s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Onkyo TX-NR3030

test |
Amplituner kina domowego - Onkyo TX-NR3030

Topowa konstrukcja wśród amplitunerów marki Onkyo, fabrycznie wyposażona w dekoder Dolby Atmos, odkrywa przed widzem nowe możliwości w odtwarzaniu kinowego dźwięku

TX-NR3030 jest obecnie najdroższym i najbardziej zaawansowanym konstrukcyjnie modelem w ofercie marki Onkyo. Ten flagowiec oprócz tego, że oferuje aż jedenaście kanałów w obrębie wyjść ze stopni końcowych, został fabrycznie wyposażony w najnowszy dekoder Dolby Atmos (nie wszystkie nowe modele Onkyo były fabrycznie wyposażane w Dolby Atmos w momencie ukazania się na rynku, producent zapewnił jednak możliwość darmowej aktualizacji software'owej o nowy format – od początku października za pośrednictwem witryny internetowej Onkyo można dokonać aktualizacji trzech modeli, a mianowicie TX-NR636, TX-NR737 oraz TX-NR838). Flagowy model TX-NR3030 bez takiej aktualizacji zapewnia najintensywniejsze doznania związane z dźwiękiem w formacie Dolby Atmos, ponieważ oferuje on nie tylko najwyższą moc i wydajność prądową (pobór mocy z sieci 230V może wynieść nawet 1105W), ale też został najlepiej wyposażony wśród wszystkich dostępnych do tej pory amplitunerów kina domowego Onkyo. Ten model imponuje, jeśli spojrzymy na tylny panel, bo gniazd jest tam całe mnóstwo – przykładowo w obszarze złączy HDMI, z pełnym wsparciem dla Ultra HD 4K 60Hz, znalazło się osiem wejść (w tym jedno na przednim panelu) i trzy wyjścia (w tym jedno obsługujące HDCP 2.2 i ARC, a drugie przeznaczone dla sygnału audio/wideo Zone 2).

Imponująca jest również ilość wyjść z przedwzmacniacza (również jest to związane z wymogami Dolby Atmos) –tylko dla aktywnych jednostek niskotonowych przygotowano aż cztery (warto jednak podkreślić, że sygnał separowany jest na dwa, a pozostałe są po prostu zdublowane, co naturalnie pozwala, w przypadku gdy konkretne jednostki niskotonowe nie mają wyjść niskopoziomowych, podpiąć bezpośrednio do amplitunera jeszcze dwa subwoofery, wzmacniające doznania w zakresie niskich tonów, sumując je do łącznie czterech sztuk – w takiej konfiguracji prezentowano możliwości Dolby Atmos podczas targów AV&Home Cinema Show). W obrębie analogowych wyjść sterowanych przez przedwzmacniacz znalazły się również wyjścia dla głośników Height 1 i Height 2, oraz – co naturalne w przypadku tak rozbudowanej konstrukcji – wyjścia stereo dla drugiej i trzeciej strefy – może się zdarzyć, że wykorzystując maksymalnie możliwości nagłośnienia jednego pomieszczenia, użyjemy wszystkich dostępnych terminali wyjściowych dla kolumn w pokoju głównym, zatem aby nagłośnić drugą czy trzecią strefę, trzeba będzie zastosować dodatkowe zewnętrzne końcówki mocy. Poza tym Onkyo TX-NR3030 wyposażono w technologię Bluetooth i Wi-Fi oraz interfejs MHL dla smartfonów.

onkyo-tx-nr3030

Budowa pod dyktat jakości

Onkyo TX-NR3030 posiada naturalnie certyfikat THX Select2 Plus, a to oznacza, że musiał on spełnić szereg wymagań i przejść przez proces rygorystycznych testów. Nie dziwi więc fakt, że ta flagowa jednostka ma potężny układ zasilający, dostarczający prąd do imponującej sekcji wyjściowej, opartej na wydajnych końcówkach mocy. Układ zasilający podzielono na trzy zasadnicze strefy, z których każda dysponuje własnym transformatorem – te odpowiadające za obwody audio i wideo, operujące na sygnałach o niewielkim prądzie i napięciu, dysponują mniejszymi transformatorami, natomiast potężna sekcja prądowa dostarczająca zasilanie do końcówek mocy bazuje na najmocniejszym i ciężkim trafie liniowym, które w znacznym stopniu odpowiada za masę amplitunera dochodzącą do 23kg. Pozostałą część sekcji zasilania oparto na szybko reagujących mostkach prostowniczych oraz magazynach kondensatorów gwarantujących wysoką jakość dźwięku dzięki wyśrubowanym parametrom.

