s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Monitor Audio Concept 50

news |
niezdefiniowano - Monitor Audio Concept 50

Na wystawie HighEnd 2022 w Monachium firma Monitor Audio zaprezentowała absolutny szczyt techniki głośnikowej, aby uczcić swoje 50-te urodziny.

Wszyscy odwiedzający tegoroczne targi HighEnd Audio Show mogli wziąć udział w prezentacji prototypu rewolucyjnej kolumny głośnikowej o roboczej nazwie Concept 50, której wprowadzenie do produkcji zaplanowane jest w późniejszym okresie tego roku. W ich stworzenie marka Monitor Audio włożyła swoje całe pięćdziesięcioletnie doświadczenie.
Kolumny zostały pomyślane tak, aby zapewnić niezrównane brzmienie, jakiego nie prezentują żadne inne głośniki na rynku. Najnowszy prototyp łączy wyjątkowe możliwości soniczne z doskonałością w każdym calu i luksusowym wykończeniem spełniającym oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Idea głośnika Concept 50 zrodziła się dwa lata temu. Wtedy to dyrektor techniczny firmy Monitor Audio Michael Hedges oraz dyrektor działu projektowego Charles Minett dokonali eksperymentu, który miał pokazać, jak dalece można ulepszyć konstrukcję pasywnych kolumn głośnikowych. Ich praca szybko przyniosła wymierne efekty w postaci produktu naprawdę wyjątkowego.
Wyjaśniając, czym Concept 50 tak bardzo różni się od innych kolumn głośnikowych, Michael Hedges tłumaczy: „Żaden głośnik nie jest perfekcyjny. Korzystając z naszego doświadczenia i zrozumienia fizyki, staraliśmy maksymalnie zbliżyć się do ideału. Inni próbowali tego wiele razy, jednakże wierzę, że nam się udało to najlepiej.
Są dwa kluczowe elementy, które często są ignorowane, czyli wielkość postrzeganego źródła oraz kierunkowość. Zeby scena dźwiękowa i obrazowanie źródeł były tak dokładne, jak to tylko możliwe dźwięk musi pochodzić z jednego miejsca i mieć stałą kierunkowość. Kolumny Concept 50 osiągają to poprzez innowacyjne rozmieszczenie i konstrukcję każdego ze swoich przetworników, ciasno zgrupowanych wysokotonowego i średniotonowych nazwanych „The Array”, wraz z kompaktową parą zespołów niskotonowych skierowanych do środka w konfiguracji eliminującej drgania.”
Monitor Audio Concept 50
“The Array” („Macierz”) to ultra-kompaktowy zestaw przetworników, na który składa się głośnik wysokotonowy oraz wieloprzetwornikowa część średniotonowa. Korzystając z autorskiej technologii RDT III, sześć przetworników średniotonowych posiada łączą powierzchnię membran, która jest większa, niż w głośniku odpowiedzialnym za środek pasma w serii Platinium. Takie podejście ma naprawdę wiele zalet.
Po pierwsze każdy z przetworników średniotonowych posiada niezwykle szerokie pasmo, dlatego bez problemu mógłby pokryć znaczną cześć zakresu obsługiwanego przez tradycyjny przetwornik wysokotonowy. Zapewnia to z kolei bardzo gładkie połączenie z głośnikiem wysokotonowym oraz wyjątkowo niskie zniekształcenia.
Ponadto tradycyjne koncentryczne przetworniki dodają zniekształcenia intermodulacyjne do głośnika wysokotonowego ze względu na ruch membrany średniotonowej, która działa jak falowód dla niego. Zjawisko to może zostać zredukowane poprzez ograniczenie najniższej częstotliwości, do jakiej pracuje głośnik średniotonowy - jednakże nigdy nie jest ono eliminowane całkowicie. Ponieważ falowód głośnika wysokotonowego w nowej konstrukcji Monitor Audio jest nieruchomy, a przetworniki dookoła tworzą płaską powierzchnię, nie powstają dodatkowe zniekształcenia intermodulacyjne w zakresie wysokich tonów. A jednocześnie sekcja średniotonowa może operować w szerokim zakresie częstotliwości bez żadnych kompromisów.
