hi-fi

Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos

news |
niezdefiniowano - Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos

Na naszym rynku pojawiły się trzy znakomite urządzenia firmy Sonnet Audio: DAC Morpheus MKII, transport cyfrowy Hermes oraz końcówki mocy Kratos.

Sonnet Digital Audio to firma, która szturmem podbiła serca audiofili szukających najwyższej klasy źródeł cyfrowych. Przetwornik cyfrowo-analogowy Morpheus MKII z bezstratną regulacją głośności został okrzyknięty rewelacją.

Jednocześnie w ofercie pojawił się doskonały streamer Hermes oraz końcówki mocy Kratos, w których zastosowano innowacyjną technologię stopni wejściowych i sterujących. Dlatego pojawienie się tej marki zapewne ucieszy wszystkich oczekujących najwyższej klasy specjalizowanych urządzeń, które nie tylko posiadają nowoczesne rozwiązania, ale przede wszystkim oferują doskonałe, analogowe brzmienie.

Sonnet Morpheus MKII

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat flagowy przetwornik marki Sonnet Morpheus odniósł niemały sukces. Chętnie korzystano z niego, jako przedwzmacniacza cyfrowego. Wcześniej, jego zastosowanie było ograniczone do użycia z tranzystorowymi końcówkami mocy. Jednakże wersja MKII umożliwia całościowe obniżenie poziomu wyjściowego o -10 dB, co bezpośrednio przekłada się możliwość zastosowania wraz z czułymi wzmacniaczami lampowymi. Poprzez zmianę ustawień zworek napięcie wyjściowe może być zredukowane z 2V na wyjściach RCA i 4V na wyjścia XLR do poziomów, odpowiednio, 0,7V (RCA) oraz 1,33V (XLR). Zapewnia to doskonałą kompatybilność z szerokim wachlarzem urządzeń.
Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos
Jednocześnie Morpheus MKII to najwyższej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy opartym na drabince rezystorowej R2R. Uzyskano dzięki temu referencyjne brzmienie o analogowym charakterze, które jest jednocześnie gładkie i przejrzyste. Co więcej, ten flagowy konwerter można rozszerzyć o moduły MQA oraz I2S, co zwiększa jego funkcjonalność. Ponadto połączenie I2S z rodzimym transportem cyfrowym Hermes umożliwia doskonałą współpracę obu urządzeń.
Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos
Morpheus to znakomite źródło cyfrowe, godne najwyższej klasy systemów audio. Znakomicie sprawdzi się także w połączeniu z końcówkami mocy Sonnet Kratos dając pełne, nasycone i analogowe brzmienie o znakomitej dynamice i precyzji, które oferuje holograficzną scenę dźwiękową.

Specyfikacja Sonnet Morpheus MKII:

 • W pełni zbalansowany przetwornik cyfrowo-analogowy typu "Non-oversampling"
 • Dwa moduły SDA-2 na kanał w trybie różnicowym
 • Zasilanie 15VA 110/115V AC 220/230V AC 50/60 Hz
 • Maks. pobór mocy na poziomie 8 W
 • Wejścia: 1x optyczne, 1x koaksjalne, 1x AES/EBU oraz USB
 • Wyjście 1x stereo para niezbalansowane 2V RMS
 • W trybie -10dB na wyjściu 0,66V RMS
 • Wyjście 1x stereo para zbalansowane 4V RMS
 • W trybie -10dB na wyjściu 1,33V RMS
 • Pasmo przenoszenia (przy próbkowaniu 44,1kHz): 1–20.000Hz, -2,5 dB
 • Pasmo przenoszenia (przy próbkowaniu 192kHz): 1-65.000Hz, -3dB
 • Zniekształcenia THD: 0,004%
 • Separacja kanałów: 120 dB
 • Poziom szumów tła: -150dB w odniesieniu do napięcia wyjściowego 2V RMS
 • Impedancja na wyjściach: RCA 100 omów, XLR 100 omów
 • Obsługiwane częstotliwości próbkowania: wejście USB 44,1 – 384kHz, wejścia AES/EBU i koaksjalne 44,1 – 192 kHz, wejście optyczne 44,1 – 96 kHz
 • Dołączony aluminiowy pilot zdalnego sterowania posiadający sześć przycisków

