s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Technologie HDR i Quantum Dot w telewizorach

prezentacja |
niezdefiniowano - Technologie HDR i Quantum Dot w telewizorach

Wszystkie zaawansowane modele telewizorów na rok 2016 wyposażone są w technologię HDR i Quantum Dot. Wyjaśniamy, co to oznacza

Zapewne zetknęliście się już Państwo z określeniem HDR, gdyż termin ten funkcjonuje od dawna w branży foto, a oznacza technikę robienia zdjęć polegającą na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, nałożeniu później tych obrazów na siebie i uzyskaniu w ten sposób dużej rozpiętości tonalnej. Nie jest to nowe rozwiązanie, gdyż po raz pierwszy pojawiło się już w 1857 roku. Jednak popularność zyskało dopiero w dobie fotografii cyfrowej i popularnych programów do obróbki graficznej. Obecnie za użytkowników mogą to robić same aparaty i to w ułamkach sekundy. Jednak HDR w przypadku fotografii wykorzystywany jest często do nadania swoim pracom walorów artystycznych, natomiast w produkcjach filmowych głównym celem zastosowania szerokiego zakresu tonalnego jest oddanie jak największego realizmu, szczegółowości obrazu i większego kontrastu.

Zastosowanie technologii HDR w telewizorach jest kolejnym krokiem w zakresie poprawy jakości obrazu, która przecież w przypadku współczesnych ekranów jest już i tak mocno wyśrubowana. HDR daje jeszcze większe możliwości, ale musimy pamiętać, że ta technologia nie działa sama z siebie, gdyż aby uzyskać zamierzony efekt, musimy skorzystać zarówno z zaawansowanego telewizora, jak i źródła sygnału, np. odtwarzacza Blu-ray nowej generacji oraz specjalnie przygotowanych filmów – te pojawią się wkrótce na nośniku Blu-ray (Warner Bros planuje do końca roku wypuścić 35 filmów 4K Blu-ray w wersji HDR).

Technologie HDR i Quantum Dot

Odpowiedni telewizor to taki, który wspiera rozszerzoną paletę barw – standard kolorów Rec.2020, a przy standardowych materiałach HD jest to Rec.709. Dodatkowo telewizor musi mieć odpowiednio dużą jasność, czyli luminancję. Do tej pory jasność nawet tych dobrych telewizorów sięga ok. 500cd/m2 (kandeli na metr kwadratowy/nitów). Modele najnowszej generacji mają jasność nawet ponad 1000 nitów. Natomiast standard HDR10 przewiduje maksymalny poziom jasności wynoszący 10.000 nitów, ale obraz takiej jakości zobaczymy zapewne dopiero za kilka lat, wraz z osiągnięciem kolejnego stadium rozwoju technologii stosowanej w telewizorach.

Niezmiennie w czołówce producentów telewizorów najszybciej wprowadzających nowe rozwiązania pozostaje firma Samsung. Cała linia telewizorów SUHD 2016 tego producenta, na czele z flagowcem KS9000, który już trafił do sklepów w Polsce, pozwala na wyświetlanie obrazu HDR i korzystanie z dobrodziejstwa szerokiej palety kolorów za sprawą technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropki kwantowej. Quantum Dot to kolejna nowinka technologiczna (choć dostępna była już w poprzednich modelach), która wyróżnia najbardziej zaawansowane telewizory dostępne obecnie na rynku. Kropki kwantowe to mikroskopijne kryształy (nanokryształy), które umieszczono na specjalnej powłoce matrycy podświetlanej niebieskimi diodami LED - w przeciwieństwie do białych stosowanych w standardowych telewizorach LCD LED. Nanokryształy absorbują światło o określonej długości fal i konwertują je na inne. W ten sposób w zależności od wielkości kropki kwantowej powstają fale świetlne o trzech różnych długościach, pozwalając na uzyskanie bardzo nasyconych kolorów podstawowych – czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB). Zastosowanie warstwy kropek kwantowych w konstrukcji podświetlenia panelu LCD umożliwia uzyskanie znacznie bardziej nasyconych, czystych i precyzyjnych barw. To właśnie technologia Quantum Dot w połączeniu z wysoką jasnością ekranu sprawia, że telewizory są w stanie w pełni wykorzystać potencjał HDR i UltraHD. Jednocześnie technologia ta wpływa także na poprawę standardowego obrazu czy to programów telewizyjnych HD, czy też materiałów z płyt DVD.