onkyo-tx-nr3030

Obróbką sygnału audio zajmuje się siedem podwójnych przetworników Burr-Brown 192kHz/32-bit, a nad jakością obrazu czuwa procesor Marvell Qdeo. W ustawienia wizji i niektóre jej parametry można również ingerować ręcznie z poziomu menu ekranowego dzięki opcjom bezpośrednio związanym z kalibracją sygnału wideo ISF, co szczególnie zadowoli miłośników zaawansowanych ustawień wideo. Ta topowa konstrukcja Onkyo została naturalnie wyposażona w najbardziej zaawansowaną wersję układu automatycznej kalibracji AccuEQ, czuwającą nie tylko nad właściwym zestrojeniem kolumn współpracujących z amplitunerem, ale również korygującą charakterystykę pasma przenoszenia zespołów głośnikowych w zależności od akustyki pomieszczenia. Nowy system AccuEQ posiada teraz skróconą procedurę pomiarów, co przede wszystkim powinno ucieszyć bardziej niecierpliwych miłośników systemów kina domowego z górnej półki cenowej.

onkyo-tx-nr3030

Prezentacja pełna wrażeń!

Ten flagowy model marki Onkyo oferuje dźwięk pełen zupełnie odmiennych doznań niż te, do jakich mogliście przywyknąć. Teraz określenie bycia w samym środku akcji nabiera zupełnie nowego znaczenia. Na potrzeby testu wraz z wygrzanym egzemplarzem TX-NR3030 dostałem również płytę demonstracyjną Blu-ray z dźwiękiem w formacie Dolby Atmos, przygotowaną specjalnie z myślą o prezentacji tego nowego formatu, który ma być sporym krokiem naprzód, jeśli chodzi o reprodukcję przestrzeni. Naturalnie ważne jest, żeby amplituner współpracował z przynajmniej jedną parą kolumn podwieszonych na suficie, ponieważ tylko wtedy można doświadczyć pełni wrażeń związanych z reprodukcją przestrzenną dźwięku w formacie Dolby Atmos. Oczywiście jeszcze lepiej będzie, jeśli do TX-NR3030 podepniemy dwie pary górnych głośników (wyjścia Height 1 i Height 2) i rozstawimy je w pewnej odległości od siebie – wtedy wrażenia związane z wypełnieniem przez poszczególne dźwięki dosłownie każdego miejsca w pokoju zostaną dodatkowo spotęgowane i nabiorą większych rozmiarów, a ponadto poprawi się precyzja w odwzorowaniu pewnych efektów.

Teraz określenie bycia w samym środku akcji nabiera zupełnie nowego znaczenia

Demo prezentacyjne składające się z wielu krótkich filmowych materiałów zawiera dosyć bogaty przekrój dźwiękowy, co pozwala w pełni docenić potencjał przestrzenny drzemiący w Dolby Atmos. Wrażenie jest takie, że oprócz znanego już efektu "wychodzenia" dźwięku poza akcję toczącą się na ekranie został on wzbogacony o dodatkowe elementy sprawiające wrażenie płynnego przemieszczania się poszczególnych odgłosów po pokoju. W ostatecznym rozrachunku to właśnie te górne kanały powodują, że przestrzeń nie jest zamknięta w ściśle określonej formie, a "przemieszcza się" w wielu płaszczyznach i kierunkach, nawet z samego środka pokoju, powodując tym samym wrażenie, jakbyśmy znajdowali się dosłownie w samym środku dźwiękowych wydarzeń i uczestniczyli bezpośrednio w akcji prezentowanej na ekranie. Sugestywność doznań jest więc na bardzo wysokim poziomie, a to zwiększa wirtualne poczucie znajdowania się w określonej przestrzeni dźwiękowej. Dolby Atmos stwarza więc pod tym względem nowe możliwości i zupełnie zmienia dotychczasowy poziom realizmu, osiągając pułap, jaki do tej pory nie był dostępny w przypadku nawet najbardziej zaawansowanych amplitunerów kina domowego.

TX-NR3030 dzięki nowemu formatowi, jakim jest Dolby Atmos, rozwinął skrzydła i stał się jednym z najbardziej spektakularnie brzmiących amplitunerów oferowanych obecnie na rynku. Nie należy jednak zapominać o tym, że równie ważna jest sama konstrukcja, gwarantująca silne doznania związane z przetwarzaniem rytmu i dynamiki, a są to przecież elementy nieodzowne w kinie. Onkyo znakomicie poradził sobie z materiałem prezentującym możliwości Dolby Atmos, a scena przejazdu Sebastiana Vettela bolidem Formuły 1 przez miasto robi ogromne wrażenie – odgłosy towarzyszące temu przejazdowi oraz efekty przestrzenne sprawiają, że widz może poczuć się, jakby sam brał udział w tym spektakularnym widowisku. Onkyo ze względu na duże możliwości konfigurowania układu kolumn pozwala użytkownikowi na eksperymenty związane z nagłośnieniem pomieszczenia – jedenaście wyjść głośnikowych można wykorzystać na różne sposoby. Jakby tego było mało, zawsze można wykorzystać wyjścia z przedwzmacniacza i podpiąć się pod Onkyo z dodatkowymi końcówkami mocy, co znacznie zwiększy możliwości tego systemu niekoniecznie ograniczające się do jednego pomieszczenia, ale również nagłośnić drugą, a nawet trzecią strefę. Mamy zatem do czynienia z urządzeniem kompletnym, gwarantującym olbrzymie możliwości rozbudowy, zwłaszcza tym, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał TX-NR3030.