Druga część zespołu przetworników, który producent określa, jako „Macierz” to finalna i najlepsza zarazem wersja przetwornika wysokotonowego MPD. Przez ponad 10 lat marka Monitor Audio była światowym liderem w konstruowaniu przetworników z fałdowanymi membranami. Concept 50 korzysta z najnowszej, trzeciej już generacji głośników wysokotonowych MPD, która przez swoją konstrukcję udoskonala wszystkie istotne parametry takie, jak liniowość, poziom zniekształceń, kierunkowość, czy moc maksymalną. To najbardziej gładko brzmiący oraz posiadający najszersze pasmo przetwornik wysokotonowy, jaki firma Monitor Audio kiedykolwiek stworzyła.
Monitor Audio Concept 50
“Każda siła wywołuje równoważną i przeciwstawną reakcję” – mając na uwadze tę trzecią zasadę dynamiki Newtona, zespoły basowe zostały parami umiejscowione naprzeciw siebie w konfiguracji znoszącej siły działające na obudowę. Symetria ta oznacza, że niepożądana energia wibracji, którą generuje każdy przetwornik jest wygaszana przez jego odpowiednik znajdujący się naprzeciwko. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku głośników niskotonowych, które zazwyczaj przenoszą te niechciane wibracje przez obudowę. Dodatkowo, dzięki temu, że przetworniki nie podlegają dodatkowym wstrząsom, możliwe było zredukowanie zniekształceń przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli niskich składowych. W rezultacie najnowszy projekt Monitor Audio ma realne pasmo przenoszenia w pomieszczeniu w zakresie od 21Hz aż do 60 KHz (przy spadku -6dB) zachowując przy tym niezwykle niskie zniekształcenia.
Naszpikowane najnowocześniejszymi technologiami i wykonane z najlepszych materiałów, kolumny Concept 50 są fenomenalnie wyglądającymi trójrożnymi kolumnami głośnikowymi. Obudowy sekcji basowej wykonano z twardej mieszanki minerałów i akrylu uformowanych w wyniku obróbki cieplnej, a następnie precyzyjnie obrobionych. Natomiast zespół przetworników średnio- i wysokotonowych jest zamontowany na wykonanej za pomocą CNC aluminiowej odgrodzie połączonej ze specjalnie zaprojektowaną i wydrukowaną w technice 3D obudową przystosowaną do głośników średniotonowych.
Dyrektor działu projektowego Monitor Audio Charless Minett konkluduje: „Nasza misja, by stworzyć wyjątkowe kolumny głośnikowe pod względem osiągów i wyglądu wcale nie była łatwym wyzwaniem. Jednakże, korzystając z dwóch unikalnych konfiguracji przetworników w roli szkieletu bazowego konstrukcji, byliśmy w stanie stworzyć unikalną estetykę, która zwraca na siebie uwagę, lecz nie dominuje nad przestrzenią, jak ma to miejsce w przypadku wielu współczesnych kolumn.”

Specyfikacja Monitor Audio Concept 50:

  • Wymiary (WxSxG): 1384x439x451 mm
  • Materiał obudowy systemu niskotonowego: Twarda mieszanka minerałów i akrylu. Termoformowany i obrabiany precyzyjnie.
  • Materiał obudowy systemu nisko-średniotonowego: Inydwidualnie obrabiana odgroda z wydrukowaną w 3D komorą akustyczną z żywicy.
  • Konfiguracja: Trójdrożna
  • Wymiary przetworników (dla jednej kolumny): 4x 200mm przetwornik niskotonowy (2x2 połączone zestawy); 6x 50mm przetwornik średniotonowy (macierz kulista); 1x przetwornik wysokotonowy MPD III
  • Pasmo przenoszenia: (przy spadku -6dB): 21 - 60.000 Hz
  • Waga (szt.): 96 kg

Źródło: informacja prasowa Audio Center