a jednocześnie plastyczne, pozwalające docenić dźwięk tego instrumentu, zwłaszcza w zakresie barwy.

Podsumowanie

Monitor SE 8000F należą do największych i najbardziej okazałych kolumn serii Monitor SE. Siłą rzeczy są to konstrukcje oferujące rozciągnięty i jednocześnie mocny bas. Ponownie mamy tutaj do czynienia ze słynną dynamiką Paradigma, perfekcyjnie oddaną zarówno w skali mikro, jak i makro. Na uwagę zasługuje również fakt, że są to zestawy głośnikowe umożliwiające nagłośnienie dużych pomieszczeń, nawet do 40-metrów kwadratowych.

Dzięki wysokiej efektywności większość wzmacniaczy bez problemu poradzi sobie z ich napędzaniem o czym przekonałem się, łącząc model 8000F zarówno z lampowym wzmacniaczem Ayon Triton Evolution, jak i budżetowym AMC XIA. W każdej z tych konfiguracji efekty soniczne były satysfakcjonujące.

Werdykt: Paradigm Monitor SE 8000F

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Duże brzmienie, obszerne, namacalne, szczegółowe z dynamiką na wysokim poziomie i efektownie odtwarzanym, nisko zapuszczającym się basem.

Minusy: Nie są zbyt piękne, raczej surowe stylistycznie, zwłaszcza jeśli porównamy je z wcześniej produkowanymi kolumnami serii Monitor.

Ogółem: 8000F adresowane są do użytkowników dużych pomieszczeń odsłuchowych. Dzięki wysokiej efektywności, są dosyć łatwe do napędzania dla większości wzmacniaczy.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Paradigm Monitor SE 8000F
RODZAJ
Kolumny podłogowe
CENA
8.200 zł (para)
WAGA
32,2 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
298×1116×449 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 45Hz-21kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 95dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 15-150W
 • Moc ciągła: 120W
 • Podział pasma częstotliwości: 800Hz; 3000Hz (zwrotnica 2-rzędu dla obydwu filtrów)
 • Konstrukcja trójdrożna
 • Układ rezonansowy: dwa tunele bas-refleks wyprowadzone z tyłu
 • 25mm aluminiowa kopułka wysokotonowa S-PAL z soczewką akustyczną oraz perforowaną aluminiową osłoną
 • 165mm stożek średniotonowy z polimerową membraną napylaną minerałami
 • 3x203mm stożek niskotonowy z polimerową membraną napylaną minerałami
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny matowy, biały połysk