s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Thorens New Reference

news |
niezdefiniowano - Thorens New Reference

Firma Thorens dla uczczenia 140-lecia swojego istnienia przygotowała wyjątkowy gramofon, który zostanie zaprezentowany na targach High End 2023.

Thorens, renomowany europejski producent gramofonów, obchodzi w tym roku 140. urodziny. Specjalnie na tę okazję opracował model New Reference. Urządzenie powstało we współpracy z firmą Seismion, znaną m.in. z produkcji aktywnych wibroizolatorów. Gramofon zostanie zaprezentowany szerszej publiczności już podczas majowych targów High End 2023.

Model New Reference to rezultat dążenia Thorensa do perfekcji w odtwarzaniu nagrań zapisanych na płytach gramofonowych. Został opracowany od podstaw w kooperacji z niemiecką firmą Seismion, która pomagała w zaimplementowaniu zaawansowanej techniki tłumienia, redukującej nawet najmniejsze wibracje. Rozwiązanie to stanowi istotny element całego systemu gramofonowego Thorensa.

W nawiązaniu do pierwowzoru

Gramofon New Reference został opracowany przez zespół projektowy firmy Thorens, na czele którego stanął Helmut Thiele. Urządzenie pod wieloma względami nawiązuje do wprowadzonego w 1979 roku oryginalnego modelu Reference. Jest to konstrukcja z napędem paskowym, która może obsłużyć jednocześnie ramiona gramofonowe o 3 różnych rozmiarach: 9, 10 i 12 cali. W premierowym modelu, oprócz nowo opracowanego ramienia TP160 o długości 12 cali, stosowane jest także ramię Thiele TA01.

– Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zaprezentować tę światową innowację z okazji 140-lecia firmy Thorens podczas High End Show w Monachium – powiedział właściciel i dyrektor zarządzający Thorens, Gunter Kürten.

Skuteczna izolacja drgań firmy Seismion

Zastosowana w modelu New Reference aktywna izolacja drgań oparta jest na piezoelektrycznych czujnikach przyspieszenia i całkowicie liniowym elektronicznym obwodzie sterującym. Rozwiązanie to wykorzystuje amortyzatory Sky-Hook i zapewnia skuteczną izolację zakłóceń nawet poniżej częstotliwości 1 Hz. Redukuje wibracje do poziomu mniejszego niż 1 proc. (-40 dB) przy częstotliwościach 10 Hz i wyższych. Szczególnie przy krytycznych częstotliwościach wokół rezonansu, aktywna izolacja ma wydajność, która jest do 100 razy lepsza. Przy 10 Hz nadal jest to około 17 razy skuteczniejsza izolacja niż w przypadku sprężyny powietrznej.

Thorens New Reference

Cały system został tak zaprojektowany, aby środek ciężkości znajdował się blisko płaszczyzny izolacji. Dzięki temu redukowane są m.in. sprzężenia drgań horyzontalnych. Ponadto chassis pozbawione jest rezonansu dzięki warstwowej strukturze zastosowanych materiałów charakteryzujących się dużym tłumieniem. Zastosowane rozwiązania pozwalają cieszyć się niezwykle czystym analogowym brzmieniem.

Trójfazowy silnik synchroniczny

Jednym z podstawowych elementów gramofonu New Reference jest trójfazowy silnik synchroniczny niemieckiej produkcji, którego zadaniem jest zapewnienie stabilnej prędkości obrotów talerza. Jest on napędzany przez trzy całkowicie liniowe wzmacniacze mocy z sygnałem sinusoidalnym przesuniętym w fazie o 120 stopni. Co więcej, prędkość obrotowa talerza jest wyznaczana w oparciu o dwa ultra-precyzyjne oscylatory kwarcowe.

Zastosowane łożysko jest produkowane i ręcznie wykańczane w Niemczech. Zostało zoptymalizowane w oparciu o hydrodynamiczną teorię smarowania, wykorzystującą m.in. liczbę pochodzącą od nazwiska niemieckiego fizyka, Arnolda Sommerfelda, który przeprowadził szereg fundamentalnych badań w dziedzinie hydrodynamiki. Mała liczba Sommerfelda oznacza, że łożysko jest wycentrowane już przy bardzo niskich prędkościach obrotowych, co minimalizuje jego zużycie i zapewnia minimalne błędy i zakłócenia.

Jak już wspomnieliśmy, okazją do sprawdzenia modelu New Reference w praktyce będą najbliższe targi High End, które odbędą się w Monachium w dniach od 18 do 21 maja 2023 roku.

Źródło: informacja prasowa Audio Klan