s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

NAD C 3050 LE

news |
niezdefiniowano - NAD C 3050 LE

Z okazji 50-lecia swojej obecności na rynku firma NAD przygotowała jubileuszowy wzmacniacz zintegrowany C 3050 LE.

NAD Electronics obchodzi w tym roku okrągłą rocznicę swojej działalności. Ten jubileusz świętuje m.in. za pośrednictwem nowej limitowanej edycji wzmacniacza zintegrowanego w stylu retro – modelu C 3050 LE.

W ostatnich 50. latach NAD był wielokrotnie doceniany i nagradzany za swoje zaangażowanie w produkcję innowacyjnych urządzeń audio, takich jak wzmacniacze, odtwarzacze CD czy gramofony, a ostatnio także streamery czy amplitunery AV.

Pionier wielu rozwiązań technicznych

NAD swoją popularność zawdzięcza m.in. sukcesowi, jaki odniósł wzmacniacz zintegrowany 3020. Model ten stał się z czasem najlepiej sprzedającym się budżetowym wzmacniaczem w historii firmy. Zyskał uznanie wśród wielu melomanów dzięki swojej dużej dynamice, pomimo skromnych 20 W na kanał. Entuzjastów sprzętu hi-fi zachwycił też swoją detalicznością, a wszystko przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

NAD C 3050 LE

Przez kolejne dekady NAD ugruntował swoją pozycję na rynku jako pionier wielu rozwiązań technicznych wykorzystywanych we wzmacniaczach. Należą do nich np. przełomowe prace nad ulepszeniem wzmacniaczy klas AB, G i D oraz technik hybrydowej amplifikacji. Warto też wspomnieć o wprowadzeniu przez kanadyjską markę do sprzętu audio protokołów do streamingu.

Autorski standard Full Disclosure Power

Od początku swojej działalności NAD ogromną uwagę przywiązywał do transparentności w specyfikacjach technicznych produktów. W tym celu opracował nawet własny standard Full Disclosure Power, według którego określano moc wzmacniacza. Bazuje on na rzeczywistych, a nie laboratoryjnych warunkach odsłuchowych, co niekiedy stawiało tego producenta w "niekorzystnym świetle" w porównaniu do konkurentów, którzy w kwestii transparentności pomiarów nie podzielali zaangażowania NAD.

NAD C 3050 LE

– Określanie mocy przy jednej częstotliwości, jednym poziomie głośności, przy użyciu uproszczonego obciążenia testowego jest w porządku w przypadku składania dokumentacji do organów regulacyjnych, ale w rzeczywistości muzyka wpływająca na nasze emocje jest złożona i dynamiczna. Łatwo jest stworzyć wzmacniacz, który dobrze radzi sobie w ściśle określonych warunkach pomiarowych, ale my jesteśmy miłośnikami muzyki projektującymi produkty dla innych miłośników muzyki, więc oceniamy produkowane wzmacniacze w szerokim paśmie częstotliwości i zakresie dynamiki, aby dać naszym konsumentom realistyczne oczekiwania, co do wydajności wzmacniacza dla każdej muzyki, którą lubią słuchać. To często oznaczało, że moc znamionowa podawana w specyfikacji produktów NAD była niższa niż ta, którą chwalili się nasi konkurenci, ale nasze wskazania lepiej odzwierciedlają pełne i bogate brzmienie, jakie zapewniają wysokiej jakości nagrania – powiedział Greg Stidsen, Chief Technology Officer w Lenbrook International.

NAD C 3050 LE

Ten sposób projektowania produktów wywodzi się z głębi podstawowych wartości marki, które obejmują korzystny stosunek jakości do ceny, wydajność, prostotę i innowacyjność. Są one obecne od samego działalności NAD, co jest zasługą nieżyjących już założyciela Marty'ego L. Borisha (1927 – 2017 r.) oraz legendarnego projektanta wzmacniaczy Bjoerna Erika Edvardsena (1945 – 2018 r.). Obecny zespół kontynuuje dzieło tych wybitnych w świecie audio postaci, a sama marka pozostaje jedną z najbardziej szanowanych i nagradzanych na rynku audio.

Jubileuszowy wzmacniacz w stylu retro

Potwierdzeniem wysokich wartości jest jubileuszowy wzmacniacz zintegrowany C 3050 LE – przygotowany specjalnie na 50. urodziny NAD. Model ten został wyprodukowany w 1972 egzemplarzach, a swoim retro stylem nawiązuje do ikonicznej konstrukcji z lat 70. – NAD 3030.

NAD C 3050 LE

Projektanci wyposażyli C 3050 LE w podświetlane LED-ami mierniki VU oraz obudowę z satynowego forniru orzechowego. Skrywa ona nowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. streaming hi-res, obsługę systemu multiroom, korekcję Dirac Live oraz możliwość dekodowania nagrań w standardzie MQA. Ponadto wzmacniacz ma wbudowany dwukierunkowy moduł Bluetooth i obsługuje funkcję AirPlay 2. Wyposażony jest również w złącze HDMI z eARC, przedwzmacniacz gramofonowy i wzmacniacz słuchawkowy. W sekcji zasilania znajduje się najnowsza wersja wzmacniacza HybridDirital UCD o mocy 100 W na kanał. Inżynierowie sięgnęli także po audiofilski przetwornik C/A, gwarantujący przetwarzanie sygnału w wysokiej rozdzielczości.

NAD C 3050 LE

– C 3050 LE jest oparty na projekcie wzmacniacza stereofonicznego 3030 z 1974 roku, który zapewniał 30 watów na kanał w klasie AB i oferował audiofilom niedrogą opcję wzmacniacza zorientowanego na wydajność. Oryginalny 3030 miał wbudowany tuner radiowy, a nowy C 3050 LE reprezentuje inną koncepcję, jako produkt, do którego "wystarczy dodać głośniki" i wyposażony w platformę BluOS, dającą miłośnikom muzyki dostęp do tysięcy internetowych programów radiowych, a także ponad 20 muzycznych serwisów streamingowych – mówi Cas Oostvogel, Product Manager w NAD Electronics.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna limitowanego wzmacniacza integrowana NAD C 3050 LE to 10.699 zł, a dostępność tego urządzenia u autoryzowanych sprzedawców przewidziana jest na listopad br. Każdy egzemplarz C 3050 LE ma unikalny numer – od 1 do 1972 – i będzie dostarczany z certyfikatem autentyczności.

Na marzec 2023 r. NAD przygotował z kolei wzmacniacz zintegrowany C 3050, czyli szerzej dostępną wersję limitowanego modelu C 3050 LE. NAD C 3050 zapewni możliwość opcjonalnej rozbudowy urządzenia o obsługę takich funkcji jak Dirac Live i BluOS przez dodanie modułów MDC (Modular Design Construction). Cena C 3050 nie jest jeszcze znana.

Źródło: informacja prasowa Audio Klan