Technologie HDR i Quantum Dot

HDR10 to jeden ze standardów, w którym zakodowane są informacje o szczegółach w filmach. W ten sposób odtwarzacze UHD Blu-ray nowej generacji, które trafią na rynek w 2016 roku, przekażą dane zawarte na płycie do telewizora, aby wyświetlił odpowiednio kolory na filmie. Jest to standard otwarty, który mogą wykorzystywać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Dodatkowo w niektórych telewizorach i na niektórych filmach pojawi się standard Dolby Vision, który stosowany jest także przy projekcjach kinowych. Obecnie trudno przedstawić wyraźne różnice pomiędzy standardami HDR10 i Dolby Vision, bez szerszego dostępu do treści dostępnych w tych standardach i sprzętu porównywanie ich nie ma większego sensu. Na razie HDR w telewizorach i filmach są w początkowej fazie rozwoju, więc dopiero za dwa–trzy lata będziemy mogli mówić o tym, który format jest lepszy. W tym momencie najważniejszy jest zakup telewizora o dużej jasności i z pełnym wsparciem dla szerokiej palety kolorów.

W HDR będziemy mogli wkrótce oglądać filmy, korzystając z odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray, ale także udostępniane przez niektóre serwisy VOD. Już teraz w amerykańskiej usłudze Amazon Prime dostępne są dwa seriale HDR (dla telewizorów Samsung, Sony i LG), a wkrótce także Netflix wzbogaci swoją ofertę o filmy i seriale w HDR, np. "Daredevil" i "Marco Polo". Również Youtube zapowiedziało wsparcie dla tej technologii. Ponadto użytkownicy telewizorów Samsung SUHD mogą cieszyć się licznymi innymi treściami w UHD, a zapewne wkrótce także Ultra HD na platformie Smart TV. Nawet polski player.pl dla użytkowników ekranów telewizorów Samsung przygotował materiały w jakości UHD.

Technologia HDR jest kolejnym ważnym krokiem ku poprawie jakości obrazu. To nowość, którą większość widzów odczuje jeszcze bardziej niż przejście z HD na 4K. Dzięki technologii Quantum Dot w telewizorach Samsung SUHD i zastosowaniu poszerzonej palety kolorów obraz jest jeszcze bardziej realistyczny, szczegółowy i zapewnia większy kontrast. To wszystko w połączeniu z rozdzielczością 4K zapewnia wręcz spektakularne efekty.

Technologie HDR i Quantum Dot

Aby zapewnić sobie efekty o najwyższej możliwej do osiągnięcia obecnie jakości obrazu, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni model telewizora. Oprócz wspomnianego wcześniej flagowca marki Samsung, KS9000, można pokusić się o zakup nieco starszych modeli SUHD, w tym świetnie ocenianego (nie tylko przez nas) modelu Samsung JS9500.

Warto wiedzieć, że organizacja UHD Alliance wprowadziła specjalne certyfikaty UHD Premium, potwierdzające, że dany telewizor spełnia najwyższe standardy, obejmujące między innymi takie parametry jak rozdzielczość ekranu, HDR, współczynnik maksymalnej jasności, poziomy czerni oraz gama kolorów. Premium UHDA to najważniejsza certyfikacja w zakresie jakości obrazu UHD, dzięki któremu klienci będą mogli w łatwy sposób rozpoznać produkty, w których zastosowano technologię spełniającą najwyższe standardy. Wśród modeli różnych producentów cała linia telewizorów Samsung SUHD 2016 została wyróżniona certyfikatem UHD Premium.

INFO www.samsung.pl