s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Q Acoustics 5000 Series

news |
niezdefiniowano - Q Acoustics 5000 Series

Nowa seria głośników 5000 firmy Q Acoustics wyróżnia się zaawansowaną konstrukcją C3 Continuous Curved Cone.

Nowa seria głośników 5000 firmy Q Acoustics powstała z myślą o instalacjach stereo i kina domowego. Będąc przykładem prawdziwego postępu w konstrukcji przetworników, wprowadzenie najnowszego profilu C3 Continuous Curved Cone w przetworniku średnio-niskotonowym sprawia, że seria 5000 wykracza poza swoją klasę i będzie stanowić platformę techniczną na lata. Seria ta odziedziczyła również innowacyjną obudowę i technologię przetworników z flagowej serii Concept, zapewniając wyjątkową wydajność dźwiękową. Seria 5000 wnosi wyrafinowanie do każdego pomieszczenia odsłuchowego dzięki swoim współczesnym i minimalistycznym liniom wzorniczym.

Umieszczona pomiędzy wielokrotnie nagradzaną serią 3000i a modelami z serii Concept, rodzina 5000 składa się z głośników półkowych 5010, podstawkowych 5020, podłogowych 5040 i dużych 5050, a uzupełnieniem linii jest głośnik centralny 5090, który może być wykorzystany w zestawach kina domowego.

Innowacje serii 5000:

  • Konstrukcja C3 (wymawiana jako "C-cubed") Continuous Curved Cone w przetworniku średnio-niskotonowym zapewnia płynniejszą integrację wysokich częstotliwości z przetwornikiem wysokotonowym i doskonałą dynamikę basu.
  • Wyrafinowane, czyste i nowoczesne wzornictwo z ciemnym akrylowym motywem na przegrodzie odzwierciedla minimalistyczny profil C3 Continuous Curved Cone.
  • Przetwornik wysokotonowy o konstrukcji zaczerpniętej z serii Concept, ale w nowej obudowie, jest w pełni hermetycznie uszczelniony i mechanicznie odizolowany od przedniej przegrody, aby chronić przed wewnętrznym ciśnieniem w obudowie i rezonansami pochodzącymi od przetwornika średnio-niskotonowego.
  • Zaprojektowany od podstaw przetwornik średnio-niskotonowy zapewnia zwiększoną moc.
  • Wewnętrzne usztywnienie Point-2-Point (P2P) usztywnia obudowę w celu zminimalizowania drgań o niższych częstotliwościach, jednocześnie skupiając obrazowanie stereo i poprawiając scenę dźwiękową.
  • Helmholtz Pressure Equalisers (HPE) redukuje wewnętrzne ciśnienie i fale stojące (tylko modele 5040 i 5050).

Konstrukcja C3 Continuous Curved Cone

Prawdziwy postęp w zakresie elementów konstrukcji przetworników średnio-niskotonowych, profil C3 Continuous Curved Cone jest wynikiem szeroko zakrojonych badań i ekspertyz inżynierskich, mających na celu połączenie zalet wydajności basu tradycyjnego stożka prostego z kontrolą wysokich/średnich częstotliwości stożka hiperbolicznego.

Q Acoustics 5000 Series

Poprzez stworzenie jednego, gładkiego, ciągłego profilu krzywej, zalety są wielorakie. Po pierwsze, doskonała dyspersja, wraz z dobrze kontrolowanym pasmem przenoszenia, umożliwia płynniejszą integrację z przetwornikiem wysokotonowym. Dynamika głębokiego basu jest również lepsza, a bardziej zwarte, wytłumione brzmienie niskich tonów pozwala na większą elastyczność w umieszczaniu głośników w pobliżu ścian pomieszczenia odsłuchowego. Zmniejszono również zniekształcenia harmoniczne, dzięki czemu seria 5000 zapewnia wydajność dźwiękową i szeroką scenę dźwiękową, co świadczy o jej pozycji w rankingu.

Profil C3 Continuous Curved Cone z powodzeniem rozwiązał problem niedociągnięć w jednym z podstawowych elementów geometrycznych konstrukcji jednostek napędowych, zapewniając najlepszą charakterystykę zarówno prostych, jak i spłaszczonych stożków.

Q Acoustics 5000 Series

Wyrafinowana konstrukcja

Redukcyjny charakter wyglądu C3 Continuous Curved Cone's znajduje również odzwierciedlenie w minimalistycznym wzornictwie serii 5000, której wyrafinowane, ale współczesne linie skłaniają się ku eleganckiej formie najnowszej serii głośników Concept.

