s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Martin Logan Motion 40I

test |
Kolumny podłogowe - Martin Logan Motion 40I

Przetestowaliśmy kolejny model z serii Motion marki Martin Logan - kolumny hybrydowe, w których połączono tradycyjną technologię głośnikową z udoskonaloną wersją elektrostatycznych membran Folded Motion.

Popularna i dobrze sprzedająca się seria kolumn Motion z oferty Martina Logana została niedawno zmodernizowana. Zmiany dotknęły zarówno wyglądu – dopracowano niektóre detale dzięki czemu kolumny prezentują się bardziej elegancko – ale także konstrukcji, co oczywiście przełożyło się na jakość dźwięku.

Warto przypomnieć, że od początku swojego istnienia firma postawiła na kolumny wyposażone w membrany elektrostatyczne. Jednak to rozwiązanie mimo niezaprzeczalnych zalet obarczone było poważną wadą – problemy z najniższymi zakresami pasma. Ale z czasem Martin Logan znalazł na to rozwiązanie, a mianowicie konstrukcje hybrydowe. Obecnie lwią część oferty stanowią kolumny wyposażane w membrany elektrostatyczne pokrywające pasmo średnich i wysokich tonów, a odtwarzanie pasma najniższych tonów powierzono tradycyjnemu głośnikowi stożkowemu.

Seria Motion od początku była pomostem łączącym tradycyjną technologię głośnikową z opracowanymi przez Martina Logana membranami elektrostatycznymi. Takie rozwiązanie pokazuje zalety kolumn z głośnikami elektrostatycznymi i sprawia, że systematycznie przybywa zwolenników takiego brzmienia. Poza tym dzięki połączeniu tradycyjnych głośników i wysokotonowego elektrostatycznego głośnika Folded Motion, udało się obniżyć koszty produkcji, co przekłada się na ceny, względem konstrukcji wyposażanych w elektrostatyczne membrany o większej powierzchni.

Martin Logan Motion 40I

W skład serii Motion wchodzą trzy konstrukcje wolnostojące: Motion 60XTI, Motion 40I oraz najmniejsze Motion 20I. Natomiast wśród monitorów znalazły się dwa modele Motion 35XTI oraz Motion 15I. Całą serię uzupełniają kolumny przewidziane do systemów wielokanałowych kina domowego. Dla formalności dodam, że Martin Logan jako jedyny producent nie zrezygnował z tradycyjnych "elektrostatów" – kolumn z membranami elektrostatycznymi pokrywającymi całe użyteczne pasmo częstotliwości. Są to najdroższe w ofercie modele, jak np. CLX Art.

Folded Motion

W skład serii Motion wchodzą kolumny hybrydowe, łączące w sobie dwie różne technologie. W klasycznych skrzynkach pracują bowiem konwencjonalne układy głośnikowe i wysokotonowce wyposażone w elektrostatyczne membrany Folded Motion. Testowany Motion 40I znajduje się w środku oferty - między najbardziej okazałą Motion 60XTI a najmniejszą konstrukcją wolnostojącą Motion 20I.

Wcześniej miałem możliwość testowania modelu Motion 20I wyposażonego w dwuipółdrożny układ głośnikowy, bazujący na niewielkich głośnikach stożkowych o średnicy 140mm oraz głośniku wysokotonowym Folded Motion. Głośniki o niewielkich membranach zaaplikowano więc w najbardziej efektywnej w paśmie niskich tonów, dwuipółdrożnej kombinacji dającej gwarancję spektakularnych efektów brzmieniowych w zakresie niskich tonów.

Natomiast w kolumnach Motion 40I dzięki zastosowaniu dwóch głośników niskotonowych o średnicy 165mm, zdecydowano się na konstrukcję trójdrożną. Zakres średnich tonów odtwarza stożkowa membrana o średnicy 140mm, natomiast tony wysokie obsługuje elektrostatyczny głośnik wysokotonowy Folded Motion. Kolumny mają średniej wielkości skrzynki cechujące się perfekcyjną stolarką i dopracowanymi w najmniejszych szczegółach detalami.

