s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Hegel Music System

prezentacja |
niezdefiniowano - Hegel Music System

Firma Hegel Music Systems namieszała ostatnimi laty w audiofilskim światku, wprowadzając na rynek znakomitej jakości urządzenia w cenach niepowodujących zawrotów głowy.

Ta norweska firma jest stosunkowo młoda, ale może się już pochwalić wielkimi osiągnięciami. Stosuje ona wiele własnych, innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym urządzenia marki Hegel oferują wyjątkowo atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej producenta: „oferujemy naszym klientom kawior w cenie kiełbasek”.

Wiele konstrukcji Hegla zdobywało liczne wyróżnienia i nagrody zarówno w prasie specjalistycznej, jak i w różnego rodzaju zestawieniach, np. H-160 otrzymał prestiżową nagrodę EISA 2015–16 w kategorii Najlepszy wzmacniacz, zaś dwa lata później w tej samej kategorii nagroda ta przypadła w udziale wzmacniaczowi zintegrowanemu Röst. Urządzenia tego norweskiego producenta często gościły także na łamach naszego magazynu i w większości zbierały znakomite opinie, aczkolwiek droga od momentu powstania firmy Hegel do zaszczytów i uznania w oczach, a zwłaszcza uszach audiofilskiej braci wcale nie była usiana różami. A wszystko zaczęło się w roku 1988, kiedy to Bent Holter, student mikroelektroniki w Trondheim, w przerwach między ślęczeniem nad skomplikowanymi schematami i opasłymi książkami udzielał się muzycznie w kapeli rockowej o nazwie… Hegel. Zespół często koncertował, więc kontakt Holtera z muzyką nie ograniczał się jedynie do jej słuchania, ale także do występów na żywo. A jak koncerty, to także użeranie się ze sprzętem estradowym, który ma to do siebie, że często nawala z racji intensywnej eksploatacji i częstego przenoszenia go z miejsca na miejsce. Ponadto Bent Holter był współorganizatorem różnego rodzaju imprez muzycznych z ramienia największej norweskiej organizacji studenckiej o nazwie Samfundet.

Hegel Music System

O fakcie, że była to niezwykle operatywna organizacja, niech zaświadczy fakt, że wśród wykonawców występujących z inicjatywy Samfundet znajdziemy takie tuzy, jak Iggy Pop, Sex Pistols czy Motörhead. Z powodu ograniczonych funduszy na zakup wysokiej jakości sprzętu estradowego Holter wpadł na pomysł, że sam takowy skonstruuje. To było jego pierwsze zlecenie – zbudował wówczas sześć wzmacniaczy estradowych, które ochrzcił marką Hegel Audio. Przy ich budowie musiał uporać się z wieloma problemami trapiącymi ówczesne audio. To skłoniło go do badań, eksperymentów i dogłębnych przemyśleń. Ostatecznie owe wzmacniacze estradowe powstały i służyły dobrze przez wiele lat, zaś sam Holter jako tematykę swojej pracy dyplomowej wybrał zagadnienie sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczach, które w przyszłości zaowocowały opatentowaną technologią SoundEngine, pozwalającą na wzrost współczynnika tłumienia (damping factor) przy jednoczesnym obniżeniu poziomu zniekształceń i energochłonności. Ale jak większość badań naukowych, tak i te wymagały dużego zastrzyku gotówki, którą oczywiście świeżo upieczony inżynier nie dysponował. Aby więc zdobyć odpowiednie fundusze, wykonywał prace zlecone dla innych laboratoriów, m.in. Tanberga. Jednak w połowie lat 90. XX wieku potencjał młodej firmy docenił gigant z branży telekomunikacyjnej Telenor i zaoferował odpowiednie fundusze w zamian za udziały w przedsiębiorstwie. To dało potężnego „kopa” firmie i już w 1994 roku pojawił się pierwszy przetwornik cyfrowo-analogowy, a dwa lata później pierwszy odtwarzacz CD sygnowany logo Hegel Music Systems.

W 2000 roku Bentowi Holterowi udało się odkupić udziały Telenora i przejąć pełną kontrolę nad firmą. Kolejne lata to mozolny rozwój, dalsze prace badawcze i nowe, coraz lepsze konstrukcje wprowadzane na rynek. Paradoksalnie światowy kryzys finansowy, który zapoczątkowała upadłość Lehman Brothers w 2008, przyczynił się do ekspansji Hegla. W przeciwieństwie do konkurencji starającej się minimalizować straty, Holter przejął wielu dobrych inżynierów, poszerzył ofertę produktów, rozbudował sieć sprzedaży i zaistniał na światowym rynku. Do dziś firma utrzymuje duże tempo rozwoju i systematycznie wprowadza na rynek nowe modele. W swoim portfolio ma oprócz wzmacniaczy zintegrowanych także wzmacniacze słuchawkowe, gramofonowe, końcówki mocy, przedwzmacniacze, odtwarzacze CD, a nawet niedrogie systemy muzyczne.

O ciekawostkach związanych z produktami marki Hegel można dowiedzieć się więcej, oglądając nasz wywiad wideo z Andersem Ertzeidem, który odwiedził Warszawę podczas ostatniego Audio Video Show.

Produkty marki Hegel Music System dystrybuuje na terenie Polski firma Camax Sp. z o.o.