s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Taga Harmony Platinum F-120 v.3

test |
Kolumny podłogowe - Taga Harmony Platinum F-120 v.3

Testujemy kolumny Taga Harmony Platinum F-120 v.3, które zostały zaprojektowane z myślą o wymagających użytkownikach przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny.

Seria Platinum jest dla marki Taga Harmony strategiczna. To na kolumnach z tej serii spoczywa bowiem ciężar przekonania do tego producenta potencjalnych klientów. A zachęcić ich mają walory konstrukcyjne i przede wszystkim niewygórowana cena. Celem powstania trzeciej już wersji kolumn tej znakomicie sprzedającej się serii była chęć podniesienia jakości dźwięku na jeszcze wyższy poziom przy zachowaniu rozsądnej ceny. Skupiono się więc na wszystkich aspektach mających bezpośredni wpływ na brzmienie w celu wyśrubowania go na nieosiągalny dotychczas dla tych konstrukcji poziom.

Kierownictwo firmy podeszło do tematu niezwykle poważnie zlecając szeroko zakrojone prace badawcze nad wszelkimi wrażliwymi elementami konstrukcyjnymi tych kolumn celem wytypowania obszarów w których można jeszcze coś udoskonalić. Miałem przyjemność i zarazem wielką satysfakcję uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, gdyż od lat testuję kolumny tej marki i znam je od podszewki. Nie jest żadną tajemnicą, że w tych kolumnach zastosowano zwrotnice mojego projektu. A w związku z tym, że ten element ma istotny wpływ na jakość brzmienia, postanowiłem wyjątkowo nie oceniać tego apektu w werdykcie podsumowującym i pozostawić ocenę Państwu, jeśli będziecie mieli możliwość posłuchania tych kolumn. Powiem tylko tyle, że jestem bardzo zadowolony z efektów mojej pracy, ale po prostu nie wypada żebym sam wystawiał sobie dobra ocenę.

Taga Harmony Platinum F-120 v.3

Obecnie w skład kolumn z serii Platinum v.3 wchodzą trzy modele, a mianowicie dwie trójdrożne konstrukcje podłogowe F-120 v.3 oraz F-100 v.3 oraz jedna przeznaczona na podstawkę B-40 v.3. We wszystkich tych kolumnach zastosowano głośniki wykonane według nowych specyfikacji własnej produkcji Taga Harmony. Zmienił się też wygląd kolumn. Do wykończenia skrzynek użyto folii winylowej jeszcze wyższej jakości niż poprzednio, która udanie imituje naturalne, drewniane odpowiedniki.

Testowany model F-120 v.3 jest najbardziej okazały wśród kolumn z serii Platinum, bo bazuje na najbardziej rozbudowanym układzie głośnikowym. Użyto kombinacji opartej na tytanowej kopułce wysokotonowej, aluminiowym stożku średniotonowym oraz dwóch aluminiowych wooferach, wspomaganych w paśmie niskich tonów przez niespotykany w zasadzie w innych kolumnach układ rezonansowy - oparty jednocześnie na aluminiowej pasywnej membranie oraz dwóch tunelach bas-refleks znajdujących się w tylnej części obudowy.

Generują naturalnych rozmiarów scenę dźwiękową, uzupełnioną szczegółowym i precyzyjnym odwzorowaniem każdego źródła pozornego

Wysoka efektywność oraz specjalnie dobrane filtry sprawiają, że model F-120 w swojej trzeciej wersji charakteryzuje się nie tylko wyższą skutecznością, ale również jest znacznie łatwiejszy do napędzania przez większości wzmacniaczy dostępnych na rynku.

Najważniejszy jest pakiet

Projekt nowych kolumn podstawowej serii Platinum (istnieje również bardziej ekskluzywna odmiana tej serii, a mianowicie Platinum SE v.3, która wkrótce będzie dostępna w sprzedaży) skupia się na najważniejszych podzespołach odpowiadających za jakość brzmienia. Przeprojektowano głośniki i przede wszystkim dostosowano je do pracy w szerszym zakresie częstotliwości przy jednoczesnym wzroście przyjmowanych wartości mocy maksymalnej oraz nominalnej – dotyczy to zwłaszcza głośnika średniotonowego, mającego przenosić jeszcze szerszy zakres częstotliwości, sięgając do częstotliwości podziału wynoszącej 4,7kHz. Skrzynie są tak samo solidne, jak w wersjach wcześniejszych – do ich budowy użyto płyt MDF o grubości 15mm, a także zastosowano szereg wewnętrznych wzmocnień, których układ również nie jest przypadkowy.

Taga Harmony Platinum F-120 v.3

Wnętrze skrzyń wytłumione jest gąbką akustyczną oraz w przypadku zamkniętej komory dla głośnika średniotonowego, wełną syntetyczną. Również ciekawie prezentuje się układ rezonansowy oparty na połączonym systemie bas-refleks z membraną bierną. Układ ten wspomaga w paśmie najniższych partii basu obydwa aluminiowe woofery, ale jednocześnie umożliwia równe rozładowanie ciśnienia w nim powstającego zarówno do tyłu, jak i przodu. Specjalnie na potrzeby tego układy zostały dobrane filtry dla sekcji niskotonowej – jest to zupełnie nowy układ nie mający nic wspólnego z kolumnami poprzedniej generacji. Całość została zestrojona w taki sposób, żeby model F-120 v.3 był jeszcze łatwiejszy w ustawieniu, nawet bliżej ścian, ale jednocześnie charakteryzował się basem o lepszej kontroli i większym zasięgu. Prace nad tym konkretnym zagadnieniem trwały dosyć długo, ponieważ przygotowano wiele różnych wersji do ostatecznego wyboru.

Kolumny zostały wyposażone w zupełnie nowe stopki o znacznie ładniejszym projekcie, a także maskownice wyposażone w magnetyczny system montażu, dzięki czemu front kolumn zyskał na estetyce – szczególnie dobrze prezentują się właśnie ze zdjętymi maskownicami. Filtry w zwrotnicy oparto na elementach dobieranych do każdego głośnika indywidualnie – testowane były kondensatory o różnych parametrach a wybrane zostały jednostki oferujące jak najlepszy dźwięk w zestawieniu z konkretnymi głośnikami. Cewka w filtrze przetwornika średniotonowego została zoptymalizowana tak, żeby uzyskać maksymalną transparentność dla sygnału podawanego ze wzmacniacza. Jednak dopracowana zwrotnica i obudowy, to nie wszystko, bo również dużo uwagi poświęcono samym głośnikom.

Zakres wysokich tonów powierzono jeszcze lżejszej, w porównaniu do poprzednika, kopułce wykonanej z czystego tytanu, wyposażonej w wysokiej jakości aluminiowy karkas platerowany miedzią. Z kolei cewkę nawinięto srebrnym uzwojeniem. Cechą charakterystyczną głośnika wysokotonowego jest również miedziany pierścień ulokowany na nabiegunniku zwiększający precyzję pracy kopułki wysokotonowej. Całość zwieńczono specyficznym falowodem, mającym za zadanie zapewnić równe i szerokie rozproszenie promieniowanego dźwięku.

Taga Harmony Platinum F-120 v.3

Głośniki odtwarzające tony średnie i niskie, wyposażono w firmowe, aluminiowe membrany, nowe zawieszenie i aluminiowe kosze. Uzwojenie cewek nawinięto płaskim miedzianym drutem, dzięki czemu zwiększono wartości przenoszonych mocy przez poszczególne głośniki. Ważnym elementem uzupełniającym całe zestawienie ma być okablowanie pochodzące od znanej i cenionej marki XLO – to właśnie wewnątrz wszystkich kolumn serii Platinum użyto okablowania od tego renomowanego producenta. Specjalnie zaprojektowane z myślą o serii Platinum kable charakteryzują się wielożyłową konstrukcją i grubością 14AWG oraz wyposażono je w przewodniki z miedzi beztlenowej.