Fronty przegród są laminowane warstwą gumy butylowej i czarnym akrylowym wykończeniem, nie tylko w celu zapewnienia warstwy tłumiącej drgania występujące w przegrodzie, ale także w celu zapewnienia przyciągającego wzrok kontrapunktu dla kosmetycznie czystej prezentacji frontu, niezakłóconej żadnymi mocowaniami.

Q Acoustics 5000 Series

Wszystkie modele głośników dostępne są w czterech nowoczesnych, ale klasycznych wykończeniach, które świetnie wpasowują się w otoczenie, dodatkowo wprowadzono nowy stylowy fornir z jaśniejszego drewna. Wysokiej jakości wykończenia obejmują Satin Black, Satin White, Santos Rosewood i Holme Oak.

Modele podłogowe 5040 i 5050 są wyposażone w stylowe stabilizatory z litego aluminium, które posiadają górne regulowane kolce ułatwiające ustalenie poziomu, natomiast trwałe niskoprofilowe terminale głośnikowe zapewniają schludny wygląd, umożliwiając umieszczenie głośnika bliżej ściany, jeśli jest to wymagane.

Q Acoustics 5000 Series

Innowacje w obudowie i przetwornikach klasy premium

We wszystkich modelach serii 5000 zastosowano innowacje w obudowie akustycznej wprowadzone po raz pierwszy we flagowej, high-endowej serii Concept, w tym konstrukcję przetwornika wysokotonowego, usztywnienie Point-2-Point (P2P) i technologię tuby Helmholtz Pressure Equalisers (HPE).

Konstrukcja przetwornika wysokiej częstotliwości

W oparciu o zasadę konstrukcji przetwornika wysokotonowego, którą można znaleźć w najnowszej serii Concept, tweeter jest hermetycznie uszczelniony i mechanicznie odizolowany od przegrody, aby zapobiec wewnętrznym modulacjom ciśnienia z wnętrza obudowy i sąsiedniego przetwornika średnio-niskotonowego. Wewnętrzna komora jest również starannie wentylowana w celu uzyskania niższych zniekształceń, a niższy punkt zwrotnicy zapewnia bezproblemową integrację w rejonie zwrotnicy.

Q Acoustics 5000 Series

Konstrukcja przetwornika średnio-niskotonowego

Sercem zaprojektowanego od podstaw przetwornika średnio-niskotonowego jest membrana C3 Continuous Curved Cone. Geometria stożka wymaga dużej siły silnika dla optymalnej wydajności. Znaczne magnesy są połączone z dużymi cewkami, aby zwiększyć siłę napędu - rezultatem jest 50-procentowy wzrost mocy i kontroli w stosunku do porównywalnego przetwornika z cewką 25,4 mm. Efektem jest poprawa dynamiki głośnika, szczególnie w rejonie basu.

Technologia Point-2-Point (P2P) i Helmholtz Pressure Equalisers (HPE)

Usztywnienie Point-2-Point (P2P) jest montowane w wewnętrznych obszarach obudowy podatnych na pogłosy o niskiej częstotliwości. To wzmocnienie zapewnia bardziej skupiony obraz stereo i szerszą scenę dźwiękową.

Q Acoustics 5000 Series

Zarówno modele podłogowe 5040, jak i 5050 są narażone na wewnętrzne nagromadzenie ciśnienia, które powoduje niepożądane fale stojące i podbarwienia. Aby temu zapobiec, wewnątrz obudów zamontowano specjalnie zaprojektowane tuby Helmholtz Pressure Equalisers (HPE) (cztery w modelu 5050 i dwie w modelu 5040), które poprawiają pasmo przenoszenia.

Kino domowe

Poza tym, że nowe kolumny z serii 5000 są uniwersalnymi kolumnami głośnikowymi stereo, które mogą również tworzyć wyrafinowane i potężne zestawy kina domowego 5.1. System występuje w dwóch konfiguracjach 5.1: 5010 5.1 i 5040i 5.1. Gwiazdą tego zestawu jest głośnik centralny 5090, który zapewnia dynamiczne i krystalicznie czyste dialogi, natomiast do wyboru jest smukły subwoofer 3060S lub potężniejszy Q B12, zapewniający niskie tony i prawdziwie wciągające wrażenia kinowe.

Źródło: informacja prasowa Horn Distribution