Sonnet Hermes

Hermes Digital Bridge to najwyższej klasy transport cyfrowy, korzystający z selekcjonowanych, elementów, łącząc świetną konstrukcję z przyjaznym interfejsem użytkownika, jaki oferuje platforma Roon. Urządzenie jest szeroko uznane za doskonałe w oddawaniu muzycznego rytmu, a przy tym Hermes potrafi też zachować wszystkie detale i wpleść je naturalnie w esencję muzycznego przekazu.
Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos
Prosto z pudełka, Hermes dostarczany jest, jako certyfikowany punkt końcowy platformy Roon. Jednakże ze względu na jego architekturę może także obsługiwać inne platformy takie, jak DietPi, PiCorePlayer, czy też Volumio. Możemy nawet pobrać specjalne wersje zarówno Volumio, jak i Audirvany dedykowane właśnie dla Hermesa. Otwiera nam to wiele możliwości, ponieważ możemy odtwarzać muzykę z takich platform, jak Qubuz, czy też Logitech Media Player oraz korzystać z protokołu UPnP. Sonnet Digital Audio stawia na otwarte rozwiązania umożliwiające użytkownikom rozszerzenie możliwości urządzenia. Na przykład w transporcie Hermes, można wymienić zainstalowaną kartę SD i w ten sposób dodać radio internetowe i odtwarzać je w każdym miejscu lub zainstalować Logitech Media Server. Jeżeli chodzi o gwarancję, to akceptowalne zmiany dotyczą oprogramowania. Hermes dostarczany jest z wyjściem I2S, które działa korzystając z koncepcji dopasowania impedancji. Takie podejście umożliwia zastosowanie standardowego kabla UTP o długościach nawet 30 metrów bez żadnych strat i interferencji. Umieszczono także standardowe wyjścia AES/EBU, koaksjalne oraz Toslink.
Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos
Jednocześnie platforma sprzętowa umożliwia strumieniowanie cyfrowego audio o wysokiej gęstości z urządzeń typu NAS, czy sieciowych serwisów, jak np. Tidal a także poprzez platformę Roon dostarczając do przetwornika sygnał w najwyższej jakości "bit-perfect". Co równie istotne, Sonnet Digital Audio Hermes posiada wszystkie wyjścia, jakich możemy potrzebować, a przy tym jest urządzeniem typu "Plug & Play".

Specyfikacja Sonnet Hermes:

 • Wejście LAN (Local Area Network): umożliwia połączenie z siecią lokalną za pomocą kabla UTP. Hermes został stworzony, jako punkt końcowy platformy Roon i będzie działać tylko w połączeniu z przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Hermes będzie szukał działającego serwera Roon w tej samej sieci lokalnej.
 • Wyjście koaksjalne: kabel koncentryczny o impedancji 75 omów powinien być użyty do połączenia Hermesa z innym urządzeniem takim, jak przetwornik cyfrowo-analogowy. Wyjście koaksjalne posiada izolację galwaniczną i może obsłużyć maksymalną częstotliwość próbkowania wynoszącą 192 kHz.
 • Wyjście optyczne: Standardowy kabel Toslink może być użyty, aby podłączyć Hermesa do innych źródeł cyfrowych. Maksymalna częstotliwość próbkowania interfejsu Toslink jest ograniczona do 96 kHz.
 • Wyjście I2S: ten interfejs jest najprawdopodobniej najlepszym sposobem na podłączenie innych urządzeń cyfrowych na krótkie dystanse bez uciekania się do rozwiązań typu AES/EBU, S/PDIF, czy Toslink. Jednak należy pamiętać, że nie ma jednego, uzgodnionego na całym świecie standardu transmisji I2S. Wybrana wersja I2S, została zoptymalizowana specjalnie do użycia z innymi urządzeniami Sonnet Digital Audio. Powinna ona działać z większością innych urządzeń. Jeżeli urądzenie posiada zainstalowany moduł I2S oznacza to, że możemy użyć zwykłego kabla UTP.
 • Zasada działania: bazowany na systemie Linux punkt końcowy platformy Roon
 • Zasilanie: 110-230V AC 50/60 Hz
 • Pobór prądu: maksymalny pobór energii 10W. W trybie czuwania poniżej 1W, podczas normalnego działania zazwyczaj w okolicach 6W.
 • Wejścia: LAN (Local Area Network) max. 100 Mbps
 • Wyjścia: 1x optyczne Toslink, 1x RCA koaksjalne, 1x AES/EBU oraz I2S.

