s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Klipsch BAR-48 + Surround 3

test |
Soundbar + aktywny subwoofer + głośnik surround - Klipsch BAR-48 + Surround 3

Zajmujący niewiele miejsca soundbar marki Klipsch doskonale łączy w sobie efektowne kinowe brzmienie z nowoczesnym i eleganckim designem.

Obecnie w ofercie Klipscha są dwa podstawowe soundbary: Bar-40 oraz Bar-48. Tańszy można nabyć już za 1.499zł, natomiast droższy BAR-48 kosztuje 2.499zł, a jeśli ktoś chciałby rozbudować wersję podstawową do poszerzonej o dodatkowe bezprzewodowe kolumny surround, pozwalające powiększyć system do pełnego układu 5.1, to będzie musiał się liczyć z dodatkową inwestycją w parę kolumn Surround 3 w cenie 1.099zł. To właśnie tą ostatnią poszerzoną wersję dystrybutor dostarczył nam do testu.

BAR-48 jest kontynuatorem stylu wzorniczego jaki został wypracowany przez amerykańskiego Klipscha w przypadku poprzednio produkowanych soundbarów. Urzeka minimalistyczna, klarowna forma i ograniczone do absolutnego minimum okablowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywny subwoofer oraz opcjonalne tylne kolumny Surround 3, do których sygnał dostarczany jest bezprzewodowo, a jedynym kablem jaki do nich należy wpiąć, jest kabel zasilający z gniazdka 230V.

Klipsch BAR-48

Cała filozofia soundbarów opiera się na trzech podstawowych kryteriach: muszą zajmować niewiele miejsca, oferować zbliżoną wydajność akustyczną do tradycyjnych systemów głośników kina domowego oraz co najważniejsze, cechować się niewysoką ceną. BAR-48 niewątpliwie spełnia wszystkie te warunki, a do tego dorzuca wiele ciekawych rozwiązań i opcji.

Forma i użyteczność

W przypadku BAR-48 wyraźnie widać, że Amerykanie postawili nie tylko na minimalizm, ale i prostotę w użytkowaniu. Z założenia tym soundbarem będą zainteresowani przede wszystkim użytkownicy preferujący szybkość i łatwość instalacji oraz funkcjonalność na poziomie umożliwiającym korzystanie z kilku technologicznych dobrodziejstw, znacznie poszerzających użyteczność tego typu urządzenia.

Klipsch BAR-48

BAR-48 składa się z jednostki głównej, w której zainstalowano cały system sterujący wraz z procesorem i wzmacniaczami oraz głośnikami. W smukłej obudowie wykonanej z elegancko wykończonej płyty wiórowej pokrytej drewnopodobną okleiną winylową znalazły się aż trzy głośniki wysokotonowe wyposażone w tubki Tractrix oraz owalne jednostki nisko-średniotonowe o niewielkim zasięgu w basie. Z tego względu ów system uzupełnia jeszcze aktywna jednostka niskotonowa wyposażona we wbudowany moduł bezprzewodowej transmisji, dzięki czemu użytkownik obejdzie się bez kabla sygnałowego. Mimo to soundbar Klipsch BAR-48 wyposażono w dodatkowe sterowane wyjście sygnałowe dla aktywnego subwoofera, więc tak naprawdę istnieje możliwość zastosowania dowolnej aktywnej jednostki niskotonowej.

Klipsch BAR-48

Soundbar działa w dwudrożnym układzie głośnikowym gdzie każdy z głośników zasilany jest z własnego wzmacniacza klasy D. Tony średnie i część niskich obsługują głośniki wyposażone w owalne membrany wykonane z włókien kompozytowych, natomiast membrany kopułek wysokotonowych wykonano z nasączanego, gęsto tkanego jedwabiu. Tubki Tractrix zwiększają efektywność głośników wysokotonowych, a do tego czuwają nad odpowiednio szerokim kątem promieniowania przy jak najniższym spadku efektywności od linii głównej. Innymi słowy tubki Tractrix zaprojektowano tak, aby zapewniały możliwie najszersze pole działania głośników wysokotonowych, co naturalnie ma przekładać się na wyższy komfort odsłuchu, niezależnie od centralnego miejsca odsłuchowego. Soundbar posiada przyciski do sterowania najważniejszymi funkcjami urządzenia, ale niewątpliwie komfort sterowania poprawia pilot dołączony fabrycznie do zestawu.