Naturalnie i transparentnie

Już na etapie projektu najważniejszym celem, jaki przyświecał powstaniu trzech nowych modeli dla serii Platinum, było osiągnięcie możliwie, jak najbardziej naturalnego i wiernego brzmienia. Oczywiście takie modele, jak podłogowy F-120 v.3 czy F-100 v.3, znacznie lepiej mają radzić sobie z przenoszeniem sporego ciśnienia w zakresie niskich tonów, co predysponuje te kolumny do pracy nie tylko z najbardziej wymagającym materiałem muzycznym, ale przede wszystkim do nagłośnienia dużych pomieszczeń, w których podstawkowe konstrukcje B-40 v.3, mogłyby sobie nie poradzić.

Jak wspomniałem na wstępie, model F-120 v.3 jako jedyny pochodzący z serii Platinum wyposażono w osobliwy system rezonansowy, oparty na podwójnym układzie bas-refleks oraz membranie biernej. Podwójny bas-refleks znajdujący się z tyłu pracuje przy nieco "rozładowanym" przez membranę bierną ciśnieniu, co pozwala lepiej kontrolować zakres niskich tonów i zapanować nad nadmiernymi szumami i odbiciami, linearyzując tym samym pracę kolumn w paśmie basu. Model F-120 v.3 mimo że jest największą i najbardziej okazałą konstrukcją wśród kolumn z serii Platinum, może być ustawiony (jak na tego typu kolumny z układem bas-refleks z tyłu) stosunkowo blisko ściany, bez ryzyka nadmiernego podbicia wyższego basu i tym samym podbarwienia dźwięku.

Taga Harmony Platinum F-120 v.3

Bas prezentuje się punktowo i cechuje się pożądaną masą i głębią, co szczególnie słychać w muzyce instrumentalnej oraz mocnym rocku. Z drugiej strony, kolumny zestrojono tak, żeby osiągały przestrzenność brzmienia na poziomie niespotykanym wśród zestawów głośnikowych ze średniego, a nawet wyższego przedziału cenowego. F-120 v.3 generują naturalnych rozmiarów scenę dźwiękową, uzupełnioną szczegółowym i precyzyjnym odwzorowaniem każdego źródła pozornego. Ten model, tak jak pozostałe konstrukcje pochodzące z serii Platinum dysponuje bardzo otwartą i swobodną w przekazie średnicą. Docenią to szczególnie miłośnicy klasyki i jazzu, a więc osoby dla których naturalny przekaz brzmienia wszelkich "żywych" instrumentów najważniejszy.

Oczywiście otwarty zakres średnich tonów powinien być wsparty spójnym i homogenicznym dźwiękiem w pełnym paśmie – strojenie kolumn w taki sposób wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, a także pewnych walorów konstrukcyjnych samych głośników. Zszycie przez zwrotnicę pasma odtwarzanego potem przez poszczególne głośniki powinno odbywać się płynnie i bez słyszalnego momentu przejścia dźwięku z jednego przetwornika na drugi. Można więc rzecz, że jedną z najmocniejszych cech kolumn F-120 v.3 jest właśnie koherencja brzmieniowa w pełnym paśmie, sprawiająca jednocześnie, że dźwięk konkretnych instrumentów odtwarzany jest bez podbarwień i nie pożądanych przesunięć fazowych, zamazujących prawidłowy obraz przestrzenny.

