s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Harman/Kardon Citation BAR

test |
Soundbar - Harman/Kardon Citation BAR

Głośnik Harman/Kardon Citation BAR może – choć wcale nie musi – pełnić funkcję soundbaru. Sprawdzamy, co takiego potrafi i jakie oferuje brzmienie...

Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje coś takiego jak spójny, wszechstronny, elastyczny i estetyczny zestaw multiroom, który z powodzeniem można wykorzystać jako część systemu kina domowego? Opis ten jak ulał pasuje do nowej serii urządzeń Citation marki Harman/Kardon.

Osiem różnych głośników pozwala na "ogarnięcie" tematu dźwięku w nowoczesnym, inteligentnym domu. Funkcjonalność większości z nich jest imponująca, dość powiedzieć, że technologia Chromecast umożliwia słuchanie ulubionych treści audio niemal bez ograniczeń, a sterowanie może odbywać się za pomocą głosu. Możliwe są także różne konfiguracje, czego najlepszym przykładem jest nowy soundbar Citation BAR.

Harman/Kardon Citation BAR

Budowa i funkcjonalność

Nie znam drugiego tak wygodnego w obsłudze soundbaru, a przy tym tak eleganckiego. Projektanci zatrudnieni przez Harmana wykonali kawał dobrej roboty – uwaga ta dotyczy wszystkich komponentów wchodzących w skład linii Citation. Spójność designu i jednocześnie łatwość obsługi tych urządzeń robi znakomite wrażenie, podobnie jak ich integracja. Opisywany tu soundbar można bezprzewodowo sparować zarówno z subwooferem Citation SUB, jak i głośnikami satelitarnymi Citation SURROUND do ustawienia 5.0-kanałowego, a także równocześnie z SUB-em i SURROUND-ami do ustawienia 5.1-kanałowego.

BAR (co za nazwa!) jest całkiem sporą listwą, której wygląd – zarówno za sprawą maskownicy wykonanej z trudno palnej i odpornej na zabrudzenia wełny, firmowanej przez znaną markę Kvadrat, jak i kolorowego ekranu dotykowego – zdecydowanie wyróżnia się spośród większości podobnych urządzeń o raczej pospolitej urodzie. Z przodu pod tkaniną umieszczono cztery wskaźniki LED, które sygnalizują kilka akcji/ustawień, np. nasłuchiwanie/odpowiadanie Asystenta czy wyciszony mikrofon.

Harman/Kardon Citation BAR

Na górze pod wyświetlaczem są tylko dwa przyciski, - oraz +, do regulacji głośności. Tylny panel skrywa dwa porty bas-refleksu, wszystkie gniazda, tj. zasilające (ósemka), Ethernet, wejście dla repetytora podczerwieni, cyfrowego "optyka", minijack 3,5mm, trzy wejścia HDMI oraz wyjście HDMI ARC ze zwrotnym kanałem audio (pełne wsparcie dla 4K), a ponadto przycisk Reset, którego naciśnięcie i przytrzymanie przez pięć sekund przywraca ustawienia fabryczne.

BAR-a, podobnie jak inne komponenty z serii Citation, konfigurujemy za pomocą bezpłatnej aplikacji Google Home dla systemów iOS i Android.

BAR-a, podobnie jak inne komponenty z serii Citation, konfigurujemy za pomocą bezpłatnej aplikacji Google Home dla systemów iOS i Android. Większość ustawień jest dostępna z poziomu czy to pilota zdalnego sterowania (jego zasięg pozwala zwiększyć dołączony do zestawu repetytor), czy dotykowego ekranu. W taki właśnie sposób wyciszymy lub wznowimy działanie mikrofonu, włączymy usługę Asystenta Google'a, wybierzemy źródło (Bluetooth/Aux/HDMI/złącze optyczne), dostroimy ustawienia ogólne i audio, a także skonfigurujemy wielokanałowy system dźwięku przestrzennego z SUB-em i/lub SURROUND-ami. Z innych funkcjonalności BAR-a warto wspomnieć o trybie nocnym Night Mode (Dynamic Range Control) dla ścieżek Dolby Digital i DTS, a także możliwości dostrojenia synchronizacji audio, jeśli nie jest prawidłowa (Audio Sync).