Klipsch BAR-48

Klipsch BAR-48 wyposażono w wejście HDMI, więc można do niego podpiąć dowolny odtwarzacz Blu-ray, ale nie zabrakło również optycznego wejścia cyfrowego i koaksjalnego analogowego stereo. Subwoofer aktywny ma estetycznie wykonaną skrzynkę z płyty wiórowej pokrytej drewnopodobną folią winylową. Od spodu zainstalowano głośnik niskotonowy o średnicy 203mm, którego membranę wykonano z prasowanego włókna kompozytowego cechującego się wysoką sztywnością. Woofer wspomagany jest układem bas-refleks z tunelem wyprowadzonym również od spodu. W tym modelu zastosowano odpowiednio wysokie stopki, zachowujące pożądany dystans głośnika i tunelu bas-refleks od podłogi. Taki układ jest też najbardziej wydajny, ponieważ dzięki bliskości podłogi, a więc sporej powierzchni odbijającej, wzmocnieniu ulegają fale niskotonowe. Poza tym tak skonstruowany aktywny subwoofer jest dosyć łatwy w ustawieniu, ponieważ nie wymaga dużo wolnej przestrzeni wokół siebie, żeby móc pracować bez efektu dudnienia.

Klipsch BAR-48 oferuje brzmienie efektowne, dynamiczne o całkiem obficie prezentowanej przestrzeni.

Nie mniej ciekawie prezentują się opcjonalne kolumny Surround 3, które tak jak subwoofer aktywny, wyposażone są w moduł bezprzewodowej transmisji sygnału. Skrzynki są niewielkie, ale za to sztywne i wyposażone w wieszak umożliwiający montaż naścienny. Wewnątrz zamkniętej obudowy pracuje szerokopasmowy głośnik, pokrywający pasmo w zakresie 120Hz-20000Hz, a więc w przedziale wystarczającym do tego, aby słuchacz mógł cieszyć się z efektów przestrzennych podczas odtwarzania filmowych ścieżek dźwiękowych zrealizowanych w pełnowymiarowym wielokanałowym formacie, jak Dolby Digital, DTS, czy DTS-HD.

Brzmienie z charakterem

Klipsch BAR-48 oferuje brzmienie efektowne, dynamiczne o całkiem obficie prezentowanej przestrzeni. Soundbar jako jednostka główna odtwarzająca muzykę niemal w pełnym zakresie (bas uzupełnia aktywny subwoofer) zbudowano w oparciu o dosyć szeroko rozstawione głośniki wysokotonowe oraz towarzyszące im owalne membrany jednostek przetwarzających tony średnie i górne partie niskich tonów. Dzięki takiej konstrukcji, zarówno w trybie stereo, ale przede wszystkim wielokanałowym, przestrzeń budowana jest bez ścisku i o swobodzie jakiej można już doświadczyć w przypadku pełnowymiarowych systemów kina domowego. Oczywiście pod względem przenoszonych mocy oraz wielkości źródeł pozornych w porównaniu do pełnego klasycznego systemu wielokanałowego (opartego na amplitunerze kina domowego oraz zestawie składającym się z systemu kolumn 5.1) taki soundbar w stosunku do droższych i bardziej rozbudowanych systemów, wypada nieco gorzej.

