hi-fi

Luna Cables Gris RCA

test |
Interkonekt sygnałowy - Luna Cables Gris RCA

Przetestowaliśmy interkonekt sygnałowy Luna Cables Gris charakteryzujący się znakomitym brzmieniem w zakresie wysokich tonów i plastycznym basem.

Po ostatnim teście kabli głośnikowych marki Luna Cables, uświadomiłem sobie, że ten kanadyjski producent znalazł receptę na brzmienie niemal idealne – najtańsze kable głośnikowe z serii Gris zaskoczyły mnie wysoką jakością dźwięku, głównie za sprawą niewymuszonego grania z rozdzielczością wysokich tonów na poziomie znacznie droższych konstrukcji, ale i naturalnym brzmieniem.

Luna Cables podkreśla, że w fazie produkcyjnej korzysta wyłącznie z naturalnych materiałów, jak cynowana miedź, rozmaite mieszanki bawełny, papieru i lakieru, a także jedwabiu, bawełny i gumy. Główne żyły przewodzące najdroższych modeli kabli, wykonuje się z przewodników z miedzi N.O.S. pochodzącej z niegdyś produkowanych zapasów, co tylko podnosi wartość tych kabli, zwłaszcza w oczach miłośników starych technologii.

Budowa

Testowane interkonekty sygnałowe pochodzą z serii Gris (co w wolnym tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza – szary). Tak jak to było w przypadku kabli głośnikowych, również interkonekty sygnałowe pakowane są w niewielką i wygodną bawełnianą torebkę ze znajdującym się na jej czołowej części firmowym logo. Oczywiście, jak przystało na model Gris, zewnętrzną izolację wykonano z bawełny barwionej właśnie na kolor szary. Natomiast do wykończenia selekcjonowanych odcinków używa się wysokiej jakości wtyków. W ofercie dostępne są kable o różnej długości, począwszy od półmetrowych odcinków, poprzez najbardziej popularne jednometrowe i półtorametrowe, a skończywszy na odcinkach o długości dochodzącej nawet do trzech metrów i więcej (na specjalne zamówienie).

Luna Cables Gris RCA

Tak jak w przypadku kabli sygnałowych, również w interkonektach analogowych jako izolacji użyto nasączanego woskiem bawełnianego oplotu, a w roli przewodników zastosowano cynowaną miedź. Należy podkreślić, że cały proces produkcyjny każdego modelu odbywa się ręcznie przy użyciu starych technik wypracowanych latami. Nawet poszczególne elementy wchodzące w skład kabli również produkuje się ręcznie na miejscu. Dzięki takiemu podejściu, Danny Labrecque oraz Erik Fortier (założyciele firmy Luna Cables), mają pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym, przykładając jednocześnie do każdego etapu wielką wagę, co owocuje precyzyjnym i starannym wykonaniem, każdego elementu wchodzącego w skład konkretnych konstrukcji.

Rola interkonektów analogowych przez wielu miłośników dobrego brzmienia jest często bagatelizowana, a wynika to zwykle z faktu, że to właśnie kable głośnikowe uznaje się za mające największy wpływ na dźwięk, bowiem to one łączą ze sobą wzmacniacz i kolumny. W pewnym sensie jest to prawdą, ale nie należy zapominać, że równie ważną rolę w systemie audio odgrywa źródło, a w wielu systemach wciąż najczęściej stosowanym komponentem w roli źródła sygnału jest odtwarzacz CD. Tym bardziej nie powinniśmy bagatelizować roli kabli sygnałowych, bo te kiepskiej jakości zawsze mogą zdegradować jakość sygnału, a tym samym zepsuć jakość dźwięku w nawet starannie dopracowanym, pod kątem doboru poszczególnych komponentów, systemie.

Krystalicznie czysto i dźwięczne

Interkonekty z serii Gris postanowiłem wpiąć w bardzo wymagający system, oparty na odtwarzaczu Ayon CD-10 w wersji Signature, a także wzmacniaczu Accuphase E-270, współpracującym z zaprojektowanymi i zbudowanymi przeze mnie średniej wielkości dwudrożnymi kolumnami podłogowymi. W roli kabli głośnikowych używałem taśmy Flatline marki Nordost. W takim zestawieniu mogłem przekonać się, na co tak naprawdę stać interkonekty sygnałowe Gris, i muszę przyznać, że testowane kable przerosły moje oczekiwania, gdyż nie spodziewałem się, że pokażą coś nadzwyczajnego w tak wymagającym systemie.

