s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Monitor Audio i Roksan

prezentacja |
niezdefiniowano - Monitor Audio i Roksan

Firmy Monitor Audio i Roksan wniosły wielki wkład w rozwój brytyjskiego i światowego hi-fi. Poznaj ich historię i najważniejsze produkty.

Monitor Audio

Ta brytyjska firma została założona w 1972 roku przez Mo Iqbala. Początkowo jej siedziba mieściła się w niewielkiej wiosce Teversham oddalonej o mniej więcej 5km od Cambridge w Anglii. Cztery lata później, czyli w roku 1976 roku firma Monitor Audio przeniosła się do fabryki w sercu Essex, a w roku 2000 po raz kolejny zmieniła adres – tym razem na pobliskie Rayleigh, gdzie funkcjonuje do dziś. Tam właśnie działa centrala firmy i tam funkcjonuje zespół inżynierów oraz projektantów, którzy dbają o najwyższą jakość akustyczną swoich produktów, nie pomijając oczywiście istotnej kwestii dla współczesnego klienta, jakim jest ich wygląd.

Według Deana Hartleya, z którym mieliśmy okazję porozmawiać, dźwięk jest najważniejszą kwestią w produktach Monitor Audio. "Rok 2017 był prawdopodobnie najważniejszy pod względem nowości, z szóstą generacją modelu Silver. A cała seria Silver jest chyba najważniejsza w historii Monitor Audio i w naszym rozwoju. To pierwsza seria, którą zacząłem opracowywać, jak przyszedłem do firmy, w 1998 r., i którą wprowadziliśmy na rynek w 1999 r. Seria ewoluowała przez lata i jest bardzo lubiana. Ostatnia generacja była tak dobra i tak bardzo lubiana przez klientów, że dla nas jako zespołu badawczego stanowi to nie lada wyzwanie, bo jak możemy to jeszcze poprawić? To swego rodzaju konieczność w naszej firmie, ciągłe ulepszanie produktów, przez innowację lub nowe technologie, tak więc bez przerwy rozwijamy się i wprowadzamy nowe pomysły".

Przez cały czas dbamy o rozwój naszych serii produktowych, często wprowadzamy nowe pomysły i nowe technologie

Dean Hartley w rozmowie, której zapis wideo możecie obejrzeć, powiedział także m.in.: "My zawsze pracujemy nad nowymi modelami dla naszych głównych serii, Bronze, Gold i Platinum. Ale jeśli chodzi o Platinum, to nie zmieniamy jej zbyt często. Kiedy wprowadziliśmy serię Platinum 2 w 2016 roku, to poprzednia jej wersja miała już 10 lat. Więc nie zmieniamy jej zbyt często. Serię Bronze wymieniamy co 4 lata. Jeśli w cyklu życia produktu mamy drugi rok jego istnienia, zaczynamy myśleć o wymianie. To pozwala nam przekonać się, jak rynek reaguje na nasz produkt, czy musimy zrobić jakąś zmianę techniczną, bo tę informację przekazujemy z powrotem do naszego zespołu badawczego, pracującego nad nowymi produktami. Przez cały czas dbamy o rozwój naszych serii produktowych, często wprowadzamy nowe pomysły i nowe technologie. Właściwie w każdym momencie nasz zespół badawczo-rozwojowy pracuje nad dziesięcioma projektami. Ale to są projekty badawcze. Na przykład jak poprawić liniowość zawieszenia głośników lub tego typu rzeczy. To nie jest w konkretnym celu, dla jakiejś konkretnej kolumny, ale patrzymy ogólnie, czy coś jest pozytywne, czy możemy to zastosować w nowej serii produktów. W ten sposób dochodzimy do nowych rozwiązań".

Monitor Audio i Roksan

Roksan

Roksan Audio Ltd. to również zasłużona i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży audio, wpisująca się w brytyjską tradycję i szkołę brzmienia. Powstała w 1985 roku z inicjatywy dwójki absolwentów Uniwersytetu Londyńskiego: Touraja Moghaddama i Tufana Hashemi. Mimo egzotycznie brzmiących imion i nazwisk założycieli mamy do czynienia z obywatelami brytyjskimi, aczkolwiek pochodzenia irańskiego. To dlatego zarówno nazwa firmy, jak i większość nazw urządzeń nawiązuje do historii bądź mitologii perskiej (Persja to obecnie Iran). I tak, Roksan to imię córki potężnego władcy Persji Dariusza I Wielkiego, który miał także syna imieniem Xerxes – tak też nazwano pierwszy produkt marki Roksan, a konkretnie gramofon, który zadebiutował w 1985 roku. Potem w ponad 30-letniej historii marki było jeszcze wiele produktów, które zyskały uznanie audiofilów i specjalistów branżowych na całym świecie. Konsekwentne dążenie do doskonałości w swoich produktach sprawiło, że wiele urządzeń Roksana ma dzisiaj status kultowych. Firma zaczynała od analogu – pierwszy gramofon Xerxes był przełomową konstrukcją, która obecnie uważana jest za klasykę audio, a większość rozwiązań z tamtego czasu po dzień dzisiejszy stosuje się w najnowszych modelach Roksan Xerxes. Mimo to Roksan odegrał znaczącą rolę w rozwoju cyfrowej transmisji strumieniowej i budowy urządzeń bezprzewodowych.

Przez cały czas w znakomitej formie, nigdy nie wypadł z czołówki najbardziej cenionych producentów urządzeń audio. Jednak fachowość i znajomość rzeczy nie szła w parze z umiejętnością zarządzania coraz większą firmą, co ostatecznie spowodowało, że Roksan w 2016 roku został kupiony przez innego potentata z branży audio, a mianowicie firmę Monitor Audio. Opowiadał o tym podczas ostatniego Audio Video Show 2017 nasz gość Dean Hartley, pełniący funkcję dyrektora technicznego marek Monitor Audio i Roksan. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu wideo, w którym Dean przybliża także historię firmy Monitor Audio oraz opowiada o najważniejszej w dziejach marki serii Silver.

Dystrybutorem produktów Monitor Audio oraz Roksan jest firma Audio Center Poland z siedzibą w Krakowie.