kino domowe

BLU-RAY ROŚNIE W SIŁĘ

news |

Sony wprowadza dwa nowe odtwarzacze Blu-ray Disc model BDP-S300 i BDP-S500. Ten ostatni należy już do urządzeń...

Sony wprowadza dwa nowe odtwarzacze Blu-ray Disc model BDP-S300 i BDP-S500. Ten ostatni należy już do urządzeń wyższej klasy i przeznaczony jest dla klientów wymagających najwyższego standardu odtwarzania materiałów HD. Oba modele są wyposażone w interfejs HDMI umożliwiający reprodukcję sygnału 1080p Full HD. Maksymalna rozdzielczość HD idzie w parze z nie gorszą kinową oprawą dźwiękową – 7.1 kanałowym dźwiękiem Linear PCM i dźwiękiem przestrzennym Dolby Digital Plus. Nabywcy BDP-S500 będą ponadto mieli do dyspozycji dekoder Dolby TrueHD i możliwość reprodukcji sygnałów audio DTS-HD3 i Dolby TrueHD przez interfejs HDMI(w wersji 1.3). Cena BDP-S300 to około 2 200 zł, natomiast za model BDP-S500 trzeba będzie zapłacić ok. 3 500 zł
INFO http://www.sony.pl



Pełna wersja komunikatu prasowego


Kolejne dwa modele odtwarzaczy Blu-ray Disc Sony
Firma Sony informuje o wprowadzeniu dwóch nowych odtwarzaczy Blu-ray Disc . Wyznaczają one nowy etap w rozwoju rynku odtwarzaczy płyt o wysokiej rozdzielczości. Przewidywana cena 2 200 zł,-(1) i wiele nowych technologii AV z pewnością sprawią, że odtwarzacz BDP-S300 zapewni technologii Blu-ray Disc wielu nowych użytkowników. BDP-S500 to z kolei urządzenie wyższej klasy, przeznaczone dla klientów wymagających najwyższego standardu odtwarzania materiałów HD. Według prognoz, trzeba będzie za nie zapłacić ok. 3 500 zł,-(1).
Nabywcy dowolnego z tych odtwarzaczy będą mogli dodatkowo otrzymać film w formacie Blu-ray Disc z systematycznie powiększanego katalogu Sony Pictures Home Entertainment: trylogię Spider-Man w formacie High Definition na płytach BD (pod warunkiem zarejestrowania produktu i wypełnieniu ankiety online)(2). Sony Pictures Home Entertainment wydało już ponad 40 filmów w formacie Blu-ray Disc (BD), a kolejnych 30 tytułów ma pojawić się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Trylogia Spider-Man w formacie High Definition obejmuje wszystkie trzy filmy, wydane na płytach BD w formacie HD. Dzięki niej fani “człowieka-pająka” będą mogli zapoczątkować lub wzbogacić swoją kolekcję filmami Spider-Man , Spider Man 2 i Spider-Man 3 w wysokiej rozdzielczości.
“Blu-ray chwyta wiatr w żagle, a odtwarzacz BDP-S300 pozwoli znacznie szerszej grupie osób korzystać z jego zalet”, mówi Hiro Shinohara, dyrektor Home Video Europe w Sony Europe. “Nabywcy zarówno modelu BDP-S300, jak i zaawansowanego BDP-S500 będą mieli okazję docenić wyjątkową wierność obrazu w stosunku do kinowego pierwowzoru, będącą zasługą technologii 24p True Cinema. Zyskają ponadto zgodność z nową, rozszerzoną przestrzenią barw x.v.Colour, wykorzystywaną w najnowszych kamerach HD, oraz możliwość obsługi zestawu jednym przyciskiem, przy użyciu technologii BRAVIA Theatre Sync.”



