kino domowe

W pogoni za idealną plazmą

news |

Firma Pioneer jest niestrudzonym propagatorem technologii...

PIONEER - ÓSMA GENERACJA TELEWIZORÓW PLAZMOWYCH
Firma Pioneer jest niestrudzonym propagatorem technologii plazmowej. Trzeba przyznać, że w tej dziedzinie potrafiła zdziałać niemal cuda. Firma przedstawiła właśnie dwa nowe modele 42- i 50-calowych telewizorów plazmowych zaliczane już do ósmej generacji. Tradycyjnie największym osiągnięciem jest niespotykanie głęboki poziom czerni, co uzyskano dzięki innowacyjnej konstrukcji matrycy oraz systemu przetwarzania sygnału. Matryca wykonana w technologii warstwy przewodzącej - Crystal Emissive Layer - zapewnia najszerszy zakres czarnych odcieni oraz doskonały kontrast 20000:1. Udoskonalony filtr kolorów Direct Colour Filter, poprawia kontrast w pomieszczeniach o dużym natężeniu światła. Wybrane modele posiadają również funkcję kalibracji ISF umożliwiając indywidualne dostosowanie ustawień telewizora do warunków panujących w danym pomieszczeniu (dzień/noc).
Nowe telewizory akceptują standardowe sygnały nadawcze wysokiej rozdzielczości (złącze HDMI) włączając w to oryginalny tryb w jakim zapisywany jest materiał na płytach Blu-ray 1080/24p.


W numerze 8/2007 Hi-Fi Choice & Home Cinema zamieściliśmy artykuł "Sekrety Pioneera" - w pogoni za idealną plazmą", w którym przedstawiciele firmy zdradzają m.in. nowa strategię Pioneera oraz wprowadzają nas w meandry najnowszych technologii wykorzystanych przy produkcji telewizorów plazmowych ósmej generacji.
Poniżej obszerne fragmenty tego artykułu:Projekt Kuro to nazwa kodowa paneli plazmowych 8 generacji Pioneera i stanowi znaczący krok w ewolucji technologii plazmowej. Mamy okazję przekonać się, że nie tylko telewizory się zmieniają...

Pioneer ma już dość konkurowania z firmami nastawionymi na produkcję masową. Firma ta nigdy nie kojarzyła się z produkowanymi na dużą skalę tanimi telewizorami, ale teraz postanowiła wspiąć się jeszcze wyżej w hierarchii AV. Po prostu nie ma zamiaru walczyć ze zwolennikami strategii ilość ponad jakość.
W miarę jak rynek się rozwija, najważniejsi gracze szykują się do zwiększania produkcji, podczas gdy Pioneer koncentruje się na kliencie, który szuka możliwie najwyższej jakości - mówi Jim Catcheside - menedżer produktów w brytyjskim oddziale firmy.
Pioneer chce nie tylko produkować telewizory dla najbardziej wymagających klientów, ale zamierza również zaoferować dodatkowe możliwości. Już niedługo na rynek trafi nasz pierwszy odtwarzacz Blu-ray i będzie on wyposażony w funkcję obsługi sieci, co wyróżni go na tle konkurentów. Do tego dochodzi LX01, system kina domowego, inny niż wszystkie. Jest to system 4.1 złożony z wielokierunkowych głośników satelitarnych. Jak widać Pioneer postrzega siebie jako markę z wyższej półki.
Na swoich produktach umieszcza nawet nowe logo - HD digital film direct 24 - nie jest może najłatwiejsze do wymówienia, ale jest to oznaczenie, do którego firma jest bardzo przywiązana, gdyż demonstruje jej hi-endową pozycję. Umieszczone na komponencie AV, na przykład na telewizorze, odtwarzaczu Blu-ray czy amplitunerze, gwarantuje, że dane urządzenie umożliwia odtwarzanie materiału 1080p z szybkością 24 klatek na sekundę. Ten właśnie format obowiązuje w kinie - mówi Philippe Coppens, menedżer produktów i technologii na Europę. Naszym celem jest możliwie najwierniejszego odtworzenie wrażeń kinowych w warunkach domowych.
Zaletą odtwarzacza Pioneera jest to, że może on wypuścić dokładnie taki sygnał, jaki zapisany jest na płycie. A nasze telewizory plazmowe wyposażone są w technologię Pure Drive, która działa w systemie 72Hz dla NTSC i 75Hz dla PAL.
72 dzieli się przez 24, co pozwala uzyskać idealny obraz i dźwięk. Funkcja ta jest obecna w plazmach Pioneera już od pojawienia się paneli 6 generacji (z wyjątkiem zintegrowanych modeli G6). To jest dopiero przykład przyszłościowego myślenia.
Jednak wysokiej klasy produkty oznaczają też wysokie ceny. Dostajecie jednak to, za co płacicie - mówi Jim. Niektóre samochody i zegarki są droższe od innych mimo, że też ich podstawową funkcją jest odpowiednie przewiezienie nas z miejsca na miejsce lub pokazywanie czasu. Jakość wykonania, materiały i wykończenie to tylko niewielka część dodatkowych kosztów, gdyż wewnątrz znajdziemy mnóstwo zaawansowanych technologii. To jest właśnie przyczyna wyższych cen...

Więcej informacji na temat plazmowych telewizorów Pioneera ósmej generacji znajdziesz w numerze 8/07 Hi-Fi Choice & Home Cinema - w sprzedaży od 1 sierpnia.