hi-fi

Analog Relax EX500 i EX1000

news |
niezdefiniowano - Analog Relax EX500 i EX1000

Japońska firma Analog Relax zaprezentowała dwa wyjątkowe modele wkładek gramofonowych MC EX500 i EX1000 adresowane do wymagających miłośników winylu.

Na polskim rynku high-endowego audio debiutuje japońska manufaktura Analog Relax, która specjalizuje się w bardzo oryginalnych wkładkach gramofonowych. Ich obudowy są wykonywane ręcznie z drewna wykończonego w wosku pszczelim.

Analog Relax EX500
W tańszej wersji EX500 zastosowano chassis z klonu cukrowego wykorzystywanego m.in. do budowy skrzypiec, a konkretnie tylnej ścianki korpusu. Drewno to charakteryzuje się nieregularną, porowatą strukturą gwarantującą bardzo dobre rozpraszanie drgań. We wkładce zastosowano igłę z końcówką o kształcie eliptycznym i szlifem wzdłuż struktury krystalicznej (zapewniającymi wysoką rozdzielczość i długą żywotność igły), aluminiowy wspornik i zespół magnesów neodymowych. Srebrne okablowanie sygnałowe gwarantuje otwartość góry pasma w połączeniu z naturalnością wokali i instrumentów strunowych.
Analog Relax EX1000
Chassis flagowej EX1000 wykonano z wyjątkowej odmiany drewna cedrowego – Yakusugi. Gatunek ten występuje na wysokości od 500 metrów n.p.m., w jedynym miejscu na świecie – na wyspie Yakushima, zlokalizowanej na południu Japonii. Ze względu na dużą skalistość terenu, ubogą glebę i trudne warunki atmosferyczne drzewa te rosną na powierzchni mchu zakorzenionego w granicie, w tempie ok. 1 mm na rok. Ich drewno charakteryzuje się bardzo ciasną strukturą słojów, a nazwę Yakusugi zarezerwowano tylko i wyłącznie dla egzemplarzy, których wiek przekracza 1000 lat.
Analog Relax EX1000
Obecnie jest to gatunek ściśle chroniony, tak więc firma korzysta z wcześniejszych zapasów dostępnych do wyczerpania, selekcjonując do produkcji wkładek EX1000 tylko drewno, którego wiek przekracza 2000 lat. Struktura takiego materiału charakteryzuje się niepowtarzalnymi cechami akustycznymi, zapewniającymi organiczne brzmienie o świetnej mikrodynamice. We wkładce tej zastosowano igłę o profilu mikrokrawędziowym (patent Super Curved Line Contact 2) zamocowaną na rubinowym wsporniku. Warto przypomnieć, że od tego ostatniego materiału twardszy jest tylko diament.
Wkładki Analog Relax EX500 i EX1000 kosztują odpowiednio: 23.900 i 54.900 złotych.
Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja