s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Graham Engineering Phantom III i Phantom Elite

news |
niezdefiniowano - Graham Engineering Phantom III i Phantom Elite

Na nasz rynek trafiły dwa ramiona gramofonowe Phantom III i Phantom Elite amerykańskiej firmy Graham Engineering.

Graham Engineering to manufaktura zlokalizowana nieopodal Bostonu w USA, która specjalizuje się w ramionach gramofonowych. Firmowe hasło w luźnym tłumaczeniu brzmi: "Najfajniejsze ramiona, jakie możecie kupić" i jest ono poparte nagrodami redakcji magazynów Stereophile, czy The Absolute Sound.

W ofercie firmy są dwa modele: Phantom III i Phantom Elite, wywodzą się one z oryginalnego modelu Phantom, w który po raz pierwszy zastosowano firmowy patent systemu stabilizacji Magneglide, gwarantujący doskonale pionową pozycję ramienia, bez odchyłek azymutu nawet podczas mikroodkształceń. Układ ten cechuje się absolutną neutralnością mechaniczną i stałą siłą trackingu, niezależnie od zachowania ramienia podczas pracy. Zawieszenie typu unipivot jest stabilizowane za pomocą silnych magnesów neodymowych, a dodatkowo umieszczone w cieczy tłumiącej niepożądane wibracje. Obydwa modele ramion wykonane są z tytanu i dostępne w wersji 9-, 10- i 12-calowej. Tańsze ramię Phantom III w stosunku do nieprodukowanej wersji II wyróżnia się zmodyfikowanym mosiężno-wolframowym zawieszeniem, zmienionym okablowaniem i przeciwwagą pozwalającą na zastosowanie wkładek o większym nacisku.

Graham Engineering Phantom III i Phantom Elite

Phantom Elite natomiast to ramię najwyższej klasy, z pojedynczym łożyskiem typu unipivot z trzpieniem wolframowym. Ten niemagnetyczny element zapewnia punktowy kontakt o niemal zerowej powierzchni i wysokim stopniu pochłaniania energii mechanicznej. Demontowany korpus tytanowy umożliwia łatwy montaż wkładki i dokonanie dokładnych ustawień parametrów także poza gramofonem, okablowanie wewnętrzne typu litz charakteryzuje się chłonnością dielektryczną bliską 100 %, a przeciwwaga ma częstotliwość rezonansową poniżej pasma słyszalności, w rejonie subsonicznym, pozwalając na osiągnięcie niesamowicie precyzyjnej artykulacji i dynamiki basu, gładkiego i szczegółowego środka i krystalicznej góry pasma o niespotykanym rozciągnięciu.

Graham Engineering Phantom III i Phantom Elite

Ramię Phantom Elite praktycznie nie wprowadza własnej sygnatury brzmieniowej do reszty toru analogowego, będąc jednym z najlepszych dostępnych na rynku hi-end audio upgrade'ów do zastosowań w aplikacjach najwyższej klasy i nie tylko.

Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja