s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Denon DNP-800NE

test |
Odtwarzacz sieciowy - Denon DNP-800NE

Przetestowaliśmy funkcjonalny odtwarzacz sieciowy, który świetnie wypada w stereofonicznych systemach marki Denon, ale nie tylko.

Kilka lat temu, gdy w ofercie poszczególnych marek zaczęły pojawiać się wyspecjalizowane odtwarzacze sieciowe, wróżono zmierzch poczciwym odtwarzaczom CD, jednak nic takiego się nie stało, bo zarówno jedne, jak i drugie konstrukcje, wciąż pojawiają się w ofercie wielu szanujących się firm, liczących się przede wszystkim z zapotrzebowaniem rynku, a więc głosami klientów. Obecne realia są takie, że odtwarzacze CD wcale nie sprzedają się gorzej niż odtwarzacze sieciowe. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz bardziej pożądanym źródłem, zwłaszcza w systemach stereo, stały się właśnie dobrze wyposażone odtwarzacze sieciowe, umożliwiające odczyt muzyki z wielu różnych źródeł. W związku z rosnącym popytem na tego typu urządzenia, również i japoński gigant postanowił nieco wzbogacić katalog o podobną konstrukcję.

Obecnie Denon posiada w swojej ofercie zarówno odtwarzacze CD oraz CD/SACD i trzeba przyznać, że takie modele jak DCD-2500NE oraz DCD-1600NE są konstrukcjami znakomicie dopracowanymi oferującymi nie tylko bogactwo funkcji, ale przede wszystkim brzmienie na wysokim poziomie. Z kolei najnowszy odtwarzacz sieciowy DNP-800NE traktowany jest przede wszystkim jako komponent uzupełniający serię urządzeń serii 800 (następca serii 700). Jednak z powodu bogatego wyposażenia, a także jak zapewnia japoński producent, również i brzmienia wysokiej jakości, ten odtwarzacz sieciowy można również stosować ze stereofonicznymi komponentami Denona pochodzącymi nawet z wyższych serii.

Denon DNP-800NE

Znakomita funkcjonalność

Jak przystało na urządzenie wchodzące w skład serii 800NE, testowany odtwarzacz sieciowy charakteryzuje się typową dla urządzeń Denona linią wzorniczą. Mamy więc pięknie wykonany przedni panel, który jest niewątpliwie ozdobą urządzenia. W centralnej części aluminiowego frontu znalazł się czytelny, dosyć spory wyświetlacz LCD, za pośrednictwem którego otrzymujemy wszelkie informacje na temat wyboru aktualnie obsługiwanego źródła, a także ustawień i wszelkich regulacji. Obok wyświetlacza znalazł się prosty potencjometr wchodzący w skład układu regulacji głośności, oraz wyjście słuchawkowe.

Denon DNP-800NE dzięki dwóm niezależnym parom analogowych wyjść stereo (regulowane i ze stałym napięciem wyjściowym oscylującym w okolicach 2V) może pełnić w systemie stereo różne role, więc można go stosować w przeróżnych zestawieniach,. Tylny panel w obszarze gniazd audio uzupełniło jeszcze optyczne wyjście cyfrowe. Fanom muzyki z komputera może jedynie brakować wejścia USB typu B, ale zważywszy na bogate funkcje sieciowe odtwarzacza DNP-800NE, a także możliwość współpracy w systemie HEOS, ta niedogodność nie powinna mieć aż tak wielkiego znaczenia. Denona DNP-800NE wyposażono również w klasyczne wejście internetowe, a także gniazda dla anten (te są w zestawie) modułu Bluetooth oraz Wi-Fi.

Denon DNP-800NE pochodzi z budżetowej serii 800NE, ale co zaskakujące, oferuje na tyle dobrą jakość dźwięku, że bez ogródek można łączyć go ze znacznie droższymi urządzeniami bez obawy, że ucierpi na tym wysoka jakość brzmienia.

