s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

SVS SB-3000

test |
Subwoofer - SVS SB-3000

Sterowany za pośrednictwem specjalnej aplikacji model SB-3000 okazuje się być jednym z najciekawszych subwooferów aktywnych na rynku.

Firma Konsbud Hi-Fi znana jest przede wszystkim z dystrybucji takich marek jak Jamo, Acoustic Energy, Beyerdynamic, czy Audio Pro. Ostatnio jednak katalog firmowy został wzmocniony cenionymi na całym świecie amerykańskimi markami Klipsch i SVS. Wcześniej testowałem dla Państwa kolumny Klipsch, teraz przyszedł czas na subwoofery marki SVS. Firma słynie z produkcji rewelacyjnie brzmiących i przyjaznych w obsłudze subwooferów aktywnych. Należy jednak pamiętać, że katalog SVS nie kończy się na jednostkach niskotonowych, ponieważ w ofercie tej marki znajdziemy również kolumny głośnikowe, a także wyspecjalizowane bezprzewodowe systemy audio. Ale to właśnie produkcja bezkompromisowych, aktywnych subwooferów stanowi wciąż trzon oferty SVS.

Różny stopień zaawansowania poszczególnych modeli i ich rozpiętość cenowa sprawiają, że każdy w ofercie SVS każdy powinien znaleźć coś na własną kieszeń. Ceny zawierają się w granicach od 2.499 złotych za model podstawowy PB-1000, do 13.499 złotych za najdroższym PB-16 Ultra.

Testowany subwoofer SB-3000 pochodzi ze średniej półki cenowej i został wyceniony na 5.999zł. Z założenia jest to konstrukcja będąca kompromisem między ceną a funkcjonalnością i zastosowanymi technologiami. Warto podkreślić, że jest to konstrukcja dysponująca solidnym wzmacniaczem o mocy ciągłej 800-watów, a także zamkniętą obudową, zapewniającą doskonałą odpowiedź impulsową zainstalowanego w niej głośnika. Ale największą ciekawostką i jednocześnie ukłonem w kierunku użytkowników jest możliwość sterowania subwooferem za pomocą specjalnej aplikacji stworzonej zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS – komunikacja tabletu lub smartfona z urządzeniem odbywa się bezprzewodowo za pośrednictwem Bluetooth.

Subwoofer SVS SB-3000

Solidna konstrukcja, imponujący bas

Sercem SVS SB-3000 jest oczywiście potężny głośnik niskotonowy o średnicy 332mm, wyposażony w solidny kosz odlewany z metali lekkich. Potężny układ magnetyczny bazujący na dwóch pierścieniach ferrytowych opiera się dodatkowo na specjalnie zaprojektowanym wzmocnieniu wewnętrznym, zespalającym z sobą górną, dolną, jak i boczne ścianki. Tak zaprojektowane wzmocnienie ma nie tylko usztywniać skrzynię, ale także zapewnić idealne zespolenie głośnika z obudową, poprzez ścisłą integrację obydwu elementów.

Wsparty na specjalnym wzmocnieniu układ magnetyczny narażony jest na niższe wibracje, co przekłada się na bardziej liniową i efektywną pracę głośnika, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zniekształceń. Ścianki komory w której pracuje głośnik wyłożono mocno zbitą wełną syntetyczną. Skrzynia jest typu zamkniętego, więc na pracującym w jej wnętrzu głośniku wywierane jest spore ciśnienie. Do jego pokonania i uzyskania energicznego przekazu ruchu membrany, zastosowano wydajny prądowo wzmacniacz klasy D.

Tor zasilający oparto na ponadprzeciętnie wydajnym zasilaczu impulsowym. Cały układ zamontowano na tylnym panelu, gdzie umieszczono zestaw przycisków do sterowania wszelkimi funkcjami. Użytkownik może manualnie regulować poziom głośności, fazę w zakresie od 0 do 180-stopni, a także częstotliwość odcięcia. Wskaźnikiem informującym o osiągnięciu aktualnego zakresu regulacji są diody LED zainstalowane w jednym rzędzie.

Subwoofer SVS SB-3000

Jeśli zaś chodzi o gniazda, to SB-3000 dysponuje jedną parą wejść stereo na złączach RCA (w tym jedno oznaczone jest jako LFE), natomiast drugą parę gniazd RCA zastosowano na wyjściu dla sygnału. Z tyłu znalazło się też wejście IEC zintegrowane z głównym włącznikiem sieciowym – rozwiązanie to może i jest estetyczne, ale gdy wepniemy w gniazdo wyspecjalizowany kabel zasilający z wtyczką zakończoną dosyć dużą obudową, obsługa wyłącznika może okazać się nieco utrudniona ze względu na brak miejsca.

Subwoofer dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia – czarny matowy w specjalnej winylowej okleinie, oraz czarny lakierowany na wysoki połysk - efekt podobny do lakieru fortepianowego.