Sonnet Kratos

Pod wieloma względami monofoniczne końcówki mocy Kratos różnią się od wielu typowych tranzystorowych końcówek mocy. Porównując wzmacniacze Kratos do konstrukcji hybrydowych, gdzie zastosowano lampy w przedwzmacniaczu, to stwiedzimy, że mają z nimi brzmieniowo wiele wspólnego. Kratos oferuje przestrzenne i napowietrzone brzmienie oraz kontrolę charakterystyczną dla wzmacniaczy tranzystorowych.
W przypadku konstrukcji hybrydowych mamy zawsze problem ze starzeniem się lamp. Tymczasem Kratos unika tego problemu dzięki zastosowaniu w sekcji wejściowej specjalnych, wysokonapięciowych tranzystorów FET. Dzięki temu, jego mierzalne parametry są dokładnie takie same, jak w przypadku triody, ale nie musimy obawiać się ich zmiany wraz z upływem czasu.
Sonnet Morpheus MKII, Hermes, Kratos
Kolejnym podobieństwem do triody jest zastosowanie wysokiego napięcia w stopniach wejściowych, co umożliwia uzyskanie fenomenalnej wręcz liniowości. Układ taki bezpośrednio steruje stopniem wyjściowym opartym o tranzystory MOSFET pracującym w klasie AB. Co równie istotne, w każdym wzmacniaczu zastosowano dwa osobne zasilacze. Jeden to dedykowany wysokonapięciowy układ dla stopni wejściowych i sterujących, drugi zaś to potężny zasilacz o mocy ponad 400W przeznaczony specjalnie dla stopnia końcowego.
Wysoka liniowość układu pozwala na zastosowanie tylko niewielkiego sprzężenia zwrotnego, które jednocześnie podwyższa współczynnik tłumienia i zapewnia w ten sposób doskonałą kontrolę kolumn. W rezultacie otzrymujemy pełne, nasycone i przestrzenne brzmienie o doskonałej kontroli. Końcówki mocy Kratos doskonale sprawdzą się nie tylko z firmowym przetwornikiem Morpheus MKII, ale także w każdym wysokiej klasy systemie audio.

Specyfikacja Sonnet Kratos:

 • Moc wyjściowa: 50W przy obciążeniu 8 omów, 90W przy obciążeniu 4 omów
 • Tryb pracy: Klasa A/B
 • Zniekształcenia THD: 0,040%
 • Współczynnik tłumienia: powyżej 150
 • Szumy na wyjściu: 350 µV RMS
 • Napięcie zasilania: AC 110/115V i 220/230V, 60/50Hz
 • Pasmo przenoszenia: 10 – 230.000Hz, -3dB

Sugerowane ceny detaliczne kształtują się następująco: Sonnet Morpheus MKII 16.299, Sonnet Hermes 5.580 i Sonnet Kratos 27.000 złotych. Urządzenia marki Sonnet dostępne są w wybranych sklepach audio oraz do odsłuchu w sklepach HiFiPRO sieci MP3Store.
Źródło: informacja prasowa MIP