Jakość brzmienia

BAR powinien zawisnąć na ścianie pod telewizorem – w tym celu należy skorzystać z dołączonych do zestawu uchwytów i papierowej prowadnicy. Można go też postawić na półce powieszonej pod ekranem, ważne jednak, by umieścić go jak najbliżej ściany i w odległości nie mniejszej niż 5cm pod TV. Jeśli korzystamy tylko z listwy (bez subwoofera), to każda sposobność na wzmocnienie basu jest na wagę złota. Powyższa uwaga o sposobie zamontowania soundbaru jest kluczowa – niewielkie wyloty bas-refleksów umieszczono z tyłu, a bliskość ściany wzmocni niskie tony.

Harman/Kardon Citation BAR

Teoretycznie sześć wooferów powinno odpowiednio dociążyć brzmienie, jednak przetworniki te są małe (100x50mm) i łatwo o niedostatek niskich tonów, zwłaszcza jeśli BAR-a umieści się w niedbały sposób. Nie ma co liczyć na kompensację niedoboru basu za pomocą ustawień audio, bo korekcja jest umiarkowana, niewiele zmieni nawet ustawienie na wartość maksymalną. Aby wspomóc nieco niskie składowe, dobrze jest włączyć tryb Movie (pozostałe, zwłaszcza News i Standard, wyszczuplają brzmienie), a podczas oglądania filmów także Sourround.

Harman/Kardon Citation BAR

Kombinacja Sourround+Movie podbija bas, choć uczciwie trzeba przyznać, że dźwięk i tak jest stosunkowo lekki, z przewagą średnich i wysokich tonów. Korzystają na tym przede wszystkim dialogi, które zawsze są bardzo wyraźne, ale podczas odsłuchu muzyki taka charakterystyka może trochę przeszkadzać. Rzecz w tym, że wyeksponowanie średniego podzakresu wysokich tonów sprawia, iż czasami góra wydaje się nieco przejaskrawiona, nabiera metalicznego charakteru.

Harman/Kardon Citation BAR

W efekcie w większości dobrze zrealizowanych nagrań (najlepiej odsłuchiwanych w jakości bezstratnej) soprany są jasne i świeże, zaś w przypadku nagrań z już podbitym górnym zakresem częstotliwości góra staje się zbyt intensywna. W małym pomieszczeniu, gdzie nie ma miejsca na subwoofer, brzmienie soundbaru się obroni, jednak w przestronnych salonach będzie niekompletne – warto mieć to na uwadze i od razu pomyśleć o zakupie pasującego do "belki" bezprzewodowego SUB-a.

Podsumowanie

Sam soundbar jest alternatywą dla głośników telewizyjnych, z którymi wygrywa przez "techniczny nokaut". Może grać bardzo głośno i dać całkiem przekonujące złudzenie głębi przestrzennej, a jego wygląd, funkcjonalność oraz interfejs użytkownika są w chwili obecnej poza zasięgiem konkurencji.

Werdykt: Harman/Kardon Citation BAR

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Piękny wygląd, nieprzeciętna funkcjonalność (m.in. obsługa Asystenta Google'a, Chromecast oraz Bluetooth) i interfejs użytkownika plus możliwość łatwego zintegrowania z innymi komponentami z serii Citation.

Minusy: Mało basu, więc w większych pomieszczeniach subwoofer jest obowiązkowy. Przydałoby się Dolby Atmos.

Ogółem: Kolejny udany komponent H/K z serii Citation, która zaskakuje interfejsem oraz elastycznością.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Harman/Kardon Citation BAR
RODZAJ
Soundbar
CENA
4.299 zł
WAGA
4,1 kg
WYMIARY (S×W×G)
1150×62×115 mm
DYSTRYBUCJA
Suport Sp. z o. o. s. k.
www.citation.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetworniki: 3x tweeter 20mm, 6x woofer 100x50mm
 • Moc wyjściowa: 150W RMS
 • Stosunek sygnału do szumu: >80dB
 • Obsługiwane formaty audio: HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, Opus
 • Zasilacz: 100–240V, 50/60Hz
 • Zużycie energii w trybie uśpienia: <2W
 • Sieć bezprzewodowa: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4GHz/5GHz)
 • Wersja Bluetooth: 4.2
 • Pasmo przenoszenia nadajnika Bluetooth: 2402–2480MHz
 • Moc nadajnika Bluetooth: <10dBm
 • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Wejścia: 3x HDMI, 1xBluetooth, 1xLAN/Wi-Fi, 1xcyfrowe optyczne, 1x analogowe 3,5mm
 • Wyjście: 1x HDMI ARC (TV OUT)