SVS mimo zamkniętej obudowy potrafi zapuścić się bardzo nisko, ale jest to głównie zasługa przystosowanego do pracy w zamkniętej komorze woofera, a także wydajnego wzmacniacza klasy D.

Niewątpliwie najciekawszą funkcją tego aktywnego subwoofera jest możliwość sterowania nim za pomocą aplikacji pod iOS oraz Android dostępnej na smartfony i tablety. Aplikacja przygotowana na system Android – tej używałem podczas testu - prezentuje się atrakcyjnie wizualnie i zawiera szereg ciekawych rozwiązań, które nie są dostępne za pośrednictwem sterowania ręcznego, a mają istotny wpływ na brzmienie. Dzięki aplikacji możliwe jest sterowanie tym subwooferem bez opuszczania miejsca odsłuchu, co z punktu widzenia użytkownika chcącego precyzyjnie nastawić żądane parametry jest sporym ułatwieniem, ponieważ od razu słychać różnicę i zdecydowanie szybciej można reagować na zmiany w brzmieniu.

Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, niż w przypadku klasycznej regulacji, gdy ustawiając subwoofer musimy co chwilę opuszczać miejsce odsłuchu w celu regulacji konkretnych parametrów. Firmowa aplikacja SVS oprócz podstawowych opcji regulacji takich parametrów jak poziom głośności, wartość odcięcia górnej granicznej częstotliwości, zmiana fazy, oferuje również możliwość zmiany polaryzacji głośnika, kompensację wzmocnienia basu powodowane przez pomieszczenie, a także bardzo ciekawe rozwiązanie, polegające na ustawieniu krzywej charakterystyki wzmocnienia basu przy określonej wartości, łącznie z niezależnym ustawieniem poziomu wzmocnienia, oraz nachylenia krzywej w bardzo szerokim zakresie. Aplikacja jest łatwa w użyciu, wręcz intuicyjnie rozplanowana, i co najważniejsze, połączenie smartfona z subwooferem poprzez Bluetooth jest szybkie, a podczas testowania nie doszło ani razu do jego zerwania.

Wydajność i precyzja

SVS SB-3000 pozytywnie zaskakuje zwłaszcza kontrolą reprodukowanego basu, a także jego różnorodnością. Wynika to głównie z zastosowania wydajnego głośnika niskotonowego, skonstruowanego specjalnie z myślą o pracy przy dużym obciążeniu, a także efektywnego wzmacniacza klasy D. Jednak duży wpływ na znakomitą odpowiedź impulsową ma obudowa typu zamkniętego, co w połączeniu z szybko reagującym głośnikiem niskotonowym, tworzy mieszankę wybuchową.

SB-3000 błyskawicznie reagował na zmieniający się rytm podczas odsłuchu koncertowych ścieżek dźwiękowych z płyt Blu-ray, ale szczególnie dobrze radził sobie z pokazaniem barwy w zakresie niskich tonów. Wyposażony w muskularny przetwornik niskotonowy nie jest typowym subwooferem, który ma za zadanie wyłącznie pompować bas o określonej sile i szybkości. Świetnie sprawdzi się także w systemach stereo przyczyniając się do dociążenia muzyki w najniższe składowe pasma i rozciągnięcie basu. W brzmieniu tego suba pojawia się bowiem nie tylko pożądana w muzyce plastyka, ale zdradza on też zdolność do reprodukcji barwy. Słychać to było zarówno w konfiguracji wielokanałowej, jak i stereofonicznej.

Subwoofer SVS SB-3000

SVS mimo zamkniętej obudowy potrafi zapuścić się bardzo nisko, ale jest to głównie zasługa przystosowanego do pracy w zamkniętej komorze woofera, a także wydajnego wzmacniacza klasy D – poduszka powietrzna powstająca w komorze sprawia, że głośnik ma do pokonania większy opór niż ma to miejsce w komorze wentylowanej układem bas-refleks, ale dzięki wyżej wymienionym walorom konstrukcyjnym stożek niskotonowy bez problemu radzi sobie z pokonaniem tego oporu, a dodatkowo bas uzyskany z takiej obudowy jest ponadprzeciętnie szybki oraz bardziej punktowy. Oczywiście to, jaki charakter basu uzyskamy, będzie zależało również od nastaw przeprowadzonych za pomocą aplikacji.

Poprawnie ustawiony subwoofer może okazać się mocnym punktem instalacji wielokanałowej i tak też było w przypadku testowanego SB-3000. W filmie bas okazał się być rozłożysty i zapuszczał się bardzo nisko ze swobodą i łatwością jakiej moglibyśmy oczekiwać po znacznie droższych konstrukcjach tego typu. Co szczególnie ważne, SVS charakteryzuje się doskonałym atakiem i siłą uderzenia, co w kinie domowym ma szczególne znaczenie.

