s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Audio Pro Addon T14

test |
Kolumny podstawkowe bezprzewodowe - Audio Pro Addon T14

Monitory Addon T14 to wizytówka firmy Audio Pro, której znakiem rozpoznawczym są nowoczesne technologie, na czele z Bluetooth

Skandynawska marka Audio Pro ma własną wizję tego, jak powinno wyglądać słuchanie muzyki w XXI wieku. Wizja ta jest z jednej strony odważna – firma nie tylko nie boi się najnowszych technologii (wzmacniacze w klasie D, Bluetooth), ale zdążyła je już oswoić w stopniu, jakiego konkurencja może jej tylko pozazdrościć, a z drugiej bazuje na prostocie, której wyrazem są najnowsze trendy w słuchaniu muzyki (smartfony, serwisy streamingowe etc.). Przejawem takiego podejścia jest pełna akceptacja dla mobilnych źródeł dźwięku, wyrażająca się w chęci ich odpowiedniego "nagłośnienia". Ideę tę ucieleśniają nowe monitory aktywne T14 z uznanej już serii Addon.

Budowa i konfiguracja

Addon T14 to kompaktowe monitory dostępne w eleganckim białym lub czarnym, matowym wykończeniu. Przetwarzanie niskich i średnich tonów powierzono 15cm wooferom wspomaganym przez podłużne szczeliny bas-refleksu umiejscowione na tylnych ściankach. Górę pasma obsługują 20mm tekstylne kopułki. Ścianka frontowa prawej kolumienki skrywa odbiornik podczerwieni oraz diodę zmieniającą kolor w zależności od wybranego wejścia (zmiany najwygodniej dokonuje się niewielkim pilotem wykonanym z jednego kawałka aluminium, charakterystycznym dla całej serii Addon). Na panelu tylnym wspomnianego głośnika u góry umieszczono rząd okrągłych przycisków funkcyjnych: On/Stby, Pair, Input oraz Vol + i Vol –. Pod nimi jest wejście liniowe 3,5mm, wyjście dla subwoofera, gniazdo USB (tylko do ładowania smartfonów, tabletów itp.), dwa cyfrowe wejścia optyczne oraz przełącznik Standby/Auto On. Całości dopełniają pojedyncze zaciski głośnikowe oraz gniazdo zasilania. W tej samej prawej kolumnie umieszczono obsługujące oba kanały wzmacniacze pracujące w klasie D. Sygnał do drugiego głośnika, wyposażonego w zwrotnicę bierną, płynie dwużyłowym przewodem głośnikowym (w komplecie).

Bezprzewodowe przesyłanie muzyki opiera się tu, podobnie jak w innych urządzeniach z tej serii, na technologii Bluetooth. Zastosowano odmianę 4.0 tego protokołu, a także popularny kodek apt-X, który pozwala na przesłanie sygnału w jakości zbliżonej do CD. Podczas testu monitorki współpracowały z iPadem 2 (iOS 9.2.1), a także komputerem PC (Windows 10 64-bit). Parowanie z każdym z tych urządzeń odbywało się błyskawicznie – pod tym względem produkty Audio Pro są klasą same dla siebie.

kolumny Audio Pro Addon T14

Jakość brzmienia

Addony T14 nie tylko wpisują się w firmowe brzmienie Audio Pro, ale wręcz je definiują. Te kolumienki zdecydowanie "czują" muzykę – przekaz ma być (i jest) przede wszystkim przyjemny. Dopiero potem można próbować rozbierać go na części składowe, badać i roztrząsać, analizować i dzielić włos na czworo, choć i tak większość tego typu działań to, przynajmniej w tym wypadku, zwykła strata czasu. Dlaczego? Bo ważniejsze od ilości detali czy śrubowania poszczególnych aspektów brzmienia jest tu wrażenie całkowitego zanurzenia się w muzyce i czerpania z niej prawdziwej przyjemności. Zupełnie jakby konstruktorzy tych monitorów chcieli przypomnieć o tym, po co w ogóle się jej słucha. Z drugiej strony nie każda muzyka zabrzmi za pośrednictwem T14 równie dobrze. Fani muzyki jazzowej, chilloutowej, relaksacyjnej itp. będą w siódmym niebie.

Przy "Guitar Stories" Leo Amuedo można było dosłownie odpłynąć, bo Addony potrafią każdej starannej realizacji odpłacić równą monetą. Jedną z charakterystycznych cech tych kolumienek jest to, że nie podkreślają każdego transjentu i ocieplają nieco barwy, dosładzając przekaz. Działa to jednak jak broń obosieczna, bo miłośnicy ciężkiego brzmienia i nowoczesnych produkcji, których znakiem rozpoznawczym jest wyraźna kompresja dynamiczna ("Black Star" Bowiego), mogą poczuć zawód – w takich sytuacjach T14 brakuje odrobiny pazura, ekspresywności i siły wyrazu. Dobra wiadomość jest taka, że w każdej sytuacji (niezależnie od gatunku) brzmienie opiera się na solidnej podstawie basowej, bo niskie tony zestrojono w taki sposób, by zaakcentować ich obszerność, i szerokiej scenie o odczuwalnej głębi, dzięki której z odpowiednim repertuarem kolumienki są w stanie "wyparować" z pomieszczenia odsłuchowego.

kolumny Audio Pro Addon T14

Podsumowanie

T14 to propozycja dla osób lubiących dźwięk muzykalny, nieofensywny. Te eleganckie monitory z łatwością wkomponują się w każde wnętrze i pozwolą zbudować minimalistyczny system oparty na smartfonie, tablecie czy laptopie.

Bądź mobilny! Czytaj na tablecie

Posiadaczy tabletów iPad oraz urządzeń z systemem Android zachęcamy do pobrania za darmo dedykowanej aplikacji umożliwiającej dostęp do bezpłatnych wydań cyfrowych, z których m.in. pochodzi ten artykuł.


Aplikacja Hi-Fi Choice dla iPada
Aplikacja Hi-Fi Choice dla Androida

Werdykt: Audio Pro Addon T14

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Elegancki wygląd, świetne wykonanie. Szybkie nawiązywanie połączenia z nadajnikiem BT. Brzmienie muzykalne, ciepłe i przyjemne

Minusy: Niestaranne, mocno skompresowane dynamicznie realizacje nie brzmią na tych kolumnach zbyt dobrze

Ogółem: Kolumny do zatapiania się w muzyce, a nie do jej analizowania. Z audiofilskimi realizacjami po prostu super!

Ocena ogólna:

PRODUKT
Audio Pro Addon T14
RODZAJ
Aktywne głośniki Bluetooth
CENA
1.799 zł
WAGA
b.d.
WYMIARY
(SxWxG) 220x150x195 mm
DYSTRYBUCJA
Konsbud Hi-Fi Sp. z o.o.
www.konsbud-hifi.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Obudowa: bas-refleks
 • Wzmacniacz: 2x50W
 • Głośnik wysokotonowy: 0,75" kopułka tekstylna
 • Głośnik niskotonowy: 4,5"
 • Pasmo przenoszenia: 45Hz–25kHz
 • Częstotliwość graniczna: 2,8kHz
 • Wejścia: standard Bluetooth V4.0 + EDR z kodekiem apt-X, liniowe 3,5mm, 2xTOSLINK
 • Wyjścia: 1x RCA SUB OUT, 1x USB DC OUT/maks. 5V 1000mA
 • Wykończenie: czarny lub biały lakier matowy