s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Cambridge Audio CXN100

news |
niezdefiniowano - Cambridge Audio CXN100

Najnowszy odtwarzacz streamingowy CXN100 brytyjskiej marki Cambridge Audio zapowiada się bardzo interesująco...

Firma Cambridge Audio od ponad 55 lat działa na rynku urządzeń Hi-Fi i w tym czasie odnotowała liczne sukcesy. Wielokrotnie nagradzany poprzedni odtwarzacz plików CXN V2 miał na pokładzie dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Wolfson – wiodące w swojej klasie komponenty w owym czasie. CXN100 został zmodernizowany przy użyciu nowych technologii. Jego pojedynczy układ DAC ESS 9028Q2M jest tego pierwszorzędnym przykładem. Odtwarzacz brzmi dzięki niemu zdecydowanie lepiej.

Dodatkowo filtry wewnątrz ESS 9028Q2M są tak dobre, że nie jest potrzebny dodatkowy filtr po przetworniku, co znacząco upraszcza ścieżkę sygnału, a to z kolei oznacza mniej technologii przeszkadzających Twojej muzyce.

Choć obudowa CXN100 może wyglądać znajomo, jego konstrukcja przeszła prawdziwą rewolucję. Inżynierowie spędzili setki godzin słuchając muzyki i wymieniając kluczowe komponenty audio, takie jak kondensatory i wzmacniacze operacyjne, strojąc w ten sposób stopień analogowy. W wyniku tych prac poprawiono stosunek sygnału do szumu i zmniejszono zniekształcenia.

Cambridge Audio CXN100

CXN100 może zostać połączony ze wzmacniaczem za pomocą zbalansowanego kabla XLR, który jest najlepszą możliwą opcją łącza analogowego. Oferuje ono znacznie wyższą odporność na zakłócenia niż łącze RCA, szczególnie przy długich kablach.

StreamMagic

W londyńskiej siedzibie firmy prace nad udoskonaleniem modułu StreamMagic trwają już od ponad 10 lat. Jest on przemyślanym połączeniem sprzętu i oprogramowania. W modelu CXN100 mamy zastosowaną czwartą już jego generację. To ten sam moduł, który znajdziecie w wielokrotnie nagradzanych odtwarzaczach z serii Evo.

Najnowszy moduł pozwala cieszyć się wszystkimi typami plików w rozdzielczości do 32-bitów/768 kHz, DSD512 i MQA w wysokiej jakości, dodając do tego zintegrowany moduł Bluetooth ułatwiający połączenie ze smartfonem itp. Odtwarzacz w pełni dekoduje również pliki MQA.

Partnerująca mu aplikacja StreamMagic jest intuicyjna w użyciu i doskonała dźwiękowo, co pozwala na płynną kontrolę nad muzyką, niezależnie od tego, czy korzystamy z radia internetowego, serwisów Spotify, TIDAL, Qobuz, Deezer czy z zapisanych na dysku plików. Dzięki aktualizacjom OTA (Over the Air) Twój CXN100 będzie coraz lepszy, kiedy tylko pojawią się nowe usługi lub funkcje.

Radio internetowe

CXN100 wykorzystuje dwa ważne rozwiązania: mpeg-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) i HLS (HTTP Live Streaming), co pozwala uzyskać wyższą jakość i większą spójność streamowanego na żywo sygnału, oddając pełnię muzyki z radia internetowego. To jest ta sama technologia, która zapewnia płynne korzystanie z serwisu Netflix. Nadaje ona priorytet ciągłości strumienia i decyduje o jakości zgodnie z dostępną przepustowością sieci.

Cambridge Audio CXN100

Co ważniejsze dla użytkowników radia internetowego, ponieważ CXN100 obsługuje DASH, Twoje ulubione stacje radiowe będą odbierane w wyższej jakości, jeśli tylko są w takiej formie dostępne.

Wejścia cyfrowe

Z tyłu CXN100 znajdziemy dwa wejścia cyfrowe (1x optyczny TOSLINK i 1x koncentryczny S/PDIF), przeznaczone do podłączenia źródeł cyfrowych.

Dostępne jest również asynchroniczne wejście USB, idealne do połączenia komputerów PC i Mac, aby uzyskać możliwie najwyższą rozdzielczość, czyli do 32 bitów/768kHz i DSD512.

Do wejścia USB Mass Media można podłączyć napęd USB, a łącze Bluetooth umożliwia łatwe odtwarzanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń przenośnych.

Tryb przedwzmacniacza

CXN100 może także pracować jako cyfrowy przedwzmacniacz dla źródeł cyfrowych i umożliwia z regulację głośności. Można ją wykonać za pomocą nowego sterowania dotykowego lub z poziomu aplikacji StreamMagic.

Duży, kolorowy wyświetlacz

Często wyświetlacz w urządzeniach audio wydaje się zbyt mały. Nie w przypadku CXN100. Oprócz nowych komponentów wewnątrz urządzenia dostajemy teraz również większy wyświetlacz TFT o wyższym kontraście i o rozdzielczości 1280 x 569, na którym zostanie wyświetlona w kolorze okładka albumu oraz status urządzenia.

Cambridge Audio CXN100

Specyfikacja Cambridge Audio CXN100:

 • DAC: ESS ES9028Q2M
 • Wejście USB: USB typu B jest zgodny z profilem USB Audio 1.0 lub 2.0 (do wyboru przez użytkownika)
 • Wejścia cyfrowe: koncentryczne S/PDIF i optyczne TOSLINK
 • Wyjścia analogowe: zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA
 • WYjścia cyfrowe: koncentryczne S/PDIF i optyczne TOSLINK
 • Odtwarzanie: UPnP, lokalne nośniki USB, Airplay 2, Bluetooth, wbudowany Chromecast, Radio internetowe, Spotify Connect, TIDAL, Qobuz, Deezer, Roon Ready
 • Odtwarzane typy plików: AAC, AAC+, AIFF, ALAC, DSD (x512), FLAC, HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA
 • Ethernet: 10/100 Mbit
 • Wi-Fi: IEEE 802.11 ac (2,4 GHz/5 GHz)
 • Pobór mocy: 0,5 W
 • Wymiary (SxWxG): 430 x 80 x 325 mm
 • Waga: 3,5 kg

Cena detaliczna odtwarzacza Cambridge Audio CXN100 wynosi 4.990 złotych.

Źródło: informacja prasowa Audio Center