Wewnątrz urządzenia znalazło się kilku płytek drukowanych. Największa z nich, z elementami montowanymi w technologii SMD, obsługuje zarówno układy cyfrowe, jak i analogowe, a także systemy logiki i sterowania. Układ zasilania zbudowano na bazie dość rozbudowanego zasilacza impulsowego, dostarczającego napięcie do poszczególnych gałęzi – w jego obszarze zastosowano filtr sieciowy eliminujący zakłócenia, a także układ zabezpieczający w postaci klasycznego bezpiecznika oraz warystorów. Po stronie wtórnej transformatora impulsowego użyto wysokiej jakości kondensatorów marki Elna. W obszarze głównej płytki drukowanej, zwłaszcza w analogowej sekcji wyjściowej, widać solidne wzmacniacze operacyjne OP 1662 oraz JRC 8068. W sekcji cyfrowej rządzi natomiast układ Advanced AL32 Processing Plus oraz kość przetwornika Ti Burr Brown PCM1795 192kHz/32-bit, wsparta wysokiej jakości elementami biernymi w postaci rezystorów o niskiej indukcyjności, a także kondensatorów marki Elna.

Denon DNP-800NE

Układy obsługujące moduły Bluetooth oraz Wi-Fi ulokowano na osobnej płytce drukowanej. Od strony użytkowej DNP-800NE prezentuje się nadzwyczaj dobrze, nie tylko ze względu na duży czytelny wyświetlacz, ale również łatwość obsługi za pomocą pilota i przede wszystkim własności związane z wieloma funkcjami, w tym sieciowymi.

Precyzyjny i rozdzielczy

Najnowszy odtwarzacz sieciowy Denon DNP-800NE już od pierwszych chwil odsłuchu urzeka szczegółową i precyzyjną prezentacją muzyki, szczególnie jeśli sięgniemy po nagrania w formacie DSD, ale świetnie brzmienie zapewniają także pliki w formatach FLAC i WAV. Może to być sporym zaskoczeniem, gdyż ten odtwarzacz sieciowy kosztujący nico ponad 2 tys. złotych oferuje dźwięk porównywalny z odpowiednikami CD za trzy, a nawet cztery tysiące złotych.

Naturalnie najlepszą jakość dźwięku można uzyskać za pośrednictwem analogowych nieregulowanych wyjść (w konfiguracji z przyzwoitej klasy wzmacniaczem), niż przy użyciu wyjść regulowanych w każdej innej konfiguracji, a bierze się to z stąd, że układ regulacji głośności, użyty na przykład we wzmacniaczu PMA-1600NE, czy nawet tańszym PMA-800NE, jest bardziej zaawansowany niż ten, na którym bazuje odtwarzacz sieciowy. Poza tym każdy z tych wzmacniaczy ma również bardziej rozbudowaną sekcję przedwzmacniającą sygnał, stąd też mogą występować różnice w brzmieniu na korzyść konfiguracji przy użyciu wyjść nieregulowanych (ze stałym poziomem napięcia) w połączeniu z klasycznym wzmacniaczem zintegrowanym.

Denon DNP-800NE

Denon DNP-800NE oferuje bardzo dobre brzmienie zarówno wtedy, gdy korzystamy z Bluetooth, jak i przy użyciu streamingu sieciowego, a także z przenośnej pamięci. Nawet wtedy, gdy odtwarzałem muzykę za pośrednictwem serwisu muzycznego Tidal (w jakości Hi-Fi), do moich uszu docierał dźwięk bogaty w szczegóły, z ładną kwiecistą, nasączoną delikatnym ciepłem barwą, typową dla Denona. Ten sieciowy odtwarzacz szczególnie dobrze pokazał się również od strony prezentacji zakresu niskich tonów. Podczas odtwarzania muzyki w wykonaniu australijskiej grupy AC/DC, bębny miały w sobie sporo energii i choć otrzymały nieco subtelnej miękkości, to atak nadal był na bardzo dobrym poziomie, pokazując tym samym, że Denon nie ma problemów z oddaniem pełnej dynamiki w skali makro. Bas generalnie przechyla się nieco w stronę miękkości, ale też plastyki i rozłożystości, jednak nie ma się co dziwić, bo Denon zawsze miał tendencję do nadawania niskim tonom szczególnego kształtu i przyjemniej w odbiorze estetyki.

