s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Polk Audio Magnifi 2

test |
Soundbar + aktywny subwoofer - Polk Audio Magnifi 2 Najlepszy Zakup

Polk Audio to czołowy amerykański producent soundbarów i głośników do kina domowego, ale także systemów audio. Przetestowaliśmy soundbar wspomagany subwooferem model Magnifi 2.

Po teście soundbaru Magnifi Max SR nabrałem chęci żeby przyjrzeć się dokładniej kolejnej propozycji z Polk Audio. Wybór padł na System Magnifi 2. Okazało się, że różni się on od poprzednika tym, że zmierza w kierunku jeszcze większego minimalizmu, gdyż wyposażono go wyłącznie w listwę główną oraz aktywny subwoofer bezprzewodowy. Poprzednio testowany Magnifi Max SR posiadał jeszcze dodatkowe głośniki bezprzewodowe surround, obsługujące efekty i odgłosy tła w filmach. Magnifi 2 jest o nie uboższy, ale paradoksalnie oferuje brzmienie nie gorsze od tego jakie możemy uzyskać za pośrednictwem zestawu Magnifi Max SR.

Od lat w Polk Audio prace badawcze szły w kierunku wyeliminowania zasadniczej wady soundbaru, a mianowicie ograniczonej przestrzenności brzmienia, która zwykle odstawała od tego, co oferują rozbudowane systemy głośników do kina domowego. Zazwyczaj takie listwy nie są dłuższe niż metr, a to oznacza, że nawet jeśli głośniki zostaną zainstalowane w najszerszym możliwym rozstawie, to wciąż będzie mało, żeby osiągnąć satysfakcjonującą przestrzenność brzmienia. Polk Audio poradziło sobie z tym problemem stosując własną technologię Stereo Dimensional Array (SDA), pierwotnie stworzoną przez Matthew Polka dla uzyskania obszernego pola dźwiękowego generowanego przez listwę soundbaru. To właśnie dzięki SDA soundbary Magnifi 2 zaskakują rozmachem brzmienia i tym samym mogą przekonać do siebie przeciwników rozwiązań tego typu.

Praktyczny w każdym calu

Należy podkreślić, że niepozornie prezentująca się smukła listwa centralna Magnifi 2 jest dobrze wyposażono w złącza. Imponująca jest ilość gniazd HDMI jest niespotykana w przypadku soundbarów w tej cenie. Użytkownik ma do dyspozycji trzy wejścia HDMI i jedno wyjście z obsługą Ultra HD 4K HDCP2.2 oraz ARC. Oprócz tego w tylnej części listwy centralnej znajdziemy również stereofoniczne wejście koaksjalne typu "mały jack" oraz optyczne wejście cyfrowe. Od górym, w środkowej części listwy, mamy dostęp do precyzyjnie pracujących przycisków ręcznego sterowania.

Polk Audio Magnifi 2

Sama listwa prezentuje się nowocześnie i stylowo, nie rzucając się jednocześnie w oczy. Po bokach soundbaru znalazły się wyprofilowane wyloty z tuneli rezonansowych obsługujących głośniki szerokopasmowe. Zestrojono je w bardzo szerokim zakresie, ponieważ mają pomagać w budowaniu szerokiej sceny dźwiękowej dzięki transmisji dźwięku na boczne ściany pomieszczenia. Jednocześnie wzmacniając go w dolnym zakresie średnich tonów i potęgując wrażenie obszerności brzmienia.

Magnifi 2 jest dobrze wyposażony w dekodery obsługujące m.in. DTS i Dolby Digital. W listwie oprócz zestawu głośnikowego, zainstalowano również moduł obsługujący Wi-Fi oraz Bluetooth, a także wzmacniacze klasy D, napędzające poszczególne głośniki. Układ zasilający oparto na zewnętrznej jednostce impulsowej. Imponująca moc soundbaru 100W jest mocą sumaryczną, uzyskiwaną ze wszystkich wzmacniaczy w niej pracujących, ale to i tak należy uznać za duże osiągnięcie. Nie byłoby to możliwie, gdyby nie stopnie końcowe pracujące w klasie D, charakteryzujące się wysoką sprawnością i niewielkimi rozmiarami.

Polk Audio Magnifi 2

Smukłą listwę uzupełnia bezprzewodowy aktywny subwoofer, dysponujący obłą designerską obudową, wykonaną między innymi ze specjalnej mieszanki tworzyw sztucznych, gwarantującą zaskakująco dobry współczynnik tłumienia wewnętrznego oraz sztywność wystarczającą do tego, żeby obudowa nie wprowadzała słyszalnych podbarwień w pełnym zakresie odtwarzanego basu.

Solidny głośnik niskotonowy ulokowano od spodu, podobnie jak tunel bas-refleks. Membranę woofera wykonano z dosyć sztywnej, ale przede wszystkim lekkiej celulozy połączonej z koszem w jego górnej części z piankowym zawieszeniem.