onkyo-tx-nr3030

Podsumowanie

Onkyo TX-NR3030 jest urządzeniem przełomowym. Oferuje nie tylko ekspresyjne i dynamiczne brzmienie dzięki potężnej mocy i elastyczności stopni końcowych, ale sprawia, że najnowszy standard dźwięku przestrzennego - Dolby Atmos możemy mieć w domu! Dzięki temu, na własnej skórze poczujecie, jak to jest znaleźć się w samym centrum wydarzeń, w jakich uczestniczą na przykład Wasi ulubieni filmowi bohaterzy. Dzięki Dolby Atmos Onkyo przenosi widza w zupełnie nowy wymiar kinowych doznań, należy jednak pamiętać, że w przypadku tego formatu w domowej kinowej instalacji wymagana jest przynajmniej jedna para kolumn podwieszonych na suficie (alternatywą mogą być dodatkowe głośniki ustawiane na kolumnach frontowych i promieniujące w sufit, co powoduje złudzenie, że dźwięk dochodzi do nas z góry).

W kilkudziesięciu metrach kwadratowych, aby cieszyć się z Dolby Atmos, wystarczą dwie lub cztery kolumny obsługujące górne kanały zainstalowane na suficie. Dzięki Dolby Atmos z pewnością zaczęła się zupełnie nowa era w odtwarzaniu dźwięku wielokanałowego, nie tylko w kontekście dużych kinowych multipleksów, ale również domowych instalacji kinowych domowych.

Werdykt: Onkyo TX-NR3030

 • Jakość

 • Design

 • Możliwości

Plusy: Imponujące, potężne i niezwykle precyzyjne brzmienie. Dolby Atmos na pokładzie, 11 stopni końcowych i wysoka funkcjonalność

Minusy: Wymagający wobec kolumn pod względem jakości brzmienia

Ocena ogólna:

PRODUKT
Onkyo TX-NR3030
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
10.999 zł
WAGA
22,5 kg
WYMIARY
(SxWxG) 435x198,5x466,5 mm
DYSTRYBUCJA
EIC
www.onkyo.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Dolby Digital: Dolby TrueHD, Dolby Atmos
 • DTS: DTS-HD Master Audio
 • Wejścia AV: 3 Composite
 • Wejścia Audio: 6 wejść stereo + Phono MM
 • Wejścia Component: 1 wejście z obsługą HD
 • Wyjście monitora AV: 2 wyjścia Composite (w tym jedno dla Zone2)
 • Component wideo: 2 wyjścia
 • Konwersja wideo: Z analogowych do HDMI 1080p i Ultra HD 4K
 • Wyjścia/wejścia HDMI: 8 wejść, 3 wyjścia (w tym HDCP 2.2 i ARC oraz Zone2)
 • Cyfrowe wejścia audio: 2 optyczne, 3 elektryczne
 • Wyjścia głośnikowe: 4mm zaciski 11 kanałów (w tym Wide/Zone2 + Height/Bi-amp)
 • Słuchawki: 1 wyjście na panelu czołowym
 • Wzmocnienie: 11x185W
 • Tuner: FM/AM z RDS-em
 • Dodatkowe funkcje: certyfikat THX Select2; Dolby Atmos; interfejs MHL dla smartfonów; obsługuje HDCP 2.2 – streaming 4K; wbudowane Wi-Fi, certyfikat zgodności Wireless LAN; odtwarzanie plików audio skompresowanych, bezstratnych i o wysokiej rozdzielczości z sieci lokalnej (MP3, WMA, WMA Lossles, FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, Apple Lossless, DSD 5,6 MHz, LPCM, Dolby TrueHD); Bluetooth w wersji 2.1; kalibracja dźwięku AccuEQ; polepszone odtwarzanie dźwięku skompresowanego Advanced Music Optimizer; wyjście sygnałowe dla drugiej strefy; PM Bass Boost – głęboki bas i czyste tony średnie; wysokoprądowy transformator; technologia PLL (Phase Locked Loop) – czyszczenie zniekształceń jitter z sygnału na wejściu S/PDIF (koaksjalnym); 8 przetworników D/A – Texas Instruments Burr-Brown 192 kHz/24-Bit (jeden na każdy kanał); zaawansowany 32-Bit procesor DSP Tryb Pure Audio; OSD na HDMI z Quick Set-Up i Home Menu; funkcja Hybrid Standby z przejściem sygnału urządzeń podłączonych po HDMI przy wyłączonym amplitunerze; ISF – kalibracja sygnału wideo; wyjścia z przedwzmacniacza – 11.4; tryb Pure Direct Analog Path; wyjścia głośnikowe dla: Zone2 i Zone3.