Martin Logan Motion 40I

Jeśli chodzi o ich wygląd to względem kolumn starszej generacji przeprojektowano przedni panel, jest też bardziej rzucający się w oczy, aluminiowy, elegancki emblemat z nazwą serii. Skrzynki oferowane są w trzech wersjach wykończenia. Wersja czarna jest wykończona na wysoki połysk, natomiast biała, jest matowa. Najbardziej efektownie prezentuje się, według mnie, wersja w czerwonym orzechu.

W kolumnach Motion 40I zastosowano głośniki stożkowe z lekkimi, sztywnymi membranami aluminiowymi. Co ciekawe, ich projekt na tyle dobrze zoptymalizowano, że w zwrotnicy nie trzeba było stosować już typowych pułapek rezonansowych tłumiących ostre rezonanse powstające zwykle w obrębie aluminiowych membran.

Filtry drugiego i trzeciego rzędu są pozbawione jednak skomplikowanych obwodów mogących wprowadzać straty sygnału lub generować zniekształcenia. W przypadku zwrotnicy jeszcze bardziej, względem poprzedniej generacji kolumn serii Motion, skupiono się na zminimalizowaniu strat sygnału, związanych głównie ze zniekształceniami wprowadzanymi przez poszczególne elementy oraz ich impedancją. Zdecydowano się zatem na wysokiej klasy kondensatory polipropylenowe oraz cewki powietrzne nawinięte miedzianym drutem o zwiększonej średnicy.

Martin Logan Motion 40I

Sygnał jest doprowadzany do zwrotnicy za pośrednictwem podwójnych terminali, prezentujących się może dosyć designersko, ale też bardzo praktycznych. Wyposażono je bowiem w szerokie nakrętki motylkowe, dzięki którym można skutecznie dokręcić nawet kable wyposażone w widełki. Tunel bas-refleks, podobnie jak w przypadku modelu 20I, wyprowadzono w najniższym punkcie tylnej ścinaki w celu zwiększenia efektywności kolumn w paśmie najniższych tonów.

Górne ścianki skrzynek są pochylone, co pomaga w wygaszaniu fal stojących powstających wewnątrz obudowy między najbardziej oddalonymi od siebie ściankami. Obudowy od wewnątrz są usztywnione poprzecznymi belkami. Kolumny spoczywają na miękkich podkładkach skutecznie redukujących wibracje.

Charakter brzmienia

Martin Logan decydując się na elektrostatyczny głośnik wysokotonowy, znacząco wpłynął na charakter brzmieniowy tych kolumn. Motion 40I mają więc własny przepis na dźwięk. Oferują kwiecistą, rozdzielczą górę pasma, do tego subtelnie ocieploną z mnóstwem detali i drobniutkich szczegółów. Słuchając za ich pośrednictwem nagrań wybitnego japońskiego klawesynisty Masaaki'ego Suzuki przekonałem się, że wysokotonowe membrany Folded Motion z niebywałą łatwością i lekkością wnikają w strukturę brzmieniową klawesynu. Góra pasma odtwarzana jest promieniście i swobodnie, a więc typowo dla elektrostatycznych głośników produkowanych przez Martina Logana. Nieprzypadkowo zastosowano tu aluminiowe, lekkie membrany głośników średniotonowych oraz niskotonowych, bowiem są one w stanie dorównać szybkością reakcji głośnikom Folded Motion.

Martin Logan decydując się na elektrostatyczny głośnik wysokotonowy, znacząco wpłynął na charakter brzmieniowy tych kolumn.

Brzmienie Motion 40I pod względem reakcji na zmieniający się rytm jest jednolite w całym odtwarzanym paśmie. Nie ma spowolnienienia w odtwarzaniu niskich, a w szczególności średnich tonów graniczących z górnymi rejestrami. Brzmienie jest zwarte, szybkie, ale nie przesadnie atakujące słuchacza lawiną informacji. Wszelkie muzyczne niuanse dawkowane są przy zachowaniu kultury w operowaniu dźwiękiem.

Martin Logan Motion 40I

Motion 40I wyposażono w dwa wydajne głośniki niskotonowe z lekkimi, aluminiowymi membranami i to po prostu słychać w ich brzmieniu. Bas jest szybki, konturowy, ale też kiedy wymaga tego muzyczny materiał, potrafiący zejść tak nisko, jak powinien.

