hi-fi

Crosszone CZ-8A

news |
niezdefiniowano - Crosszone CZ-8A

Firma Crosszone specjalizująca się w hi-endowych słuchawkach nausznych o sposobie prezentacji przypominającym kolumny wypuściła model CZ-8A.

Słuchawki CZ-8A ze swobodą lokalizują źródła pozorne na zewnątrz głowy, czyli dokładnie w taki sposób, jaki znamy ze słuchania za pośrednictwem stojących przed nami głośników. Ten efekt naturalnej przestrzeni otaczającej słuchacza uzyskano dzięki dwóm autorskim rozwiązaniom: rezonansowi akustycznemu ART (Acoustic Resonance Technology) oraz komorom opóźniającym ADC (Acoustic Delay Chambers).

Powodują one powstawanie trzech osobnych fal akustycznych w każdym kanale: dwudrożny układ głośników odpowiedzialnych za dźwięk bezpośredni współpracuje z pojedynczym głośnikiem generującym sygnał z kanału przeciwnego. Dwie komory powietrzne przepuszczające fale odbite oraz te w przeciwfazie, zapewniają optymalne opóźnienia czasowe. Dźwięki płynące z komory "odwrotnej" i "odbitej" łączą się z bezpośrednimi pochodzącymi z przetworników, co składa się na trójwymiarowe pole dźwiękowe z obszerną przestrzenią rozpościerającą się na zewnątrz głowy słuchacza.
Crosszone CZ-8A
CZ-8A to trzeci model w ofercie Crosszone. Podążają one ścieżką wytyczoną przez referencyjne CZ-1 i dużo tańsze CZ-10, skupiając się na udoskonaleniu koncepcji ART za pomocą ukształtowania czoła fali tak, by uniezależnić barwę dźwięku oraz rozpiętość wykreowanego obrazu przestrzennego od wielkości i kształtu małżowin usznych użytkownika. Jako że fala akustyczna ma w punkcie powstawania kształt kulisty, ulegający wraz z odległością stopniowemu wypłaszczeniu (tzw. "efekt płaskiej Ziemi"), im większy jest dystans od źródła, tym skuteczniej można określić jego kierunek i odległość.
W przypadku słuchawek źródło dźwięku jest w bezpośredniej bliskości uszu i czoło fali dociera do nich w postaci kulistej. Żeby tego uniknąć, CZ-8A zastosowano soczewkę akustyczną Wave Front Control Guide, która opóźnia dźwięk i zmienia kształt czoła fali. Dzięki temu kreuje realistyczną projekcję przestrzeni na zewnątrz głowy. Odwrotnie niż w przypadku dwóch poprzednich modeli, komora opóźniająca CZ-8 znajduje się nie na zewnątrz, ale wewnątrz aluminiowego korpusu słuchawek, co dodatkowo ekranuje głośniki przed szumami elektromagnetycznymi.
Crosszone CZ-8A
Crosszone CZ-8 wyposażono w przetworniki dynamiczne o łącznej impedancji znamionowej 75 Ω i skuteczności 100dB dla 1mW. W każdym kanale pracuje głośnik niskotonowy o średnicy 40mm i 23-milimetrowy średnio-wysokotonowy, wraz z dodatkowym 35-milimetrowym, promieniującym sygnał kanału przeciwnego. Każdy z tych przetworników ma membranę powlekaną berylem, zamocowaną na sztywnym mosiężnym pierścieniu pochłaniającym rezonanse. Zapewnia to spójną barwę dźwięku, a pasmo przenoszenia takiego układu rozciąga się od samej granicy słyszalności basu (20Hz) aż do 40kHz – daleko poza możliwości ludzkiego słuchu.
Badania wykazały jednak, że tam gdzie zawodzą uszy, czyli powyżej 20kHz, mózg ludzki dalej rejestruje i analizuje ultradźwięki wychwytywane przez układ kostny czaszki. Dźwięki te, czyli alikwoty, są odpowiedzialne m.in. za precyzję w lokalizowaniu źródeł dźwięku. W CZ-8A projektanci Crosszone przyjrzeli się także miękkim nausznikom, różnicując ich grubość na obwodzie, co w połączeniu z kształtem korpusu zapewnia wysoki komfort użytkowania bez kompromisu w zakresie niskich tonów.
Crosszone CZ-8A
Słuchawki Crosszone CZ-8A kosztują w Polsce 7.900 złotych. Warto tu wspomnieć, że zostały one zaprojektowane i wykonane w Japonii.
Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja