s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Kerr Acoustic w Polsce

news |
niezdefiniowano - Kerr Acoustic w Polsce

Za sprawą rodzimej firmy SoundClub na nasz rynek trafiły kolumny głośnikowe z linią transmisyjną brytyjskiej marki Kerr Acoustic.

Siedziba Kerr Acoustic znajduje się w Cambridge, w Wielkiej Brytanii, obok innych marek produkowanych przez dumnych Synów Albionu. Mimo, że powstała w 2017 roku, dość szybko zyskała szerokie uznanie wśród dystrybutorów z wszystkich zakątków świata. Stało się to za sprawą inżynierskich kompetencji w tworzeniu konstrukcji nietuzinkowych, świetnie wyglądających i jeszcze lepiej brzmiących.

Właścicielem i głównym konstruktorem marki jest Jes Kerr, którego największą pasją, od samego dzieciństwa, jest tworzenie kolumn zgodnych z własną wizją pozwalającą uzyskać brzmienie, którego pełną egzemplifikacją są produkowane dziś przez niego kolumny oznaczone marką Kerr Acoustic. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał między innymi jako muzyk sesyjny i producent muzyczny. Jako inżynier zebrał, odrestaurował i zmodyfikował ogromną liczbę różnego rodzaju kolumn, a jego doświadczenie w tej dziedzinie jest całkowicie wyjątkowe. Kerr Acoustic jest kulminacją jego trwającej całe życie audiofilskiej pasji w projektowania kolumn.

Kerr Acoustic w Polsce

Jes Kerr w swojej pracy postanowił skupić się na konstrukcjach, które łączą technologię głośnika wstęgowego z drogim i niezwykle pracochłonnym typem obudowy, jakim bez wątpienia jest obudowa posiadająca w swoich trzewiach linię transmisyjną, zamiast tak popularnej konstrukcji jaką jest bass refleks. Głośnik wstęgowy oraz linia transmisyjna nie zostały w przypadku Kerr Acoustic wybrane przypadkowo. Na bazie doświadczeń i wielu lat pracy nad różnymi typami kolumn Jes Kerr doszedł do wniosku, że tylko połączenie głośnika wstęgowego, linii transmisyjnej oraz obudowy ze sklejki, będzie zdolne przekazać słuchaczowi to na czym konstruktorowi tych wyjątkowych kolumn zależy najbardziej: holografia, stereofonia, barwa i niczym niezmącony bas, który nie wpływa destrukcyjnie na najważniejszy dla ludzkiego ucha zakres, czyli tony średnie. Całości dopełniają zwrotnice które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniły równomierne obciążenie impedancji wzmacniacza. Sześcioelementowy projekt drugiego rzędu (12dB/oktawę) wykonany jest ze starannie dobranych komponentów mierzonych indywidualnie. Dopasowywane są parami, a ich topologia oparta jest o ręcznie i precyzyjnie lutowane płytki PCB. Mając na uwadze powyższe, należy mieć świadomość, że jest to produkt na wskroś przemyślany, i z inżynierskiego punktu widzenia doskonały.

Kerr Acoustic w Polsce

Oferta Kerr Acoustic składa się obecnie z 4 modeli. Dwa z nich to konstrukcje podłogowe: K320 oraz referencyjne K100. Kolejne dwa to kolumny podstawkowe: niewielkich gabarytów K300 i najnowszy produkt czyli monstrualnej wielkości trójdrożny monitor K200 o wadze 43 kg. Portfolio zostało więc zaplanowane w taki sposób, żeby ofertą zainteresować zarówno miłośników konstrukcji wolnostojących jak i wyznawców technologicznie zaawansowanych monitorów, które z powodzeniem mogą rywalizować z najbardziej uznanymi na rynku konstrukcjami. Uzupełnieniem oferty - dla miłośników nieograniczonego basu jest model K102, wykonywana na specjalne zamówienia wersja K100 z podwojonym przetwornikiem basowym.

Kerr Acoustic w Polsce

Obudowy kolumn to majstersztyk w czystej postaci. Wykonywane są ręcznie w Wielkiej Brytanii, przy zachowaniu najwyższej staranności i dbałości o szczegóły oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Używana jest wyłącznie kombinacja 18mm i 24mm sklejki z brzozy bałtyckiej posiadającej, nie tylko zdaniem Jesa Kerra, korzystniejsze właściwości rezonansowe i akustyczne, niż bardziej popularny i sporo tańszy MDF. Taka konstrukcja pozwala efektywnie zarządzać układem rezonans-energia mechaniczna, w celu uzyskania pożądanego przez konstruktora efektu końcowego, a ten oszałamia feerią wybrzmień, alikwotów oraz holograficznej przestrzeni.

Kerr Acoustic w Polsce

Kerr w swoich konstrukcjach stosuje wysokiej jakości przetworniki różnych producentów i jest to wybór świadomy. Wysokotonowy głośnik wstęgowy to ważna część filozofii konstruktora Kerr Acoustic, podobnie jak konsekwentne stosowanie linii transmisyjnej. Sam przetwornik (wstęga 60mm lub 80mm w K100/102) przed zamontowaniem w obudowie, poddawany jest indywidualnym modyfikacjom, które stanowią o jakości konstrukcji, a ich zasięg - tajemnicę firmy. W konstrukcjach referencyjnych, K100 i K200, zarówno głośnik niskotonowe jak i średniotonowe pochodzą z firmy Volt. Wyjątkowa i jakże charakterystyczna 75-milimetrowa kopułka średniotonowa napędzana jest masywnym układem magnetycznym o imponującej wadze 5kg (K200) lub 8kg (K100/102). Natomiast za bas odpowiada 10 calowy przetwornik Radial w K200 oraz 12 calowy w K100 (razy dwa w K102!).

Wszystkie kolumny są już dostępne w Polsce, a ich dystrybutorem jest SoundClub. Ceny poszczególnych modeli w bazowym wykończeniu z naturalnego forniru kształtują się następująco: K300 - 33.500 zł, K320 – 46.500 zł, K200 – 105.000 zł, K100 – 150.000 zł (ceny za parę). Opcjonalne wykończenia obejmują lakier satynowy lub high gloss w dowolnym kolorze oraz fornir naturalny pokryty lakierem high gloss.

Źródło: informacja prasowa SoundClub