Luna Cables Gris RCA

Interkonekty Gris oferują ponadprzeciętnie muzykalną prezentację z dźwiękiem mocno nasyconym w alikwoty – ten kabel po prostu żyje w systemie i słychać to było z każdym rodzajem muzyki, a szczególnie utworami opartymi na brzmieniu prawdziwych żywych instrumentów, takich jak skrzypce, wiolonczela czy gitara akustyczna. Każdy z tych instrumentów otrzymywał swego rodzaju dopalenie, zwłaszcza w kwestii wybrzmienia, ale i zróżnicowania faktury dźwiękowej. Mało który interkonekt analogowy w tej cenie potrafi zaprezentować tak dojrzałe i jednocześnie wyrafinowane brzmienie, co zdecydowanie należy postrzegać jako cechę znacznie droższych konstrukcji sygnałowych.

Gris doskonale potrafi przekazać muzyczny klimat danego utworu, a odbywa się to nie tylko dzięki wspomnianej wyżej ponadprzeciętnie zaprezentowanej muzykalności, ale przede wszystkim w wyniku mocnego nacisku na prawidłowe odwzorowanie barwy. To właśnie z tego powodu, ten kanadyjski interkonekt analogowy jest w stanie szczególnie przekazać brzmienie naturalnych instrumentów.

Moją uwagę zwrócił również sposób w jaki model Gris zaprezentował zakres niskich tonów – bas odtwarzany zarówno w muzyce klasycznej, jak i jazzowej miał w sobie dużo energii i był niebywale sprężysty, zrywny i przede wszystkim wydawało się, że jego zasięg jest nieograniczony. Gris prezentuje wręcz idealną równowagę tonalną, co jest szalenie ważnym aspektem brzmienia, zwłaszcza dla osób chcących poprawić co nieco w swoich dopracowanych już systemach, przykładowo pod względem urozmaicenia i wzbogacenia barwy, ale też jakości wysokich i niskich tonów.

Luna Cables Gris RCA

Warto wiedzieć

W skład serii Gris, otwierającej katalog produktów marki Luna Cables, wchodzi kilka modeli tworzących komplet, na bazie którego możemy wyposażyć niemal dowolny system hi-fi. Interkonekt sygnałowy występuje w trzech różnych wersjach i w zależności od zastosowania klient może wybrać między interkonektami RCA albo XLR, a także zdecydować się, jeśli posiada gramofon na wersję Phono. Ofertę serii Gris uzupełnia jeszcze cyfrowy kabel USB, dzięki któremu można przesyłać przykładowo sygnał cyfrowy z komputera do zewnętrznego DAC-a, a także, co najważniejsze znakomity kabel głośnikowy (test w numerze 10/2018) i kabel zasilający.

Podsumowanie

Jeżeli jesteście posiadaczami zgranych i prezentujących dobry dźwięk systemów audio, niezależnie czy jest to zestaw pochodzący ze średniej czy budżetowej póki cenowej, a poszukujecie interkonektów oferujących dojrzały audiofilski dźwięk, nie tracący jednak nic na technicznym odwzorowaniu walorów brzmieniowych poszczególnych instrumentów, to model Gris spełni Wasze wymagania z nawiązką. Ten najtańszy interkonekt analogowy znajdujący się obecnie w ofercie kanadyjskiej marki Luna Cables sprawi, że w dopracowanych systemach audio pojawi się jeszcze więcej detali, dźwięk stanie się wyraźnie bardziej rozdzielczy, a barwa mocno zyska na naturalności i kwiecistości brzmienia.

Werdykt: Luna Cables Gris RCA

  • Jakość dźwięku

  • Jakość / Cena

  • Wykonanie

  • Możliwości

Plusy: Estetyka wykonania i opakowanie. Brzmienie z audiofilskim namaszczeniem o doskonałej równowadze tonalnej z rzetelnie oddaną stereofonią. Gęsty, ale jednocześnie znakomicie czytelny, energiczny bas i niespotykana w tej cenie, dźwięczna i rozdzielcza góra pasma.

Minusy: W tej cenie brak - to perfekcyjnie dopracowany interkonekt analogowy nie mający żadnych wad.

Ogółem: Jeśli ktoś bagatelizuje rolę kabli sygnałowych, to po wpięciu w system modelu Gris, na pewno zmieni zdanie. Ten podstawowy w ofercie firmy interkonekt analogowy jest dowodem na to, że roli kabli sygnałowych nie powinno się bagatelizować.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Luna Cables Gris RCA
RODZAJ
Interkonekt sygnałowy
CENA
1.190 zł (1m)
DYSTRYBUCJA
Audio Atelier
www.audioatelier.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
  • Konfekcjonowane odcinki wyposażone w wysokiej jakości wtyki RCA
  • Dielektryki wykonane z bawełnianego oplotu nasączonego woskiem
  • Przewodniki wykonane z cynowanej miedzi
  • Ręczna produkcja przy użyciu selekcjonowanych materiałów