Klipsch BAR-48

Ale z drugiej strony nie należy zapominać, że jest to zintegrowany system głośnikowy znajdujący się w jednej listwie, uniemożliwiającej użycie głośników o większej średnicy, nie wspominając o tym, że bez możliwości stosowania tak szerokiego rozstawienia głośników dla lewego i prawego kanału, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej instalacji głośnikowej. Klipsch znany jest z tego, że jest w stanie zaprojektować głośniki o stosunkowo niewielkich rozmiarach, imponujące wydajnością i efektywnością. BAR-48 pokazuje, że nawet z niewielkich, ale umiejętnie zaprojektowanych głośników można uzyskać efektowny i dynamiczny dźwięk. Podczas projekcji filmu "Spectre" z dźwiękiem w formacie DTS-HD Master Audio, Klipsch znakomicie poradził sobie z odtworzeniem wszelkich efektów przestrzennych i muszę przyznać, że momentami w ogóle nie odnosiłem wrażenia, iż słucham dźwięku ze smukłego soundbaru wspomaganego przez aktywny subwoofer o kompaktowych rozmiarach. Oczywiście efekt objętości i zróżnicowania przestrzennego kinowej panoramy wielokanałowej potęgowały tylne bezprzewodowe głośniki Surround 3 – bez nich system brzmiał też nieźle, ale zdecydowanie brakowało mi rozciągnięcia dźwięku na boki oraz do tyłu.

Klipsch BAR-48

Na uwagę zasługuje również aktywny subwoofer, osiągający więcej niż przyzwoity kompromis w pokazywaniu głębi dźwięku w zakresie niskich tonów, ale też reakcji na zmieniający się rytm. Podczas odsłuchu koncertu Pink Floyd z trasy "Pulse" (dźwięk zapisany w formacie Dolby Digital 5.1) brzmienie cechowało się zwartym i szybko reagującym basem, jedynie czego mogło mi brakować to momentami obłędnej potęgi brzmienia najniższych partii basu, ale tego można doświadczyć tylko i wyłącznie za pośrednictwem zaawansowanych konstrukcyjnie i bardzo drogich systemów wielokanałowych. Generalnie w zakresie niskich tonów Klipsch oferuje świetny kompromis, bo wtedy kiedy trzeba basu nie brakuje, ale z drugiej strony nie będziemy mieli buczenia i dudnienia z charakterystyczną utratą kontroli, z czym często można się spotkać w przypadku najtańszych systemów all-in-one do kina domowego.

Klipsch BAR-48

Klipsch BAR-48 oferuje czytelny zakres średnich tonów, co podczas projekcji filmów jest szczególnie ważne, z kolei najwyższy zakres częstotliwości ma w sobie sporo energii, ale nie dochodzi do nienaturalnych przejaskrawień dźwięku. Tekstylne kopułki wysokotonowe wspomagane przez tubki Tractrix zdolne są do precyzyjnego odtworzenia dynamiki, zwłaszcza w skali mikro, natomiast brzmią nieco bardziej łagodnie i mniej detalicznie niż ich tytanowe odpowiedniki, co szczególnie powinno przypaść do gustu osobom preferującym bardziej miękki i pastelowy przekaz w górnym skraju pasma częstotliwości.

Warto wiedzieć

BAR-48, tak jak poprzednie konstrukcje wśród soundbarów marki Klipsch oferuje trzy fabryczne tryby brzmienia wpływające na charakter reprodukowanego dźwięku w zależności od potrzeby, czy preferencji użytkownika. Pierwszym z nich jest tryb Surround, sprawdzający się podczas odtwarzania ścieżek filmowych, zwiększając poczucie trójwymiarowości przestrzeni reprodukowanej przez głośniki. Drugi tryb określany jako Dialog może współpracować jednocześnie z uruchomionym trybem Surround. Dzięki trybowi Dialog, poprawie ulega czytelność dialogów czy śpiewu podczas odtwarzania muzyki z koncertów. Wokale i dialogi wyostrzają się, ale nie kosztem zwiększenia agresji dźwięku, co jest sporą zaletą. Trzecim trybem jest opcja Night, oferująca znacznie ograniczenie dynamiki oraz efektywności w basie. Tryb Night stworzono po to, aby zapewnić komfort innym domownikom, gdy ktoś korzysta z BAR-48 podczas późnych godzin nocnych.

