s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Leak Sandwich 150 i 250

news |
niezdefiniowano - Leak Sandwich 150 i 250

Zasłużona brytyjska firma Leak wprowadza na rynek następców kultowych głośników Sandwich - modele: 150 i 250.

63 lata po debiucie, powraca kamień milowy brytyjskiego myśli technicznej złotej ery hi-fi dotyczącą branży głośnikowej. Nowe kolumny Sandwich 250 firmy Leak rozwijają rewolucyjne membrany swoich protoplastów za pomocą najnowszych technik i materiałów.

Marka Leak została przywrócona do życia w 2020 roku za sprawą wzmacniacza zintegrowanego Leak Stereo 130 i transportu CD Leak CDT, co szybko stało się jednym z najgłośniejszych wydarzeń hi-fi roku. Pod koniec 2022 roku pojawił się drugi wzmacniacz zintegrowany, Stereo 230, który jeszcze silniej uosabiał vintage'owy urok klasycznego wzornictwa Leak z najnowocześniejszymi obwodami audio.

Leak Sandwich 150

W lutym tego roku oferta Leak rozszerza się o dwa modele głośników, po raz kolejny inspirowanych znakomitą przeszłością Leak. Sandwich 150 i Sandwich 250 czerpią z wzorca ustanowionego przez oryginalny, wysoce innowacyjny głośnik Leak Sandwich, który zadebiutował w 1961 roku, i wykorzystują najnowocześniejsze technologie i materiały, aby zaprezentować najlepsze wcielenia prawdziwego brytyjskiego klasyka.

Przełomowy projekt głośnika

W latach 50-tych membrany głośników cierpiały na powszechny problem - brak sztywności. W celu uzyskania niskiego poziomu zniekształceń, ruch membrany głośnika powinien podążać za kształtem fali sygnałów podawanych do cewki drgającej tak dokładnie, jak to możliwe, a jego zdolność do tego zależy od lekkości i sztywności zespołu membrany.

Leak Sandwich 250

Wiele konwencjonalnych materiałów, z których wykonane są membrany - papier, impregnowana tkanina, tworzywa sztuczne, aluminium itp. Powoduje to, że znacznie większe obszary stożka wibrują w ruchu, niekontrolowane przez cewkę drgającą. Te niekontrolowane ruchy powodują "kaca" tranzytowego, zniekształcenia amplitudy (szczyty i dołki w paśmie przenoszenia) i zniekształcenia intermodulacyjne (brak klarowności fałszywych tonów). Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na jakość dźwięku.

Wprowadzony w 1961 roku oryginalny głośnik Leak Sandwich rozwiązał ten problem w innowacyjny sposób. Jego jednostka napędowa średnio-niskotonowa była pierwszą, która została zbudowana z "kanapki" z różnych materiałów: spienionej pianki polistyrenowej pomiędzy dwoma arkuszami folii aluminiowej. Dzięki temu był on zarówno bardzo lekki, jak i niezwykle sztywny, umożliwiając prawdziwy ruch tłokowy, a tym samym dokładniejszy dźwięk.

Leak Sandwich 150

Fotografia reklamowa wyprodukowana w tamtym czasie pokazywała założyciela Leak, Harolda Leaka, stojącego na membranie Sandwich, aby zademonstrować jej wyjątkową sztywność. Membrana nie była jednak jedyną innowacją w głośnikach Sandwich - na przykład w obudowie wprowadzono techniki usztywniania, które później zostały przyjęte przez wielu innych producentów - a Leak produkował inne dwudrożne i trójdrożne iteracje w latach 60-tych i do połowy lat 70-tych, odnosząc wielki sukces komercyjny i krytyczny.

Ceny detaliczne

  • Leak Sandwich 250 ze standem – 5.999zł (szt.)
  • Leak Sandwich 250 – 5.299zł (szt.)
  • Leak Sandwich 150 – 2.599zł (szt.)

Źródło: informacja prasowa Horn Distribution