Oba modele są wyposażone w interfejs HDMI umożliwiający reprodukcję sygnału 1080p Full HD. W chwili obecnej jest to najwyższy standard formatu HD występujący w sprzęcie powszechnego użytku, tak więc posiadacze telewizorów LCD Full HD będą nareszcie mogli w pełni wykorzystać potencjał swojego sprzętu. Maksymalna rozdzielczość HD idzie w parze z nie gorszą kinową oprawą dźwiękową – 7.1 kanałowym dźwiękiem Linear PCM i dźwiękiem przestrzennym Dolby Digital Plus. Nabywcy BDP-S500 będą ponadto mieli do dyspozycji dekoder Dolby TrueHD i możliwość reprodukcji sygnałów audio DTS-HD3(3) i Dolby TrueHD przez interfejs HDMI(w wersji 1.3).
Nowe modele mogą także poprawić obraz filmowy z posiadanej kolekcji płyt DVD. Dzięki funkcji interpolacji do formatu 1080p, posiadacze telewizorów HD z interfejsem HDMI i dekoderem formatu 1080p ujrzą na ekranie zoptymalizowany, ostrzejszy obraz.
Kinomanom bez wątpienia przypadnie do gustu technologia 24p True Cinema. Należy pamiętać, że profesjonalna kamera kinowa rejestruje obraz w tempie 24 klatek na sekundę, podczas gdy wyświetlanie na telewizorze odbywa się nieco szybciej. Skompensowanie tej różnicy wymagało dotychczas odpowiedniej konwersji nagrań. W efekcie powstawała 4-procentowa rozbieżność w stosunku do oryginału.


Filmy nadawane w telewizji lub odtwarzane z kasety VHS lub płyty DVD są wyświetlane o 4% szybciej niż ich kinowy odpowiednik; w niektórych przypadkach o 4% rośnie również wysokość dźwięku. Jeżeli jednak odtwarzacz BDP-S300 lub BDP-S500 zostanie podłączony do telewizora z systemem 24p, na przykład z nowej serii BRAVIA X(5), film będzie można odtwarzać w tempie 24 klatek na sekundę, a więc dokładnie takim, w jakim nagrywała go kamera. Dzięki temu obraz i dźwięk będą całkowicie zgodne z zamierzeniami reżysera.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego nowe odtwarzacze z łatwością staną się centralnym elementem cyfrowego salonu: technologia BRAVIA Theatre Sync. Umożliwia ona wykorzystanie interfejsu HDMI do sterowania całym zestawem kina domowego przy użyciu jednego przycisku na pilocie – a więc bez konieczności włączania po kolei kilku urządzeń, przełączania w nich wejść czy żonglowania pilotami. Wystarczy zatem nacisnąć przycisk odtwarzania na pilocie modeli Blu-ray Disc , a telewizor automatycznie włączy się i przełączy na odpowiednie wejście. Wyłączenie telewizora pilotem po skończonej projekcji spowoduje z kolei samoczynne wyłączenie się odtwarzacza oraz innych elementów zestawu podłączonych przez interfejs HDMI(4).
Model BDP-S500 łączy eleganckie, przyciągające wzrok wzornictwo z wygodną obsługą. Zastosowano w nim elektrycznie przesuwany panel przedni, który automatycznie otwiera się przy wkładaniu i wyjmowaniu płyty.
Oba modele są zgodne z nowym międzynarodowym standardem x.v.Colour, który w porównaniu ze standardem sRGB dwukrotnie rozszerza przestrzeń barw w obrazie filmowym. Dzięki temu można w nich odtwarzać płyty AVCHD nagrane z wykorzystaniem standardu x.v.Colour w kamerach nowej generacji. Kolorystyka obrazu jest wówczas bardziej naturalna i wierna rzeczywistości(7).


(1) Ceny szacunkowe. Faktyczna cena zależy od sprzedawcy.
(2) Warunki zależą od kraju. Oferta nie dotyczy Niemiec.
(3) Obsługiwany jest format DTS-HD HA.
(4) Technologia BRAVIA Theatre Sync jest obsługiwana przez następujące urządzenia: nowe modele telewizorów X3500/3000, W3000, V3000, D3000, T3000, S3000, P3000 i U3000; amplitunery: STR-DA5300, STR-DA3300, STR-DG910, STR-DG710 i zintegrowany zestaw AV RHT-G800.
(5) Technologia 24p True Cinema będzie obsługiwana przez telewizory LCD BRAVIA z serii X, W, V z roku 2007.
(6)Obsługiwany jest dźwięk o wysokiej rozdzielczości.
(7). Wymagany jest telewizor zgodny ze standardem x.v.Colour.
HDMI, logo HDMI i High-Definition Multimedia Interface są znakami handlowymi lub zastrzeżonymi znakami handlowymi HDMI Licensing LLC.
“AVCHD” i logo “AVCHD” są znakami handlowymi Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. i Sony Corporation.
“x.v.Colour” i logo “x.v.Colour” są znakami handlowymi Sony Corporation.
Spider-Man, the Character TM & (c) 2007 Marvel Characters Inc. Wszystkie prawa zastrzeżone.