Polk Audio Magnifi 2

Bezprzewodowy subwoofer prezentuje się znakomicie, a oprócz tego błyskawicznie łączy się drogą radiową z główną listwą soundbaru. Użytkownik nie musi sobie w tym przypadku zawracać głowy prawidłowym ustawieniem częstotliwości podziału czy fazy między subwooferem a soundbarem, ponieważ te parametry są ustawione fabrycznie i nie ma możliwości ingerencji w ich poszczególne wartości.

Aktywny subwoofer ma własny zasilacz, więc wystarczy wpiąć do niego kabel zasilający łączący go z gniazdkiem 230V. Na uwagę zasługuje również pilot zdalnego sterowania – solidnie wykonany, wygodny w użyciu, ułatwiający sterowanie wszystkimi funkcjami soundbaru.

Polk Audio Magnifi 2

Przestrzenność brzmienia

Początkowo Magnifi 2 wylądował w średnio wytłumionym pomieszczeniu o powierzchni ponad 30-metrów kwadratowych, ale później przeniosłem go do pokoju mniejszego pokoju o sporym pogłosie. W jednym i w drugim przypadku sprawdził się znakomicie. Zaskoczył mnie bas, bo zwykle po tego typu urządzeniach nie oczekujemy dźwięku na poziomie pełnowartościowego zestawu kina domowego opartego na amplitunerze, pokaźnej ilości kolumn i aktywnym subwooferze.

Polk Audio Magnifi 2 popisał się zwartym, nisko schodzącym, sprężystym basem z czytelnością na przyzwoitym poziomie. Nie bez znaczenia jest obudowa aktywnego subwoofera – tworzywo z jakiego ją wykonano daje szerokie pole manewru odnośnie uzyskania pożądanego kształtu i co ważne, sztywności. Tak zaprojektowana obudowa nie wpada w nadmiernie słyszalne rezonanse, co jest pięta achillesową podobnych konstrukcji, towarzyszących soundbarom. Tym samym w basie generowanym przez Magnifi 2 nie występują intensywne podbarwienia. Bezprzewodowy subwoofer został precyzyjnie zestrojony z soundbarem zarówno pod względem fazy, jak i częstotliwości podziału, dzięki czemu bas jest jednorodny i bez wyraźnego podbicia w miejscu przejścia jego wyższych partii odtwarzanych już przez soundbar.

Polk Audio Magnifi 2

Dźwięk w zakresie wysokich i średnich tonów jest zwarty oraz proporcjonalny względem niskich tonów, oczywiście gdy nie przekroczymy pewnej granicy wzmocnienia basu, w przypadku regulacji głośności dla kanału LFE. Wysokie tony brzmią dosyć czysto, choć nie tak rozdzielczo jak w przypadku tradycyjnych systemów kina domowego. Ale to i tak wystarczy, żebyśmy podczas filmowych projekcji nie musieli mocno wytężać słuchu, żeby zwrócić uwagę na drobne detale.

Największą zaletą i pozytywnym zaskoczeniem w przypadku Polk Audio Magnifi 2 jest przestrzeń generowana jest przez ten soundbar. Nawet bez dodatkowych tylnych głośników, zwłaszcza gdy odtwarzałem filmy akcji, miałem nieodparte wrażenie że dźwięki tła dryfują gdzieś z boku, a czasem nawet pojawiały się za mną. Scena dźwiękowa swoją objętością, rozłożystością i szerokością praktycznie nie ustępowała temu, co mogłem nie raz usłyszeć za pośrednictwem klasycznego systemu kina domowego w układzie 5.1. To jest w tym systemie fenomenalne i zadziwiające!

Polk Audio Magnifi 2

Wyraźnie słychać, że technologia Stereo Dimensional Array (SDA) działa i to jak! Niezależnie czy sięgniemy po muzykę odtwarzaną w stereo czy też filmy z dźwiękiem w formacie wielokanałowym Magnifi 2 będzie budował tak obszerną i wielką scenę dźwiękową, że aż trudno w to będzie uwierzyć, nawet osobom dobrze zorientowaną w tematyce kina domowego. Naturalnie nie ma róży bez kolców, bo technologia Stereo Dimensional Array powstała w celu "oszukania" naszego słuchu. Dlatego w zakresie średnich i wysokich tonów, przy pewnych wartościach częstotliwości, faza jest odwrócona w jednym głośniku w stosunku do drugiego dla stworzenia wrażenia większej obszerności sceny dźwiękowej - jest to kontrolowane przez procesor.

Polk z modelem Magnifi 2 łamie stereotyp jakoby soundbary nie były w stanie dorównać obszernością brzmienia klasycznym zestawom głośnikowym.