Podsumowanie

Soundbar Klipsch BAR-48 to solidna, nowoczesna jednostka kina domowego zdolna bardzo dobrze wpasować się w kinową estetykę brzmienia przy jednocześnie mocno ograniczonych wymiarach zarówno samego soundbaru, jak i aktywnej jednostki niskotonowej. System oferuje szybki, zwarty i dobrze kontrolowany, energiczny dźwięk, ale żeby cieszyć się w pełni kinowymi doznaniami, warto doinwestować w kolumny Surround 3. W takim zestawieniu Klipsch nie ma żądnych kompleksów i może konkurować nawet z niektórymi kinowymi systemami opartymi na amplitunerze wielokanałowym wraz z pełnowymiarowymi kolumnami. Na uwagę zasługuje fakt, że Klipsch nie tylko obsłuży audio z przenośnych urządzeń, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth, ale również jest w stanie przetwarzać dźwięk zapisany w formacie wielokanałowym, nie tylko podstawowy dla wszystkich soundbarów Dolby Digital, ale również DTS i DTS-HD, co stanowi przewagę nad podobnymi zestawami w zbliżonej cenie.

Werdykt: Klipsch BAR-48

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Bezprzewodowy aktywny subwoofer oferujący zwarty i szybki bas. Dynamiczne, efektowne i przestrzenne brzmienie w pełnym paśmie. Dekoduje format DTS-HD co jest rzadkością w tego typu systemach. Łatwy w konfiguracji i sterowaniu.

Minusy: Odradzamy stosowanie tego urządzenia w pomieszczeniach powyżej 20-metrów kwadratowych, bo po prostu sobie nie poradzi.

Ogółem: BAR-48 docenią przede wszystkim miłośnicy minimalistycznych i mało skomplikowanych systemów kina domowego. To efektownie brzmiący i łatwy w konfiguracji system. Firmowe opcjonalne kolumny Surround 3 znacznie poprawiają walory brzmieniowe tego systemu w trybie wielokanałowym.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Klipsch BAR-48
RODZAJ
Soundbar + aktywny subwoofer
CENA
2.499 zł
WAGA
4,47 kg (soundbar)
9,5 kg (subwoofer)
WYMIARY (S×W×G)
1211×73×86 mm (soundbar)
302×410×410 mm (subwoofer)
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi Sp. z o.o.
konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 40Hz-20kHz
 • Maksymalny poziom akustyczny: 103dB
 • Moc: 440W
 • 203mm głośnik niskotonowy z membraną stożkową z prasowanego włókna kompozytowego
 • 4x76,2mm owalny głośnik niskośredniotonowy z membraną stożkową z prasowanego włókna kompozytowego
 • 3x25,4mm tekstylna kopułka wysokotonowa z tubą Tractrix
 • Soundbar pracujący w układzie dwudrożnym z obudową typu zamkniętego
 • Aktywny bezprzewodowy subwoofer poszerzający zasięg basu z obudową typu bas-refleks
 • Technologia Bluetooth 2.0
 • Analogowe wejście 3.5mm
 • Dekodowanie Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS-HD (po aktualizacji DTS Virtual:X)
 • Cyfrowe wejście optyczne oraz wejście HDMI
 • Pilot zdalnego sterowania
PRODUKT
Klipsch Surround 3
RODZAJ
Bezprzewodowe głośniki surround
CENA
1.099 zł
WAGA
2 kg
WYMIARY (S×W×G)
108×165×108 mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi Sp. z o.o.
konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 120Hz-20kHz
 • Maksymalny poziom akustyczny: 94dB
 • Moc ciągła: 60W
 • 76,2mm głośnik szerokopasmowy ze stożkową membraną z prasowanego włókna kompozytowego
 • Obudowa zamknięta
 • System bezprzewodowej transmisji sygnału audio
 • Przystosowane do montażu naściennego