s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Gdzie szukać darmowych plików hi-res z muzyką

porady |
niezdefiniowano - Gdzie szukać darmowych plików hi-res z muzyką

Jeśli ktoś nadal nie przekonał się do muzyki w postaci "gęstych" plików, to poniżej podpowiadamy, gdzie można zdobyć darmowe samplery, a nawet kompletne albumy

Wkład HDtracks w rozpowszechnianie i popularyzowanie muzyki w wysokiej rozdzielczości jest trudny do przecenienia. Niedawno udostępniono tam pierwsze albumy w formacie DSD, co tylko potwierdza, że David Chesky, właściciel serwisu, nie zamierza spocząć na laurach. Dwa darmowe samplery, które pokazują możliwości "gęstych" formatów (do wyboru AIFF, ALAC, FLAC oraz WAV w rozdzielczości 24/96), udostępniono pod adresami: www.hdtracks.com
Skandynawska wytwórnia 2L jako jedna z pierwszych na świecie dała się przekonać do wizji muzyki w wysokiej rozdzielczości. Próbki utworów w różnych formatach, w tym tak "egzotycznych", jak DXD (24/352,8) oraz DSD 256 (11,2MHz), można znaleźć na stronie: www.2l.no
Cookie Marenco, realizatorka nagrań i właścicielka wytwórni Blue Coast Records, już od wielu lat jest "wkręcona" w gęste formaty, a jej ulubionym jest DSD. Jeszcze do niedawna wybór albumów oferowanych na stronie internetowej BCR ograniczał się do wykonawców niszowych, ale obecnie ofertę rozszerzono o wybrane pozycje z katalogu Mack Avenue, z czego z pewnością ucieszą się wszyscy jazzfani. Darmowe pliki DSD można pobrać ze strony bluecoastrecords.com/free-downloads, do czego wymagana jest rejestracja. Warto też śledzić na bieżąco nowości (News), gdzie od czasu do czasu anonsowane są darmowe downloady nagrań live, jak chociażby te z imprezy CAS 2014: bluecoastrecords.com/free-downloads/california-audio-show-2014 (konieczna rejestracja).

Prawdziwą gratkę dla audiofilów przygotował także koreański producent hi-endowego sprzętu audio Bakoon Products International, który pod adresem www.bakoonproducts.com/recordings/ udostępnił darmowe nagrania SATRI Reference Recordings w formacie 16/44,1 oraz 24/96.
Darmowy sampler z muzyką jazzową można pobrać ze strony sklepu internetowego www.highresaudio.com po uprzednim zarejestrowaniu się. W jego skład wychodzą utwory wydane przez audiofilską wytwórnię Telarc - Concord.
Fani "powagi" powinni koniecznie zaglądnąć na stronę Cybele Records www.cybele.de/testdownloads, aby zapoznać się z gratisowymi plikami w różnych formatach: od FLAC-ów 16/44,1 do DSD 2,8MHz 5.1 Surround.
Swoje trzy grosze dorzuciła także wytwórnia Channel Classics Records, udostępniając do porównania na stronie www.channelclassics.com/try-it-now jeden utwór w czterech różnych formatach, w tym DSD 2,8MHz.
Ciekawe perełki w wysokiej rozdzielczości udaje się także wyłowić za pośrednictwem platformy do promocji przeznaczonej głównie dla artystów niezależnych, jaką jest Bandcamp. Pojawia się tam coraz więcej muzyki hi-res, a wśród nich propozycje o szczególnej wartości, do tego darmowe, jak np.: music.kimiko-piano.com/album/bach-well-tempered-clavier-book-1 czy music.kimiko-piano.com/album/j-s-bach-open-goldberg-variations-bwv-988-piano Po kliknięciu na "Buy Now", w polu "Name your price" wystarczy wpisać 0, a następnie podać adres e-mailowy (na który zostanie przesłany link), nazwę kraju oraz kod. Do wyboru m.in. FLAC, ALAC, AIFF i WAV 24/96.