Z drugiej strony, ze względu na nieznaczne zaburzenia związane z idealnym odwzorowaniem fazy w szerszym zakresie częstotliwości, cierpi nieznacznie ostrość źródeł pozornych i precyzja ich lokalizacji. Pod tym względem Magnifi 2 nie przeskoczy poziomu jaki prezentują klasyczne zestawienia do kina domowego. Mimo to uważam, że technologia Stereo Dimensional Array działa cuda sprawiając, że możecie zapomnieć o wąskiej i ściśniętej scenie dźwiękowej, typowej dla większości soundbarów. Szerokość listwy nie ma w tym momencie żadnego znaczenia, bo dźwięk wydobywający się z głośników prezentuje taką obszerność grania, jakby wydobywał się z szeroko rozstawionych kolumn sporych rozmiarów.

Polk Audio Magnifi 2

Warto wiedzieć

System Magnifi 2 wyposażono wyłącznie w listwę główną z soundbarem oraz aktywny subwoofer. Jest to zatem uboższa wersja względem systemu Magnifi Max SR, który posiada jeszcze bezprzewodowe kolumny SR1 obsługujące kanały surround. Ale ze względu na technologię Stereo Dimensional Array (SDA) miłośnicy w pełni minimalistycznych zestawień nie muszą decydować się na pełny system 5.1. Przestrzenność dźwięku generowana przez soundbar Magnifi 2 nie odstaje tak mocno od możliwości droższego systemu, rozbudowanego o dodatkowe tylne bezprzewodowe kolumny SR1. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że soundbar wchodzący w skład systemu Magnifi 2 najlepiej zabrzmi w pomieszczeniach o średnim lub mocnym pogłosie czyli takich, które zwykle są słabo wytłumione, a jednocześnie dochodzi w nich do dość intensywnych odbić fal dźwiękowych. To właśnie w takich pomieszczeniach Magnifi 2 będzie w stanie pokazać pełnię swoich możliwości i co zaskakujące, metraż nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ ten amerykański soundbar dobrze zabrzmi zarówno w mniejszych, jak i większych pokojach.

Podsumowanie

Polk z modelem Magnifi 2 łamie stereotyp jakoby soundbary nie były w stanie dorównać obszernością brzmienia klasycznym zestawom głośnikowym. Technologia Stereo Dimensional Array (SDA) w tym konkretnym przypadku działa znakomicie tworząc realistyczne złudzenie ogromnej sceny z szeroko rozstawionymi źródłami pozornymi, co daje piorunujący efekt. Generalnie nie osiągniemy tu takiej precyzji w lokalizacji poszczególnych źródeł pozornych jak w przypadku klasycznych rozwiązań, ale fakt, że smukły soundbar o szerokości nieco ponad metra jest w stanie zapewnić tak dużą i obfitą scenę dźwiękową, zasługuje na ogromne uznanie.

Werdykt: Polk Audio Magnifi 2

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Zaskakująca obszerność brzmienia, raczej typowa dla rozbudowanych systemów kina domowego. Brzmienie efektowne i dynamiczne, ale jednocześnie dosyć dobrze wyważone w proporcjach.

Minusy: Wprawne ucho może wychwycić nieznaczne podbarwienia dźwięku, ale nie wpływa to negatywnie na ogólny komfort w odbiorze odtwarzanego dźwięku.

Ogółem: Magnifi 2 mimo braku tylnych bezprzewodowych kolumn zaskakuje skalą reprodukowanej przestrzeni. Jest to bardzo dobra alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na ustawienie kilku kolumn głośnikowych.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Polk Audio Magnifi 2
RODZAJ
Soundbar + aktywny subwoofer
CENA
2.499 zł
WYMIARY (S×W×G)
1092×53×96 mm (Bar)
308×370×371 mm (Sub)
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
pl.horn.eu
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 35Hz-20kHz
 • Moc soundbaru: 100W; Moc subwoofera: 100W
 • Technologia Voice Adjust (regulacja głośności wokali)
 • Technologia SDA Surround stwarzająca wielowymiarową platformę dźwiękową
 • Dekodery DTS i Dolby Digital
 • Obudowa soundbaru wentylowana tunelami bas-refleks ulokowanymi po bokach listwy
 • Aktywny subwoofer wyposażony w tunel bas-refleks ulokowany od spodu wraz z przetwornikiem niskotonowym
 • Konstrukcja dwudrożna (Bar)
 • 4x25/76mm przetwornik szerokopasmowy (wbudowany w Bar)
 • 2x19mm kopułka wysokotonowa (wbudowany w Bar)
 • 25mm przetwornik dla kanału centralnego (wbudowany w Bar)
 • 200mm celulozowy przetwornik niskotonowy (wbudowany w Subwoofer aktywny)
 • Korekcja dźwięku: fabryczne ustawienia dla dźwiękowych ścieżek filmowych, sportowych, muzycznych oraz tryb nocny
 • Tryb Polk 3D Audio
 • Technologia Bluetooth oraz Google Chromecast
 • 3 wejścia HDMI Ultra HD 4K (HDCP2.2); 1 wyjście HDMI (ARC)
 • 1 wejście optyczne, 1 wejście stereo 3,5mm