Zakres średnich tonów jest z kolei otwarty, barwny i przede wszystkim spójny, tworząc z wysokimi rejestrami jednolitą fakturę muzyczną. Ma to wpływ na uzyskanie pełnego, zgodnego i homogenicznego brzmienia, w zakresach w których szczególnie słychać wiele dźwięków decydujących o oddaniu klimatu i kształtu poszczególnych nagrań, zwłaszcza w muzyce instrumentalnej i jazzie.

Denon buduje obszerny obraz dźwiękowy, przy czym trzeba zaznaczyć, że szczególnie starannie podchodzi do prezentacji pierwszego planu, który zostaje nieco pełniej pokazany, co tylko zwiększa poczucie obcowania z muzyką, jak gdyby wykonywana była na żywo. Dalsze plany nadają obrazowi dźwiękowemu głębi, a dzięki wystarczającemu rozciągnięciu na boki, scena dźwiękowa rysowana między kolumnami jest szeroka.

Denon DNP-800NE

DNP-800NE, co szczególnie dobrze było słychać w przypadku formatu DSD, oferuje znakomitą szczegółowość i transparentności brzmienia. Co więcej, brzmienie nie jest agresywne, co czasami zdarza się niektórym urządzeniom o analitycznym i mocno neutralnym stylu grania. W tym konkretnym przypadku można odnieść wrażenie, że wszystko, każdy najdrobniejszy szczegół i detal, mamy podane jak na tacy, ale nie kosztem nienaturalnych wyostrzeń. Denon traktuje muzykę całościowo, nie rozbierając jej na czynniki pierwsze, jednak wyławiając z niej smaczki i najdrobniejsze szczegóły, nie tracąc przy tym nic na spójności i naturalności brzmienia.

Ten model szczególnie dobrze sprawował się w firmowym systemie Denona w zestawieniu ze wzmacniaczem PMA-800NE. Zaprezentował przyjemny w odbiorze, pastelowy dźwięk z gęstym i mocnym, ale rozłożystym i dobrze kontrolowanym basem. Pięknie odtwarza średnie i wysokie tony, zwłaszcza pod kątem barwy, przy zachowaniu pożądanej rozdzielczości. A to są cechy znacznie droższych urządzeń.

Warto wiedzieć

Odtwarzacz sieciowy DNP-800NE wyposażono w dwie pary wyjść analogowych, z których to pierwsza para gniazd RCA charakteryzuje się stałym napięciem wyjściowym (w okolicach 2V), czyli są to typowe wyjścia analogowe z jakimi możemy się spotkać w przypadku odtwarzaczy CD. Natomiast druga para analogowych wyjść jest regulowana, czyli że wartość napięcia wyjściowego można nastawiać za pomocą znajdującego się na przednim panelu potencjometru, ewentualnie za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania. Co to oznacza? Przede wszystkim odtwarzacz sieciowy DNP-800NE można wykorzystać zarówno do bezpośredniego połączenia go z końcówkami mocy (te nie dysponują pełnowartościowym przedwzmacniaczem regulującym poziom głośności) lub z aktywnymi kolumnami głośnikowymi, bez potrzeby stosowania przedwzmacniacza, ponieważ poziom głośności będzie można regulować właśnie za pośrednictwem DNP-800NE. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały system stereo można uprościć do maksimum np. stosując wyłącznie odtwarzacz DNP-800NE w połączeniu z aktywnymi kolumnami.

