hi-fi

Kimber Kable 4PR i 8PR

news |
niezdefiniowano - Kimber Kable 4PR i 8PR

Firma Kimber Kable wprowadza do sprzedaży nową wersję swoich kultowych przewodów głośnikowych 4PR i 8PR.

Firma Kimber Kable zaistniała na rynku w 1979 roku, wraz z wprowadzeniem do sprzedaży pierwszej wersji kabla głośnikowego 4PR, który miał postać znanej dzisiaj plecionki. W latach 70. XX wieku, Ray Kimber pracował przy instalowaniu systemów dźwiękowych i oświetleniowych w klubach Disco w Los Angeles. Zauważył, że urządzenia oświetleniowe generowały szum RF, który był wychwytywany przez kable głośnikowe i słyszalny w kolumnach. Po wielu godzinach spędzonych na rozważaniach teoretycznych i eksperymentach udało mu się zlikwidować owe szumy poprzez stworzenie warkocza z przeplatających się przewodów i jednocześnie uzyskać ewidentną poprawę jakości dźwięku.

Po czterdziestu trzech latach od wprowadzenie na rynek plecionek 4PR i 8PR nadszedł czas na wykorzystanie w serii rozwiązań technologicznych, które do tej pory wykorzystywane były w droższych modelach serii podstawowej – 4VS/8VS/12VS i 4TC/8TC/12TC.
Kimber Kable 4PR i 8PR
Kable wykorzystują odpowiednio 8 i 16 przewodów na kanał. W wersji 4PR są to cztery przewody ujemne i 4 przewody dodatnie, natomiast w modelu 8PR ich ilość jest podwojona. W najnowszej wersji "PR" wykorzystano technologię VariStrand, znaną z droższych modeli, która polega na wykorzystaniu w jednym przewodzie, miedzianych przewodników o różnych średnicach, co doskonale widać na zdjęciach. Takie rozwiązanie zapewnia równomierną charakterystykę przenoszonych przez kabel częstotliwości bez faworyzowania żadnej konkretnej z nich.
Kimber Kable 4PR i 8PR
Przewodniki wykonane są z, produkowanej specjalnie dla Kimber Kable, miedzi beztlenowej o bardzo wysokiej czystości, co zapewnia znaczną poprawę jakości odtwarzania dźwięku w porównaniu do tego co oferują w tym zakresie stare modele.
Kimber Kable 4PR i 8PR
Ze splecionych w warkoczu przewodów o jednakowym kolorze, tworzone są skrętki, które w modelu 4PR mają łączny przekrój 2 x 2,6mm2, a w modelu 8PR aż 2 x 6mm2. Całkowite średnice przewodów to odpowiednio: 9mm i 11,5mm.
Źródło: informacja prasowa E.I.C.