Warto wiedzieć

W przypadku modelu F-120, tak jak i w pozostałych konstrukcjach należących do najnowszej odmiany serii Platinum, duży nacisk położono na fazowe zgranie wszystkich przetworników, przy zastosowaniu zupełnie nowych metod odsłuchowych i pomiarowych (choć i tak to właśnie odsłuchy miały największe znaczenie). To właśnie dzięki temu zabiegowi udało się uzyskać spójny i naturalny przekaz w pełnym paśmie, mimo zastosowania stosunkowo łagodnej filtracji, znacznie ograniczającej straty sygnału. W tym celu przeprojektowano głośniki, dostosowując je do przenoszenia jeszcze wyższych mocy, a także zwiększono ich efektywność. Model F-120 v.3 w porównaniu do poprzedniej konstrukcji jest jeszcze bardziej wszechstronny jeśli chodzi o współpracę z różnego rodzaju wzmacniaczami, nie tylko dzięki niższym stratom związanym ze specyfiką zupełnie nowej zwrotnicy, ale przede wszystkim ze względu na wyższą efektywność całego głośnikowego zestawienia zainstalowanego w kolumnach.

Taga Harmony Platinum F-120 v.3

Model F-120 v.3 można bez najmniejszych problemów zestawić z bardziej egzotycznymi wzmacniaczami lampowymi o stosunkowo niewielkiej mocy, co oczywiście powinno ucieszyć fanów lampowego dźwięku.

Podsumowanie

Kolumny Taga Harmony Platinum F-120 v.3 zostały zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb użytkowników wymagających od zestawów głośnikowych wysokiej jakości brzmienia przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny. W przypadku wszystkich modeli kolumn wchodzących w skład serii Platinum ogromny nacisk położono na idealną symbiozę między poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi. Model F-120 v.3 ma tym samym dowodzić, że za przyzwoite pieniądze można zbudować naturalnie i wiernie brzmiące zespoły głośnikowe, bez stosowania przesadnie drogich podzespołów. Z racji tego, że brałem czynny udział w projektowaniu i strojeniu tych kolumn, pominę tym razem ocenę dźwięku, zachęcając tym samym naszych Czytelników do wyrobienia sobie własnej opinii odnośnie modelu F-120 v.3. Zachęcam wszystkich zainteresowanych na odsłuchy w siedzibie firmy Polpak Poland mieszczącej się w podwarszawskich Regułach lub do zaprzyjaźnionych salonów audio w całej Polsce.

Werdykt: Taga Harmony Platinum F-120 v.3

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Spójne, naturalne ‌brzmienie bez nadmiernych ‌podkolorowań. Otwarty ‌i ponadprzeciętnie czytelny ‌zakres średnich tonów plus ‌szczegółowa i nienatarczywa ‌góra pasma. Bas obszerny ‌z mocnym uderzeniem, ale ‌nie pozbawiony niezbędnych ‌informacji dla właściwego ‌odtworzenia dźwięku żywych ‌instrumentów

Minusy: Winylowa okleina – ‌opcja z prawdziwym fornirem ‌podkreśliłaby wysiłek kon-‌struktorów, jaki dokonał się ‌w sferze brzmienia kolumn‌

Ogółem: Liczne zmiany ‌w modelu Platinum F-120 ‌v.3 poprzedzone badaniami, ‌testami i symulacjami spowo-‌dowały, że w efekcie otrzy-‌maliśmy jedną z najbardziej ‌udanych kolumn w katalogu ‌marki Taga Harmony. Na ‌szczególną uwagę zasługuje ‌stosunek jakości do ceny‌

Ocena ogólna:

PRODUKT
Taga Harmony Platinum F-120 v.3
RODZAJ
Kolumny podłogowe
CENA
4.599 zł
WAGA
23,3 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
250×1180×340 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 28Hz-40kHz
 • Skuteczność/impedancja: 93dB/4Ω
 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 20-280W
 • 25mm kopułkowy przetwornik wysokotonowy z tytanową membraną
 • 133mm przetwornik średniotonowy z aluminiową membraną
 • 2x165mm przetwornik niskotonowy z aluminiową membraną
 • 165mm pasywny radiator z aluminiową membraną
 • Podwójny układ bas-refleks
 • Częstotliwość podziału: 450Hz; 4,7kHz
 • Dostępne wykończenia: czarny, orzech, dąb, modern wenge