Z kolei średnica jest czysta, mająca w sobie ślady aksamitności i gładkości, a więc pierwiastki jakie zwykle odnoszą się do kolumn wyposażonych w membrany polipropylenowe.. Zakres średnich tonów może i nie jest tak otwarty jak w przypadku znacznie droższych kolumn Avatar R3 marki Living Voice, ale z drugiej strony, właściwe wyważenie średnicy względem wysokich i niskich tonów, nie pozostawia niedosytu.

Średnich tonów jest tyle ile trzeba, żeby słuchacz mógł się "wgryźć" bez wysilania narządu słuchu w informacje zawarte w konkretnych utworach. Tak właśnie było podczas krótkiej sesji odsłuchowej albumu "Amnesiac" zespołu Radiohead. Duża ilość informacji jest zawarta w zakresie średnio-wysokotonowym, ale to nie stanowiła dla Motion 40I żadnej przeszkody w oddaniu klimatu tej nietypowo brzmiącej płyty. Świetnie też pokazana została skomplikowana faktury dźwiękowa tego krążka.

Martin Logan Motion 40I

Warto wiedzieć

Producenci sięgają po rożne materiały do produkcji membran głośnikowych. W kolumnach Motion 40I nie przypadkowo zdecydowano się zastosować aluminiowe anodyzowane membrany dla głośników odtwarzających tony średnie, jak i tych odpowiadających za przenoszenie basu. Wynika to nie tylko z koncepcji uzyskania określonego charakteru brzmienia, ale też chęci osiągnięcia jak najbardziej koherentnego brzmienia pod względem dynamiki oraz barwy w pełnym paśmie, między błyskawicznie reagującym na sygnał elektrostatycznym głośnikiem Folded Motion, a pozostałymi głośnikami. Aluminium okazało się w tym przypadku być idealnym materiałem dla uzyskania pożądanego efektu, co wyraźnie słychać w dźwięku Motion 40I.

Podsumowanie

Motion 40I poradzą sobie z każdym materiałem muzycznym, odtwarzając poszczególne dźwięki z gracją i finezją, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów, co jednoznacznie wynika z zastosowania głośnika elektrostatycznego Folded Motion. Z kolumnami serii Motion jest jak z wyśmienitą kawą – każdy kolejny dźwięk wydobywający się z ich membran jest niczym łyk tego czarnego napoju pobudzającego nasze zmysły. Muzyka ma w sobie dużo energii, ale ta energia przybiera łagodniejszą formę, dzięki czemu tych kolumn można słuchać długimi godzinami nie odczuwając zmęczenia czy znużenia.

Ich wielkim atutem jest też stolarka, która z fornirem w wersji różowego orzecha, prezentuje się wręcz zjawiskowo. Warto jeszcze nadmienić, że ich wysoka skuteczność 92dB sprawia, iż są łatwe do napędzenia przez większość wzmacniaczy.

Werdykt: Martin Logan Motion 40I

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Świetna dynamika zarówno w skali mikro, jak i makro. Bas o jeszcze bardziej odczuwalnej masie niż w modelu Motion 20I. Dobrze kontrolowany dźwięk w całym paśmie, Gracją i finezja zwłaszcza w zakresie wysokich tonów.

Minusy: Wymagają sporej uwagi przy ustawianiu, a szczególnie zachowania sporego dystansu od ściany, inaczej zakres niskich tonów zostanie podbity i straci na konturowości.

Ogółem: Motion 40I są kolumnami stylowymi, prezentującymi efektowne połączenie tradycyjnej prostopadłościennej bryły z kunsztownym wykonaniem poszczególnych elementów. Wysoka skuteczność sprawia, że mogą współpracować większością wzmacniaczy.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Martin Logan Motion 40I
RODZAJ
Kolumny podłogowe
CENA
9.500 zł (para)
WAGA
20,4 kg szt.
WYMIARY (S×W×G)
192×1079×325 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 40Hz-25kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 92dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 20-300W (moc ciągła zestawu głośnikowego 240W)
 • Konstrukcja trójdrożna
 • Punkty odcięcia zwrotnicy: 500Hz, 2,6kHz
 • 26/36mm elektrostatyczna membrana wysokotonowa Folded Motion XT
 • 140mm aluminiowy stożek średniotonowy z odlewanym polimerowym koszem
 • 165mm aluminiowy stożek niskotonowy z odlewanym polimerowym koszem
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny połysk piano, czerwony orzech, biały matowy