Konfiguracja z amplitunerem Marantz SR7013 okazała się przynieść same pozytywy, bo oprócz znakomicie działającego systemu automatycznej kalibracji w tym japońskim amplitunerze, mającego duży wpływ na uzyskanie bardzo dobrze zbalansowanego basu, można również poeksperymentować z ustawieniami za pośrednictwem aplikacji SVS. W efekcie użytkownik może ustawić trzy dowolne charakterystyki sposobu wzmocnienia basu i każdą z nich aktywować w zależności od tego czy będzie odtwarzał ścieżki filmowe, koncertowe, czy muzykę w stereo.

Warto wiedzieć

W przypadku subwooferów aktywnych stosuje się dwa podstawowe typy połączeń: poprzez niskopoziomowe gniazda RCA (w tym jedno dla kanału LFE dla amplitunera kina domowego) lub typowe, wysokopoziomowe terminale głośnikowe. W przypadku wejść niskopoziomowych, jak sama nazwa wskazuje, układ wejściowy subwoofera przyjmuje sygnał o niskim napięciu. Natomiast wejścia wysokopoziomowe akceptują wyłącznie sygnały wyprowadzone bezpośrednio ze stopni końcowych danego wzmacniacza.

Subwoofer SVS SB-3000

Producenci często stosują obydwa typy wejść, dając tym samym użytkownikowi możliwość wyboru sposobu łączenia. Sprawa komplikuje się jednak w sytuacji, gdy subwoofer nie posiada wejść wysokopoziomowych i użytkownik skazany jest jedynie na możliwość łączenia aktywnego subwoofera w systemie stereo za pomocą wejść niskopoziomowych. W takiej sytuacji sygnał należy wyprowadzić ze wzmacniacza za pośrednictwem sterowanych wyjść z sekcji przedwzmacniacza oznaczonych jako Pre Out.

Podsumowanie

SVS SB-3000 można uznać za wzór neutralności w basie (pod warunkiem dobrze dobranych ustawień), a także, co szczególnie ważne w kinie domowym, jako pełnowartościową aktywną jednostkę, dysponującą potężnym i efektownym basem, jednak zawsze trzymanym w ryzach. Zarówno w muzyce wielokanałowej, jak i w stereo SB-3000 pokazał, że oprócz niespożytej energii i zasięgu do najniższych partii w basie, bardzo dobrze radzi sobie z pokazaniem różnorodności barw brzmienia, co powinni szczególnie docenić melomani mający zamiar dociążyć brzmienie swojego systemu stereo w najniższe składowe pasma.

Na pochwałę zasługuje aplikacja na przenośne urządzenia, opracowana przez SVS. Dzięki dodatkowym opcjom związanym z regulacją wzmocnienia pasma częstotliwości w określonym punkcie i przedziale, model SB-3000 można idealnie ustawić do indywidualnych preferencji każdego użytkownika.

Werdykt: SVS SB-3000

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Masywny, nisko schodzący bas z doskonałą kontrolą. Dobry zarówno do kina domowego, jak i do stereo, nie tylko ze względu na znakomitą kontrolę niskich tonów, ale przede wszystkim różnorodną barwę i plastykę zakresu niskich tonów.

Minusy: Brak wysokopoziomowych wejść, może utrudniać instalację subwoofera w klasycznym systemie stereo bazującym na wzmacniaczu pozbawionym wyjść Pre Out lub typowego wyjścia Sub.

Ogółem: Łatwy w ustawieniu dzięki zamkniętej obudowie. Doskonale przygotowana aplikacja do sterowania bardziej zaawansowanymi funkcjami ułatwia życie użytkownikom, bez względu na to czy korzystają z systemu stereo, czy kina domowego.

Ocena ogólna:

PRODUKT
SVS SB-3000
RODZAJ
Subwoofer aktywny
CENA
5.999 zł
WAGA
24,7 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
385×397×451 mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi Sp. z o.o.
www.konsbud-hifi.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 18-270Hz +/- 3dB
 • Zakres regulacji: 30-200Hz
 • Moc: 800W (ciągła); 2500W (szczytowa)
 • Głośnik pracujący w obudowie zamkniętej
 • 332mm przetwornik niskotonowy z aluminiową membraną o wysokiej amplitudzie wychylenia
 • Firmowa aplikacja do sterowania poprzez Bluetooth
 • Panel ręcznego sterowania z przyciskami dotykowymi i wskaźnikami na diodach LED
 • Obudowa wykonana ze wzmocnionych płyt MDF
 • Wzmacniacz klasy D
 • Płynna regulacja fazy: 0-180 stopni
 • Jedna para wyjść stereo RCA
 • Jedna para wejść stereo RCA w tym jedno wejście dla kanału LFE
 • Wersje kolorystyczne: czarny matowy, czarny w wysokim połysku