s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Astell&Kern SE300

news |
niezdefiniowano - Astell&Kern SE300

Hi-endowy odtwarzacz przenośny wyznaczający nowe trendy łącząc przetwornik R2R, tryb Non-Over-Sampling i wzmacniacz w klasie A.

Koreański producent przenośnych odtwarzaczy klasy hi-end zapowiedział czwarty model w swojej serii A&futura, który wprowadza niespotykane do tej pory rozwiązania w jednym odtwarzaczu. AK SE300 posiada nie tylko w pełni dyskretny DAC na drabince rezystorowej (R2R), ale i nowy wzmacniacz słuchawkowy, który może pracować zarówno w klasie AB, jak i w bezkompromisowej klasie A. Co więcej, sam przetwornik może też działać w trybie bez nadpróbkowania, co w połączeniu z jego architekturą sprawia, że teraz możemy mieć to unikalne brzmienie zawsze ze sobą.

Przetwornik R2R o 24-bitowej architekturze

Zamiast często spotykanych, zwłaszcza w odtwarzaczach przenośnych, układów DAC o architekturze delta-sigma, w SE300 zastosowano przetwornik oparty o drabinkę rezystorową. Ten rodzaj przetwornika znany także, jako R2R jest niezwykle ceniony nie tylko za swój analogowy charakter brzmienia, ale także za naturalne oddanie dynamiki, barwy i atmosfery nagrania. Jednocześnie jest on rzadko stosowany ze względu na jego skomplikowaną implementację.

Astell&Kern SE300

Jednakże w przypadku najnowszego odtwarzacza, Astell&Kern po raz kolejny udowodnił, że nie zamierza iść na skróty. Poświecono kilka lat na projektowanie i odsłuchy, co zaowocowało powstaniem niezwykle brzmiącej sekcji przetwornika. Składa się ona z 96 ultra-precyzyjnych rezystorów, które dobrane są w 48 par. Uzyskano dzięki temu realną rozdzielczość 24 bitów, której nie oferuje nawet wiele drogich stacjonarnych źródeł cyfrowych. W konstrukcji dyskretnego przetwornika wykorzystanego wSE300 zadbano nawet o zastosowanie rezystorów o specyfikacji TCR10, które nie zmieniają parametrów pod wpływem temperatury, co gwarantuje najwyższej klasy brzmienie w każdych warunkach.

Dedykowany układ FPGA oraz tryb NOS

Specjalnie dla SE300 opracowano układ FPGA, który jest programowalnym układem logicznym i spełnia w tym odtwarzaczu szczególną funkcję. Dzięki wykorzystaniu autorskich algorytmów pracuje on jako wysokiej jakości filtr cyfrowy, umożliwiając nadpróbkowanie sygnałów o częstotliwości 44.1 kHz do 352.8 kHz oraz sygnałów częstotliwości 48 kHz do 384 Khz. Układ ten umożliwia także odtwarzanie formatu DSD, oferując wsparcie aż do DSD256.

Astell&Kern SE300

Jednocześnie, co jest kolejną unikalną cechą nowego odtwarzacza – Astell&Kern SE300 posiada także przełączalny tryb NOS, znany także, jako Non-Over-Sampling. W trybie tym filtr cyfrowy jest zupełnie pomijany i sygnał trafia bezpośrednio do sekcji przetwornika, bez jakiejkolwiek ingerencji w domenie cyfrowej. Przekłada się to na unikalny, analogowy charakter brzmienia, który jest tak pożądany i nieosiągalny dla układów o architekturze Delta-Sigma.

Wzmacniacz z dwoma trybami pracy – klasa A lub AB

Astell&Kern SE300 daje użytkownikowi możliwość wyboru nie tylko, jeżeli chodzi o tryb pracy sekcji cyfrowej, ale także w zakresie tego, jak działa jego wysokiej klasy wzmacniacz słuchawkowy. Wzmacniacz ten został zaprojektowany specjalnie, aby pokazać wszystkie zalety przetwornika R2R. A przy tym oferuje możliwość pracy w najbardziej purystycznym trybie wzmacniania sygnałów audio, czyli w klasie A. Ten tryb pracy oferuje najwyższą liniowość, a co za tym idzie – niezwykle naturalne i pozbawione jakiegokolwiek elektronicznego nalotu brzmienie, które jest nie tylko czyste, ale również transparentne i precyzyjne

Astell&Kern SE300

Dla osób, które oczekują większej ekonomii energetycznej, czyli nieco dłuższego czasu odtwarzania umożliwiono pracę w trybie AB, która dodatkowo oferuje nieco inny charakter brzmienia. Dwa tryby wzmocnienia – "Normal" i "High-Gain" umożliwią doskonałą współpracę odtwarzacza z szerokim spektrum słuchawek, czy to dokanałowych, czy nausznych.

Nowy przyjazny interfejs użytkownika

W SE300 zastosowano zaprojektowany od podstaw interfejs użytkownika, który teraz umożliwia nie tylko szybkie przeglądanie dużych bibliotek, ale także płynną obsługę wielu serwisów strumieniujących. Jego kolorystyka jest niezwykle przyjazna dla wzroku, a dodatkowo płynność działania sprawia, że teraz interakcja z odtwarzaczem to czysta przyjemność.

Mnogość przydatnych funkcji

Nie zapomniano także o szerokiej palecie dodatkowy i przydatnych zarazem funkcji. W Astell&Kern SE300 znajdziemy nie tylko pewnie działający układ Bluetooth 5.0, ale i znane z innych odtwarzaczy koreańskiej marki niezwykle przydatne funkcje AK File Drop, czy BT Sink. Umożliwią one nie tylko łatwe przesyłanie plików do odtwarzacza, ale także przesyłanie muzyki do niego w czasie rzeczywistym z różnych urządzeń. Dodatkowo odtwarzacz ten będzie wspierał nie tylko dekodowanie MQA, ale i pełną funkcjonalność Roon Ready.

Astell&Kern SE300

Całości dopełnia – jak zwykle w przypadku marki Astell&Kern – perfekcyjne wykonanie całego odtwarzacza. Zastosowano świetnie wyglądające połączenie aluminium, stali nierdzewnej oraz szkła hartowanego. A to sprawia, że to odtwarzacz klasy premium w każdym calu.

Astell&Kern SP300 dostępny jest już w sieci sklepów MP3Store i HiFiPRO a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 10.300 złotych.

Źródło: informacja prasowa MIP