Denon DNP-800NE

Z drugiej strony należy liczyć się z faktem, że układem gwarantującym najwyższą jakość dźwięku, będzie ten bazujący na klasycznym wzmacniaczu połączonym z DNP-800NE za pośrednictwem analogowych wyjść nieregulowanych, czyli ze stałą wartością napięcia wyjściowego. W tym przypadku cały układ regulacji głośności występujący w DNP-800NE, zastąpimy układem znajdującym się we wzmacniaczu oferującym znacznie wyższą jakość toru sygnałowego, co przełoży się bezpośrednio na jakość dźwięku. Tak więc dzięki dwóm kompletom analogowych wyjść (regulowane i nieregulowane), to użytkownik może zadecydować z jakiego systemu będzie chciał korzystać, co z pewnością będzie uzależnione również o zasobności portfela. Najważniejszy jest jednak fakt, że Denon taki wybór oferuje.

Podsumowanie

Denon DNP-800NE pochodzi z budżetowej serii 800NE, ale co zaskakujące, oferuje na tyle dobrą jakość dźwięku, że bez ogródek można łączyć go ze znacznie droższymi urządzeniami bez obawy, że ucierpi na tym wysoka jakość brzmienia. Niewątpliwą cechą testowanego urządzenia jest jego funkcjonalność i przede wszystkim możliwość odczytu niemal każdego formatu. DNP-800NE może odtwarzać muzykę praktycznie z dowolnego przenośnego urządzenia, a dzięki technologii HEOS jest w stanie współpracować w bezprzewodowym systemie multiroom. Wisienką na torcie dla miłośników najbardziej zaawansowanych technologii, jest zdolność do obsługi urządzenia za pomocą sterowania głosowego Amazon Alexa.

Werdykt: Denon DNP-800NE

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Typowa dla Denona piękna, przyjemna estetyka brzmienia. Znakomita kontrola, zwłaszcza w basie, oraz imponująca przestrzeń. Pięknie wykonany przedni panel z dużym czytelnym wyświetlaczem.

Minusy: Brak cyfrowego asynchronicznego wejścia USB może niektórym użytkownikom doskwierać.

Ogółem: Dopracowana w detalach konstrukcja z wykorzystaniem wysokiej jakości elementów, zapewnia dużą funkcjonalność i możliwość odtwarzania muzyki zapisanej w różnych formatach. Model dopasowany brzmieniowo do innych komponentów serii 800NE, może bez kompleksów stanowić źródło wysokiej jakości sygnału w systemach z nieco wyższej półki cenowej.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon DNP-800NE
RODZAJ
Odtwarzacz sieciowy
CENA
2.195 zł
WAGA
3,9 kg
WYMIARY (S×W×G)
434×107x312 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.denon.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy: Ti Burr Brown PCM1795 192kHz/32-bit
 • Pasmo przenoszenia: 2Hz-50kHz
 • Zakres dynamiki: 108dB
 • Zniekształcenia: 0,002%
 • Stosunek sygnał/szum: 115dB
 • Pobór prądu: 18W (tryb pracy); 0,2W (tryb czuwania)
 • Napięcie na wyjściach analogowych: 2V (przy 10kΩ)
 • Wyjścia analogowe: 1 para stereo RCA (napięcie stałe), 1 para stereo RCA (regulowane)
 • Wyjścia cyfrowe: 1 optyczne
 • Wejście USB-A (FLAC/ALAC/WAV/DSD
 • Wejście Ethernet
 • Obsługa formatów: WMA/MP3/AAC/DSD (2,8MHz i 5,6MHz)/FLAC HD (192/24)/WAV (192/24)
 • Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay, radio internetowe
 • Obsługa serwisów muzycznych Spotify, Tidal, Deezer itd.
 • Współpraca z Amazon Alexa
 • Pilot zdalnego sterowania
 • Dostępne kolory: Premium Silver, czarny